Bezpieczne egzotyczne wakacje

Egzotyczne wakacje kojarzą się najczęściej z odpoczynkiem w cieniu palm, nowymi doświadczeniami i niezakłóconym spokojem. Jednak do takiego wyjazdu trzeba się odpowiednio przygotować - wczasy w tropikach mogą być dla nas zaskakujące pod wieloma względami.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Wiza i paszport

Większość państw spoza UE ma jasno sprecyzowane procedury dotyczące wjazdu do kraju, które łatwo można znaleźć na stronie internetowej ambasady kraju, do którego się wybieracie lub na stronie MSZ Polacy są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy turystycznej np. podczas wycieczki do Tajlandii, Indonezji czy na Filipiny, jednak przy przekraczaniu granicy należy okazać pracownikowi kontroli granicznej określone dokumenty, bilet powrotny oraz paszport - powinien być on ważny przez min. 6 miesięcy.

Szczepienia ochronne

Wyjazd do krajów tropikalnych należy poprzedzić wizytą u lekarza medycyny podróży, który dokona ogólnej oceny Waszego stanu zdrowia oraz poda informacje odnośnie potencjalnych chorób występujących w danym kraju. Otrzymacie także rekomendacje odnośnie szczepień przed wyjazdem - obowiązkowych i zalecanych. Odbycie szczepień zostanie udokumentowane w tzw. „żółtej książeczce”, która warto mieć przy sobie podczas podróży.

Informacje o kraju

Przed wyjazdem zalecamy zapoznać się ze specyfiką kulturową i społeczną kraju, do którego się wybieracie, by nie spotkać się np. odmową wstępu do zabytku. Taka sytuacja może Was spotkać chociażby podczas wakacji na Bali, gdzie obowiązują jasne zasady dotyczące ubioru w trakcie zwiedzania świątyń. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w przewodnik o kraju, do którego jedziecie albo przeczytać wątki na popularnych forach internetowych, m.in. Fly4Free.

Waluta

Podróżując po Azji Południowo-Wschodniej najlepiej mieć przy sobie dolary, które następnie trzeba wymienić na lokalną walutę. Czasami banknoty w dużych nominałach są wyceniane wyżej - możecie się z tym spotkać w Tajlandii, gdzie za banknot 100 dolarów kupicie więcej bathów, niż za jego równowartość w nominałach 20 dolarowych. W Kambodży oficjalnie obowiązują dwie waluty - dolary i riele - i co ciekawe, płacąc za zakupy dolarami możemy otrzymać resztę w rielach. Z kolei na Kubie obowiązuje osobna waluta dla turystów, która można nabyć tylko po wjeździe do kraju i nie wolno jej wywozić.

Elektryczność i internet

W wielu krajach można spotkać gniazdka elektryczne na 3 bolce oraz inne napięcie prądu (Kuba) - na taką ewentualność można się łatwo zabezpieczyć kupując uprzednio odpowiednią przejściówkę. Na tropikalnych wyspach - w Tajlandii czy na Filipinach możemy mieć problemy z łącznością z Internetem.

Apteczka

Niezależnie od kierunku podróży, zawsze warto mieć przy sobie podstawowe leki przeciwbólowe i na problemy żołądkowe, komplet plastrów oraz wodę utlenioną. Warto zainwestować także w odpowiednio mocny spray na komary (deet) i muszki.

Ubezpieczenie podróżne

Na rynku dostępna jest szeroka oferta ubezpieczeń podróżnych, które gwarantują kompleksową ochronę osób i mienia oraz dodatkową ochronę w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych czy powikłań chorób egzotycznych.

Planując wyjazd z Feel the Travel macie pewność, że czekają Was bezpieczne egzotyczne wakacje - przed podróżą otrzymacie garść niezbędnych informacji oraz stałe wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy zrobią wszystko, by Wasz wyjazd był niezapomniany.