Czy przed wycieczką na Filipiny należy się szczepić?

filipiny-4

Filipiny to państwo wyspiarskie położone w Azji południowo-wschodniej. Wynurza się ono z błękitnej tafli Oceanu Spokojnego. Jego północna część jest ograniczona wodami cieśniny Luzon, a od zachodu oblewa ją Morze Południowochińskie. Wschodnia strona Filipin styka się z linią Morza Filipińskiego, a od reszty indonezyjskich wysp oddziela je morze Celebes. Ta część Azji to samo serce klimatu równikowego, gdzie wilgotność powietrza często przekracza normy obywateli Europy. Egzotyka, upały i różnorodna fauna i flora działają niczym magnez na turystów z innych kontynentów. Filipiny stanowią niezwykle bogaty obszar pod kątem bioróżnorodności. Nie powinno zatem dziwić nikogo, że każdego roku przybywa zainteresowanych podróżą do tamtego zakątka świata. Przed wyjazdem warto zastanowić się jednak nad kwestią zalecanych szczepień. Co trzeba wiedzieć na ich temat?

Spis treści:

 1. Szczepienia rutynowe i przypominające
 2. Wczasy na Filipinach: Szczepienia zalecane, czyli jakie?
 3. Szczepienia zalecane wybranym podróżnikom
 4. Wycieczki na Filipiny a profilaktyka malarii
 5. Orientacyjne ceny szczepionek

Szczepienia rutynowe i przypominające

Postanowienia PSO z 2018 roku w jasny sposób informują, że każdy nieuodporniony dorosły powinien przyjąć serię konkretnych szczepionek. Jest to konieczne bez względu na obrany cel podróży. Przed wyjazdem warto umówić się na indywidualną konsultację z lekarzem, który na podstawie wywiadu będzie mógł zalecić podjęcie dalszych decyzji. Do szczepień rutynowych zalicza się remedium przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW) typu B, grypie, odrze, śwince oraz różyczce, a także pneumokokom i ospie wietrznej. Jeśli w książeczce zdrowia turysty brakuje którejkolwiek z wyżej wymienionych szczepionek, to wczasy na Filipinach stanowią świetną okazję do ich wykonania.

W zgodzie z PSO 2018 przyjęcie szczepionek przeciwko krztuścowi, błonicy oraz tężcowi zaleca się wszystkim osobom dorosłych wybierającym się na wycieczkę poza granice Polski. Warto również rozważyć wykonanie szczepienia przypominającego przeciwko polio. Pamiętajmy, że podróż powinna być niezwykłą przygodą i dobrze spędzonym czasem, jednak w czasie organizowania wyjazdu nie wolno zapominać o kwestiach związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem.

Wczasy na Filipinach: Szczepienia zalecane, czyli jakie?

Lista chorób, na które powinien być zaszczepiony każdy turysta wybierający się na wycieczkę na Filipiny, obejmuje pięć pozycji. Mowa w tym przypadku o:

 • wirusowym zapaleniu wątroby typu B, czyli poważnej chorobie tego narządu. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu uszkodzonej skóry lub błon śluzowych z krwią, lub innymi płynami ustrojowymi zarażonej osoby;
 • wirusowym zapaleniu wątroby typu A – ciężkim schorzeniu układu pokarmowego, którego bezpośrednią przyczyną jest zakażenie WZW A. Przebieg choroby może być średnio lub bardzo nasilony. Wówczas pacjent skarży się z powodu rozmaitych dolegliwości. Niestety, u niektórych ludzi nie występują żadne objawy, co znacznie utrudnia szybkie postawienie diagnozy;
 • tężcu, którego wywołują bakterie z grupy Clostridium tetani bytujące w ziemi. Do zarażenia dochodzi w wyniku zabrudzenia skaleczonej skóry glebą, kurzem lub czymkolwiek innym, w czym znajdują się zarodniki tężca;
 • błonicy – ostrej chorobie wywoływanej przez bakterie Corynebacterium diphtheriae, a raczej przez produkowane przez nie toksyny. Do zarażenia dochodzi poprzez drogę kropelkową lub bezpośredni kontakt z osobą chorą, lub będącą nosicielem np. poprzez pocałunek, lub korzystanie z tych samych naczyń.
 • durowi brzusznemu, czyli układowej chorobie zakaźnej wywoływaną przez Salmonella typhi. Do zarażenia może dojść przez spożycie skażonej żywności lub wody.

Szczepienia zalecane wybranym podróżnikom

Osoby udające do niektórych regionów Filipin, gdzie istnieje duże ryzyko zarażenia cholerą, żółtą febrą, japońskim zapaleniem mózgu lub wścieklizną, powinny rozważyć przyjęcie remediów na każdą z wyżej wymienionych chorób. Zaleca się to jednak tylko tym podróżnym, którzy przewidują bezpośredni kontakt z chorymi lub przebywanie w miejscach, gdzie możliwość zakażenia się jest bardzo wysoka. Zazwyczaj są to misjonarze oraz lekarze. Dla większości turystów Filipiny wycieczki mają bardziej urlopowy wymiar, a więc temat ten ich nie dotyczy. Mimo to poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę wspomnianych powyżej chorób.

Cholera to choroba atakująca przewód pokarmowy człowieka. Za jej wywołanie jest odpowiedzialna bateria Vibro cholerae. U większości ludzi zakażenie cholerą przebiega bez żadnych objawów, ale zdarza się również, że u chorych obserwuje się biegunkę, nudności, wymioty i gorączkę. Nie podejmując odpowiednich kroków, można szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu, czego konsekwencją może być nawet śmierć pacjenta.

Żółta febra to kolejna ciężka choroba. Wywołuje ją wirus z rodziny Flavivirdae. Jak nie trudno się domyślić, do jej charakterystycznych objawów należy wysoka temperatura. Do zakażenia dochodzi przez ukąszenie komara będącego nosicielem wirusa. Z kolei wścieklizna to choroba zakaźna, wywoływana wirusami z rodziny Rhabdoviridae. Zarażenie najczęściej jest wynikiem ugryzienia chorego zwierzęcia, lub kontaktu jego śliny z krwią albo błoną śluzową człowieka.

Wycieczki na Filipiny a profilaktyka malarii

malaria

Istnieje kilka ważnych kwestii, które powinny wzbudzić zainteresowanie każdego, kto wybiera się na egzotyczne wakacje. Filipiny to część świata, gdzie można zachorować na malarię. Jest to choroba pasożytnicza, która przenoszona jest przez komara widliszka. Do zarażanie dochodzi w wyniku ukąszenia. Malaria stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka, dlatego nie wolno bagatelizować tego tematu.

Profilaktyka malarii powinna być znana każdemu podróżnikowi. Do najskuteczniejszych metod zalicza się zażywanie leków przeciwko chorobie, noszenie moskitier, stosowanie repelentów z dużą zawartością DEEP oraz noszenie ubrań na długi rękaw i zasłaniających całe nogi. Jest to szczególnie ważne dla osób pragnących uskuteczniać piesze wędrówki po dżungli.

Orientacyjne ceny szczepionek

Wybierając się na wczasy na Filipinach, warto wiedzieć nieco na temat cen szczepionek opisanych w poprzednich akapitach. Mogą się one od siebie nieco różnic w zależności od miejsca, w którym zdecydujemy się na ich przyjęcie, jednak ich orientacyjna wartość prezentuje się w następujący sposób:

 • pakiet WZW A+B – 250-320 zł (ważność 20 lat);
 • dur brzuszny – 220-300 zł (ważność 10 lat);
 • pakiet błonica, krztusiec, polio i tężec – 150-200 zł (ważność 2 lata);
 • japońskie zapalenie mózgu – 300-400 zł (ważność 2 lata).

Organizowanie wycieczki na Filipiny powinno uwzględniać działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa podróżujących. Większość opisanych wyżej szczepionek jest obowiązkowa, w związku z czym została przyjęta niedawno i nie ma potrzeby odświeżania ich w tej chwili. Mimo to, przed wyjazdem warto zasięgnąć porady lekarza i ustosunkować się do jego wniosków.