Jak przygotować się na wycieczkę do Kambodży?

kambodza-angkor

Wycieczki do Kambodży cieszą się sporą popularnością wśród miłośników egzotycznych kierunków. Kraj jest doceniany za liczne zabytki architektury, dobrą kuchnię i bujną roślinność. Warto jednak wiedzieć, że Kambodża różni się od innych, typowo turystycznych destynacji. Tereny tego państwa wciąż pozostają dziewicze, a niektóre zakątki z powodzeniem można nazywać nieodkrytymi. Wiele osób twierdzi, że wakacje w tej części kontynentu azjatyckiego mogą być uznane za dość ekstremalne. W związku z tym, przed wyjazdem należy zgłębić nieco wiedzy na temat Kambodży, a w szczególności tego, jak przygotować się do takiego wypadu. Przydadzą się także informacje dotyczące przedmiotów, które dobrze jest ze sobą zabrać, potrzebnych szczepień, wiz oraz tego, który okres w roku jest najlepszym, jeśli chodzi o odwiedzenie Kambodży. Wycieczka z pewnością będzie bardzo udana, gdy turyści przygotują się do niej w odpowiedni sposób.

Istotną częścią planowania wyprawy jest też wybór miejsc, które chciałoby się odwiedzić — Kambodża ma do zaoferowania znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.

Spis treści:

  1. Kambodża: wycieczka do Angor Wat
  2. Najpiękniejsze kambodżańskie świątynie
  3. Kilka słów na temat lokalnych cen
  4. Wycieczka do Kambodży — kiedy najlepiej się wybrać?
  5. Malaria w Kambodży: jak się zabezpieczać?

Kambodża: wycieczka do Angor Wat

kambodza-angkor-1

Angkor Wat to najbardziej okazała i zarazem najsłynniejsza świątynia na terenie Kambodży. Stanowi ona część całego kompleksu Angor zlokalizowanego w prowincji Siem Reab. Wielu turystów dociera do tytułowego państwa przede wszystkim ze względu na chęć zwiedzenia tych niezwykłych ruin. Obiekt został wzniesiony w latach 1113-1150 jako pochwała dla bóstwa Wisznu.  Świątynia jest najlepiej zachowanym przykładem architektury Khmerów i robi niesamowite wrażenie na nawet bardzo wybrednych podróżnikach.

Wstęp do kompleksu nie należy do najtańszych. W 2017 roku ceny wzrosły i jak dotąd nie spadły. Warto jednak pamiętać, że każdy dolar wydany na zwiedzanie podobnych zabytków to inwestycja w utrzymanie ich w dobrym stanie. Koszt biletu jednodniowego to niespełna 40 USD,

trzydniowego około 60 USD, a możliwość odwiedzania tego miejsca przez siedem dni to wydatek rzędu 70 USD. Warto nadmienić, że kompleks jest ogromny i jeden dzień to stanowczo zbyt mało czasu, aby zobaczyć wszystkie jego zakamarki.

Najpiękniejsze kambodżańskie świątynie

kambodza-angkor

W Kambodży jest wiele świątyń, które zasługują na nie mniejszą uwagę niż Angor Wat. Jako przykład można w tym przypadku podać Angor Tom. Turyści stojący naprzeciw wejścia do tego obiektu, niemal mogą poczuć na sobie spojrzenie 216 twarzy spoglądających z 54 wież. Historycy nie są co do tego zgodni, ale prawdopodobnie są to wizerunki jednego z kambodżańskich władców — Dzajawarmana VII.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Ta Prohm, która zyskała międzynarodową sławę dzięki odwiedzinom Angeliny Jolie. Aktorka przybyła tam z powodu nagrań na potrzeby produkcji Tomb Raider, które okazały się doskonałym krokiem marketingowym, jeśli chodzi o rozwój turystyki na terenie tego azjatyckiego państwa. W Ta Prohm najbardziej widać to, jak mocno przyroda potrafi się wedrzeć do wnętrza budowli, przez co budowla prezentuje się tajemniczo i jest jedną z najbardziej docenianych przez odwiedzających.

Kilka słów na temat lokalnych cen

W Kambodży w obiegu znajdujemy kambodżańskie riele i dolary amerykańskie. Turyści powinni zadbać o to, aby zawsze mieć przy sobie odpowiednio dużą ilość gotówki. Wszystko przez wzgląd na to, że w mniejszych miejscowościach mogą wystąpić spore kłopoty, jeśli chodzi o dostęp do bankomatów oraz możliwość płacenia kartą.

Podczas wycieczki do Kambodży szybko można przekonać się o tym, że ceny tam są bardzo przystępne dla portfeli Polaków. W zestawieniu z innymi państwami zlokalizowanymi na terenie Azji Kambodża wypada jako jeden z najatrakcyjniejszych cenowo. Za obiad w restauracji zapłacimy tam od 2 do 15 dolarów amerykańskich. Wszystko zależy od standardu jadłodajni, w której zdecydujemy się zjeść posiłek. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że transport na miejscu jest dość tani. Litr benzyny to koszt ok. 0,85 USD, bilet autobusowy — 2 USD. Jedynie przejazdy taksówkami wychodzą drogo. W standardowej taryfie startowa opłata to 1 USD i należy doliczyć do tego kolejnego dolara za każdy przejechany kilometr.

Turystów z pewnością zainteresuje fakt, że bardzo dobrze prezentują się koszty zwiedzania lokalnych zabytków. Dla przykładu — wejście na teren słynnego kompleksu świątyń Angkor Wat to wydatek rzędu 20 dolarów za dzień. Jeśli jednak zdecydujemy się na wykupienie karnetu trzydniowego, to koszt wyniesie 40 USD, a w przypadku wejściówki za cały tydzień — 70 USD. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że teren ten jest tak ogromny, że ogarnięcie jego wszystkich zakamarków w jeden dzień, jest praktycznie niewykonalne.

Wycieczka do Kambodży - kiedy najlepiej się wybrać?

kambodza-plaza

Podróżnicy wybierający się na Kambodża wakacje, będą zmuszeni do zmierzenia się z klimatem zwrotnikowo-monsunowym. Wyróżniamy w nim porę suchą i deszczową. Pora sucha rozpoczyna się w listopadzie i kończy w marcu. W tym czasie powietrze jest wolne od wilgoci, poziom zachmurzenia bardzo zróżnicowany, a deszcze prawie wcale nie występują. To właśnie ten czas określa się mianem sezonu turystycznego.

Pora deszczowa trwa od maja do października. Ten okres jest obfity w krótkotrwałe ulewy i wysokie temperatury. W powietrzu jest wtedy także dość wysoki poziom wilgoci, co bywa męczące dla przybyszów z Europy. Warto jednak pamiętać, że zarówno pora sucha, jak i mokra mają w sobie sporo uroku. Wszystko w tej kwestii jest dość mocno związane z indywidualnymi preferencjami turysty. Jeśli jednak wycieczka do Kambodży jest organizowana przez osobę bez dużego doświadczenia w podróżowaniu, to bezpieczniejszą opcją jest wybranie się tam między listopadem a marcem.

Malaria w Kambodży: jak się zabezpieczać?

Kambodża to część świata, gdzie jest wysokie ryzyko zachorowania na malarię. Profilaktyka przeciwmalaryczna jest więc bardzo istotną częścią planowania wycieczki. Zaleca się zabranie ze sobą medykamentów takich jak Doxycyclinum lub Mefloquine, które są istotną częścią tzw. chemioprofilaktyki. Warto wiedzieć także o tym, że bezstresowe podróżowanie po tej części Azji będzie możliwe tylko dzięki zaopatrzeniu się w dobry preparat przeciwko ukąszeniom owadów. Ważne jest, aby w jego składzie występowała duża ilość DEET. Najlepiej kupować go na miejscu, ponieważ repelenty dostępne w Polsce są znacznie słabsze od tych, które można dostać w egzotycznych krajach.

Dobrą praktyką podczas wycieczki do Kambodży jest także zadbanie o kupno dobrej jakości moskitier. Stanowią one skuteczny sposób ochrony przed ukąszeniami owadów np. w nocy lub podczas pieszej wędrówki po dżungli. Warto także zrezygnować z noszenia koszulek z krótkim rękawem i krótkich spodenek tam, gdzie ryzyko występowania komarów jest wysokie. To bardzo ważne kwestie, ponieważ stanowią one kluczowy element zwiększenia bezpieczeństwa turystów.