Egzotyczne wakacje z dzieckiem — jak je zaplanować?

podróżowanie z dzieckiem

Podróżowanie w towarzystwie najmłodszych różni się o 180 stopni od wypraw, w których udział biorą jedynie dorośli. Zaplanowanie egzotycznych wakacji z dzieckiem nie jest tak trudne, jak pozornie mogłoby się wydawać. Wymaga ono jednak poświęcenia sporej uwagi kwestiom takim jak zapewnienie rozrywek dla pociech, przemyśliwanie decyzji związanych z posiłkami i odpoczynkiem, a także wybór miejsca do spania. Dzieci to bardzo wymagający podróżnicy. Na szczęście jednak potrafią docenić trud, jaki ich rodzice wkładają w zorganizowanie wspólnej podróży. Najmłodsi w zupełnie inny sposób odbierają świat i bodźce różnego rodzaju. Odniesione przez nich wrażenia i przeżyte emocje zwykle różnią się od tych opisywanych przez pełnoletnich globtroterów. 

Wczasy na Madagaskarze lub w Meksyku z dziećmi — niepotrzebne demonizowanie kierunków

wczasy na Madagaskarze

Amerykańskie kino akcji dość mocno przyczyniło się do zakrzywienia prawdziwego obrazu rzeczywistości, jeśli chodzi o kierunki takie jak np. Afryka czy Meksyk. Na temat spędzania wczasów na Madagaskarze krąży wiele legend, które niekoniecznie mają pozytywny przekaz. Z tego powodu rodzice często uznają takie destynacje za nieodpowiednie do organizowanie podróży z dziećmi i od razu wpisują je na swoją czarną listę. Czy mają słuszność? Niezupełnie, ponieważ demonizowanie wojaży po jakimkolwiek państwie zawsze jest błędem. Infrastruktura turystyczna w Meksyku, Tajlandii, Kenii i na Madagaskarze niewiele różni się od standardów, z jakimi spotkać się można na Malediwach, czy też na modnym ostatnio Zanzibarze. Jest tak oczywiście wtedy, gdy pod uwagę brane są tzw. wakacje all inclusive, podczas których turysta ma zapewniony nie tylko przelot i nocleg, ale także duży komfort podczas pobytu i pełne wyżywienie. 

Egzotyczne wakacje z dziećmi to doskonała okazja do zaszczepienia w nich podróżniczej pasji. Jeśli pociechy w trakcie wyjazdu będą się dobrze bawiły, to być może w przyszłości podobne wyprawy znajdą się w centrum ich zainteresowań. Zwiedzanie świata w towarzystwie najmłodszych jest fascynującym przeżyciem zarówno dla nich samych, jak i dla ich rodziców. W czasie wczasowania zdobywają oni nowe doświadczenia związane z opieką i jednocześnie mogą wypoczywać w pięknych okolicznościach przyrody. 

Czy podróżowanie z dziećmi naraża je na niebezpieczeństwo?

egzotyczne wakacje

Egzotyczne wakacje są bardzo pociągające, ale wciąż wzbudzają one w turystach wiele obaw. Szczególnie w kontekście kwestii związanych z bezpieczeństwem podróżujących dzieci. Warto jednak mieć świadomość, że wszelkie niedogodności, które czyhają na nasze pociechy poza granicami kraju, mogą je spotkać również w Polsce. Nikt nie jest w stanie zagwarantować turystom, że podczas urlopu w tropikach ich dzieci nie będą grymasiły na jedzenie, nie rozbolą ich brzuchy lub nie będą marudne ze względu na wysokie temperatury. Jednak rezygnowanie z wymarzonych wczasów z powyższych powodów jest bez sensu, ponieważ kilkuletni szkrab z powodzeniem powinien znieść trudy podróży tego typu. Aby zminimalizować narażanie najmłodszych na ewentualne niebezpieczeństwo, należy zadbać o następujące sprawy:

 • szczepionki — najlepiej jest skonsultować się w tej kwestii z lekarzem specjalizującym się w medycynie podróży. W przypadku dzieci możliwe, że będzie konieczność podania im większości zalecanych remediów;
 • przykładanie bardzo dużej wagi do higieny — nie należy ignorować mycia dłoni, podawać (i samemu spożywać) nieprzegotowanej wody i jedzenia pochodzącego z niepewnego źródła. Warto też ganić dziecko za każdym razem, gdy zdecyduje się ono na włożenie palców do ust;
 • miejsce noclegu — wybierajmy sprawdzone hotele prezentujące wysoki standard.

Oczywiście istnieje również wiele innych zaleceń, które mają wpływ na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa podczas podróży. Większość z nich wymaga zachowania zdrowego rozsądku i bycia empatycznym wobec małych wycieczkowiczów. Chodzi na przykład o organizowanie wycieczek z uwzględnieniem kondycji swoich pociech oraz braniu pod uwagę atrakcji przeznaczonych specjalnie dla dzieci — w końcu nie wszystkie spośród z nich będą żywo zainteresowane historią odwiedzanych świątyń i innych zabytków. 

O co należy zadbać, planując pobyt za granicą z dziećmi?

wczasy z dziećmi

Bez względu na to, czy planujemy wycieczkę do Wietnamu, wakacje na Kubie, czy też eksplorację Tajlandii, zawsze trzeba mieć na względzie dobro swoich dzieci. Ze względu na to, że z pewnością sporą ilość czasu turyści będą spędzali na terenie ośrodka wypoczynkowego, powinien on spełniać kilka podstawowych wymogów. Mowa w tym przypadku między innymi o:

 • wewnętrznej strefie zabaw dla dzieci, w której znajdowałyby się np. konsole do gier, stół do biliarda i tenisa, puzzle oraz inne zabawki;
 • miejscu służącym zabawie, które znajduje się na zewnątrz obiektu. W jego skład mogą wchodzić atrakcje takie jak zjeżdżalnie, huśtawki, karuzele, minigolf i inne;
 • mini klubie, w którym organizowane są animacje dla najmłodszych,
 • parku wodnych, gdzie mogą odpoczywać zarówno dzieci, jak i ich rodzice. 

Jeśli w wybranym hotelu znajduje się co najmniej jedna z wymienionych atrakcji, można być pewnym, iż dzieci będą zadowolone z wyjazdu. 

Wakacje w Laosie z synem lub córką

wczasy w Laosie

Laos to piękny kraj położony w Azji Południowo-Wschodniej. Stolicą państwa jest urocze miasto Wientian, przez które przepływa rzeka Mekong. Wakacje w Laosie to doskonała okazja to obcowania z zupełnie inną kulturą i poznawania lokalnych tradycji. 

Warto jednak wiedzieć, że kraj ten to coś znacznie ponad historię i zabytki. Jego głównymi atrakcjami turystycznymi są cuda stworzone przez samą Matkę Naturę. Podróżując po Laosie z dziećmi, uczymy je doceniania przyrody oraz poszanowania jej. To bardzo ważne w dzisiejszym świecie, który niebawem może utonąć w plastiku i złych decyzjach zakupowych podejmowanych przez ludzi. Podróż po tej części kontynentu azjatyckiego może mieć wiele walorów edukacyjnych dla naszych pociech.

Przegląd ciekawych kierunków podróży w towarzystwie pociech

egzotyczne wakacje

Istnieje kilka destynacji, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów podróżujących w towarzystwie dzieci. Są to m.in.:

 • Kuba zwana również „wyspą jak wulkan gorącą”, gdzie wysokie temperatury rozpieszczają podróżników praktycznie przez cały rok;
 • wakacje w Meksyku, który nie jest tak straszny, jak Amerykanie go malują. Szczególną popularnością cieszy się Półwysep Jukatan;
 • wakacje w Laosie, czyli w miejscu, gdzie spokój i cisza są w stanie ukoić nawet najmocniej zszargane nerwy,
 • wycieczki do Wietnamu — kraj ten jest jednym z najbezpieczniejszych kierunków, jeśli chodzi o egzotyczne wakacje. 

Pamiętajmy jednak, iż nie warto ograniczać się do cudzych wyborów. Najlepiej jest spełniać swoje własne marzenia dotyczące podróży.

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Osadzona w tropikalnej scenerii, pełna przygód podróż przez trzy środkowo-amerykańskie kraje. Podczas fascynującej wycieczki do Gwatemali, Belize i Meksyku, udacie się w rejs po malowniczym jeziorze Atitan, przemierzycie klimatyczne uliczki kolonialnej Antiguy i odkryjecie zaginione miasto Majów – Tikal. Na końcu czekają Was wakacje w Meksyku i błogi relaks na białych piaskach, rajskiej plaży w Tulum.

Chcecie poznać smak prawdziwej Azji? Przejść się ścieżką prowadzącą przez dziewiczą, laotańską dżunglę i stanąć na skraju huczącego wodospadu? A może wolicie odkrywać niekończący się labirynt miejskiej dżungli jednego z najbardziej szalonych miast świata, Bangkoku? Zabieramy Was na wycieczkę do Tajlandii i Laosu, podczas której odkryjecie dwa totalnie różne oblicza Azji!

Przedstawiamy Wam dwie tropikalne perły Oceanu Indyjskiego – Madagaskar i Mauritius. Czekają na Was idylliczne plaże, palmy kokosowe oraz lazurowa woda. W trakcie wycieczki po Madagaskarze będziecie mieć okazję do wędrówki przez dziewiczą dżunglę i podziwiania z wiszących mostów skalnego labiryntu. Wakacje na Mauritiusie zapewnią Wam natomiast przestrzeń do błogiego relaksu.

Podczas wycieczki do Wietnamu poznacie największe atrakcje kraju i zakosztujecie jego różnorodności. Po wizycie w gwarnym Hanoi, moment wytchnienia odnajdziecie w czasie rejsu przez zatokę Ha Long. Trekking w regionie Sapa oczaruje Was widokiem rozległych pól ryżowych i pokrytych zielenią wzniesień. Sajgon zachwyci intensywnością azjatyckiej metropolii, a piaszczyste plaże nadmorskiego Mui Ne zapewnią błogie odprężenie.

Turkusowe wody Oceanu Indyjskiego, bajkowe, białe, dziewicze plaże i majestatyczne baobaby. Zabieramy Was na wycieczkę na Madagaskar. Wyspę pachnącą wanilią i zaskakującą fantastycznymi krajobrazami lasów eukaliptusowych, czerwonych skał oraz malowniczych wodospadów. Czekają Was spotkania z wielobarwnymi kameleonami i przyjacielsko nastawionymi lemurami.

Podczas fascynującej wycieczki do Meksyku, będziecie mieli świetną okazję, aby skosztować wyśmienitej kawy, a w międzyczasie zamienić kilka słów z Indianami z plemienia Tzotzil, noszącymi tradycyjne kolorowe stroje. Znajdziecie również czas na relaks i orzeźwiającą kąpiel w wodospadach Agua Azul, a Ci, których porusza piękno starożytnych budowli, będą mogli zwiedzić słynne na całym świecie piramidy.

Waszą podróż rozpoczniecie od wycieczki do Nowego Jorku - miasta drapaczy chmur i niegasnących neonów, które nigdy nie śpi. Stamtąd wyruszycie na wakacje do kolorowego Meksyku. Zanurzycie się w klimacie dzielnicy Coyoacan, gdzie zasmakujecie lokalnych specjałów. Następnie udacie się do Tulum, by zrelaksować się na białej plaży otoczonej skalistym urwiskiem i wysokimi palmami.

Przed Wami Kuba i Meksyk, czyli dwa czarujące karaibskie kraje i podróż pełna kontrastów, która na długo zapadnie w Waszej pamięci. Wakacje na Kubie i w Meksyku to możliwość doświadczenia dwóch zupełnie różnych światów i ich fascynujących historii, a także odkrywania mnóstwa podobieństw, które będą Was zaskakiwać każdego dnia tej niezwykłej i pełnej wrażeń podróży.

Przed Wami egzotyczna wycieczka do Tajlandii, Wietnamu i Kambodży. W Hanoi jest jak w filmie z Brucem Lee - nad rzeką, wśród mgły, Wietnamczycy ćwiczą tai-chi. W mieście za to panuje gwar. Nie zapomnicie zapierającego dech w piersiach rejsu po zatoce Ha Long, tajemniczych jaskiń i tutejszych mieszkańców. Kambodża zabierze Was w mistyczny świat, a Bangkok zarazi Was swoją kolorową energią.

Czekają Was luksusowe wakacje w Meksyku, podczas których odwiedzicie Tulum i wyspę Holbox. Na Waszych oczach nowoczesność zderzy się ze starożytnymi ruinami miasta Majów. Zrelaksujecie się także na białych plażach, które otaczają lazurową wodę i wyciszycie się podczas wypoczynku na wygodnych hamakach. A może spróbujecie sportów wodnych? Karaiby stwarzają świetne ku temu warunki!

Przed Wami intensywna i różnorodna wycieczka do Wietnamu! Od wielkomiejskiego zgiełku miast Hanoi i Sajgonu, po niezapomniane widoki bajecznych formacji skalnych zatoki Ha Long. Urzekające miasteczko Hoi An zachwyci architekturą i niepowtarzalną atmosferą, a rejs po Delcie Mekongu zapisze się w pamięci obrazem soczystej roślinności i handlarzy sprzedających owoce prosto ze swoich łodzi.

Wybierzcie się na pełną kontrastów wycieczkę na Madagaskar i poznajcie największe skarby Czerwonej Wyspy! Czeka tu na Was zróżnicowana architektura, rozgrzana do czerwoności sawanna, piaszczyste plaże i dzikość dżungli, czyli wszystko, co cechuje prawdziwie egzotyczne wakacje. Madagaskar zachwyci Was unikalną mieszanka smaków i zapachów - wrócicie z tej podróży głodni kolejnej dawki wrażeń!