Wakacje w Meksyku, czyli co warto zobaczyć?

meksyk

Meksyk to definicja doskonałej kuchni i egzotycznego krajobrazu, w którym króluje lazurowa woda oblewająca białe plaże. Najbardziej bajeczny jest Półwysep Jukatan, przyciągający do siebie co roku rzesze turystów z całego świata. Wycieczka do meksyku to okazja do zwiedzenia m.in. wybrzeża stanu Quintana Roo. Riviera Maya zachwyca nawet najbardziej wybrednych podróżników, a antyczne ruiny Chichen Itza – miasta uznanego za jeden z siedmiu cudów świata – to naprawdę mocne przeżycie. Wartym odwiedzenia jest także Tulum; ono również jest świadectwem wielkości cywilizacji Majów na tych ziemiach. Kolory Meksyku wydają się nasycone bardziej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Intensywność barw fascynuje podobnie jak kultura mieszkańców tego kraju. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki do Meksyku?

Spis treści:

  1. Isla Mujeres, czyli malownicze klify w otoczeniu lazurowej wody
  2. Wakacje w Meksyku: Śladami wielkich cywilizacji – wizyta w Tulum
  3. Relaksująca wycieczka do Meksyku: wyspa Holbox
  4. Miasto Meksyk: serce Ameryki Północnej
  5. San Cristobal de las Casas, czyli meksykańska stolica kultury
  6. Wodospady Aqua Azul, czyli definicja potęgi przyrody

Isla Mujeres, czyli malownicze klify w otoczeniu lazurowej wody

meksyk-isla-mujeres

Isla Mujeres znaczy tyle, co „Wyspa Kobiet”. Miejsce to wynurza się z wód Morza Karaibskiego. Jest ono położone około 10 km od wybrzeża Quintana Roo. Kiedy w 1517 roku hiszpański konkwistador Francisco Hernandez przybił do jej brzegów, z pewnością nie przypuszczał, że kilka wieków później wyspa stanie się turystycznym celem dla wielu Europejczyków. W XVI wieku Isla Mujeres stanowiła największy ośrodek kultu bogini Ixchel, która według majańskich wierzeń miała być odpowiedzialna za płodność oraz prawidłowy rozwój dziecka w łonie matki. Dziś miejsce to słynie głównie z bajecznego krajobrazu, krystalicznie czystej wody i otaczających go raf koralowych. Wakacje w Meksyku powinny uwzględniać jego odwiedzenie.

Wakacje w Meksyku: Śladami wielkich cywilizacji – wizyta w Tulum

tulum

Tulum jest jedną z najbardziej cenionych atrakcji archeologicznych znajdujących się na terenie Meksyku. Razem z Chichen Itza stanowi ono ikonę kultury majańskiej. Ruiny miasta położone są na klifie, który porośnięty jest bujną roślinnością. Z najwyższego punktu rozpościera się bajeczny widok Morza Karaibskiego umiejący przyprawić o realny zawrót głowy. Plaża w Tulum jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów spędzających wczasy w Meksyku. To miejsce łączy w sobie elementy aktywnego wypoczynku, z możliwością beztroskiego leniuchowania pod parasolem z palmy kokosowej. Co prawda, należy uważać, aby owoce nie spadły na nas. Z pewnością o wiele bezpieczniej (i smaczniej) jest trzymać kokosy w dłoni i sączyć ich sok przez rurkę, niż spoglądać na nie, gdy zawieszone są na drzewach.

Relaksująca wycieczka do Meksyku: wyspa Holbox

holbox-meksyk

Wakacje w Meksyku dla każdego oznaczają coś zupełnie innego. Jedni marzą o ciszy i zażywaniu kąpieli słonecznych na karaibskich plażach, inni liczą na hałas wywołany przez sprzedawców na targowiskach i chaos typowy dla wielkich metropolii, który tak często można obejrzeć w serii filmów pana Wojtka, co to ceni sobie uroki chodzenia boso. Wyspa Holbox to zdecydowanie propozycja dla leniuchów. Jednym środkiem transportu umożliwiającym przemieszczanie się po tym skrawku lądu są meleksy. Holbox to miejsce wolne od spalin i dźwięku silników samochodowych. To kilometry białego piasku, świeże owoce i okazja do wspólnej kąpieli z… rekinami wielorybimi! Turystom decydującym się na wypoczynek na maleńkiej wyspie Holbox nie grozi więc nuda.

 

Miasto Meksyk: serce Ameryki Północnej

mexico-city

Wycieczka do Meksyku to jednak zdecydowanie więcej niż tylko Jukatan. To także okazja do odwiedzenia tętniącej życiem stolicy tego państwa. Miasto Meksyk zalicza się do największych aglomeracji miejskich na świecie. Jego żywiołowość i wielokulturowy klimat zapisują się w pamięci na długie lata. Orkiestra Mariachi przygrywająca w okolicach placu Garibaldiego, zabytki architektury kolonialnej, ślady pozostawione przez wybitnych artystów jak Frida Kahlo i Diego Rivera, a także ogrody Xochimilco, to tylko jedne z wielu powodów, dla których warto skierować swoje podróżnicze kroki do meksykańskiej stolicy. W trakcie zwiedzania nie wolno pominąć wizyty w Pałacu Narodowym oraz zabawy w jednej z miejscowych tawern. Mówią, że doba spędzona w Ciudad de Mexico ma więcej niż 24 godziny, ponieważ dzieje się tam zdecydowanie więcej niż można pomieścić w jej standardowym wymiarze.

San Cristobal de las Casas, czyli meksykańska stolica kultury

san-cristobal-de-las-casas-chiapas-meksyk

Określa się je mianem jednego z najpiękniejszych miasteczek w tej części Ameryki Północnej. Kulturalna stolica Meksyku mieści się w centralnej części stanu Chiapas. San Cristobal de las Casas położone jest na wysokości 2100 m n.p.m., tuż przy Autostradzie Panamerykańskiej. W miasteczku znajduje się Muzeum Bursztynu, które prezentuje przed zwiedzającymi ogromny wybór tych minerałów. Warto wiedzieć, że bursztyny z Chiapas słyną ze swojej jasności oraz czystości. Co więcej, dla europejskich portfeli nie stanowią one zbyt dużego wydatku, więc warto rozważyć ich zakup w formie wyjątkowej pamiątki.

San Cristobal de las Casas zachwyca także swoimi wąskimi uliczkami, zdającymi układać się w formę romantycznych labiryntów. Wizyta w tym mieście to również okazja do skosztowania miejscowej kawy. Ta z kolei zasłynęła w świecie tym, że potrafi rozpieścić kubki smakowe nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Spędzając wczasy w Meksyku, nie można pominąć odwiedzenia tej wyjątkowej miejscowości.

Wodospady Aqua Azul, czyli definicja potęgi przyrody

aguas-azul

Cataratas de Agua Azul to ponad pięćset małych wodospadów mieszczących się na północy meksykańskiego stanu Chiapas. Warto zatrzymać się przy jednym z nich podczas podróży do Palenque –pięknych ruin ukrytych w gęstwinie dżungli. Wizyta przy tych cudnej urody wodospadach, to okazja do zażycia orzeźwiającej kąpieli i nacieszenia wzroku widokami takimi jak Misol Ha, czyli wodospadu ukrytego pośród bujnej przyrody. Woda tam ma odcień błękitu, który jest wynikiem wysokiej zawartości węglanu sodu oraz wodorotlenku magnezu. To zdecydowanie obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Meksyku.

Przepiękne widoki przypominające te z bajek, niesamowite miejsca, pozostałości po wielkich cywilizacjach Majów i Azteków i najlepsza na świecie tortilla – oto Meksyk! Wyprawa do tej części Ameryki Północnej to prawdziwa przygoda, która potrafi mieć wiele oblicz. Dla każdego wakacje w Meksyku są czymś zupełnie innym. Wszystko jest ściśle uzależnione od indywidualnych potrzeb i preferencji. Jedno jest jednak pewne: każdy znajdzie w tym kraju coś, co uczyni jego wakacje w pełni satysfakcjonującymi i pełnymi niesamowitych wrażeń. Taki kierunek to propozycja zarówno dla amatorów aktywnego wypoczynku, jak i spragnionych całodniowego zażywania kąpieli słonecznych.