10 powodów, dla których warto odwiedzić Madagaskar

Wakacje na Madagaskarze kojarzą się głównie z krajobrazem wypełnionym przez majestatyczne baobaby i uroczymi lemurami. Wyspa ta ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. W szczególny sposób docenią ją miłośnicy przyrody. Przyroda w tym miejscu to niezwykle bujne zjawisko. Jest zaskakująca i może zachwycić nawet osoby, które mają już bardzo wiele doświadczeń podróżniczych. Madagaskar jest położony w zachodniej części Oceanu Indyjskiego i stanowi czwartą wyspę na świecie pod względem wielkości powierzchni. Mimo coraz większej popularności tego kierunku wciąż budzi on w ludziach myśl o odkrywaniu dziewiczych terenów. Trudno się temu dziwić, ponieważ wczasy na Madagaskarze rzeczywiście różnią się od urlopów spędzanych w innych turystycznych państwach. Przedstawiamy 10 powodów przemawiających za tym, aby spędzić kilka chwil na Madagaskarze!

1. Madagaskar: wycieczki do krainy lemurów!

madagaskar-lemur

Spędzić wakacje na Madagaskarze i nie widzieć lemura, to jak wyjechać do Paryża i nie zobaczyć wieży Eiffla! Słowem — jest to praktycznie niewykonalne. Lemury są uważane za maskotkę tego państwa. Na wyspie jest zakaz zabijania tych zwierząt, a sami mieszkańcy często określają je mianem świętych.

Lemury na Madagaskarze można spotkać przypadkiem, przy okazji popołudniowego spaceru, lub w parkach narodowych. Ciekawostką jest fakt, że zwierzęta te są niezwykle ufne względem ludzi. Chętnie podchodzą do turystów i korzystają z oferowanych im przez nich owoców i innych łakoci.

2. Drzewa życia, czyli baobaby

madagaskar-aleja-baobabow

Baobaby to prawdopodobnie jedyne drzewa na świecie, które są darzone przez ludzi… szacunkiem. Spędzając wczasy na Madagaskarze, można wielokrotnie spotkać się z tym że mieszkańcy nazywają ten majestat natury Drzewami Życia, które nieprzypadkowo zapisuje się z wielkich liter.

Ciekawostką jest, że młode liście i pędy baobabów są jadalne. Podobnie zresztą jak ich owoce, które wykorzystuje się także do wytwarzania oleju. Kora tych drzew ma właściwości lecznicze oraz używa się jej do wyrobu lokalnego rękodzieła w postaci koszy, sieci rybackich, a nawet elementów ubrania.

3. Piękne widoki w parkach narodowych

madagaskar-tsingy

Lemury i baobaby to jednak nie wszystko, co oferuje turystom Madagaskar. Wycieczki w tym kierunku cieszą się tak dużą popularnością również ze względu na parki narodowe. Krajobrazy, które można podziwiać w miejscach takich, jak Tsingy de Bemaraha dosłownie zapierają dech w piersiach.

Podróżni zwykli określać tamtejsze widoki jako las ze skał. W istocie — obecne na miejscu skały wapienne są bardzo imponujące.

4. Doskonałe warunki pogodowe

Wakacje na Madagaskarze najlepiej jest zaplanować pomiędzy majem a październikiem. Wówczas na wyspie panuje pora sucha, którą uznaje się za sezon turystyczny. Majestat przyrody na Madagaskarze można podziwiać jednak również w innych okresach.

Ciekawym pomysłem jest wyjazd do tej części świata w marcu lub kwietniu. Wtedy to kończy się czas ulewnych deszczy, a madagaskarskie lasy mienią się tysiącem odcieni zieleni.

5. Wzgórze Królewskie Ambohimanga

madagaskar-ambohimanga

Ambohimanga to jedno ze stanowisk archeologicznych znajdujących się na Madagaskarze. Wzgórze Królewskie jest położone w prowincji Antananarywa i jest istotnym punktem na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na miejscu do zwiedzania oddanych jest kilka budowli, które są historycznie powiązane z władcami wyspy żyjącymi w czasach przed kolonizacją. Zdaniem archeologów,  Wzgórze Królewskie Ambohimanga ma duże znaczenie dla społeczności tubylczej ludności Madagaskaru, czyli Malgaszy. W wielu sytuacjach można odnieść wrażenie, że stanowi ono swoisty symbol ich tożsamości narodowej. Wczasy na Madagaskarze to zatem nie tylko piękne widoki, ale również solidna porcja historii.

6. Poszerzanie horyzontów kulinarnych

Podstawę żywieniową na Madagaskarze stanowi ryż. Jest on podawany w różnych wariantach. Można go serwować z warzywami, mięsem lub sosami różnego typu. Wakacje na Madagaskarze mogą wydawać się pod tym względem dość nudne, na szczęście jednak są to tylko pozory. Kuchnia madagaskarska w praktyce oznacza prawdziwą rozpustę dla kubków smakowych.

Turyści mogą wybierać pomiędzy różnymi rodzajami ryżu — np. szafranowym, klasycznych lub kokosowym. Zaskakujący może okazać się również smak warzyw, które dojrzewały na pełnym słońcu i nie miały żadnego kontaktu ze środkami chemicznymi. Będąc na Madagaskarze, można na nowo odkryć pomidory, cukinię i strączki.

7. Morondava - urokliwe miasteczko portowe

madagaskar-morondava

Jeśli ktoś wybiera wczasy na Madagaskarze ze względu na chęć ucieczki od zgiełku codzienności, to obowiązkowym punktem jego wycieczki po wyspie jest wizyta w Morondava. To spokojne miasteczko portowe jest zlokalizowane we wschodniej części państwa. Niektórzy uważają, że czas się tam zatrzymał. Mieszkańcy utrzymują się tam głównie z rybołówstwa i żyją w zgodzie z zasadami dyktowanymi przez tradycję.

Manordava to nie tylko doskonały punkt wypadowy do miejsc takich jak sławna Aleja Baobabów i part narodowy Tsingy de Bemaraha, ale także miejsce, gdzie można bezkarnie podglądać codzienne życie lokalsów. To niezwykłe doświadczenie, ale nie warto wierzyć nam na słowo — o wiele lepszym pomysłem jest sprawdzenie słuszności tej tezy na własnej skórze.

8. Nosy Be, czyli wanilia i snorekling

madagaskar-nosybe-1

Nosy Be to kolejny powód, dla którego warto spędzić wakacje na Madagaskarze. Ta rajska wysepka łączy w sobie wszystko, czego pragną turyści wybierający egzotyczne kierunki — turkusową wodę, biały piasek i zapach miejscowej roślinności. Podróżnicy mogą na miejscu oddawać się przyjemnościom takim jak zwiedzanie upraw wanilii i plantacji kawy.

Ten rajski skrawek lądu to również propozycja dla amatorów snorkelingu. Warto zanurzyć się w Oceanie Indyjskim po to, aby podziwiać piękno i tajemniczość raf koralowych. Przy odrobinie szczęścia można spotkać tam również ogromne żółwie morskie.

9. Lasy deszczowe Atsinanana

madagaskar-rainforest

Kolejnym miejscem wartym uwagi na Madagaskarze, są lasy deszczowe Atsinanana. Obiekt — jeśli w tej sposób można nazwać atrakcję przyrodniczą — obejmuje lasy równikowe zlokalizowane we wschodniej części afrykańskiej wyspy.

Wyjątkowość tego miejsca wynika przede wszystkim ze zróżnicowania obecnych tak ekosystemów oraz niepowtarzalnej fauny i flory. Lasy Antinanana zajmują miejsce w aż sześciu parkach narodowych znajdujących się w tej części ziemskiego globu i stanowią ważny element wycieczek podczas spędzania wakacji na Madagaskarze.

10. Wygasły wulkan Maromokotro

madagaskar-wulkano

Maromokotro jest położony w północnej części Madagaskaru i jest ważnym elementem masywu górskiego Traratnana. Wygasły wulkan mierzy całe 2876 m n.p.m. i jest tym samym najwyższym wzniesieniem na wyspie.

Szczyt Maromokotro pierwszy raz został zdobyty (oficjalnie) przez Francuzów w 1936 roku. Dziś przyciąga turystów z całego świata. Nie zawsze są to amatorzy wspinaczki, często jest wręcz przeciwnie. Wulkan ten jest ważnym elementem madagaskarskiego krajobrazu, który po prostu warto zobaczyć na własne oczy.

Marzysz o podróży na Madagaskar?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży na Madagaskar

Przedstawiamy Wam dwie tropikalne perły Oceanu Indyjskiego – Madagaskar i Mauritius. Czekają na Was idylliczne plaże, palmy kokosowe oraz lazurowa woda. W trakcie wycieczki po Madagaskarze będziecie mieć okazję do wędrówki przez dziewiczą dżunglę i podziwiania z wiszących mostów skalnego labiryntu. Wakacje na Mauritiusie zapewnią Wam natomiast przestrzeń do błogiego relaksu.

Turkusowe wody Oceanu Indyjskiego, bajkowe, białe, dziewicze plaże i majestatyczne baobaby. Zabieramy Was na wycieczkę na Madagaskar. Wyspę pachnącą wanilią i zaskakującą fantastycznymi krajobrazami lasów eukaliptusowych, czerwonych skał oraz malowniczych wodospadów. Czekają Was spotkania z wielobarwnymi kameleonami i przyjacielsko nastawionymi lemurami.

Wybierzcie się na pełną kontrastów wycieczkę na Madagaskar i poznajcie największe skarby Czerwonej Wyspy! Czeka tu na Was zróżnicowana architektura, rozgrzana do czerwoności sawanna, piaszczyste plaże i dzikość dżungli, czyli wszystko, co cechuje prawdziwie egzotyczne wakacje. Madagaskar zachwyci Was unikalną mieszanka smaków i zapachów - wrócicie z tej podróży głodni kolejnej dawki wrażeń!

Wycieczka na Madagaskar najlepiej, aby odbywała się w duchu mora-mora - filozofii, która wyklucza pośpiech. Tak dużo jest tu bowiem do zobaczenia: zielone pola ryżowe, urocze lemury, zapierające dech w piersiach lasy wapiennych iglic oraz wyjątkowa i niepowtarzalna Aleja Baobabów. Z całą pewnością nie zabraknie Wam tu wrażeń i przygód. Szkoda by było ich nie doświadczyć!