Nie tylko lemury: 10 ciekawostek o Madagaskarze
Co warto wiedzieć o Madagaskarze? Przede wszystkim to, że wyspa ta to nie tylko lemury i baobaby. Choć ten skrawek lądu jest zamieszkiwany przez ludzi dość krótko, to czas ten był wystarczający, aby rozwinęła się tam niezwykła kultura i wiele fascynujących tradycji. Egzotyczne wakacje na Madagaskarze to doskonała okazja, aby przyjrzeć się im z bliska! Odkrywanie Madagaskaru to wspaniała przygoda. Rozpocznij ją od poznania kilku unikatowych faktów na jego temat!
1. Tych zwierząt nie spotkasz w żadnym innym miejscu na świecie!
Czerwona Wyspa jest domem dla wielu endemicznych gatunków zwierząt, czyli takich, które w naturalnych warunkach można zobaczyć wyłącznie podczas egzotycznych wakacji na Madagaskarze. Wśród nich są oczywiście najróżniejsze lemury, a poza nimi na przykład największe spośród żyjących na wyspie drapieżnych ssaków, czyli fossy madagaskarskie, mierzące ponad 40 cm długości żółwie promieniste, czy też mikruski myszate, które w popkulturze rozsławił Mort z filmu animowanego „Madagaskar”. Dużo mieszkających na tej wyspie zwierząt jest zagrożonych wyginięciem lub narażonych na utratę siedlisk ze względu na zjawisko kłusownictwa. Właśnie dlatego, gdy planujesz egzotyczne wakacje na Madagaskarze, pamiętaj o pojęciu zrównoważonej turystyki, która po części polega m.in. na ochronie naturalnych obszarów i bioróżnorodności.
Drapieżne fossy w naturalnych warunkach spotkasz tylko podczas egzotycznych wakacji na Madagaskarze!
2. Rytualne, regularne ekshumacje nadal są praktykowane
Egzotyczna podróż na Madagaskar to również spotkanie z jego mieszkańcami, dla których niezwykle ważny jest kult przodów. Zmarłych w tej części świata darzy się ogromnym szacunkiem. To podejście jest związane z malgaskim obrzędem pogrzebowym, zwanym famadihana. Takie ceremonie odbywają się regularnie co pięć lub siedem lat. Skupiają się one na ekshumowaniu szczątków, aby owinąć je w świeży lamba mena, czyli całun wykonany z jedwabiu. Często na tkaninie zapisywane jest imię nieboszczyka. Zanim kości zostaną ponownie złożone w grobowcu, uczestnicy ceremonii tańczą wokół niego. To forma hołdu mająca na celu — zgodnie z lokalnymi wierzeniami — wzmocnić więź żyjących z tymi, którzy odeszli i zyskać ich przychylność.
Warto wspomnieć, że lamba służy nie tylko zmarłym, ale także żyjącym. To nic innego, jak tradycyjny malgaski strój, który noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Lamba to kolorowy i wzorzysty pas materiału. Służy on do obwijania ciała i co ciekawe, niekiedy wykorzystuje się go także jako chustę do noszenia dzieci.
Tradycyjne stroje Malgaszów nazywają się lamba i wykorzystuje się je zarówno na codzień, jak i jako element rytuałów
3. Jedyny znany piracki cmentarz znajduje się na Madagaskarze
Jeśli wybierzesz się na egzotyczne wakacje na Madagaskarze, będziesz mieć okazję do zwiedzenia nietypowej nekropolii, na której pochowani są piraci. Rozbójnicy morscy żyjący w XVII i XVII wieku — niedługo po nieudanej próbie kolonizacji tej ziemi przez Francję — bardzo upodobali sobie Czerwoną Wyspę. Traktowali oni Madagaskar jako bazę, gdzie mogli naprawiać swoje okręty, najeść się świeżych owoców oraz szukać ofert sprzedaży niewolników. Piraci największą sympatią darzyli wtedy Nosy Boraha oraz zatokę Rantera. Jeśli interesują Cię ciekawostki o Madagaskarze, to jedną z nich jest fakt, iż znajduje się na nim jedyny znany na świecie piracki cmentarz. Tych trzydzieści bezimiennych nagrobków z symbolami takimi jak czaszki i skrzyżowane piszczele możesz zobaczyć właśnie na wyspie Nosy Boraha.
Wyrusz w egzotyczną podróż na Madagaskar i odwiedź prawdziwy piracki cmentarz!
4. Unikatowe fakty: Madagaskar i legenda o tym, jak wyspa stała się waniliowym imperium
Luksusowy wyjazd na Madagaskar pachnie wanilią! Obecnie państwo to rocznie eksportuje nawet do 1000 ton tej przyprawy! Orchidea waniliowa pochodzi z Meksyku. To wymagająca roślina, która może zostać zapylona tylko przez niektóre kolibry lub rzadkie gatunki pszczół Melipona i Trigona. Jak więc to możliwe, że w takiej ilości uprawiana jest ona na Czerwonej Wyspie? Według legendy pewien niewolnik w 1841 roku służący na Reunionie u Francuzów wpadł na pomysł, jak zapylać orchidee waniliowe przy pomocy własnych rąk. Sposób był skuteczny, co sprawiło, że niedługi czas później na Madagaskarze zaczęło być zakładanych coraz więcej plantacji wanilii.
Jeśli lubisz wszystko, co waniliowe, to egzotyczne wakacje na Madagaskarze są właśnie dla Ciebie!
5. Madagaskar to jedna z największych wysp świata i... "ósmy kontynent"!
Powierzchnia Madagaskaru to aż 587 041 km², co czyni go czwartą pod względem wielkości wyspą na Ziemi. Większe od niego są Grenlandia, Nowa Gwinea oraz Borneo. Warto wiedzieć, że ten skrawek lądu przez miliony lat był odseparowany od sąsiadujących z nim kontynentów. Izolacja stworzyła bardzo specyficzne warunki do ewolucji żyjących tam zwierząt i roślin. Według naukowców właśnie stąd tam tak wiele gatunków endemicznych. Te dwa fakty o Madagaskarze sprawiają, że niekiedy bywa on nazywany ósmym kontynentem.
Madagaskar to miejsce, gdzie jest niesamowita różnorodność zwierząt i roślin
6. Madagaskarska sztuka walki: dawniej element męskiej inicjacji, dziś sport narodowy
Tradycyjny madagaskarski styl walki to Moraingy. Najprawdopodobniej powstał on w okresie panowania dynastii Maroseranana w latach 1675-1896. Początkowo była to forma sprawdzania kondycji fizycznej młodych chłopców, jednak z czasem ten ewoluował i dziś mogą go uprawiać także kobiety. Zawodnicy do zmagań używają wyłącznie swoich pięści. Tradycyjnie walkom towarzyszy muzyka. Ma ona za zadanie wprowadzić w swoisty rodzaj transu zawodników i obserwatorów. Dzięki niej wydarzeniu nadawany jest duchowy aspekt.
W trakcie egzotycznych wakacji na Madagaskarze możesz obejrzeć pokaz miejscowej sztuki walki na gołe pięści, czyli moraingy
7. 33 lata rządów szalonej królowej
Odkrywanie Madagaskaru to także poznawanie jego historii. Jednym z ciekawszych faktów jest to, że przez 33 lata krajem władała Ranavalona I (1828-1861), okrzyknięta szaloną królową. Była córką plebejusza bez widoków na świetlaną przyszłość. Jednak dzięki swojemu sprytowi i przebiegłości wyszła za mąż za następcę tronu. W strategicznym momencie wydała rozkaz zamordowania małżonka. Po jego śmierci włożyła na głowę koronę i sama rządziła Madagaskarem. Jej rządy były brutalne. Każdy, kto ośmielał się stawiać opór, kończył marnie. Ranavalona I wyrzuciła z państwa chrześcijańskich misjonarzy oraz zerwała porozumienia z Anglią i Francją. Jeśli lubisz zwiedzać zabytki, to w Antananarywie możesz odwiedzić pałac szalonej królowej.
W XIX wieku władczynią Madagaskaru była Ranavalona I, której rządy były na tyle kontrowersyjne, że zaczęto nazywać ją szaloną królową
8. Połowa znanych gatunków kameleonów żyje na Madagaskarze
Na świecie żyje około 200 gatunków kameleonów, z których połowę możesz spotkać, jeśli wybierzesz się w podróż na Madagaskar! Jednym z ciekawszych osobników jest ogromny kameleon Parsona, osiągający długość nawet 65 cm. Z kolei w 2021 roku odkryto na wyspie najmniejszego kameleona Brookesia nana. Jest tak niewielki, że ze swoimi 22 mm mieści się na opuszku ludzkiego palca!
Egzotyczny wyjazd na Madagaskar to propozycja dla wszystkich, któryh fascynuje świat gadów!
9. Wschodnie korzenie języka rdzennych mieszkańców afrykańskiej wyspy
Fakty o Madagaskarze są takie, że jest on zamieszkały przez ludzi dość krótko. Zdaniem archeologów pierwsze ślady człowieka na Czerwonej Wyspie pojawiły się między I a 5 wiekiem naszej ery. Autochtoniczna ludzkość Madagaskaru to Malgasze. Ich pochodzenie jest złożone, ponieważ sięga do Południowo-Wschodniej Azji, Afryki oraz Indii. Przez stulecia wykształcił się tam język malgaski. To jedyny język z rodziny austronezyjskiej, który funkcjonuje w Afryce. Co ciekawe, nie jest on w żaden sposób spokrewniony z innymi językami afrykańskimi.
Rdzenna ludność Madagaskaru to Malgasze. Ich kultura oraz tradycje są fascynujące!
10. Polska kolonia na Madagaskarze i dwie malgaskie żony Arkadego Fiedlera
Kiedy w 1918 roku Polska po 123 latach ponownie pojawiła się na mapach świata, rządzący natychmiast poczynili nowe inwestycje, przede wszystkim w gospodarkę oraz technologie. Wszystkie te ruchy miały bardzo jasny cel: udowodnienie, że Polska jest liczącym się państwem na arenie międzynarodowej. W tamtym czasie, jednym z najistotniejszych wyznaczników tego, czy dany kraj może być nazywany mocarstwem, czy wręcz przeciwnie, był fakt posiadania przez niego własnych kolonii. Takie terytoria należały wtedy choćby do Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, czy też Belgii. Polska także miała ambicje, aby dołączyć do tego grona. Na liście miejsc, które potencjalnie mogły stać się polskimi koloniami, znalazł się między innymi należący do Francuzów Madagaskar. Trudno ukryć, że w czasach II Rzeczypospolitej Polacy mieli kompleks na punkcie tego, że nie byli kolonizatorami. Zaaferowani wizją zmiany tego stanu, w 1937 roku wysłali specjalną komisję rządową, której zadanie polegało na ocenie, czy założenie to jest możliwe do zrealizowania. Wśród członków komisji znalazł się także znany pisarz, przyrodnik, podróżnik oraz porucznik Wojska Polskiego, Arkady Fiedler. Był zdecydowanie sceptyczny wobec planu skolonizowania Madagaskaru przez Polskę. Wynikało to z wielu czynników, ale jednym z ważniejszych była kwestia trudności dotyczących uprawiania ziemi na Czerwonej Wyspie. Ostatecznie Madagaskar nigdy nie stał się polską kolonią. Zamierzenia te spotkały się z ostrą krytyką w lokalnej oraz francuskiej prasie, a niedługo potem wybuchła II wojna światowa, która zwróciła oczy całego świata w kierunku innym, niż kolonizacja Madagaskaru. Warto wspomnieć, że Arkady Fiedler podczas pobytu na wyspie w latach 30. zdążył się ożenić aż dwa razy. Pierwszą wybranką była 17-letnia Benaczehina, która uciekła od niego po nocy poślubnej. Pisarz ożenił się więc z jej siostrą, tym razem z 16-letnią Velomodą. Właśnie ona trwała przy nim aż do końca jego pobytu we wsi Ambinanitelo. Warto wiedzieć, że obecnie niepokojąco wiele wskazuje na to, że Arkady Fiedler wykorzystywał dziewczyny, gdy te były poniżej wieku świadomej zgody, przez co wokół jego osoby mnożą się kolejne kontrowersje.
Skontaktuj się z Feel The Travel i przeżyj dopasowane do Twoich oczekiwań, egzotyczne wakacje na Madagaskarze!
Marzą Ci się egzotyczne wakacje na Madagaskarze? W Feel The Travel zajmujemy się planowaniem luksusowej podróży tak, abyś mogła w jej trakcie zobaczyć wszystko, co Cię interesuje oraz doświadczyć autentycznej atmosfery panującej na Czerwonej Wyspie. Wiemy też, jak ważna jest prywatność oraz dobre hotele. Jesteśmy też świadomi tego, że chcesz podczas egzotycznych wakacji podążać szlakiem unikalnych madagaskarskich ciekawostek. Z Feel The Travel wyjazd na Ósmy Kontynent będzie prawdziwie wyjątkowy i skrojony na miarę Twoich oczekiwań!. Skontaktuj się z nami i opowiedz, na czym zależy Ci najbardziej, a my zadbamy o to, by zorganizować dla Ciebie wyjazd odpowiadający Twoim indywidualnym potrzebom!