Bangkok: gdzie i jak spędzić czas w stolicy Tajlandii?

Choć Bangkok jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Tajlandii, to większość odwiedzających go osób zupełnie nie wie czego powinna się po nim spodziewać. Dopiero kiedy samolot podchodzi do lądowania na obcym kontynencie, zdają oni sobie sprawę, że nie mają pojęcia jak spędzić czas w Mieście Aniołów. Podróżnicy opuszczają pokład samolotu, przechodzą kontrolę paszportową i wsiadają do pociągu, który porusza się w kierunku centrum tajlandzkiej stolicy. Kiedy z niego wysiadają, do ich nozdrzy dociera zapach orientalnych przypraw, gotowanego ryżu i nieznana woń kwiatów. To znak, że obiema nogami utknęło się na ziemi Dalekiego Wschodu. Już wtedy można poczuć, że Bangkok jest równie fascynujący, co sama Tajlandia. Wakacje w tym mieście powinny uwzględniać zwiedzenie pewnych obowiązkowych punktów. Jednak pozostaje pytanie… jakich?

Jeśli pragniesz wybrać się na wycieczke do tajlandii, ale należysz do grona osób, którym Bangkok kojarzy się głównie z tutejszą odsłoną “Kac Vegas” lub słynną piosenką “One night in Bangkok” autorstwa Murray Head’a, to powinieneś wiedzieć, że nie jesteś pojedynczym przypadkiem. Stolica Tajlandii jest promowana przez popkulturę jako Miasto Grzechu, ale nie oznacza to, że jedynym co można w niej robić, to upijanie się w miejscowych barach. Choć i te z pewnością warto odwiedzić. Gdzie spędzić czas w Bangkoku? Gdzie zjeść? Które zabytki koniecznie zobaczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Spis treści:

  1. Wielki Pałac Królewski w Bangkoku, czyli rozmach po tajlandzku
  2. Ciekawe miejsca w Tajlandii: Wat Arun, czyli zwiedzanie Świątyni Świtu
  3. Muay Thai, czyli tajska odmiana kickboxingu
  4. Podróż do Tajlandii: Dzielnica Silom, nowoczesna odsłona Miasta Aniołów
  5. “One night in Bangkok” - gdzie spędzić wieczór?
  6. Wakacje w Tajlandii: Tajska kuchnia i jej tajemnice

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku, czyli rozmach po tajlandzku

tajlandia-palac

Pałac Królewski to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Bangkoku. Nie można przeoczyć jego złoconych dachów, które składają się z kilku poziomów. Zewnętrzna część obiektu jest biała, co pięknie kontrastuje z otaczającą go zielenią oraz obecnymi wszędzie, kolorowymi kwiatami. Kompleks składa się z części prywatnej, przeznaczonej dla rodziny królewskiej, a także sal, w których król udziela audiencji. Obrazu dopełniają liczne budynki sakralne. Obiekt jest świadectwem siły oraz wielkości dawnych władców kraju.Tajlandiia wakacje koniecznie muszą zawierać w sobie wizytę w Pałacu Królewskim.

Czas jego powstania datuje się na 1782 rok, kiedy to panował pierwszy reprezentant Dynastii Chakri - Król Rama I. Cały Wielki Pałac Królewski liczy sobie aż 218 tysięcy metrów kwadratowych! Można więc śmiało rzec, że powala on swoją wielkością na kolana. Dla porównania, warto wspomnieć, że powierzchnia Zamku Królewskiego na Wawelu to 7040 m2, a paryski Luwr mieści się na 60 600 m2 - aż chciałoby się zacytować klasyka i zapytać: “I kto jest debeściak?”.

Ciekawe miejsca w Tajlandii: Wat Arun, czyli zwiedzanie Świątyni Świtu

tajlandia-watarun

Wat Arun to jeden z wielu charakterystycznych punktów na mapie Bangkoku. Świątynia Świtu wznosi się na zachodnim brzegu rzeki Menam. Można dostać się do niej promem lub łodzią ekspresową. Już sama podróż do Wat Arun stanowi ogromną przygodę, którą trzeba przeżyć podczas zwiedzania stolicy Tajlandii.

Świątynia Świtu jest widoczna z przeciwległego brzegu rzeki. To doskonały punkt na fotografowanie tej wyjątkowej budowli, jednak nie powinno się poprzestać na obserwowaniu jej z daleka. Wat Arun zawsze będzie pozostawała w cieniu sławy Wat Pho - najsłynniejszej świątyni Bangkoku, jednak nie oznacza to, że jest ona warta mniejszej uwagi. Jako jeden z najstarszych budynków Bangkoku, największe wrażenie robi po zachodzie słońca. W dzień z kolei warto poświęcić czas na spacer po ogrodach otaczających Wat Arun. Podróż do Tajlandii to niezwykła przygoda, pełna miejsc kultu związanego z buddyzmem.

Podróż do Tajlandii: Dzielnica Silom, nowoczesna odsłona Miasta Aniołów

tajlandia-bangkok

Przewodniki rzadko wskazują Silom jako atrakcję dla podróżników, a szkoda, ponieważ z pewnością należy ono do grona tych punktów, które można określić jako ciekawe miejsca w Tajlandii. Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto rozejrzeć się po tej nowoczesnej części Bangkoku. Pierwszym z nich jest fakt, że to idealny punkt wypadowy do zwiedzania innych obszarów metropolii oraz to, że dzielnica Silom pozwala zachować turystyczną równowagę pomiędzy bogactwem tradycyjnej tajlandzkiej architektury, a jej innowacyjną formą.

Odwiedzenie Silom umożliwia zapoznanie się ze specyfiką Bangkoku z zupełnie innej strony. To właśnie tutaj mieszczą się najbardziej luksusowe sklepy oraz hotele. Miejsce to jest prawdziwym lasem nowoczesności, w którym wyrastają szklane wieżowce i kilkupoziomowe ulice. Wśród betonu można natknąć się na hinduską świątynię Sri Mahamariamman, stanowiącą architektoniczny oksymoron Silomu.

Muay Thai, czyli tajska odmiana kickboxingu

tajlandia-muaythai

Czym byłyby wakacje w Tajlandii, bez obejrzenia pokazu tradycyjnego sportu tego kraju? Historia Muay Thai pozostaje nierozerwalna z Bangkokiem, ponieważ sport ten narodził się właśnie w tym mieście. Tajski boks w dużej mierze kładzie nacisk na walkę, w której wykorzystywane są do uderzeń łokcie i kolana. Niektórzy twierdzą, że zawodnicy Muay Thai zmienili swoje ludzkie ciała w niebezpieczną broń.

Obejrzenie pokazu walki tajskiego boksu, to jedna z obowiązkowych do przeżycia atrakcji podczas wakacji w Tajlandii. Choć sport ten z pewnością należy do brutalnych, to jednocześnie jest bardzo widowiskowy i stanowi integralną część tajlandzkiej kultury. Być w Mieście Aniołów i nie widzieć pokazu Muay Thai, to jak odwiedzić Meksyk i nie zobaczyć Lucha Libre, albo być w USA i nie pójść na mecz futbolu amerykańskiego.

W Bangkoku jest wiele miejsc, w których można obejrzeć jak najlepsi wojownicy tajskiego kickboxingu walczą o chwałę zwycięstwa. Jednym z najpopularniejszych punktów, w których odbywają się pokazy, jest Stadion Lumpinee. To jedno z najmocniejszych turystycznych przeżyć, które oferuje Tajlandia.

“One night in Bangkok” - gdzie spędzić wieczór?

tajlandia-chinatown

Bangkok ma swoją jasną i nieco ciemniejszą stronę. Za dnia stanowi niekwestionowane centrum tajlandzkiej kultury, nocą zaś zmienia się w stolicę rozrywki. Po intensywnym czasie zwiedzania, warto urozmaicić swój wieczór o odrobinę dobrej zabawy. China Town w Bangkoku to chińska dzielnica miasta, która zaczyna żyć pełnią życia tuż po zachodzie słońca. Orientalne zapachy, neony oraz moc kolorów to rzeczy, którymi zachwyca to miejsce. Spacer ulicami China Town pozwoli dojrzeć, jak wielki wpływ na architekturę zabytków Bangkoku miała historia Chińczyków, którzy zamieszkiwali i nadal zamieszkują Tajlandię. Jeśli chodzi o ciekawe miejsca w Tajlandii, to chińska dzielnica Bangkoku z pewnością jest jednym z nich.

Warto także udać się w okolice Khao San Road, gdzie lokalsi oferują wykonanie tatuażu z henny z tradycyjnym, tajlandzkim wzorem. Tutaj można także napić się zimnego piwa i zjeść prażone świerszcze, pająki lub skorpiony nabite na patyk.

Khao San Road to także liczne kluby nocne, w których łatwo można doprowadzić się do stanu, za który przyjdzie zapłacić solidnym kacem kolejnego poranka. To także oślepiające neony, które świadczą o atmosferze wielkiego miasta. Ta niezwykła część miasta każdemu turyście pozwoli odkryć to, jak bardzo fascynujący jest ten kraj. Wakacje w Tajlandii zapiszą się w jego podróżniczej pamięci na całe życie.

Wakacje w Tajlandii: Tajska kuchnia i jej tajemnice

Tajlandia-plywajacy-targ

Zastanawiasz się, gdzie dobrze zjeść będąc w Bangkoku? Nic dziwnego, ponieważ wczasy do Tajlandii powinny uwzględniać także nowe doznania kulinarne. Oczywiście najlepiej samemu trafić na idealną dla siebie knajpę wypróbowując kilka z nich, jednak istnieje parę miejsc, które cieszą się szczególną sympatią turystów. Wśród nich warto wymienić m.in. okolice Pomnika Zwycięstwa, bo właśnie tam można skosztować prawdziwego tajskiego street food’u. Bez trudu znajdziemy tam na wafle na patyku, typowe dla tajskiej kuchni dania z ryżem i makaronem, a także słynne zupy.

Jeśli jednak jesteś amatorem spędzania czasu w drogich restauracjach o niezwykłym klimacie, to doskonałą propozycją wydaje się lokal o nazwie “Gaggan”, którego otwarcie miało miejsce trzy lata temu. To jedno z najbardziej prestiżowych miejsc nie tylko w całej Tajlandii, ale również na świecie. Każda osoba, która chciałaby skosztować specjałów szefa kuchni w “Gaggan” powinna wiedzieć, że rezerwacje do tej restauracji należy zrobić na kilka miesięcy przed przyjazdem.

Bangkok to miasto, które ma wiele twarzy. Może być spokojne - jak Świątynia Wat Arun - lub krzykliwe, pod postacią imprezowego Khao San Road. Miasto Aniołów potrafi smakować tak łagodnie, jak często używane w tutejszych potrawach mleczko kokosowe, albo całkiem ostro, niczym paraliżujący kubki smakowe, piekielny tajski sos.