Birma: Co warto zobaczyć?

birma-bagan

Jednym z najbardziej fascynujących kierunków turystycznych świata, jest Birma. Zabytki, które można zwiedzić w tym miejscu, są tak piękne i majestatyczne, że z pewnością zachwycą nawet najbardziej doświadczonych podróżników. Birma, czy też Mjanma to państwo zlokalizowane w południowo-wschodniej Azji. Jej wybrzeże jest oblewane przez Zatokę Bengalską i Morze Andamańskie. Ten malowniczy kraj graniczy z Tajlandią, Chinami, Bagladeszem, Laosem oraz Indiami. Co ciekawe jednak, w całym tym towarzystwie okazuje się najmniej komercyjną destynacją. Większość państwowych dochodów w tej części świata generuje uprawa ryżu. Nieco mniejsze zyski wynikają z działalności w obrębie przemysłów spożywczego i drzewnego. Birma słynie z pięknego krajobrazu, wielu niezwykłych zabytków architektury oraz z bardzo przyjaznych mieszkańców.

Spis treści:

  1. Birma: Zabytki w Bagan, czyli ponad 2 tysiące świątyń
  2. Inkle Lake — jedno z największych jezior w Birmie
  3. Birma: Ciekawe miejsca w kraju
  4. Dlaczego warto pojechać na wakacje do Birmy?
  5. Birma w ujęciu historycznym — co warto wiedzieć?

Birma: Zabytki w Bagan, czyli ponad 2 tysiące świątyń

birma-bagan-14

Bagan to swoista wizytówka birmańskiej turystyki. Ponad dwa tysiące świątyń, które wyłaniają się z powierzchni ziemi, robi niesamowite wrażenie. Wiele osób twierdzi, że trudno o odnalezienie widoku, który wywoływałby więcej emocji niż ten, który można obejrzeć w tej części kontynentu azjatyckiego. Jeśli chodzi o największe atrakcje w Birmie, to Bagan z całą pewnością znajduje się na szczycie. Co ciekawe mimo tego, że miasto tysiąca świątyń jest absolutnym „must see” w tym państwie, to przybycie tam wcale nie oznacza konieczności przepychania się w tłumie turystów. Z reguły panuje tam spokój i harmonia, co jest nietypowym zjawiskiem dla takich punktów na mapie.

Strefa archeologiczna Bagan to obszar obejmujący 13 km długości na 8 km szerokości. Zwiedzanie tej przestrzeni na piechotę z pewnością przerodzi się kolejnego dnia w zakwasy. Z tego powodu warto na miejscu wypożyczyć rower lub inny środek transportu. Zwiedzający mogą odwiedzić świątynie Sulamani i podziwiać namalowane w jej wnętrzu freski, a także zajrzeć w okolice świątyni Dhammayangyi o piramidalnej formie. Uwagę podróżników z pewnością przyciągną także domy modlitwy Shewesandaw oraz Thatbyinnyu. Naprawdę trudno o bardziej interesującą destynację niż Birma. Ciekawe miejsca znajdują się tutaj praktycznie na każdym kroku.

Inle Lake - jedno z największych jezior w Birmie

inle-lake-birma

Inle Lake to drugie pod względem wielkości jezioro w Birmie. Mieści się ono w okolicy o niezwykłej urodzie. Wiejski klimat jest tutaj wyczuwalny na każdym kroku. Stanowi on skuteczne panaceum na stres, którego doświadczamy w naszej codzienności. Nad Inle Lake można oddawać się podziwianiu piękna przyrody, słuchaniu dźwięków wydawanych przez ptaki, szumiące trawy i uderzające o siebie liście. Wizyta w tym miejscu to również okazja do obserwowania pracy rybaków. Mężczyźni o azjatyckiej urodzie przemierzają tafle jeziora w tradycyjnie wykonanych łodziach, a jako wioseł używają… własnych nóg.

Turyści często przyznają, że ciężko im odnaleźć w pamięci państwo, które okazałoby się dla nich większą zagadką niż Birma. Zabytki, jakie można zwiedzić na miejscu, rozbudzają wyobraźnię i sprawiają, że wzrasta ochota na więcej. Podobnie jest, jeśli chodzi o atrakcje przyrodnicze. Inle Lake jest przykładem jednej z tych, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.

Birma: Ciekawe miejsca w kraju

birma-mandalay

Turyści odwiedzający Birmę zazwyczaj starają się zobaczyć w trakcie swojego pobytu jak najwięcej ciekawych miejsc. Najczęściej wybieraną przez nich trasą jest ta przebiegająca przez punkty: Yangon, Inle Lake, Mandalay, Bagan i powrót do Yangon. Wykonanie podobnej pętli to skuteczny sposób na obejrzenie największej liczby atrakcji, ale jednocześnie pułapka, powodująca spotykanie po drodze ciągle tych samych osób. Co zatem zrobić, aby urozmaicić swoją podróż? Oczywiście odrobinę zboczyć z utartego szlaku.

Ciekawą opcją jest udanie się do Kyaiktiyo w celu zobaczenia słynnej Złotej Skały. Miłośnicy wędrówek górskich z pewnością docenią okolice Kalew, gdzie trasy trekkingowe wymagają zarezerwowania sobie kilku dni. Z kolei udając się na północ od miasta Mandalay, stwarza się okazję do zwiedzenia zlokalizowanych pośród górskiego krajobrazu miejscowości Hsipaw i Lashio. Warto także wybrać się na wycieczkę do Mrauk U, gdzie na miejscu znajdujemy niezwykle malownicze ruiny wśród egzotycznego krajobrazu. Nie trudno jest dostrzec w trakcie podobnego wyjazdu, jak wielki potencjał turystyczny prezentuje Birma. Zabytki, egzotyczna roślinność oraz spokój, jakiego można doświadczyć w ten części Azji, w dzisiejszym świecie są na wagę złota.

Dlaczego warto pojechać na wakacje do Birmy?

Birma jest uznawana za jeden z najpiękniejszych krajów zlokalizowanych w Azji. Przez bardzo długi okres państwo to było praktycznie wyłączone z ruchu turystycznego. Było niedostępne, co po upływie pewnego czasu sprawiło, ze wielu podróżników po prostu o nim zapomniało. Aktualnie sytuacja się zmieniła, dzięki czemu Birma ma szansę ponownie zaistnieć w świadomości urlopowiczów. Ciekawostką jest jednak fakt, że mimo rosnącej popularności, Myanmar wciąż w dużym stopniu stanowi przykład dziewiczej i nieodkrytej części świata.

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy dobrym pomysłem na spędzenie wakacji, jest wybranie się do kraju takiego jak Birma. Ciekawe miejsca, zabytki, przyroda oraz wciąż jeszcze niekomercyjny charakter kraju powinny stanowić odpowiedź na to pytanie. Omawiana destynacja to miejsce, gdzie można w spokoju zebrać myśli i odpocząć. Bez nakręcającej się spirali konsumpcjonizmu, wszechobecnych banerów reklamowych i dźwięków wielkich miast. Birma wycieczka to idealny kierunek dla ludzi spragnionych ciszy i chętnych na chłonięcie nieznanej dotąd kultury.

Birma w ujęciu historycznym - co warto wiedzieć?

Pierwsi ludzie pojawili się na terenie dzisiejszej Birmy ok. 400 tys. lat p.n.e., kiedy to podstawą funkcjonowania społeczności było łowiectwo i zbieractwo. Buddyzm zdominował tę część Azji około pięćsetnego roku naszej ery. Było to konsekwencją pojawienia się na tych ziemiach przedstawicieli królestwa mońskiego. Duże znaczenie dla kultury i tradycji, jakie możemy dziś obserwować w Birmie, miała era kolonialna. Wówczas częstymi gośćmi tych terenów byli przybysze z Europy. Wciąż widoczne są tam wpływy holenderskie, francuskie i portugalskie.

Dla obywateli Birmy jedną z najważniejszych dat w historii jest 4 stycznia 1948. To właśnie wtedy kraj ten uzyskał niepodległość i przestał być pod jakimkolwiek względem zależny od rządu brytyjskiego. Niestety, kolejne próby zmiany systemu na lepszy okazały się tragiczne w skutkach. Birma na wiele lat pogrążyła się w kryzysie gospodarczym, co doprowadziło do tego, że wielu obywateli doświadczyło życia w skrajnym ubóstwie. Dopiero od kilku lat można mówić o tym, że państwo to znów odzyskuje siły. To między innymi z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na odwiedzenie Birmy. Ciekawe miejsca zlokalizowane w tym zakątku świata wabią turystów i jednocześnie okazują się skutecznym sposobem na odbudowę państwowego budżetu.