Egzotyczne Święta

Grudzień to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia, które w wielu miejscach na świecie obchodzi się w sposób szczególny. Warto chociaż raz spędzić Święta z dala od tego, co dobrze nam znane i wybrać się na egzotyczne wakacje śladami oryginalnych tradycji świątecznych. Grudniowe wczasy w tropikach zagwarantują Wam nie tylko możliwość spędzenia Świąt w prawdziwie rajskiej scenerii, ale i poznania wielu nowych i niespotykanych nigdzie indziej zwyczajów.

Gdzie najlepiej wybrać się na egzotyczne wakacje w okresie Świąt?

Najciekawsze destynacje turystyczne pod kątem zwyczajów świątecznych to:

Meksyk

Meksyk na Święta

Wycieczka do Meksyku w grudniu to idealna okazja, by przekonać się, że jego mieszkańcy są niezwykle rodzinni i przywiązują olbrzymią wagę do kwestii wiary i tradycji. W tym czasie będziecie mogli uczestniczyć w słynnych Las Posadas, czyli nocnych procesjach ulicami miast, które trwają od 16 do 24 grudnia. Symbolizują one podróż Józefa i Maryi w poszukiwaniu spokojnego schronienia i są obchodzone z wielkim rozmachem. Po procesji warto dać się zaprosić do tradycyjnego meksykańskiego domu, by wziąć udział w zabawie rozbijania Piniaty oraz na własne oczy zobaczyć bogactwo szopki, która w wielu domostwach nadal jest ustawiana zamiast choinki. W Meksyku nie organizuje się kolacji wigilijnej - za to w Boże Narodzenie czeka Was uroczysty posiłek, podczas którego na stole zagoszczą lokalne specjały: indyk, smażone ryby, tradycyjny poncz i tort z ukrytą niespodzianką.

Filipiny

Filipiny na Święta

Święta na jednym z najpiękniejszych archipelagów świata będą zdecydowanie niecodziennym planem na zimowe wakacje. Filipiny słyną z głębokiej religijności mieszkańców - przygotowania do Świąt zaczynają się tutaj już we wrześniu, a oficjalne obchody startują 8 dni przed Wigilią. Wtedy też będziecie mogli udać się na specjalną, poranną mszę, która symbolizuje wielkie oczekiwanie. Podobnie jak w Meksyku, na Filipinach nie obchodzi się Wigilii - tuż po zakończeniu Pasterki rozpoczyna się Noche Buena, czyli tradycyjna kolacja świąteczna. Możecie wtedy spróbować kwaśnego gulaszu, pieczonego prosięcia, ogonów wołowych czy pysznego ciasta ryżowego. Boże Narodzenie na Filipinach to także idealna okazja, by zobaczyć w jakim stopniu Filipińczycy zaadaptowali zwyczaje świąteczne typowe dla Stanów Zjednoczonych i Europy - będziecie zaskoczeni liczbą i różnorodnością ozdób świątecznych, spośród których najbardziej popularnym jest parol, czyli lampion w kształcie gwiazdy betlejemskiej zawieszany nad wejściem do budynku.

 

Kuba

Kuba na Święta

Wakacje na Kubie w grudniu pozwolą Wam nie tylko bliżej poznać złożony charakter lokalnej religii, ale i zaobserwować prawdziwe odrodzenie tradycji świątecznych w kraju, w którym przez długi czas rząd zakazywał jakichkolwiek obchodów Bożego Narodzenia. Zwyczajowo, uroczystości świąteczne na Kubie rozpoczynają się już 8 grudnia - w Dzień Niepokalanego Poczęcia Marii Panny. Atmosfera oczekiwania trwa aż do Wigilii, którą na Kubie obchodzi się hucznie, podobnie jak Pierwszy Dzień Świąt, który jest tradycyjnie zarezerwowany na spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Co ciekawe, prawdziwy renesans przeżywa obecnie zwyczaj strojenia choinki świątecznej oraz ustawiania szopki, których bogactwo Was zachwyci.