Jak zaplanować podróż do Birmy? Co warto wiedzieć przed podróżą?
Birma to kraj zlokalizowany w Azji Południowo-Wschodniej. Leży bezpośrednio nad Zatoką Bengalską oraz Morzem Andamańskim. Przez niemal całą długość państwa w malowniczy sposób wije się rzeka Irawadi. Trudno znaleźć bardziej tajemniczy kierunek niż Birma. Wycieczki do Birmy powalają na poznanie charakterystycznych cech dla klimatu monsunowego oraz stanowią okazję do pieszego przemierzania znajdujących się tam lasów. Największą częścią birmańskiego społeczeństwa są buddyści, co prawdopodobnie czyni ten fragment kontynentu azjatyckiego prawdziwą oazą spokoju. Warto wiedzieć, że głównym filarem gospodarki w Birmie, jest uprawa ryżu, a także przemysł spożywczy oraz drzewny. Coraz mocniej rozwija się tak również turystyka, która rocznie przynosi przychody o wartości ponad 1,5 mld dolarów. Liczby mówią więc same za siebie.
Spis treści:
- Kalendarz birmański — inne postrzeganie tygodnia
- Birma: wycieczki objazdowe po najpiękniejszych zakątkach państwa
- Cztery tysiące świątyń w Baganu — dlaczego warto je zobaczyć?
- Białe wybrzeże morza Andamańskiego i błogie lenistwo
- Birma: Podróże po kraju skrywającym liczne ciekawostki
Kalendarz birmański — inne postrzeganie tygodnia
Tradycyjna astronomia w Birmie prezentuje nieco inne wartości od tych, które są powszechnie znane. Otóż w Mjanmie tydzień liczy sobie aż 8 dni. Choć brzmi to tak, jakby miało wprowadzać sporo chaosu, to w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Ósmy dzień przypada na środowy wieczór, który lolaksi nazywają Yarhu. Opisana sytuacja nie ma więc zbyt znaczącego wpływu na ogólny kalendarz, ponieważ Yarhu w ogóle nie jest w nim oznaczany.
Podział tygodnia na osiem dni wynika bezpośrednio z tego, jaki kształt mają buddyjskie pagody. Otóż każda z ich ośmiu stron odpowiada jednemu dniu. W tym przypadku dwie spośród nich odpowiadają środzie — jedna oddaje istotę poranka i popołudnia, druga zaś wieczoru. Niedziela w Birmie jest uznawana na pierwszy dzień tygodnia, a Yarhu za piąty.
Birma: wycieczki objazdowe po najpiękniejszych zakątkach państwa
Mistycyzm buddyjskich świątyń zachwyca nawet najwytrawniejszych podróżników. Co ciekawe, trudno znaleźć bardziej wyjątkowe przykłady takiej architektury od tych, które oferuje Birma. Wycieczki objazdowe zwykle obejmują Bagan, gdzie można podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków na świecie, a także miejsca takie jak Pagoda Shwedagon, jezioro Inle oraz urokliwe wybrzeże morza Andamańskiego. Podróż samolotem do tej części Azji trwa kilkanaście godzin, ale warto je poświęcić dla możliwości obcowania z tamtejszymi krajobrazami oraz poznawania lokalnej kultury.
Trudno odszukać na mapie Azji państwo, które byłoby bardziej odizolowane od reszty świata niż Birma. Birma podróże tam to okazja do wypoczynku z dala od miast tętniących życiem przez całą dobę, takich jak Bangkok, Nowy Jork, czy też nasza rodzima Warszawa. Wyjeżdżając do Birmy, zamiast imprezowego życia można podejrzeć to, jak funkcjonują miejscowi mnisi. Ciekawostką jest, że duchowni każdego poranka wychodzą przez klasztorne bramy i zbierają daniny od mieszkańców. Te zazwyczaj mają postać pokarmu.
Cztery tysiące świątyń w Baganu — dlaczego warto je zobaczyć?
Widoku czterech tysięcy świątyń znajdujących się w Bagan nie można zapomnieć. Jest on tak majestatyczny, że zapiera dech w piersiach każdego podróżnika. Wielu turystów twierdzi, że trudno o podobne miejsce na świecie, gdzie magiczna atmosfera aż tak mocno wdzierałaby się do każdej, nawet najmniejszej części ludzkiego umysłu. Urocze miasteczko Bagan i zlokalizowane nieopodal świątynie to jedno z tych miejsc, które trzeba odwiedzić, będąc w Birmie. Podróż omijająca to niezwykłe miejsce, to jak wycieczka do Londynu i pominięcie Big Bena, albo wyjazd do Meksyku nieuwzględniający zwiedzania Chichen Itza.
Budowę świątyń w Bagan rozpoczęto w IX wieku. Te architektoniczne zabytki stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych w tym azjatyckim państwie. Ich znaczenie w skali światowej jest porównywane do Angkor Wat w Kambodży lub piramid znajdujących się w Egipcie. Ciekawostką jest, że na większość budowli można się wspiąć, aby obejrzeć całość niesamowitego krajobrazu z nieco wyższej perspektywy. Wiele osób zainteresuje także fakt, że wiele świątyń stoi dla turystów otworem, a ich wnętrza są równie niezwykłe, jak ich zewnętrza strona.
Białe wybrzeże morza Andamańskiego i błogie lenistwo
Warto wiedzieć, że jedną z najbardziej uniwersalnych destynacji turystycznych, jest właśnie Birma. Wycieczki objazdowe po tym państwie najczęściej uwzględniają wszystkie elementy, które powinny składać się na idealny urlop. Podczas wypraw znajduje się miejsce zarówno dla zwiedzania lokalnych zabytków, trekkingu po malowniczej dżungli, jak i błogiego wypoczynku nad Zatoką Bengalską lub na białym i malowniczym wybrzeżu morze Andamańskiego.
Fakt, że wakacje powinny stanowić okazję do spędzenia kilku chwil na niczym więcej, jak tylko leniuchowaniu, wydaje się oczywisty. Warto o tym pamiętać, ponieważ nic nie ładuje wewnętrznych akumulatorów lepiej, niż leżenie na leżaczku pośród zachwycającego birmańskiego krajobrazu, popijanie drinka z palemką i skupianie się jedynie na magii konkretnej chwili. Niestety, w świecie, w którym jesteśmy niejako skazani na ciągłą gonitwę, załatwianie wielu spraw urzędowych oraz trwającą w nieskończoność pracę, dość łatwo zapomnieć ile radości może płynąć z nie zajmowania się kompletnie niczym. Podróż do Birmy to idealna okazja, by przypomnieć sobie o tym, jak bardzo jest to ważne.
Birma: Podróże po kraju skrywającym liczne ciekawostki
Niełatwo znaleźć bardziej tajemniczy kraj niż Birma. Podróże po tej części kontynentu azjatyckiego to możliwość poznawania szczegółów zupełnie innej kultury i tradycji. Istnieje kilka interesujących ciekawostek, o których warto wiedzieć, wybierając się w to niezwykłe miejsce. Jako przykład podobnych informacji, warto wymienić np. to, że najwyższym szczytem w Birmie jest Kagaboyazi, który liczy sobie aż 5881 m n.p.m., a także fakt, że średnia temperatur wynosi tam 26 stopni Celsjusza. Nie trudno więc dojść do wniosku, że przez cały rok jest tam na tyle ciepło, że wycieczkę można urządzić zarówno w styczniu, jak i w lipcu.
W Birmie funkcjonuje aż 64 lotniska, z czego tylko 36 może poszczycić się utwardzoną powierzchnią. Interesujące wydaje się również to, że liczba kilometrów przypadających na drogi ekspresowe wynosi zaledwie 358.
Nauka szkolna w Birmie rozpoczyna się w wieku 5 lat, czyli wtedy, gdy polskie dzieci wciąż mogą cieszyć się błogim brakiem obowiązków. Niestety — edukacja obowiązkowa trwa jedynie kolejne 5 lat. Dalsze etapy kształcenia są w pełni dobrowolne i płatne. Wiele rodzin nie jest w stanie pozwolić sobie na podobne wydatki.