Co należy wiedzieć jadąc na wycieczkę do Kenii?

kenia-1

Kenia to kraj zlokalizowany w Afryce Wschodniej, nad brzegiem Oceanu Indyjskiego. Państwo to leży dokładnie na równiku, więc przeciętny dzień trwa tam około 12 godzin. Promienie słoneczne w tej części świata rozpieszczają od 6:00, ale zachód następuje już o 18:00. Wycieczki do Kenii cieszą się ogromnym zainteresowaniem podróżników od wielu lat. Kraj tej znajduje się w zasięgu klimatu równikowego monsunowego, a przebieg temperatur na przestrzeni roku jest dość jednolity, co sprzyja rozwojowi turystyki. Kenia to także ogromne zróżnicowanie terenu. Nizina nadmorska obfituje w roślinność sawannowo-leśną, centralna część państwa to sucha sawanna i stepy, a po północnej stronie Jeziora Rudolfa można podziwiać florę pustynną. Słowem — ten zakątek Afryki bez trudu może sprostać oczekiwaniom każdego globtrotera. Na poszukiwaczy przygód czekają tam dziewicze tereny aż dwudziestu pięciu parków narodowych.

Spis treści:

 1. Wczasy w Kenii: Zalecane szczepienia
 2. Jak spędzić czas podczas wakacji w Kenii?
 3. Wizyta w Nairobii — dlaczego warto odwiedzić stolicę?
 4. Bezpieczeństwo w Kenii — informacje praktyczne
 5. Kiedy jest najlepszy czas na wycieczkę do Kenii?

Wczasy w Kenii: Zalecane szczepienia

Chęć spędzenia wakacji w Kenii nie wiąże się z koniecznością przyjęcia żadnych obowiązkowych remediów. Istnieje jednak lista zalecanych szczepień. Jest to dość uniwersalny zestaw, który przyda się także podczas wyjazdów do Azji czy Ameryki Południowej. Mowa tutaj o szczepionkach przeciwko:

 • durowi brzusznemu,
 • błonicy,
 • tężcowi,
 • żółtej gorączce

Bardzo ważne jest również zadbanie o zminimalizowanie ryzyka zachorowania na:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A — szczepionkę powinien przyjąć każdy, kto może podczas wycieczki zostać narażony na spożycie zakażonej wody lub produktów spożywczych. Wbrew pozorom do takiej sytuacji dochodzi nie tylko podczas wyjazdów backpackerów, ale także turystów korzystających z pomocy biur podróży. Wystarczy chwila nieuwagi, aby napić się drinka z lodem, który powstał ze skażonej wirusem wody. Zawsze należy pić tylko napoje butelkowane, ale w razie zbagatelizowania tej kwestii, remedium przeciwko WZW A może okazać się niezwykle pomocne.
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B — szczepienie tego rodzaju ma największe zastosowania w przypadku osób, które będą musiały poddać się leczeniu chirurgicznemu podczas wyprawy. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z krwią i płynami ustrojowymi.

Jak spędzić czas podczas wakacji w Kenii?

kenia-masaje

Wycieczka do Kenii to prawdziwa przygoda. Nawet doświadczeni podróżnicy z pewnością docenią potencjał turystyczny tego afrykańskiego państwa. Główną i najbardziej popularną atrakcją, są wyjazdy na safari. Przyglądanie się dzikiej zwierzynie w jej naturalnym środowisku to niezwykle przeżycie. Z takiej możliwości można skorzystać w różnych częściach kraju. Największą popularnością pod tym względem cieszą się parki narodowe w Tsavo West i East, Masai Mara i Samburu. To doskonała okazja do zobaczenia na żywo lwów, żyraf, lampartów, słoni, nosorożców i wielu innych.

Turyści doceniają także możliwość odwiedzenia wiosek, w których mieszkają Masajowie lub przedstawiciele narodu Samburów. Lokalsi przywykli do podobnych wizyt, więc chętnie pozwalają na fotografowanie siebie podczas wykonywania codziennych obowiązków. Dzieci są szczególnie chętne na pozowanie przed obiektywem, co czyni wczasy w Kenii świetnym pomysłem dla amatorów robienia zdjęć.

Wizyta w Nairobi — dlaczego warto odwiedzić stolicę?

Nairobi

Stolica Kenii to miasto pełne chaosu. Wszystkiemu winny jest fakt, że miasto rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. Niektórzy nazywają Nairobi afrykańskim Nowym Jorkiem, inni twierdzą, że lepszym porównaniem jej Bombaj. Najlepiej samodzielnie zweryfikować, z jakim miejscem na świecie kojarzy nam się ta metropolia.

W Nairobi mieszkają przedstawiciele licznych plemion Afryki. Wielokulturowość, jaką można obserwować na jej ulicach, jest fascynująca. Podobnie jak przykłady rzemiosła, którymi mieszkańcy handlują niemal na każdym rogu. Wybierając się na wakacje do Kenii, nie można odpuścić wizyty w tym mieście, a będąc tam koniecznie trzeba zaopatrzyć się w zestaw wyjątkowo aromatycznych przypraw.

Nairobi z pewnością zachwyci wszystkich amatorów architektury. To przykład miejsca, gdzie krzyżują się ze sobą dawne czasy i nowoczesność. Budynki z czasów kolonialnych przeplatają się z biurowcami sięgającymi nieba.

Bezpieczeństwo w Kenii — informacje praktyczne

Kenia znajduje się czołówce najbezpieczniejszych państw Afryki. Mimo dostępnych statystyk wyjazd w tamte strony budzi wątpliwości wielu turystów, szczególnie tych udających się do największych metropolii, czyli Nairobi i Mombasy. Wszystko to z powodu dość częstych demonstracji związanych z wyborami rządowymi w 2017 roku. W istocie, podróżując w te miejsca, warto zachować ostrożność.

Widząc demonstracje lub zgromadzenia obywateli mające charakter polityczny, najlepiej jest ominąć podobne zdarzenie szerokim łukiem. Po zachodzie słońca nie poleca się przemierzania ciemnych ulic w pojedynkę. Odradzane są także organizowane we własnym zakresie wycieczki do wsi zamieszkiwanych przez lokalsów, a także samotne podróżowanie do centralnej części kraju. O wiele bezpieczniej jest skorzystać z oferty biura turystycznego.

Jeśli zaś chodzi o możliwość zapadnięcia na tropikalne choroby podczas wycieczki do Kenii, to można tego uniknąć w bardzo prosty sposób. Mianowicie należy zrezygnować z picia każdego napoju, który nie był oryginalnie zakręcony i spożywania żywności pochodzącej z nieznanych źródeł.

Kiedy jest najlepszy czas na wycieczkę do Kenii?

kenia-diani

Okres pomiędzy grudniem a marcem jest uznawany za najlepszy, jeśli chodzi o spędzenie wakacji w Kenii. Oznacza to, że wyprawa w tym kierunku pozwala na dość sprawne ominięcie przynajmniej kawałka polskiej zimy. We wspomnianym czasie w tej części Afryki panuje pora sucha, a termometry wskazują na więcej niż 30 stopni Celsjusza. Obietnica porannych kąpieli w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego jest niezwykle kusząca.

Z kolei osoby marzące o przeżyciu prawdziwie widowiskowego safari, powinny wybrać się do Kenii w okresie od lipca do grudnia. Uznaje się, że wówczas widoki są najpiękniejsze. Pamiętajmy jednak, że od kwietnia do maja i od listopada do grudnia w Kenii panuje pora deszczowa. Nie oznacza to nieustającego oberwania chmury, jednak może w znaczący sposób wpływać na jakość urlopu. Marzec jest najbardziej odradzanym miesiącem w kontekście wyjazdów do tej części kontynentu afrykańskiego. W tym czasie opady deszczu są najbardziej intensywne i mogą występować nawet 6-7 razy na dobę.

Marzysz o podróży do Kenii?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Zapraszamy Was w samo serce afrykańskiej głuszy. To będzie niezapomniana przygoda! Poznajcie ich świat i zobaczcie na własne oczy cuda natury. Safari w Kenii to zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji dostępnych dla turystów! Na koniec dajcie się pochłonąć błogiemu lenistwu na rajskiej plaży Diani Beach. Przez długi czas nie zapomnicie romantycznych spacerów brzegiem morza, o zachodzie słońca.

Od czasu do czasu dobrze jest zmienić otoczenie. Najlepiej udać się na safari w Kenii, gdzie doświadczycie bliskości natury i gdzie żyją Masajowie, którzy inaczej niż my patrzą na świat. Po niezapomnianym safari w Masai Mara wyruszycie na Diani Beach, najpiękniejszą kenijską plażę, na której zrelaksujecie się otuleni delikatnym piaskiem. W ten przyjemny sposób oderwiecie się od europejskiej cywilizacji na tydzień.