Filipiny - wszystko co musisz wiedzieć przed i w trakcie wyjazdu

Niektórzy twierdzą, że trudno o bardziej atrakcyjny kierunek podróży niż Filipiny. Najpiękniejsze wyspy świata wchodzą w skład właśnie tego państwa i zachwycają pięknem swojego krajobrazu. Turystów przyciąga w ten rejon Azji klimat równikowy, egzotyka oraz jedne z najatrakcyjniejszych miejsc do nurkowania na świecie. Wakacje na Filipinach warto poprzedzić uzupełnieniem wiedzy na temat tego kraju.

filipiny

Republika Filipin to wyspiarskie państwo, które składa się z kilku tysięcy pojedynczych wysepek. Każdego roku kraj ten wabi rzesze turystów. Obietnica śnieżnobiałych plaż i szafirowej wody oraz bogactwo życia podwodnego powodują, że liczba kupowanych biletów lotniczych w te strony gwałtownie wzrasta. Filipiny to raj dla amatorów nurkowania i snorkelingu, ale nie zabraknie tutaj także atrakcji dla tych, którzy od bycia aktywnymi wolą kąpiele słoneczne. Co warto wiedzieć przed wybraniem się na wakacje na Filipinach? Które z filipińskich wysp są najbardziej urokliwe? Jakie dokumenty są wymagane od Polaków podczas przekraczania granicy? Na te, a także na inne pytania odpowiadamy w prezentowanym materiale.

Spis treści:

  1. Wycieczka na Filipiny: Wiza i inne istotne dokumenty
  2. Czy polskie prawo jazdy jest uznawane na Filipinach?
  3. Kilka słów o szczepieniach
  4. Wyjazd na Filipiny, a zdrowie
  5. Bezpieczna podróż na Filipiny, co warto wiedzieć?
  6. Wakacje na Filipinach: Kiedy jechać?
  7. Pieniądze na Filipinach, czyli czym płacić?
  8. Informacje praktyczne: Elektryczność i wtyczki
  9. Filipiny: Najpiękniejsze wyspy, czyli które?
  10. Kuchnia filipińska i jej tajemnice
  11. Przykładowe ceny produktów na Filipinach

Wycieczka na Filipiny: Wiza i inne istotne dokumenty

paszport

Obywatele Polski nie potrzebują wizy upoważniającej do przekroczenia granicy Filipin, jeśli ich pobyt w kraju nie będzie przekraczał 30 dni.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż każdy podróżujący powinien posiadać przy sobie bilet lotniczy, który stanowiłby potwierdzenie, że opuści on Filipiny przed upływem wspomnianych wcześniej 30 dni. Brak takiego dokumentu podczas procedury check-in, może skutkować tym, że turysta nie zostanie wpuszczony na pokład samolotu. Oczywiście zdarza się, że nikt o bilet nie poprosi.

Niektórzy zapewne zastanawiają się nad tym, co zrobić w momencie, w którym podróżujący planuje przedłużyć swój czas pobytu. Czy wówczas również konieczne jest posiadanie biletu powrotnego? Choć logika podpowiada, że nie powinno tak być, to niestety - również w takiej sytuacji jest on potrzebny. Osoby, które nie są w posiadaniu biletu lub rezerwacji lotu mogą nie zostać przepuszczone przez granicę państwa.

Wiza wydawana jest na czas 29 dni (30 dnia należy wylecieć lub ją przedłużyć) i wbijana jest do paszportu w formie pieczątki. Wszystko odbywa się bezpośrednio na granicy.

Czy polskie prawo jazdy jest uznawane na Filipinach?

Osoby, które zamierzają podróżować po Filipinach jako kierowcy, mogą swobodnie korzystać z polskiego prawa jazdy. Istnieje jednak pewien kruczek, który dotyczy tej sprawy; otóż czas ważności tego dokumentu w tym kraju wynosi cztery tygodnie od momentu wjazdu. Po jego upływie teoretycznie warto byłoby zatroszczyć się o wyrobienie filipińskiego “prawka”, ale opcja ta dotyczy raczej tych, którzy myślą o Filipinach jako o swoim nowym domu.

Kilka słów o szczepieniach

Podobnie jak w przypadku opisywanej przez nas wcześniej Tajlandii oraz Indonezji, również w przypadku Filipin nie istnieją żadne szczepienia obowiązkowe, a jedynie zalecane. Mowa tutaj o standardowym pakiecie składającym się m.in. ze szczepionki przeciwko tężcowi, WZW typu A i B, błonicy oraz durowi brzusznemu. Oczywiście wszystko zależy od charakteru podróży, jednak jeśli zakłada ona odwiedzenie przede wszystkim miejsc turystycznych, nie ma konieczności katowania organizmu dodatkowymi inokulacjami.

Wyjazd na Filipiny, a zdrowie

malaria

Filipiny to państwo, w którym malaria stanowi swoisty synonim codzienności, ale nie oznacza to, że występuje ona na terenie całego kraju. Z chorobą tą, która przenoszona jest poprzez ukąszenia zakażonych komarów, spotkać się można na południu Mindanao, na wyspie Luzon oraz na Tawi Tawi.

Jak więc uniknąć przykrych konsekwencji malarii? Pozostaje profilaktyka.

Wybierając się na wakacje na Filipinach, należy pamiętać o zaopatrzeniu się w repelent, który zawiera w składzie jak najwyższe stężenie substancji DEET. Najlepiej kupić go na Filipinach, ponieważ z pewnością będzie on lepiej przystosowany do walki z tamtejszymi komarami, niż jakikolwiek polski odpowiednik.

Bezpieczna podróż na Filipiny, co warto wiedzieć?

Na terenie Filipin działa islamska grupa terrorystyczna o nazwie Abu Sayyaf. Zabrzmiało groźnie? Przejdźmy zatem do kilku słów wyjaśnienia. Abu Sayyaf zajmuje tylko jeden z filipińskich regionów i do tego zagrzewa tam swoje miejsce od przeszło 27 lat. Ich działalność ma na celu odseparowanie południowych Filipin i doprowadzenie do powstania niezależnego od rządu filipińskiego państwa islamskiego. Większość państw już lata temu wygłosiła swoje zalecenia odnośnie tego, aby turyści udający się na wakacje na Filipiny nie zapuszczali się na południe państwa, które jest w religijnym potrzasku.

Wycieczka na Filipiny z pewnością będzie w pełni bezpieczna, jeśli podróżujący zastosują się do aktualnych porad publikowanych przez ministerstwo spraw zagranicznych.

Wakacje na Filipinach: Kiedy jechać?

pogoda

Najlepszy czas na zaplanowanie swojej podróży do tej części Azji, stanowi okres od grudnia do kwietnia. Wtedy wilgotność powietrza jest stosunkowo niska, rzadko zdarzają się opady deszczu, a temperatura rozpieszcza przybyszów z zimniejszych zakątków świata, takich jak Polska, w której wówczas termometr często nieubłaganie wskazuje liczby poniżej zera.

Filipiny wczasywe wspomnianym wyżej okresie zapewnia podróżującym komfort w postaci od 27 do 36 stopni Celsjusza w ciągu dnia. W nocy temperatura nie przekracza 28 stopni. Jeżeli zatem w obrębie marzeń któregoś z Czytelników jest piękna opalenizna, która nie ma nic wspólnego z solarium, a także spędzenie zimy gdzieś, gdzie zwyczajnie nie odmarzają uszy, to podróż na Filipiny jest dla takiej osoby najlepszą z możliwych opcji.

Pieniądze na Filipinach, czyli czym płacić?

filipiny-pieniadze

W roli oficjalnej waluty tego kraju występuje Peso Filipińskie. Jego kurs zazwyczaj jest w miarę stabilny. W chwili pisania artykułu 100 PLN równe jest 1 455 PHP. Wymiana pieniędzy na euro, funty brytyjskie czy dolary amerykańskie nie sprawia żadnych trudności. Warto zwracać uwagę na to, czy kurs na wybranym lotnisku jest korzystny, ponieważ często zdarzają się sytuacje, w których celowo jest on zaniżany w takich miejscach.

Zdarza się, że podczas wymieniania waluty w kantorze należy wylegitymować się dokumentem tożsamości, z którego pracownik spisuje nasze dane. Dodatkowo, z wydawanych banknotów przepisywane są numery seryjne. Co kraj, to obyczaj, a z nimi nie warto walczyć.

Informacje praktyczne: Elektryczność i wtyczki

Wybierający się w podróż na Filipiny powinni zadbać o to, aby mieć możliwość naładowania swojego sprzętu elektronicznego. W końcu telefon oraz aparat fotograficzny to dość ważne elementy wyposażenia każdego turysty. W tej części Azji obowiązują amerykańskie standardy wtyczek do prądu, a więc te, które przypominają dwie blaszki. W dobrych hotelach zwykle istnieje możliwość wypożyczenia przejściówek, ale o wiele lepiej jest posiadać własne. Adapter można kupić w Polsce, w którymkolwiek ze sklepów elektronicznych i raczej nie należy o tym zapomnieć przed wyjazdem.

W przypadku niektórych wysp warto wiedzieć, że dostęp do elektryczności nie wszędzie jest formą standardu. Na przykład na Apo Island z prądu można korzystać od godziny 18 do 22. Godziny zależne są od konkretnej wyspy.

Filipiny: Najpiękniejsze wyspy, czyli które?

palawan

Istnieje wiele kwestii, które sprawiają, że turyści tak chętnie odwiedzają Filipiny. Najpiękniejsze wyspy świata mają w tym swój udział. Które spośród nich zasługują na szczególną uwagę?

Filipiny mają wiele oblicz co czyni to miejsce tak wyjątkowym. Potrafią być dzikie, turystyczne, eleganckie, ciche lub głośne. Podróżujący sam powinien wybrać, która z filipińskich “twarzy” najbardziej odpowiada charakterowi jego wyprawy. Warto jednak podczas dokonywania wyboru wziąć pod uwagę jedną z opcji przedstawionych poniżej.

Wyspa Palawan to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Filipinach. Słynie ona z dziewiczych terenów, które wciąż nie zostały zbyt mocno dotknięte ludzką działalnością. Gęsta dżungla oraz górski krajobraz wyspy, cudownie kontrastują z białym wybrzeżem, które otula błękitna tafla wody. Na Palawan odnajdą się zarówno ci, którzy pragną wypocząć podczas opalania oraz picia drinków z palemką, jak i tacy, dla których urlop równa się byciu aktywnym. Wczasy na Palawanie mogą mieć rozmaity kształt i charakter.

Boracay to z kolei propozycja dla wszystkich, którzy cenią połączenie egzotyki z luksusem. Piękne widoki, roztaczające się na całość opisywanej wyspy, czynią z niej jedną z najchętniej odwiedzanych destynacji na Filipinach. Boracay tętni życiem przez całą dobę. Podróżujący w to miejsce, za dnia mogą zażywać kąpieli słonecznych na jednych z najpiękniejszych plaż świata, a po zmroku korzystać z parkietu w jednym z licznych klubów działających na wyspie. Jeśli zatem komuś marzą się wakacje pełne słońca, muzyki i tańca, to Boracay w pełni spełni takie oczekiwania.

Podróż na Filipiny dla każdego globtrotera znaczy coś zupełnie innego. Kraj ten jest jednak tak różnorodny, że bez trudu można dostosować odwiedzane miejsca do swoich potrzeb. Wyspa Panglao to prawdziwy Eden dla amatorów podglądania świata podwodnego. Pasjonaci nurkowania mają tutaj okazję przyjrzeć się z bliska kolorowym rafom koralowym, roślinom wodnym, rozmaitym gatunkom barwnych ryb oraz żółwiom morskim, których rozmiary są prawdziwie imponujące!

Kuchnia filipińska i jej tajemnice

filipiny-kuchnia

Kulinarna strona Filipin nie cieszy się zbyt dużą aprobatą podróżujących. Ba! Wycieczkowicze zwykli dość często zaznaczać, że stanowi ona swoistą “dietę cud” ze względu na to, że większość potraw jest absolutnie niejadalna. Czy rzeczywiście tak jest? Nie do końca. Owszem, żywienie się filipińskimi fast foodami lub próbowanie dań wprost z “garów”, które gospodynie co rano wystawiają w formie bufetu przed domem, może znacznie zniechęcić do dalszego eksplorowania tajemnic kulinarnych tego państwa. Nie mniej tego, istnieją takie posiłki, które mają szansę na podbicie kubków smakowych mieszkańca Europy.

Wybierając się na wakacje na Filipinach, nie powinno się rezygnować ze skosztowania miejscowego specjału, czyli dania o nazwie Lechon. Jest to wieprz przygotowywany na rożnie, nadziewany trawą cytrynową. Prosiaka serwuje się w całości, co może powodować mieszane uczucia u osób, które przyzwyczaiły się do mięsa w formie filetów. Potrawa ta przygotowywana jest z okazji świąt lub innych ważnych wydarzeń.

Co zatem wpływa na tak zły wizerunek filipińskiej kuchni? Swój udział w tym ma zapewne jedno z najbardziej znanych dań, które jest przez nią serwowane. Balut to dla Filipińczyków to, czym są dla nas pierogi. Z tą różnicą, że pierogi mają odrobinę lepszą sławę od baluta. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? To uformowany ptasi zarodek, który podawany jest bezpośrednio z jajka. Całość należy zjeść łącznie z dziobem oraz kośćmi. Balut uznany jest za potężny afrodyzjak, jednak osobiście - wolę truskawki i czekoladę.

Przykładowe ceny produktów na Filipinach

Zastanawiasz się z jakim kosztem wiąże się wycieczka na Filipiny? Kierunek nie należy do bardzo kosztownych. Przed wyjazdem warto wiedzieć, z jakimi cenami przyjdzie nam się zmierzyć.

Na wstępie warto zauważyć, że cena filipińskiego masła jest niższa od kwoty, którą należy zapłacić za ten produkt w Polsce i wynosi około 4,5 zł za 200 g. Niestety chleb kosztuje tam więcej (ok. 5-6 zł), a więc podstawowe kanapki zabiorą z naszych portfeli tyle samo, co w ojczyźnie.

Kilogram pomidorów kosztuje ok. 6 zł, opakowanie jajek - 4,5 zł, a dobrej jakości szynka 40 zł/kg. Przy odrobinie wyobraźni można wyczarować więc całkiem smaczną (i tanią!) jajecznicę. Gorzej wygląda sprawa mleka, za które trzeba zapłacić od 8 do 9 zł oraz sera żółtego, którego ceny wahają się od 50, do nawet 70 zł.

Ceny drobiu (ok. 12 zł/kg) oraz wieprzowiny (15-17 zł/kg) są podobne do polskich. Podobnie ma się sprawa makaronów (4-7 zł, w zależności od rodzaju) i ryżu (2-3 zł/op.). Wodę mineralną można kupić już za 1,5 zł, a ceny słodkich, gazowanych napoi rozpoczynają się od 2-3 zł. Za piwo zapłacimy ok. 2 zł (w zależności od marki), za butelkę wina około 17, a pół litra wódki można kupić już za 4 zł. Nie, nie 40, a 4 zł!

Wycieczka na Filipiny to wyprawa w samo serce wciąż dziewiczej ziemi. To przygoda z tłem złożonym z egzotycznego krajobrazu, w którym dominuje dżungla. Co więcej, Filipiny nie sprawiają wrażenia szczególnie drogiego kierunku i są bezpieczną destynacją. Stanowią one obowiązkowy punkt na mapie dla obieżyświatów zafascynowanych kulturą azjatycką, fanów kitesurfingu, miłośników nurkowania oraz turystów, którym zależy na słonecznej pogodzie i zabawie w renomowanych klubach muzycznych.

Marzysz o podróży na Filipiny?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży na Filipiny

Cieszcie się niezapomnianym doświadczeniem jakim są wakacje na Filipinach. Poznacie rozwijające się na styku tradycji i nowoczesności Cebu City, aby następnie zanurzyć się w przejrzystych wodach obmywających brzegi Panglao. Bohol ugości Was widokami rozległych pól ryżowych, dżungli oraz Czekoladowych Wzgórz. Zwieńczeniem będzie zachwycająca swym pięknem wyspa Malapascua.

Wakacje na Filipinach rozpoczną się od chaotycznej i gwarnej Manili. Stamtąd udacie się na Boracay, której plaże słyną z drobniutkiego, delikatnego piasku i obłędnie turkusowej wody. Na Palawanie z kolei, który nadal zachował swój dziewiczy charakter, fascynaci przyrody odnajdą swój raj, dzięki jednemu z największych skupisk koralowców, a w lasach deszczowych - dzięki rzadkim gatunkom zwierząt.