14 miejsc, które musisz odwiedzić na Sri Lance

Sri Lanka to państwo w Azji Południowej położone na malowniczej wyspie Cejlon. Kraj ten obejmuje również kilka mniejszych wysepek. To jedno z tych miejsc na świecie, gdzie piękno krajobrazu zachwyca nawet najbardziej wymagających globtroterów. Co więcej, przez znaczną część roku panuje tam doskonała pogoda, która sprzyja wypoczynkowi na najwyższym poziomie.

Wakacje na Sri Lance to doskonały wybór! Co roku odwiedza ją bez mała dwa miliony turystów z całego świata. Wielu z nich deklaruje, że prędzej czy później wróci do tego malowniczego kraju, który od wschodu oblany jest wodami Zatoki Bengalskiej, a od strony południowej Oceanem Indyjskim. W niniejszym artykule zaprezentujemy 11 miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć podczas pobytu na Sri Lance!

podróż na Sri Lankę

Sigriya — Lwia Skała, która robi niesamowite wrażenie

Sigriya, nazywana również Lwią Skałą, to jedna z największych atrakcji na Cejlonie. Odbywając podróż na Sri Lankę, po prostu trzeba zobaczyć to miejsce! Jest ona widoczna z daleka — to potężna, mierząca dwieście metrów wysokości skała magmowa, na której szczycie znajdujemy ruiny mitycznego pałacu. Grono naukowe nie jest zgodne co do tego, czym właściwie była Sigriya w przeszłości. Są teorie, jakoby stanowiła ona coś na wzór twierdzy lub fortu, ale nie brakuje również domniemań, iż był to kompleks pałacowy z funkcją obronną, którego budowniczym był król Kassapa.

Według lokalnych legend jego starszy brat — Mogallan — miał objąć władzę po śmierci ojca. Jednak Kasspa, mimo iż był bękartem, nie zamierzał ustąpić miejsca swojemu bratu. W 473 roku doszło do rzeczy strasznych — Kassapa zarządał od ojca, by ten wyjawił mu, gdzie ukrył swoje kosztowności. Gdy spotkał się z odmową współpracy, zakopał Dhatusena żywcem. Okrutnik zamierzał także zamordować Mogallana, jednak ten zdołał przed nim uciec, a następnie stał się on przywódcą niewielkiej liczby jego zwolenników, z którymi uciekł do Indii. 

Kasspa zasiadł na tronie, ale mimo osiągniętego celu, sen z powiek spędzał mu lęk, że jego brat powróci do pałacu i zechce zemścić się na nim za wyrządzone zło. Z tego powodu — jeśli wierzyć legendom — zdecydował się na wybudowanie zamczyska na monumentalnej skale położnej pośrodku gęstej, tropikalnej dżungli, zlokalizowanej nieopodal jeziora Mineria. Miejsce zostało przystosowane do życia w taki sposób, żeby w razie potrzeby można było tam przeczekać oblężenie trwające nawet kilka miesięcy. Sigriya miała pozostać niezdobyta między innymi ze względu na to, że jedyną drogą, jaką można było dostać się na jej szczyt były wykute w skale schody — do dziś turyści z całego świata przybywają tam, by pokonać aż 750 stopni prowadzących do tego niesamowitego miejsca. 

Dziś Sigriya jest dowodem na to, jak piękna jest rzeczywistość, w której przyszło nam żyć. Mimo swojej strasznej historii Lwia Skała wzbudza zachwyt nawet w najbardziej wymagających podróżnikach. Na jej szczycie można rozkoszować się krajobrazem zapierającym dech w piersiach.

sigriya

Tangalle — relaks na najwyższym poziomie

Wakacje na Sri Lance to okazja do zobaczenia wielu ciekawych miejsc. Tangalle to niewielkie, spokojne miasto zlokalizowane w południowej części wyspy. To jedno z tych miejsc, które z pewnością przypadną do gustu wszystkim osobom spragnionym możliwości wypoczynku pośród pięknych okoliczności przyrody. W Tangalle znajdują się niesamowicie klimatyczne plaże, gdzie białe drobinki piasku mienią się w promieniach słońca.

Na plażach jest wiele klimatycznych barów serwujących miejscowe przysmaki. Turyści odwiedzający Tangelle często dochodzą do wniosku, że jest to jedno z tych miejsc na mapie świata, gdzie czas zdaje się płynąć wolniej, dzięki czemu można tam całkowicie odciąć się od problemów codzienności.

tropikalna plaża

Kolombo — dawna stolica państwa

Podróżując po Sri Lance, koniecznie trzeba odwiedzić starą stolicę, czyli Kolombo. Miasto pełniło swoją funkcję do 1982 roku. To największa metropolia w całym państwie. Często nazywana centrum biznesowym ze względu na to, że zrzesza ona wiele przedsiębiorstw i jest główną siedzibą licznych placówek dyplomatycznych oraz urzędów. 

Będąc w Kolombo, warto odwiedzić punkty takie jak:

 • pozostałości fortu wzniesionego w okresie kolonizacji miasta. Jego budowniczymi byli między innymi przybysze z Portugalii, Anglii i Niderlandów;
 • muzeum okresu holenderskiego, gdzie można zobaczyć meble i narzędzia z czasu kolonizacji. Najciekawsze jest jednak to, że obiekt mieści się w siedzibie gubernatora Holandii;
 • Muzeum Narodowe, w którym zgromadzono liczne insygnia królewskie, okazy sztuki syngaleskiej, czyli przedmioty wykonane przez nację zamieszkującą południową część wyspy;
 • Vajirarmaya — główny ośrodek nauki buddyzmy funkcjonujący od początku XX wieku;
 • świątynię Gangaramaya z monumentalnym, pomarańczowym posągiem Buddy;
 • świątynie poświęcone religii hinduistycznej — między innymi: Old Kathiresan Koyil i Old Kathiresan wzniesione ku czci bóstwa Karttikeja — dewa odpowiedzialnego za śmierć i wojnę oraz Sri Kailawasanathar Swami Devasthanam — najstarszy ośrodek kultu hinduistycznego na Cejlonie.

Tytułowa metropolia jest zamieszkiwane przez wiele nacji, co sprawia, że miasto łączy w sobie dużo kultur. Obecnie stolica została przeniesiona do  miasta Sri Dźajawardanapura Kotte, które położone jest na przedmieściach Kolombo.  

colombo (1)

Ambalangoda — piękne miejsce na zachodnim wybrzeżu wyspy

Spędzając wakacje na Sri Lance warto odwiedzić Ambalangoda. To urocze miasto zlokalizowane w zachodniej części Sri Lanki. Jest ono położone w dystrykcie Galle w Prowincji Południowej. Miejscowość jest najważniejszym ośrodkiem produkcji tradycyjnych lankijskich masek. Wytwarzane są one z bardzo miękkiego gatunku drewna — kaduru. Według lokalnych wierzeń mają one spełniać funkcję odstraszaczy demonów. Chronią one także przed ogniem i przynoszą swoim właścicielom szczęście i powodzenie. Podobno mają też właściwości medyczne — lokali są przekonani, że z ich pomocą można wyleczyć aż 18 schorzeń!

W Ambalangodzie funkcjonują dwa muzea, w których można obejrzeć różne rodzaje masek, przy obiektach istnieją również sklepy, gdzie można je zakupić w ramach pamiątki.

Sri Lanka co zobaczyć

Galle — kolonialna architektura i inne atrakcje

Podczas podróży po Sri Lance warto odwiedzić miasto Galle, które leży w południowozachodniej części wyspy, tuż nad Oceanem Indyjskim. Miejscowość jest niezwykle malownicza nie tylko ze względu na widoki rozpościerające się nad jej wybrzeżem, ale również p to, aby obejrzeć przykłady architektury kolonialnej. Galle jest złożone z dwóch części. Jedną z nich jest zabytkowy fort, którego mury są wysunięte dość daleko w ocean. Drugi sektor Galle to nowsze budynki zlokalizowane na stałym lądzie. 

Fortyfikacje miasta zostały wybudowane przez przybyszów ze Starego Kontynentu. Warto wiedzieć, że są one jednymi z największych i najlepiej zachowanych zabudowań tego typu, które wznieśli Europejczycy w Azji. Miasto jest niezwykle fotogeniczne, co z całą pewnością ucieszy amatorów fotografii. 

Sri Lanka, Galle

Mirissa — relaks na klimatycznej plaży

Plażę w miejscowości Mirrisa pokochają wszyscy miłośnicy iluminacji świetlnych. Na wybrzeżu istnieje wiele barów, które każdego wieczora tworzą zachwycające spektakle z użyciem rozmaitych lamp. W niemalże każdym zakątku plaży można wsłuchiwać się w nastrojową muzykę, która koi zmysły.

Poza tym Merissa to mekka wszystkich, którzy lubują się w snoorkelingu i surfingu. Spędzając wakacje na Sri Lance, w Merissa warto zrobić i zobaczyć kilka rzeczy:

 • sfotografować się na tle muralu z pawiem, który jest jednym z najbardziej lubianych miejsc przez fanów aplikacji Instagram;
 • wejście na Parrot Rock — niewielką wysepkę zlokalizowaną nieopodal plaży Merissa;
 • wykupić lekcję z serfowania na desce — lokalne ceny są bardzo atrakcyjne, koszt jednej godziny spędzonej w towarzystwie instruktora surfingu nie przekracza 10 PLN;
 • skosztować smoothie bowl i tostów z pastą przygotowaną z awokado;
 • odszukanie sekretnej plaży — choć znajduje się ona około trzydziestu minut drogi od głównej plaży, znalezienie do niej drogi wcale nie jest łatwym zadaniem, przez co staje się to wspaniałą przygodą;
 • odwiedzić klif porośnięty palmami kokosowymi — z tego punktu można obserwować wyjątkowo malownicze zachody słońca.

Merissa jest sławna również z wycieczek, w których trakcie można obserwować wieloryby. Warunki panujące w wodach oblewających są bardzo korzystne dla bytowania tych potężnych ssaków. Podróż na Sri Lankę powinna uwzględniać odwiedzenie tego niezwykłego zakątka kraju!

Merissa

Udawalawe National Park — twarzą w twarz z dzikimi zwierzętami

Safari na Sri Lance? Oczywiście! Park Narodowy Udawalawe to niesamowite miejsce obejmujące powierzchnię ponad 300 kilometrów kwadratowych, gdzie można z bliska obserwować słonie spacerujące pośród gęstej przyrody. Na terenie parku żyje około sześciuset tych stworzeń, które są wolne i niczym nieograniczone przez człowieka. 

W przeciwieństwie do niektórych sanktuariów słoni położonych np. w Tajlandii zdecydowanie się na wycieczkę po Udawalawe jest w pełni etyczne. Warto jednak pamiętać, że nie każde safari daje gwarancję spotkania tych majestatycznych ssaków. W końcu nie są one okute w kajdany tylko po to, aby spełniać zachcianki turystów — w tym parku narodowym trzeba mieć odrobinę szczęścia. Jeśli chcesz spędzić wakacje na Sri Lance, naprawdę powinieneś ująć to miejsce w swoim planie podróży!

Słonie Sri Lanka

Park Yala — słonie, lamparty, pelikany i papugi na wyciągnięcie ręki

Park Narodowy Yala to kolejne istotne miejsce jeśli chodzi o podróż na Sri Lankę, gdzie można stanąć twarzą w twarz z dziką przyrodą. Podczas safari ma się szansę na spotkanie słoni, krokodyli, lampasów i bawołów indyjskich, a nad głowami podróżnych co jakiś czas będą przelatywały kolorowe papugi i wielgachne pelikany. To niezwykłe miejsce, gdzie człowiek szybko przekonuje się o tym, jak mały jest względem innych dzieci Matki Ziemi. 

W Park Yala turyści mają szansę bezpośrednio obcować z różnorodnością natury i niemal wszystkimi żywiołami. Miejscowa energia i wibracje dają się poczuć w każdym centymetrze kwadratowym ciała i umysłu. 

Sri Lanka, Yala

Adam’s Peak — święta góra na Sri Lance

Szczyt Adama to prawdopodobnie najbardziej znana góra na tej wyspie. Mierzy ona 2243 m n.p.m. i choć nie jest to najwyższy punkt Sri Lanki, to uważa się go za miejsce święte. Na wierzchołku znajduje się skalne zagłębienie, które lokali uważają na znak z przeszłości będący podstawą dla wielu religii. 

Adam’s Peak znajduje się w czołówce najpopularniejszych atrakcji Sri Lanki. Być na tej azjatyckiej wyspie i nie odwiedzić tego punktu, to jak pojechać do Pragi i nie przejść mostu Karola. Góra jest celem licznych pielgrzymek od ponad dziesięciu wieków. Buddyści uważają, że wspomniane wcześniej zagłębienie to pozostałość po stopach Buddy we własnej osobie. Wyznawcy hinduizmu z kolei przypisują je śladom Shivy, a muzułmanie są przekonani o tym, że to robota Adama z Księgi Rodzaju, który po wygnaniu z rajskiego ogrodu, w ramach zadośćuczynienia za swoje postępki, stał na tym szczycie przez tysiąc lat — i to w dodatku na jednej nodze! 

adam-peak

Haputale — miejsce z widokiem na pola herbaty

Haputale to kolejne miejsce na Sri Lance, które warto odwiedzić w trakcie urlopu. Miasto jest położone w górach, co czyni je wyjątkowo malowniczym. Mieszkańcy Haputale mają specyficzne tempo życia — cenią oni spokój, przez co wydawać się może, że funkcjonują oni nieco wolniej. Jest to widoczne głównie ze względu na to, że w XXI wieku większość ludzi na świecie bierze udział w bezsensownym wyścigu szczurów. Każdy chce jak najwięcej zarabiać, posiadać i przeżywać. W całym tym zgiełku często zapominając jak ważne są rzeczy takie jak odpoczynek, spędzanie czasu z rodziną i docenianie prostych przyjemności. 

Mieszkańcy Haputale pielęgnują swoje pola herbaciane, rozkoszują się górskimi krajobrazami i widokami dolin o niezwykłej urodzie. Miejsce jest zdecydowanie mniej komercyjne od miasteczka Ella. Jeśli więc jesteś jednym z tych globtroterów, który woli obserwowanie codzienności w odwiedzanym państwie zamiast atrakcji przygotowanych specjalnie dla turystów, to Haputale jest dla Ciebie idealnym celem podróży!

pola herbaciane

Polonnaruwa — coś dla miłośników architektury

Polonnaruwa to miasto w Sri Lance, w którym ostało się naprawdę wiele zabytkowych obiektów. Znajduje się tam dużo budynków poświęconych religii hinduistycznej. Wśród nich na wyjątkową uwagę zasługuje świątynia boga Shivy. W późniejszych latach w Polonnaruwie wzniesiono świątynie poświęcone Buddzie. Najważniejszą z nich jest Świątynia Zęba Buddy.

Najistotniejszy czas dla tego miasta to okres rządów władcy Parakramabahu I Wielkiego, którego panowanie daruje się na lata od 1253 do 1186. Za jego kadencji stworzone zostało miasto-ogród, które z powodzeniem mogłoby być tłem dla jednej z bajek Walta Disneya. Zostało ono otoczone potrójnym murem, za którym kryły się liczne miejsca kultu i pałace wmontowane w krajobraz tak, że przypominało to prawdziwie baśniowy obraz. 

Za panowania tego samego króla powstał także monumentalny obiekt Lankatilaka, gdzie do dziś można podziwiać doskonale zachowane posągi Buddy i Gal Vihara. 

Na uwagę w tej metropolii zasługuje również Rankot Vihara — jest to stupa, czyli najprostszy rodzaj budowli buddyjskiej, której średnica wynosi 175 metrów, a wysokość osiąga ich aż 55.

Oprócz wymienionych powyżej zabytków, podczas pobytu w Polonnaruwie warto odwiedzić również:

 • pozostałości pałacu królewskiego,
 • tzw. czworokąt świątynny,
 • Gal Pota, czyli blok wykuty z kamienia, na którym zawarto inskrypcje,
 • Satmahal Prasada — projekt pagody.

W lokalnym muzeum można też obejrzeć bardzo dobrze zachowane figurki hinduistycznych bóstw, które zostały stworzone z brązu. Niestety w obiekcie jest surowy zakaz robienia zdjęć.

sri lanka

Kikkaduwa — turystyczna mekka Sri Lanki

Jeśli ktoś chce postawić na wypoczynek podczas wakacji na Sri Lance, to Kikkaduwa z pewnością przypadnie mu do gustu. Miejscowość jest bardzo malownicza, a atrakcyjność lokalnych plaż z powodzeniem można ocenić na 10/10. To typowy kurort, gdzie przyjeżdża się głównie po to, aby nacieszyć się promieniami słońca i pływaniem w przyjemnie ciepłej wodzie oblewającej wybrzeże miasta. 

W Kikkaduwie funkcjonuje wiele restauracji, gdzie serwowane są przysmaki typowe dla kuchni Sri Lanki. Smaki potraw zdecydowanie różnią się od tych, do których przywykło się w Europie. Można więc śmiało eksperymentować, wystawiając swoje kubki smakowe na nowe doświadczenia. 

Kikkaduwa to doskonały punkt dla uprawiania „nic nierobienia”. Miejsce jest piękne i spokojne. Co prawda trudno nazwać je obowiązkowym punktem wycieczki, ale z pewnością można powiedzieć, że do doskonały cel wyprawy dla tych, którzy spragnieni są leniuchowania pośród niezwykłej urody krajobrazów. 

plaże Sri Lanka

Dambulla — złota świątynia na wyspie

Planując podróż na Sri Lankę, warto zadbać o to, aby odwiedzić jej najciekawsze punkty. Przykładem takiego jest złota świątynia Dambulla, czyli miejsce buddyjskiego kultu. W jej skład wchodzi pięć jaskiń:

 • Dewadżara Wihara, gdzie znajduje się rzeźba wypoczywającego Buddy i liczne freski zachowane w niemal idealnym stanie;
 • Maha Alut Wihara — świątynia powstała w XVIII wieku, w jej wnętrzu znajduje się dużo statuetek przedstawiających Buddę. Są to posążki wykonane przede wszystkim z drewna. Na miejscu można obejrzeć także posąg przedstawiający fundatora tej świątyni, czyli władcę Kirti Sri Rajsinha. Ciekawostką jest, że król został zaprezentowany z koroną na głowie i w spodniach, co wskazuje na strój typowo europejski, a nie właściwy dla mody panującej na Sri Lance. 
 • Maharadża Wihara, czyli największa ze wszystkim grot w Dambulla. Na jej ścianach można zobaczyć liczne malowidła — zostały na nich uwiecznione różne momenty z życia Buddy;
 • grota w całości poświęcona królowej Somawathi, czyli małżonce króla Walagamby. Świątynia ta nie jest szczególnie duża. W jej wnętrzu znajdują się posągi Buddy oddanego medytacji i małą stupę, na której widoczne są ślady remontu. Istnieje legenda, jakoby we wspomnianej stupie przechowywano królewską biżuterię. Z tego powodu miejsce to często stawało się celem złodziei. Próby kradzieży wykazały jednak, że nie ma tam żadnych kosztownych przedmiotów. 
 • Dewana Alut Viharaya to piąta świątynia, w której wnętrzu znajduje się mierzący 10 metrów posąg umierającego Buddy. W pozostałych czterech grotach podobizny Buddy zostały wykute bezpośrednio w skale, w piątej jednak wykonano je z cegieł i gipsu. Jest to świątynia wzniesiona najpóźniej z całego kompleksu. Jej powstanie jest datowane pierwszą połowę XX wieku.

Należy wiedzieć, że do świątyń mogą wejść jedynie osoby w odpowiednim stroju — kobiety powinny zakryć ramiona i swoje nogi co najmniej do wysokości kolan, a najlepiej do kostek. Panowie muszą zadbać jedynie o właściwą osłonę swoich nóg. Trzeba także pozbyć się obuwia, ponieważ miejscowi uważają to za formę okazania szacunku dla świętości miejsca kultu w Dambulla.

budda sri lanka

Ella — zachwycający zakątek na Cejlonie

Ella to miejscowość leżące w samym sercu Sri Lanki. Wielu turystów jest zdania, że to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc na tej niezwykłej wyspie. Choć wioska jest niewielka, to tętni ona życiem od rana do nocy. Tubylcy są niesamowicie pozytywnie nastawieni do turystów odwiedzających ten zakątek. Amatorzy picia dobrej herbaty i górskich wypraw z całą pewnością będą zadowolenie z pobytu w Ella. 

Miejscowość jest słynna ze swojego położenia pośród gór, które porastają pola herbaciane. Istnieje tam kilka punktów, które obowiązkowo trzeba odwiedzić. Mowa w tym przypadku między innymi o:

 • trasie trekkingowej do Ella Rock,
 • lokalnej fabryce herbaty,
 • targowiskach, na których można skosztować miejscowych przysmaków,
 • wodospadach Rawana,
 • Little Adam’s Peak,
 • polach herbaty.

Poszukiwacze przygód i niecodziennych wrażeń z całą pewnością docenią wizytę w tej części Azji. Podróż na Sri Lankę najlepiej zaplanować wcześniej, aby nie pominąć żadnej z lokalnych atrakcji. Dobrym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania specjalistom. 

plantacja herbaty

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Spędźcie wakacje na Sri Lance i odkryjcie niezwykły Cejlon. Krainę pokrytą tropikalną dżunglą i soczyście zielonymi plantacjami herbaty. Krainę różnorodności, która odżywi Was egzotycznym koktajlem barw, zapachów i smaków. Magiczną wyspę spotkań. Z uśmiechniętymi od ucha do ucha mieszkańcami, dzikimi zwierzętami Parku Udawalawe, mistycznymi ruinami świątyń Dambulla i Sigiriya oraz plażami Tangalle.