Podróż po zakątkach Tajlandii - kraju wielu przeciwieństw

koh-tao

Wakacje w Tajlandii mogą mieć wiele oblicz. Dla jednych będą one okazją do przemierzania dziewiczych terenów, inni docenią modernistyczną stronę Bangkoku. Niektórzy turyści wybierają Krainę Uśmiechu przez wzgląd na lokalną kuchnię. Tajskie przysmaki zrobiły międzynarodową karierę. Wybierając się na taki obiad, warto jednak pamiętać o tym, że jeśli w Tajlandii ktoś informuje o tym, że coś jest ostre, to prawdopodobnie jest to podobne w smaku do ognia. Europejskie języki mogą zostać poparzone w wyniku podobnej przygody kulinarnej. Zachowanie ostrożności wydaje się równoznaczne ze zdroworozsądkowym myśleniem. Wielu podróżników udających się na wycieczkę do Tajlandii wybiera wyspy. Punkty takie jak Koh Phagan czy Koh Lipe sprzyjają możliwości odpoczęcia od zgiełku codzienności. Z kolei stolica Państwa dostarcza licznych rozrywek — Bangkok to stolica dobrej zabawy, ale trzeba uważać, aby nie podzielić losu bohaterów filmu „Kac Vegas w Bangkoku”.

Spis treści:

  1. Wakacje w Tajlandii: imprezowa strona Bangkoku
  2. Koh Lipe i Koh Phagan, czyli oferta dla wielbicieli błogiego leniuchowania
  3. Wrota Złotego Trójkąta, czyli północna część Tajlandii
  4. Wycieczka do Tajlandii — najsłynniejsze świątynie
  5. Tajska sztuka kulinarna, czyli o tym, co warto spróbować podczas Wizyty w Krainie Uśmiechu

Wakacje w Tajlandii: imprezowa strona Bangkoku

tajlandia-bangkok-3

Zabawa to chleb powszedni dla mieszkańców stolicy Tajlandii. Imprezując w ich towarzystwie, można poznać ich zwyczaje i współczesną kulturę. W końcu turystyka nie musi ograniczać się jedynie do obcowania z tradycjami — czasami warto dać nura w miejscowe klub. W Bangkoku nie brakuje miejsc, w których dudni muzyka. Puby najczęściej są wypełnione imprezowiczami po brzegi, dlatego najlepiej jest zjawić się w nich nieco wcześniej, niż o 22:00. W przeciwnym wypadku turyści mogą mieć poważny problem z dostaniem się do wnętrza lokalu, bo — jak nietrudno się domyślić — chętnych na udział w dyskotece nie brakuje.

Chcąc połączyć wakacje w Tajlandii ze świetną zabawą w miejscowych klubach, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  • klapki to nie są buty, które sprawdzą się w każdej sytuacji. To, że w Krainie Uśmiechu jest gorąco, nie oznacza, że lokalsi nie lubią się stroić. Jeśli turysta pragnie uczestniczyć w dyskotece, to niech wybierze ubranie odpowiednie na tę okazję. Niestety — klapki mogą spowodować, że w ogóle nie zostanie się wpuszczonym do klubu;
  • w pubach z Bangkoku alkohol kupuje się w dużych butelkach. O eleganckich drinkach w małych szklaneczkach można zapomnieć. W końcu komu by się chciało co kilka chwil chodzić do baru po kolejną porcję wódki? Jedna duża butla zazwyczaj załatwia sprawę na całą noc;
  • międzynarodowe alkohole w barach są dość drogie. Większość osób stawia na wspieranie lokalnych producentów;
  • „chow keaw!”, czyli „na zdrowie!” — warto nauczyć się tego zwrotu. Pozwoli on na zaszpanowanie w tajskim towarzystwie.

Jako jedne z najlepszych klubów w Bangkoku uznaje się Royal City Avenue, RCA oraz Onyx. Niektórzy uważają, że stolica Tajlandii to azjatycki odpowiednik Las Vegas.

Koh Lipe i Koh Phagan, czyli oferta dla wielbicieli błogiego leniuchowania

tajlandia-wyspa

Koh Lipe prezentuje zupełnie inny klimat niż Bangkok. Nie ma tam zgiełku, a wielkomiejska atmosfera jest oddalona o tysiące kilometrów. To prawdziwa oaza spokoju usytuowana pośrodku rajskiego krajobrazu. Turkusowa woda, białe plaże egzotyczna roślinność stanowią wizytówkę tego miejsca. Każdy, kto marzy o odpoczynku pośród pięknych okoliczności przyrody, będzie zachwycony tą niewielką wysepką.

Koh Phagan jest uznana za najpiękniejszą wyspę wschodniego wybrzeża w Tajlandii. Słynie ona z tego, że odbywa się na niej jedna z najlepszych imprez plażowych, czyli Full Moon Party. Występują tam wtedy DJ’e cieszący się uznaniem na terenie całego globu. Jeśli jakiś turysta koniecznie chce przeżyć imprezę w klapkach, to Koh Phagan jest dla niego doskonałą propozycją. Każda wycieczka do Tajlandii powinna zakładać przeżycie choć jednej imprezy na śnieżnobiałym piasku.

Wrota Złotego Trójkąta, czyli północna część Tajlandii

tajlandia-chiangmai-1

Chiang Mai to jeden z najbardziej urokliwych zakątków północnej części Krainy Uśmiechu. Tam również panuje spokój i cisza, a rozpościerający się dookoła krajobraz koi umysł. To szczególnie ważne dla mieszkańców dużych metropolii, gdzie zgiełk jest integralną częścią ich egzystencji. Tak zwana Róża Północy znajduje się w górach, które uznane są za bramę do legendarnego Złotego Trójkąta.

W taki sposób określa się jeden z największych terenów, na których produkowane jest opium. Obszar obejmuje ponad 350 tys. km2 i mieści się w górzystych częściach kilku azjatyckich państw: Tajlandii, Laosu oraz Wietnamu. Wycieczka do Tajlandii w okolice Chiang Mai to okazja to zwiedzania wyjątkowych zabytków architektury, uczestnictwa w lekcjach gotowania oraz do wizyty w lokalnym sanktuarium słoni.

Wycieczka do Tajlandii - najsłynniejsze świątynie

tajlandia-budda

Tajlandia wakacje to możliwość zwiedzenia setek wyjątkowych świątyń buddyjskich. Trudno spośród nich wybrać te, które zasługują na największą uwagę. Można jednak wyodrębnić miejsca cieszące się szczególnym zainteresowaniem podróżników. Przykładem może być Wat Phra Chetphuton Vimomangklararm Rajwaramahaviharn — znana także jako świątynia Leżącego Buddy. To jeden z najstarszych obiektów tego typu w całej Tajlandii. Budowniczym obiektu był sam Rama I, którego prochy spoczywają w jej wnętrzu.

Inną ciekawą budowlą jest Wat Arun, czyli Świątynia Świtu. Jej budowę rozpoczęto w XVII wieku, jednak wtedy nie posiadała ona charakterystycznych, strzelistych wież. Te zostały dobudowane dopiero za czasów panowania króla Ramy III, czyli w XIX wieku.

Warto także odwiedzić Wat Rhong Kun znajdującą się w prowincji Chiang Mai. Świątynia znajduje się nieopodal granicy z Laosem i Birmą. Budynek jest w kolorze śnieżnej bieli, dzięki czemu często nazywa się go Białą świątynią.

Tajska sztuka kulinarna, czyli o tym, czego warto skosztować

Tajlandia-plywajacy-targ

Wycieczka do Tajlandii to również świetna okazja do spróbowania lokalnych potraw. Warto jednak pamiętać, że w tej części świata bardzo łatwo poparzyć sobie swoje kubki smakowe. Z ostrymi propozycjami warto postępować ostrożnie. Istnieje kilka dań, które zasługują na szczególną uwagę.

Wielką popularnością w Tajlandii cieszy się tom yon, czyli rodzaj zupy ugotowanej z wykorzystanie pasty chili, galangalu i liści kaffiru. Interesujący wydaje się także słynny na całym świecie pad thai, czyli makaron ryżowy z warzywami, smażonym tofu, krewetkami lub złocistym kurczakiem. Pad thai jest doprawiany sosem ostrygowych (lub rybnym) i podawany ze szczypiorkiem oraz kiełkami fasoli mung. Smakosze z pewnością zainteresują się także wszelkimi wariacjami potraw ze szklanym makaronem sojowym lub ryżowym. Każdy z nich stanowi podstawę dla licznych zup oraz dań głównych.