Wakacje na Mauritiusie – urlop pośród rajskich widoków

mauritius-2

Mauritius jest państwem wyspiarskim, które zasłynęło z porastającej go tropikalnej roślinności, wszechobecnych plantacji trzciny cukrowej i jednego z najbardziej niezwykłych krajobrazów na świecie. Nie powinno więc dziwić nikogo, że wczasy na Mauritiusie cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów na całym świecie. Któż nie chciałby na własnej skórze doświadczyć klimatu miejsca, w którym tak pięknie przeplatają się ze sobą elementy kultury afrykańskiej, indyjskiej, chińskiej, a także francuskiej i brytyjskiej. Kraj ten wyłania się z wód Oceanu Indyjskiego i wabi do siebie podróżników obietnicą możliwości spędzenia spokojnych chwil w otoczeniu pięknych widoków. Czy faktycznie można liczyć tam na brak zgiełku? Oczywiście, ale nie oznacza to, że turyści nie mogą tam robić nic poza oddawaniem się urokom błogiego lenistwa.

Spis treści:

  1. Wczasy na Mauritiusie: historyczna odsłona państwa
  2. Ciekawe miejsca na Mauritiusie
  3. Lekcja geografii, czyli co warto wiedzieć przed wyjazdem na Mauritius?
  4. Interesujące fakty na temat wyspy i jej mieszkańców
  5. Wakacje na Mauritiusie — lokalne przysmaki

Wczasy na Mauritiusie: historyczna odsłona państwa

Mauritius został odkryty przez ludność przybyłą z Portugalii. Miało to miejsce w 1505 roku, choć niektóre źródła podają, że wcześniej — jeszcze w średniowieczu — zjawili się tak Arabowie. Późniejsze losy tego afrykańskiego zakątka były dość burzliwe. Najpierw rozgościli się tam Holendrzy, którzy pozostawili po sobie ślad w nazwie państwa. W 1680 nazwali oni bowiem ten skrawek lądu na Oceanie Indyjskim wyspą księcia Maurycego Orańskiego. Mauritius jest więc wariacją na temat imienia szlachcica. Nie oznacza to jednak, że na przestrzeni wieków miejsce to zawsze nazywano w ten sam sposób — w XVIII wieku Francuzi okrzyknęli je Ile de France. Taki stan rzeczy utrzymywał się przez kolejnych kilkadziesiąt lat, kiedy to z kolei przybysze z Wielkiej Brytanii przywrócili jej nazwę nadaną przez Holendrów. Brytyjczycy odebrali wyspę Francuzom i raz na zawsze znieśli na niej system niewolniczy.

Mauritius pozostawał pod władaniem Wielkiej Brytanii aż do 1968 roku. To właśnie wtedy stał się państwem niepodległym. Choć wielu złośliwców przewidywało, że gospodarka tego kraju szybko zaliczy ogromny krach, rzeczywistość okazała się zupełnie różna od tych przypuszczeń. Aktualnie sytuacja polityczna na Mauritiusie nie pozostawia zbyt wiele do życzenia. To jedno z niewielu państw zlokalizowanych w Afryce, gdzie można mówić o stabilnej demokracji oraz o tym, że rząd dba o respektowanie praw człowieka.

Fundamentem gospodarki w tej części świata jest oczywiście turystyka. Wakacje na Mauritiusie corocznie spędzają miliony osób. Taka sytuacja sprawia, że pojawiają się kolejni przedsiębiorcy zgłaszający chęć zainwestowania w rozwój firm działających na wyspie. Obywatele kraju naprawdę nie mają zbyt wielu powodów do narzekań. Ich roczne dochody są jednymi z najwyższych w porównaniu z innymi państwami znajdującymi się na terenie kontynentu afrykańskiego.

Ciekawe miejsca na Mauritiusie

mauritius-zolw

Wczasy na Mauritiusie wielu kojarzą się jedynie z dwoma sposobami na to, w jaki sposób spędzić tam czas. Pierwszym z nich jest oczywiście leniuchowanie na jednej ze słynnych plaż, drugiem zaś odwiedzenie sławnego Rezerwatu Siedmiu Kolorów Ziemi. Czy to jedyne atrakcje, jakie oferuje turystom ten tajemniczy zakątek w Afryce? Oczywiście, że nie!

Spędzenie wakacji na Mauritiusie to okazja do przeżycia niezwykłej przygody. Ciekawą propozycją jest np. wybranie się na wycieczkę o temacie przewodnim Les 7 Cascades, gdzie można podziwiać piękną i dziką przyrodę w postaci siedmiu wodospadów znajdujących nieopodal świątyń. W okolicy są też pola, na których uprawiana jest trzcina cukrowa — po widoku zakwitniętych, żółtych pół rzepaku w Polsce, jest to prawdopodobnie najpiękniejszy krajobraz na świecie.

Innym ciekawym punktem wartym zwiedzenia na wyspie jest Park Krajobrazowy La Vanille. Na miejscu można zobaczyć wiele egzotycznych gatunków zwierząt takich jak np. żółwie Abra, gekony, krokodyle i małpy.

Warto także wiedzieć, że na Mauritiusie znajduje się najstarszy ogród botaniczny w południowej części świata. Jego początki sięgają XVIII, kiedy to wyspa znajdowała się we władaniu francuzów. Wycieczkowicze mogą tam obserwować wiele ciekawych upraw warzyw, owoców i przypraw.

Lekcja geografii, czyli co warto wiedzieć przed wyjazdem na Mauritius?

kuba-para

Mauritius i wyspy Reunion i Rodrigues stanowią część archipelagu Maskarenów. Początki istnienia lądu w tym rejonie datuje się na wiele milionów lat wstecz, a jako powód ich wynurzenia z wody uznaje się erupcje wulkaniczne. Spędzając wczasy na Mauritiusie, warto odwiedzić największe miasto położone na jego terenie, będące jednocześnie stolicą Państwa — Port Luis. Przykładami innych dużych metropolii na wyspie są Beau Bassin, Rose Hill i Vacoas-Phoenix.

Powierzchnia Mauritiusa jest równa licznie 1865 km2. Wyspa swoim kształtem przypomina owal o średnicy zróżnicowanej w zależności od wybranego miejsca. Najwyższym wniesieniem w tej części Afryki jest Piton de la Petite Rivière Noire mierzący 828 m n.p.m. i choć nie to zbyt imponujący wynik, kusi on wielu turystów podczas wakacji.

Interesujące fakty na temat wyspy i jej mieszkańców

Wakacje na Mauritiusie to urlop spędzony w kraju, którego powierzchnia jest aż 150 razy mniejsza od Polski. Mieszkańcy to przede wszystkim wyznawcy hinduizmu, choć nie brakuje tam też chrześcijan, wiernych islamu, buddystów oraz ateistów. Motto państwa brzmi: „Gwiazda i Klucz do Oceanu Indyjskiego”, co w iście poetycki sposób opisuje atmosferę panującą na wyspie.

Wybierając się na wczasy na Mauritiusie, można być niemal całkowicie pewnym, że pogoda podczas wyjazdu będzie sprzyjała wycieczkowiczom. Średnia temperatura w styczniu to 23 stopnie Celsjusza, w lipcu zaś wynosi ona zaledwie o dwa stopnie więcej.

Wakacje na Mauritiusie - lokalne przysmaki

mauritius-seafood

Jednym z najczęściej spożywanych na Mauritiusie przysmaków, jest danie Dholl Puri. To przykład lokalnego street food’u, który składa się z ciasta naleśnikowego wzbogaconego o mielone ziarna żółtego grochu, jakie podaje się z różnymi odmianami curry lub słodkim puddingiem powstałym na bazie ryżu z dodatkiem pistacji. Spędzając wakacje na Mauritiusie, koniecznie trzeba skosztować Dholl Puri.

Na uwagę zasługuje również farata, czyli wariacja na temat indyjskiej parathy. Jest to rodzaj płaskiego placka, do którego nakłada się wypraną przez siebie potrawkę — np. z kurczaka lub curry. Farata jest bardzo tania i dostępna dosłownie wszędzie, jeśli chodzi o Mauritius.

Ciekawą propozycją kulinarną jest także gateaux piment, czyli miejscowa odmiana izraelskiego falafela. Na Mauritiusie do jej przygotowania używa się mieszanki grochu, papryczek chili, kolendry, kuminu oraz szczypiorku. Ulepione kulki smaży się w głębokim tłuszczu. Wielu turystów po powrocie z tej części świata wprowadza to danie na stałe do swojego jadłospisu.