Ziemia siedmiu kolorów – jeden ze skarbów Mauritiusu

maurtius-seven

Mauritius to niewielka wysepka zlokalizowana na Oceanie Indyjskim. Są też tacy, którzy interpretują jej położenie jako „Gdzieś na końcu świata”. Do niedawna ten zakątek nie był zbyt znany, jednak w ostatnich latach można zaobserwować gwałtowny wzrost zainteresowania wakacjami na Mauritiusie. Dlaczego tak jest? Głównie ze względu na egzotyczny klimat panujący na wyspie, zapierające dech w piersiach krajobrazy i niemal zawsze doskonałą pogodę. Co więcej, wczasowicze wybierający ten kierunek mogą liczyć także na wysoki standard miejscowych hoteli, możliwość odkrycia tajników lokalnej sztuki kulinarnej oraz moc innych atrakcji. Największą popularnością cieszą się plaże w Grand Baie, La Cuvette i Pereybere, a także miejsca takie jak Rezerwat siedmiu kolorów Ziemi i wodospad w Chamarel. Słowem – wczasy na Mauritiusie to synonim udanej podróży.

Spis treści:

  1. Egzotyczne wycieczki: Mauritius – Informacje praktyczne
  2. Ikona Mauritiusa, czyli Rezerwat Siedmiu Kolorów Ziemi
  3. Co zobaczyć na wyspie? Wodospad w Chamarel!
  4. Kiedy jest najlepsza pora na wakacje na Mauritiusie?
  5. Gdzie zlokalizowane są najpiękniejsze plaże świata?

Egzotyczne wycieczki: Mauritius – Informacje praktyczne

Jeszcze nie tak dawno, wczasy na Mauritiusie były zarezerwowane jedynie dla właścicieli „grubych” portfeli. Obecne oferty biur podróży udowadniają, że mogą sobie na nie pozwolić nawet ci, których wypłaty są równe średniej krajowej w Polsce. Wszystko za sprawą pojawienia się bezpośrednich lotów czarterowych na wyspę z naszego kraju. Warto także wiedzieć, że obywatele Polski mogą przebywać na terenie Mauritiusa przez 90 dni bez konieczności wyrabiania wizy.

Kierunek jest tak popularny wśród Europejczyków, ponieważ oferuje doskonałe warunki pogodowe praktycznie przez cały rok. Temperatury tam są wysokie, ale powietrze nie jest aż tak wilgotne jak np. w Indiach czy Brazylii. Wielu podróżników obiera tę wyspę jako swój cel także ze względu na możliwość zwiedzania podwodnego świata, który ją otacza. Żyjące w wodzie Oceanu Indyjskiego koralowce, rośliny oraz ryby, są wyjątkowo pięknej urody.

Ikona Mauritiusa, czyli Rezerwat Siedmiu Kolorów Ziemi

maurtius-seven

Kolorowa Ziemia to naturalne zjawisko, które można zaobserwować, spędzając wczasy na Mauritiusie. Mimo swojej namacalności, wydaje się ono surrealistyczne, jak gdyby wyjęte wprost z jednego z obrazów Salvadora Dali. To geologiczne widowisko występuje w Parku Narodowym Chamarel. Jego intensywność jest w dużym stopniu zależna od pory dnia, natężenia promieni słonecznych oraz tego, ile wilgoci znajduje się w danej chwili w powietrzu. Ziemia siedmiu kolorów jednak niemal zawsze wzbudza fascynację odwiedzających ją turystów.

Wygląd tego miejsca jest efektem erozji pyłu wulkanicznego oraz bogactwa gleby pod względem nasycenia jej rozmaitymi minerałami. Duże znaczenie ma tutaj także to, że ma ona ogromną zawartość żelaza i aluminium. To właśnie ich zmienna ilość stoi za kolorami, którymi mieni się ziemia w rezerwacie. Królują tam fiolet, błękit i czerwień. W wyniku chłodzenia się skały wulkanicznej dochodzi do wytworzenia wielu odcieni wyżej wspomnianych kolorów, co znajduje odzwierciedlenie w nazwie tego niezwykłego punktu na mapie Mauritiusa.

Co zobaczyć na wyspie? Wodospad w Chamarel!

wodospad

Odwiedzając Park Narodowy w Charamel, nie można zrezygnować z obejrzenia mieszczącego się tam słynnego wodospadu. Dookoła miejsca, gdzie można podziwiać siedem barw ziemi, przygotowano kilka tarasów widokowych, aby turyści mogli w spokoju podziwiać ten cud natury z wielu perspektyw. Na jednym z ich mieści się niewielka kawiarnia, gdzie serwowana jest  pyszna, lokalnie wytwarzana kawa. Można tam się wygodnie rozsiąść i w ciszy kontemplować urok swoich wczasów na Mauritiusie.

Niedaleko tego miejsca znajduje się wcześniej wspomniany wodospad. Nie jest on ani największy, ani najszerszy, ale jego widok robi niesamowite wrażenie. Wodospad można oglądać z dwóch różnych tarasów. Piękna całej sytuacji dodaje egzotyczna fauna, śpiew ptaków oraz odgłosy dobiegające z głębi dżungli. Atrakcją jest także sama droga, która do niego wiedzie. Afrykańskie lasy otaczające ją z każdej ze stron, budzą jednoczesny zachwyt i niepokój.

 

Kiedy jest najlepsza pora na wakacje na Mauritiusie?

Wakacje na Mauritiusie po prostu nie mogą się nie udać. Praktycznie przez cały rok jest tam słonecznie i ciepło. Wyspa znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego. Średnia temperatura panująca tam w lipcu to 21°C, podczas gdy w styczniu wynosi ona 27°C. Pory roku na Mauritiusie występują na odwrót niż w Europie. Wszystko dlatego, że jest on położony na południowej półkuli ziemi.

Sezon turystyczny w tej części świata trwa od maja do listopada. Wtedy wyspa nie jest nękana przez przelotne opady deszczu, a wilgotność powietrza jest niewielka. Pora deszczowa na Mauritiusie trwa od grudnia do kwietnia. Nie powinna ona jednak zniechęcać do podróży, ponieważ nie jest ona zbyt sroga. Atutem wyjazdu na wyspę w tym okresie są niezatłoczone plaże i brak problemów z rezerwacją miejsca w hotelu. Co więcej, osoby decydujące się na podróżowanie po tej części świata w porze deszczowej, nie będą narażone na konieczność stania w kolejkach do największych atrakcji turystycznych, takich jak chociażby wspomniany wcześniej Park Narodowy w Chamarel.

 

Gdzie zlokalizowane są najpiękniejsze plaże świata?

filipiny-4

Wycieczka na Mauritius to także okazja do plażowania w przepięknych okolicznościach przyrody. Wielu uważa, że trudno o lepsze warunki do błogiego lenistwa od tych, które oferuje wybrzeże tej afrykańskiej wyspy. Największą popularnością cieszą się plaże w Grand Baie, gdzie rozpościera się cudny widok na łódki rybackie przycumowane do brzegu, a także plaże w La Cuvette i Pereybere. Te z kolei są bardzo kameralne, panuje na nich przyjazna atmosfera. Wszystko dzięki znajdujących się na nich małych garkuchniach. Lokalni serwują tam miejscowe przysmaki i alkohole. W weekendy natomiast można trafić na dancingi.

Warto także odwiedzić plażę Bain Boef. Jest ona położona nieopodal Cap Melheureux. Roztacza się z niej przepiękny krajobraz na Coin de Mire i – w drugą stronę – świątynię katolicką pokrytą czerwonym dachem, która jest kluczowym elementem kartek pocztowych z tego miejsca.

W ostatnich latach można bez trudu zauważyć, że Polacy coraz chętniej decydują się na podróże zagraniczne. Wśród popularnych praktyk znajduje się także spędzanie wczasów na Mauritiusie. Wiele osób poszukuje idealnego miejsca, gdzie mogliby wreszcie odpocząć i naładować emocjonalne akumulatory na resztę roku. Ta afrykańska wyspa jest dla nich idealną propozycją! Odnajdą się na niej zarówno ci, którzy są spragnieni zwykłego lenistwa, dobrej aury i smacznych drinków, jak i ci skoncentrowani na nieco bardziej aktywnej formie wypoczynku. Mauritius to nie tylko luksusowe wakacje w drogim hotelu, ale także pływanie wśród koralowców i egzotycznych gatunków ryb oraz piesze przemierzanie gęstej dżungli. To wakacje, z których każdy przywozi mnóstwo fantastycznych wspomnień.