Odkryj niesamowity Nepal — vademecum podróżnika, praktyczne informacje

Nepal to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych zakątków świata. Spokój, który można odnaleźć w tym kraju, jest tak niezwykły, że wielu podróżników z przyjemnością tam wraca. Wycieczka do Nepalu nie jest typowym wyjazdem turystycznym, w którego trakcie podróżnicy spędzają leniwe chwile na plaży i popijają drinki z palemką. Nepal to przygoda, jaka może wywrócić do góry nogami dotychczasowe pragnienia i preferencje. 

Ten cudny kraj szczęśliwych ludzi położony jest w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów. Państwami granicznymi w tym przypadku są Chiny od strony północnej oraz Indie od południa, wschodu i zachodu. Nepal nie ma dostępu do morza, ale oferuje za to zapierające dech w piersiach krajobrazy, obcowanie z zupełnie nową dla Europejczyków kulturą, a przede wszystkim możliwość ucieczki od uciążliwego zgiełku codzienności, z jakimi mamy do czynienia żyjąc w wielkich metropoliach. Wakacje w Nepalu z pewnością sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających globtroterów.

Nepal

Wycieczka do Nepalu — podstawowe informacje

podróż do Nepalu

Nepalską walutą jest rupia, której kurs najczęściej wynosi: 1 NPR = 2,5-2,5 złotego. Jeśli chodzi o dostęp do bankomatów, to warto wiedzieć, że w Katmandu znajduje się ich całkiem sporo. Podobnie prezentuje się sprawa z bankomatami w tym miejscu. Niestety, wypłaty z większości z nich są ogarnięte prowizją, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie przy sobie nieco większej ilości gotówki. Należy również pamiętać, że na terenie Nepalu dość często dochodzi do poważnych awarii prądu, a tym samym bankomaty niekiedy przestają działać. Nietrudno jest więc zostać bez dostępu do gotówki.

Kolejną ważną kwestią jest zadbanie o ubezpieczenie zdrowotne. Koniecznie trzeba wykupić je jeszcze w Polsce. Istnieje mus, aby obejmowało ono nie tylko podstawowe sprawy, ale również koszty medycznego transportu lotniczego. Jest to szczególnie istotne w przypadku wyjazdów typowo trekkingowych.

Jeśli chodzi o elektryczność, to w zdecydowanej większości hoteli znajdujemy gniazdka na 220V/230V. Niestety, prąd w nich nie płynie stale. Jak już zostało wspomniane wcześniej, Nepal ma dość poważne kłopoty, jeśli chodzi o dostawy prądu. Zdarza się, że naładować telefonu nie można nawet przez kilka godzin. Hotele i restauracje mają co prawda swoje własne generatory, które wystarczają na świetlenie obiektów i zapewniają możliwość pracy lodówek, ale mimo to należy zawsze być przygotowanym na najtrudniejsze warunki. 

Telefony, internet, święta i dni wolne od pracy

Jeśli chodzi o wakacje w Nepalu, to warto wiedzieć, iż w opcji roamingu na jego terenie działają sieci T-mobile i Play. Tak jest przynajmniej w Katmandu, Pokharze i innych większych metropoliach. Należy jednak mieć świadomość, że na większości górskich szlaków można zupełnie zapomnieć o zasięgu telefonii komórkowej. Istnieje również opcja w postaci wykupienia nepalskiej karty SIM. W tym przypadku można wypierać między NCell i NTC.

Jeśli chodzi o dostęp do internetu, to mamy dobrą wiadomość! Z podłączeniem się do sieci w Nepalu nie ma najmniejszego problemu. W ośrodkach wypoczynkowych i miejscach koncentrujących turystów jest sporo punktów oferujących możliwość skorzystania z internetu. W turystycznej dzielnicy Katmandu znajdujemy naprawdę dużo kafejek internetowych — prawdziwe retro, prawda?

Co ciekawe, na szlakach trekkingowych również funkcjonuje sporo hoteli, gdzie można przyłączyć się do sieci. Mimo wszystko nie powinniśmy się jednak spodziewać zawrotnej prędkości połączenia, bardziej skomplikowane strony WWW mogą otwierać się nawet kilka minut. 

W Nepalu dniem wolnym od pracy jest sobota. W tym czasie wszelkie instytucje państwowe i urzędy są zamknięte na cztery spusty. Oczywiście turyści najczęściej nie odczuwają tego konsekwencji, ponieważ hotele, restauracje i inne obiekty tego rodzaju działają normalnie, tam przerwa weekendowa nie ma zastosowania. 

Z kolei lista nepalskich świąt prezentuje się następująco:

  • Democracy Day – 18 lutego
  • Maha Shivaratri – pierwszy dzień lutego lub marca,
  • Holy – pierwszy dzień marca
  • Ghodi Jatra – pierwszy dzień marca,
  • Bisket Jatra (Nowy Rok w Nepalu) – 13 kwietnia
  • Teej – trzy dni w sierpniu i wrześniu
  • Indra Jatra – pierwszy dzień września
  • Dashain – tydzień we wrześniu i październiku,
  • Tihar – cztery dni w październiku i listopadzie. 

Podczas wymienionych dat wszystkie biura i urzędy pozostają nieczynne. 

Jeśli wakacje w Nepalu, to kiedy?

Nepal

Wycieczka do Nepalu powinna zostać właściwie zaplanowana. Najlepszym czasem na podróż są miesiące jesienne — konkretnie okres od września do końca listopada, a niekiedy nawet do połowy grudnia. Kolejną porą, kiedy warto odwiedzić Nepal, jest wiosna — państwo pozostaje otwarte na turystykę od połowy lutego aż do końca maja.

Wybranie tego kierunku w innym terminie niestety bezpośrednio wiąże się z ryzykiem trafienia na porę deszczową, która w tej konkretnej części świata potrafi dość mocno uprzykrzyć życie. 

Miesiące poza tymi wymienionymi powyżej to także bardzo niskie temperatury, jakie nie są szczególnie przyjemne dla globtroterów przybyłych ze Starego Kontynentu. 

Warto także pamiętać, że planując podróż do Nepalu, należy przygotować sobie na tę okoliczność przynajmniej dwa tygodnie. Jest tak dlatego, że lot do tego państwa z uwzględnieniem wszystkich przesiadek może trwać od 17 do nawet 27 godzin. Wszystko jest ściśle uzależnione od wybranych linii lotniczych oraz daty wylotu. Po takim czasie podróży jest potrzebna chwila odpoczynku, a przed lotem powrotnym również trzeba złapać nieco oddechu. Trekking po nepalskich zboczach nie należy do najłatwiejszych, a więc — reasumując — minimalny rekomendowany czas spędzony w Nepalu nie powinien być krótszy niż 9 dni. 

Wycieczka do Nepalu: co warto wiedzieć?

Ważną informacją jeśli chodzi o wakacje w Nepalu, wydaje się ta dotycząca wizy turystycznej. Dokument ten otrzymuje się na lotnisku zlokalizowanym w Katmandu. Koszt w tym przypadku wynosi 25 USD dla pobytów piętnastodniowych i 40 USD dla trzydziestodniowych. Formularze wizowe powinny zostać wypełnione najwcześniej dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem. Do ich wypełnienia konieczny jest paszport i aktualne zdjęcie, a także adres pod którym turysta zamierza zatrzymać się w Katmandu i informacja o tym, jak długo będzie trwał jego pobyt w Nepalu. Po wylądowaniu w tym pięknym państwie istnieje opcja przedłużenia wizy o maksymalnie 150 dni.

Kolejną istotną sprawą są szczepienia. Nie ma wśród nich żadnych, które byłyby obowiązkowe. Jeśli jednak turysta odczuwa potrzebę przyjęcia dodatkowego remedium przed podróżą, aby zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa, cały proces należy rozpocząć na dwa lub nawet trzy miesiące przed wylotem. 

Wśród zalecanych szczepień znajdujemy:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A i B,
  • żółtą gorączkę,
  • błonicę,
  • tężec,
  • polio. 
  • dur brzuszny,
  • wściekliznę — to konkretne remedium jest zalecany w zależności od tego, jaki charakter ma pobyt danej osoby,
  • japońskie zapalenie mózgu — identyczna sytuacja jak ta opisana powyżej,
  • szczepionka meningokokowa — również zależna od formy podróży. 

Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać np. w Warszawie w Poradni Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych zlokalizowanej przy ulicy ul. Wolskiej 37. 

Nepal ciekawe miejsca

Religie i dane statystyczne

Wakacje w Nepalu to okazja do poznania innej kultury. W kraju tym dominującą religią jest Hinduizm — jego wyznawcy stanowią aż 81,3% całego społeczeństwa. Kolejnymi wierzeniami, z jakimi mamy do czynienia w tym kraju, są Buddyzm (9%), Islam (4,4%), Szamanistyczna religia kinarnt (3,1%), Chrześcijaństwo (1,4%), są to głównie zielonoświątkowcy. Pozostaje części procentów do inne wyznania lub osoby niezrzeszone religijnie.

W 2016 roku populację w Nepalu określono na 29 mln. Średnia długość życia w tym kraju wynosi około 70 lat. Jedna nepalska kobieta zazwyczaj decyduje się na dwie, niekiedy trzy ciąże. Co ciekawe, stały dostęp do elektryczności ma zaledwie 76% ludności. Oczywiście słowo „stały” jest tutaj użyte lekko na wyrost, ponieważ w tej części świata mamy nieustannie do czynienia ze wspomnianymi już przerwami w dostawach prądu. 

Nepal

Najciekawsze miejsca w Nepalu

Po pierwsze: Katmandu! Wakacje w Nepalu powinny uwzględniać wizytę w stolicy, która uchodzi za jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na naszej planecie. Miasto pełne jest wąskich, bardzo romantycznych uliczek, majestatycznych stup i niesamowitych pałaców. W Katmandu można odwiedzić również kolorowe targowiska, gdzie kuszące zapachy przypraw mogą  prawdziwie zawrócić w głowie. Będąc w tym miejscu, warto odwiedzić przynajmniej kilka lokalnych knajpek. Choć panująca w nich atmosfera może zostać odebrana jako dość chaotyczna, to tak właśnie wygląda tętniąca życiem, nepalska codzienność. 

Park Narodowy Chitwan to obowiązkowy punkt na nepalskiej mapie. Jest on oczywiście wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To najstarsze miejsce tego typu w tym azjatyckim państwie. Można tam stanąć twarzą w twarz z wieloma gatunkami dzikich stworzeń. Są to między innymi nosorożce indyjskie, jaguary, słonie i tygrysy indyjskie. To prawdziwy raj dla fotografów fascynujących się robieniem zdjęć szeroko pojętej przyrodzie. 

Kolejnym interesującym miejscem w Nepalu jest Pokhara. To drugie pod względem wielkości miasto w tym niewielkim kraju. Pokhara jest słynna przede wszystkim ze względu na swoje bajkowe położenie tuż na wybrzeżu jeziora Phewa. Można tam delektować się majestatycznym krajobrazem ośnieżonych szczytów i cieszyć prawdziwym spokojem i atmosferą pozwalającą na stuprocentowe ukojenie zmysłów. To świetny punkt wypadowy dla trekkingu górskiego, a także do odbywania lotów paralotniąi korzystania z uroków rejsów po spokojnej tafli wody lokalnego jeziora lub raftingu po naprawdę rwących rzekach. 

Odwiedzając Nepal nie można pominąć zwiedzenia pasma Annapury. Masyw ten składa się z kilku niezwykłej urody szczytów. Otaczają one wierzchołek Annapury, który sam w sobie znajduje się na wysokości 8091 m n.p.m.! Przybywają tam turyści z całego świata. Robią to głównie po to, aby mieć szansę samodzielnego zmierzania się z niesamowitym żywiołem. Na miejscu istnieje wiele niesamowitych szlaków trekkingowych o zróżnicowanym poziomie trudności. Bez obaw — znajdą się tam również propozycje dla laików, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górami. 

Nepal

Nepal: dokumenty, wędrówki górskie, wymiana walut

Trzeba przyznać, iż wycieczka do Nepalu to doskonała propozycja dla osób poszukujących spokoju. Już samo czytanie o podróży do tego państwa działa prawdziwie kojąco na zmysły. Aż trudno sobie wyobrazić poziom relaksu, jakiego można doznać, przebywając bezpośrednio w tym kraju. Oderwijmy się jednak od opisów niesamowitych punktów na mapie tego położonego w sercu Himalajów państwa. Wróćmy znów na ziemię, a konkretnie do spraw takich kwestie związane z dokumentami i bezpieczeństwem podróży. 

Jeśli ktoś planuje korzystanie z samochodu lub motocykla na terenie Nepalu, powinien posiadać aktualnie międzynarodowe prawo jazdy. Ogólnie podczas przemierzania kontynentu azjatyckiego warto mieć zawsze przy sobie kilka dodatkowych zdjęć paszportowych. Są one bardzo przydatne podczas ubiegania się o pozwolenie na odbywanie wędrówek po górach, o wizę oraz inne oficjalne dokumenty.

Warto pamiętać, że turyści uprawiające trekking górski na terenie Nepali są zobowiązani do poniesienia pewnych kosztów. Możliwość odbycia wędrówki po szczytach kosztuje od 10 do nawet 70 USD za jeden dzień. Ostateczna cena jest zależna od miejsca oraz długości pobytu na szlaku. Istotne jest również to, iż uprawianie turystyki wysokościowej w tym konkretnym zakątku świata w poszczególnych rejonach może wymagać uzyskania zgody Departamentu Imigracji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nepalu.

Kolejną ważną informacją jest to, że wymiany walut w Nepalu można dokonywać w oficjalnych punkach. Zwrotu rupii nepalskich i tym samym odzyskania wcześniej wymienianych pieniędzy, doświadcza się jedynie wtedy, kiedy jest się w posiadaniu kwitu za wcześniejszą transakcję. 

Nepal religia

Ciekawostki na temat Nepalu

Planując wakacje w Nepalu, warto poznać kilka ciekawostek na temat tego państwa. Dzięki temu podróż z pewnością będzie ciekawsza, a zorientowany globtroter będzie miał szansę odczuć atmosferę panującą w tym pięknym państwie o wiele intensywniej. Nepal skrywa wiele interesujących faktów, a jako najbardziej zaskakujące spośród nich warto przede wszystkim wymienić kwestie takie jak:

  • na terenie Nepalu obowiązuje ruch lewostronny,
  • mottem państwa są słowo „Matka i Ojczyzna są większe niż niebo”,
  • najwyższym szczytem w tej części świata jest sam Mount Everest mierzący 8848 m n.p.m.,
  • średni zakres tamtejszych temperatur prezentuje się następująco: w styczniu ok. 10 stopni, a w lipcu w okolicach 23 stopni Celsjusza,
  • ponad 80% powierzchni Nepalu znajduje się na wysokości wyższej niż 6000 m n.p.m.,
  • Kraj ten znajduje się w czołówce najsłabiej zurbanizowanych państw na naszym globie,
  • w Nepalu nie ma ani odrobiny tolerancji dla osób prowadzących pojazd po spożyciu alkoholu. Wsiadając do samochodu, trzeba mieć dokładnie 0,0 promila we krwi,
  • dane statystyczne z 2013 roku informują, iż płaca minimalna nepalskich pracowników wynosi około 8000 rupii, co w przeliczeniu wynosi niespełna 300 złotych,
  • najbogatszym Nepalczykiem jest biznesmen Binod Chaudhary, którego majątek został wyliczony na co najmniej 5 miliardów złotych,
  • nepalskim alkoholem jest Chhaang, czyli rodzaj piwa tybetańskiego,
  • dzieci w Nepalu rozpoczynają edukację w wieku 5 lat, 
  • w kraju tym jest dość spory procent analfabetyzmu — wynosi on ponad 35%, co oznacza, że niemalże 10 milionów Nepalczyków nie posiada umiejętności pisania i czytania.

Dodatkowo należy wiedzieć, że Nepal jest dość przyjaznym kierunkiem dla turystów. Nie istnieją żadne restrykcyjne obostrzenia dla podróżujących. Ważne jest również to, że w tej części kontynentu azjatyckiego nie ma ani jednej polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa taka mieści się w Indiach, konkretnie w mieście New Delhi. Natomiast w samym Katmandu jest zlokalizowany polski Konsulat Honorowy. Z jego pracownikami można porozumieć się w trzech językach — angielskim, nepalskim lub hindi. 

Jeśli chodzi o zalecenia dla osób odwiedzających Nepal, to istotną informacją wydaje się fakt, iż na miejscu powinno spożywać się jedynie butelkowaną lub przynajmniej przegotowaną wodę. Nepal jest pięknym kierunkiem turystycznym, który z pewnością podbije serca wszystkich miłośników długich i wymagających wędrówek górskich. 

Nepal

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Zapraszamy na wycieczkę do Nepalu pełną niezapomnianych wrażeń. Przed Wami spotkanie z potęgą natury w krainie najwyższych gór świata! Staniecie u stóp niebotycznych Himalajów, wytropicie tygrysa bengalskiego w dzikiej dżungli Parku Narodowego Chitwan oraz skosztujecie pysznej, nepalskiej kuchni z tradycyjnymi pierożkami momo i orzeźwiającym mango lassi.