Egzotyczne wakacje wiosną - nasze propozycje

egzotyczne wakacje wiosna

Pojęcie egzotyki jest bardzo ogólne. To, co dla jednych jest definicją tego terminu, dla innych może nie mieć z nim nic wspólnego. Egzotyczne wakacje dla mieszkańców Meksyku mogłyby odbyć się np. w Polsce, gdzie krajobraz oferuje drzewa takie jak sosny, dęby i brzozy. Dla Polaków jednak znacznie więcej z egzotyką wspólnego mają palmy, białe plaże i lazurowa tafla Morza Karaibskiego. Punkt widzenia w tym zakresie zależy od tego, z którego miejsca się obserwuje całą sytuację. Dziś chcielibyśmy zaproponować Państwu kilka niezwykłych kierunków podróży, które zasługują na szczególną uwagę wiosną. 

Wakacje w marcu — postaw na egzotyczny kierunek

Sawanna, nieodkryte tereny, lasy tropikalne i dzikie zwierzęta żyjące na wolności — dokładnie tak można by spróbować opisać Kenię w kilku prostych słowach. To afrykańskie państwo cieszy się sporą popularnością wśród podróżujących Polaków. Wszystko dlatego, że kierunek ten wciąż wydaje się bardzo dziewiczy, ale jednocześnie oferuje wiele ciekawych atrakcji turystycznych. 

Globtroterzy odwiedzający Kenię mogą uprawiać różne sporty wodne w najsłynniejszym kenijskim kurorcie, czyli Diani Beach, eksplorować błyskawicznie rozwijającą się stolicę, czyli Nairobi, lub przemierzać rezerwat dzikiej przyrody Masai Mara — każdy znajdzie w Kenii coś, co sprawi, że chwile spędzone w tym zakątku Afryki, będą prawdziwie wyjątkowe. 

Diani Beach, czyli propozycja dla spragnionych luksusu

Nadmorski kurort Diani Beach w Kenii leży 30 km na południe od Mombasy i stanowi jedne z najchętniej odwiedzanych przez turystów punktów w tej części kraju. Plaża ta zasłynęła niesamowitym, piaszczystym wybrzeżem i doskonałymi warunkami do uprawiania surfingu i innych sportów wodnych. Wody przybrzeżne skrywają w sobie wiele raf koralowych — życie skoncentrowane pod taflą wody dla wielu jest bardziej fascynujące od tego, co dzieje się na powierzchni. 

Tereny okalające Diani Beach to lasy, po których można spacerować i upajać się pięknem bujnej przyrody. Miłośnicy długich pieszych wędrówek z pewnością docenią również fakt, iż nieopodal tego punktu na kenijskiej mapie znajduje się Park Narodowy Simba Hills, gdzie żyje wiele niesamowitych gatunków zwierząt. 

Pogoda w Kenii — afrykańska aura wiosną

Kenia to bardzo zróżnicowany kraj. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jaka pogoda w Kenii będzie występowała w marcu. Wcześniej najlepiej jest podzielić to afrykańskie państwo na kilka rejonów. W praktyce wygląda to w sposób następujący:

 1. Nairobi — temperatura waha się wówczas od 20 do nawet 27 stopni Celsjusza,
 2. Mombasa — termometry w marku wskazują od 35 do 33 stopni,
 3. Eldoret — najniższe temperatury w marcu wynoszą około 14 stopni, najwyższe to z kolei 25 stopni powyżej zera,
 4. Kisumu — średnia temperatura w pierwszym miesiącu wiosny wynosi 17-33 stopnie,
 5. Lodwar — tę część Kenii docenią miłośnicy ciepłych krajów, tutaj temperatura w omawianym okresie waha się od 28 do 35 stopni. 

Warto wiedzieć, że najniższe wartości uwzględnione w powyższym zestawieniu dotyczą godzin porannych. 

Wycieczka do Kenii: jakie miejsca warto odwiedzić?

Kenia to kraj, który ma do zaoferowania naprawdę wiele. Egzotyczne wakacje w tej części świata to właściwie niekończąca się liczba zalet. Będąc na miejscu, warto zwiedzić między innymi:

 • stolica Kenii, czyli Nairobi — to jedno z tych miast w Afryce, gdzie można obserwować niezwykle szybki rozwój pod niemalże każdym względem. W metropolii żyją przedstawiciele wielu plemion, co czyni Nairobi prawdziwym centrum kulturalnym;
 • wspominana już Diani Beach, czyli propozycja dla surferów i nie tylko;
 • Parki narodowe Tsavo i Amboseli — na miejscu można własnymi oczami obejrzeć gigantyczne baobaby i wiele dzikich gatunków zwierząt. Najciekawsze są lwy pozbawione grzyw. Zapewniamy, że w nietypowej fryzurze tych wielkich kotów palce maczała jedynie Matka Natura;
 • jezioro Nakuru — to obszar zamieszkiwany przez stada flamingów, pelikanów i marabutów. Wielokrotnie pisaliśmy, że nie ma nic piękniejszego od obserwowania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku i wciąż mamy na ten temat takie samo zdanie!

Kenia zaskakuje, turyści często przyznają, że jedna podróż do tej części Afryki skutkuje zakochaniem się w niech po uszy. 

wyjazd do Kenii

Egzotyczne wczasy — gdzie na wakacje w kwietniu?

egzotyczne wakacje

Podczas gdy kwietniowa pogoda w Polsce przeplata ze sobą elementy aury zimowej i letniej, w Indonezji można cieszyć się niezwykle sprzyjającym klimatem. Ten zakątek w Azji wciąż skrywa w sobie wiele tajemnic, które turyści zaczynają odkrywać z coraz większą przyjemnością. Egzotyczne wakacje w Indonezji to niepowtarzalna okazja do uprawiania błogiego lenistwa pośród pięknych okoliczności przyrody — rajskie plaże, bujna roślinność, cisza i błękitna tafla Oceanu Indyjskiego z pewnością zachwycą nawet najbardziej wymagających turystów. 

Indonezja to również idealna destynacja dla tych, którzy w podróży najbardziej cenią możliwość poznawania nowej kultury. Miejsca takie jak Jawa, Ubud, czy Yogyakarta to punkty na mapie, które są niczym muzea. Różnica polega na tym, że nie trzeba kupować do nich biletów wstępu, wystarczy przybyć na miejsce i po prostu chłonąć niesamowitą atmosferę panującą na miejscu. 

Indonezja — ciekawostki na temat kraju

Dla wielu podróżników archipelag Indonezji wciąż pozostaje bardzo tajemniczym zakątkiem na mapie świata. Państwo to jest niezwykle ciekawe, co wynika głównie z tego, iż można zaobserwować tam ogromne zróżnicowanie kulturalne, architektoniczne, a nawet takie, jakie wynika z ukształtowania terenu. Jeśli chodzi o ciekawostki dotyczące Indonezji, które zainteresowały nasz najbardziej, to warto wymienić przede wszystkim fakty takie jak:

 1. Religią dominującą w Indonezji jest Islam — jego wyznawcy stanowią 87% całej populacji kraju. Jednocześnie jest to najliczniejszy islamski naród na naszej planecie. Pozostała część mieszańców to protestanci, katolicy, buddyści i hinduiści;
 2. Tylko w tej części świata można zobaczyć smoki Komodo żyjące w swoim naturalnym środowisku — zamieszkują one teren parku Narodowego Komodo;
 3. Tak jak podstawą wyżywienia w wielu polskich domach jest pszenny chleb, tak w Indonezji rolę tę spełnia ryż;
 4. Na terenie wszystkich wysp (jest ich ponad 17 tysięcy!) można wyróżnić co najmniej 550 języków i dialektów. Cóż… niewykluczone, że to w znacznym stopniu utrudnia komunikację pomiędzy mieszkańcami różnych części państwa;
 5. W Indonezji znajduję się około pięciuset wulkanów, z których ponad 10% wciąż jest aktywnych;
 6. 27 sierpnia 1889 na indonezyjskiej wyspie Krakatau doszło do największej erupcji wulkanu, jaka do tej pory miała miejsce na świecie. Podczas wydarzenia odnotowano także najgłośniejszy dźwięk znany ludzkości — wybuch można było usłyszeć w promieniu większym niż… 5 tysięcy kilometrów.

Jeśli zaś chodzi o nieco bardziej użyteczne ciekawostki dotyczące podróżowania po Indonezji, to każdy turysta powinien wiedzieć, iż przebywać na terenie tego kraju może bez wizy, ale nie może trwać to dłużej niż 30 dni. Istotne jest również to, aby posiadać kopię biletów lotniczych zapewniających możliwość podróży zarówno do Indonezji, jak i drogi powrotnej. 

Bali — ciekawostki turystyczne

Niewiele osób wie, że Bali to hinduska wyspa w Indonezji, która niemal w całości jest państwem islamskim. Mieszkańcy Bali to wyznawcy tzw. balijskiego hinduizmu. Na terenie tego niewielkiego skrawka lądu znajdują się dwa aktywne wulkany — Mount Batur i Mount Agung. Miejsca te są uznawane za największe atrakcje turystyczne tego rejonu. 

Odwiedzając najsłynniejszą wyspę w archipelagu indonezyjskim, należy pamiętać o zwiedzeniu niesamowitej świątyni Tanah Lot. Przy odrobinie szczęścia można stać się świadkami przedstawienie, gdzie główną rolę odgrywa taniec — takie działania są istotną częścią obrzędów religijnych wśród Balijczyków. 

Bali: pogoda w kwietniu

Kwiecień do doskonały moment na urządzenie sobie wyjazdu na Bali. Temperatury powietrza w tym czasie rozpieszczają turystów. Świetną aurę docenią szczególnie Polacy, ponieważ kwiecień w naszej ojczyźnie bywa bardzo zmienny i często jest dość zimnym miesiącem. 

Wiosna w Indonezji, a konkretnie na Bali to obietnica tego, ze słupki rtęci będą utrzymywały się na poziomie nie niższym niż 28 stopni. W południe temperatura może osiągać nawet 33 stopnie Celsjusza. Takie rozpoczęcie sezonu wiosna/lato zachwyci wszystkich, którzy cenią sobie piękną opaleniznę. 

egzotyczne wakacje w Indonezji

Majówka w słońcu — wybierz egzotykę

wycieczka do Japonii

Planowanie majówki warto rozpocząć już dziś, ponieważ podejmując takie działania na chwilę przed rozpoczęciem się długiego weekendu w maju, większość ciekawych ofert nie jest już dostępna. Chcąc dać sobie szansę zaplanowania urlopu dokładnie tak, jak się go sobie wymarzyło, należy zatroszczyć się o jego organizację nawet kilka miesięcy wcześniej. Jakie kierunki warto rozważyć w tym czasie? Jednym z tych, które zasługują na szczególnie dużą porcję uwagi, jest Japonia. 

Kraj Kwitnącej Wiśni fascynuje od lat. Moda na podróżowanie do tej części Azji utrzymuje się od kilku dekad. Japonia wabi do siebie fanów architektury, osoby interesujące się technologią, amatorów jedzenia sushi i ramenu, a także miłośników anime. W Japonii jak w żadnym innym miejscu na świecie widać, że przenikanie się innowacji i tradycji jest w pełni możliwe — wcale nie muszą się one wzajemnie wykluczać. 

Mówi się, że Japonia to jedyny kraj, gdzie można wyjść do toalety w kawiarni, zostawiając komputer i smartfon na stoliku, bez opieki. Rzeczywiście faktem jest, że w tym zakątku Azji do kradzieży nie dochodzi prawie wcale. Japończycy mają duży szacunek do innych ludzi i doskonale znają pojęcie i wartość cudzej własności. 

Japonia i zwyczaje w niej panujące

Japonia to jedno z tych państw, gdzie tradycje i kultura są tak bardzo inne od wszystkiego co znamy, że czasami trudno jest się odnaleźć w tym kulturalnym galimatiasie. Zwyczaje, z którymi turyści spotykają się na miejscu zaskakują, a czasami nawet szokują. Przygotowaliśmy zestawienie kilku ciekawostek na temat Kraju Kwitnącej Wiśni. Naszym zdaniem na największą porcję uwagi zasługują fakty takie jak:

 1. Japończycy uwielbiają automaty — można w nich kupić absolutnie wszystko! Słodycze, kanapki i napoje gazowane zapewne dla nikogo nie będą zaskoczeniem, jednak w japońskich automatach sprzedawane są także artykuły chemiczne, prezerwatywy, a nawet bielizna;
 2. Odwiedzajac kogoś w jego domu należy zdjąć obuwie. Potem można pozostać boso albo ubrać kapcie. Wybór ten jednak nie zawsze jest taki oczywisty — jeśli w pomieszczeniu znajduje się podest o wysokości 5 cm, to oznacza to, że do innych pokoi można udać się boso. Inaczej jest, jeśli podest ma 15 cm — wówczas kapcie są elementem obowiązkowym;
 3. Siorbanie, chlipanie i wydawanie innych dźwięków podczas spożywania posiłku, w Japonii odbierane jest jako komplement — takie zachowanie odczytuje się jako uszanowanie wysiłku kucharza;
 4. W języku japońskim prawie w ogóle nie występują wulgaryzmy, a sami Japończycy słyną z wypowiadania się w ładny i kulturalny sposób;
 5. Jeśli miałoby się wymienić jeden produkt, od jakiego Japończycy uzależniają się najczęściej, to byłaby to kawa. Kawoholizm w Kraju Kwitnącej Wiśni to codzienność tak oczywista, jak picie rumu na Kubie. 

Azja to jeden z najbardziej zaskakujących kontynentów na świecie. Tamtejsza kultura różni się od tego, co znane jest w Europie niemal pod każdym względem, a zwyczaje często wydają się bardzo skomplikowane. Mimo to trudno nie dojść do wniosku, że wszystko to wywołuje bardzo pozytywne efekty — statystyczny Japończyk żyje o co najmniej kilka lat dłużej niż np. obywatel USA. 

Kraj Kwitnącej Wiśni, czyli Japonia — ciekawostki turystyczne

Odwiedzając Japonię, warto wcześniej ustalić, jakie części tego niesamowitego kraju wzbudzają największe zainteresowanie w podróżujących. Naszym zdaniem miejscami, które po prostu trzeba zobaczyć w Kraju Kwitnącej Wiśni, są:

 • Tokio, czyli jedna z największych metropolii świata. Zwiedzając to miasto, stajemy się świadkami, jak nowoczesność i tradycja mogą występować tuż obok siebie i sobie wcale nie przeszkadzać;
 • Kioto — kolebka kulturalna Japonii. Miasto w przeszłości pełniło funkcję stolicy państwa;
 • Stratowulkan Fujii-san (3776 m n.p.m) to jedno z najczęściej rozpoznawanych wzniesień świata. W dawnych czasach uważano, że góra ta jest święta, a na jej zbocza mogą wchodzić jedynie kapłani i osoby odbywające pielgrzymki;
 • Osaka, miasto nazywane również Wenecją Dalekiego Wschodu. To właśnie tam można w pełni zrozumieć fenomen uwielbianych przez Japończyków neonów;
 • Hiroszima — miasto, które cudem podniosło się z klęski spowodowanej użyciem bomby atomowej. Odwiedzając ten punkt na japońskiej mapie, warto zastanowić się nad tym, jak wielkim szczęściem jest życie w czasach względnego pokoju. 

To oczywiście tylko kilka z wielu ciekawych atrakcji, które skrywa Japonia!

Jaka waluta obowiązuje w Japonii?

Narodową walutą Japonii jest jen. Choć dla wielu osób pieniądz ten nie znaczy zupełnie nic, to w praktyce jest on bardzo wysoko w rankingu międzynarodowego rynku walutowego. Wyżej od japońskich jenów znajdują się jedynie dolary amerykańskie i euro. 

Choć Kraj Kwitnącej Wiśni słynie z postępu technologicznego, to okazuje się, że wielu obywateli tego państwa wciąż ponad płatności kartą i telefonami, ceni zwykłe transakcje z użyciem gotówki. To może dziwić, ale z tego powodu w wielu małych sklepach nie uświadczymy terminali. Warto o tym pamiętać podczas urządzania wycieczek do niewielkich miejscowości. 

Kurs jena japońskiego nie jest zbyt łatwy do przeliczania, trzeba przestawić się na tryb operowania tysiącami, a nawet milionami. 23 stycznia 2020 roku 10 000 JPY jest warte dokładnie 350 złotych i 74 grosze.

wakacje w Japonii

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Od czasu do czasu dobrze jest zmienić otoczenie. Najlepiej udać się na safari w Kenii, gdzie doświadczycie bliskości natury i gdzie żyją Masajowie, którzy inaczej niż my patrzą na świat. Po niezapomnianym safari w Masai Mara wyruszycie na Diani Beach, najpiękniejszą kenijską plażę, na której zrelaksujecie się otuleni delikatnym piaskiem. W ten przyjemny sposób oderwiecie się od europejskiej cywilizacji na tydzień.

Pozwólcie porwać się w ekscytującą podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni, będącego niezwykłą mieszanką tradycji i nowoczesności. Podczas fascynującej wycieczki do Japonii odkryjecie tajemnice supernowoczesnego Tokio, doświadczycie kulinarnych uniesień w futurystycznej Osace oraz staniecie oko w oko z majestatyczną górą Fuji. W Kioto poczujecie natomiast ducha tradycyjnej Japonii.

Zapraszamy Was w samo serce afrykańskiej głuszy. To będzie niezapomniana przygoda! Poznajcie ich świat i zobaczcie na własne oczy cuda natury. Safari w Kenii to zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji dostępnych dla turystów! Na koniec dajcie się pochłonąć błogiemu lenistwu na rajskiej plaży Diani Beach. Przez długi czas nie zapomnicie romantycznych spacerów brzegiem morza, o zachodzie słońca.

Dynamiczna wycieczka do Indonezji pełna cudów natury i niezapomnianych widoków. Dajcie się porwać barwnemu krajobrazowi Indonezji! Naznaczone tradycją Ubud zachwyci swoim pięknem, a wycieczka po Bali rozbudzi Wasze zmysły. Dziewiczy klimat Nusa Penida oraz nieodkryty Lombok na długo pozostaną w pamięci. Po trekkingu na wulkanie Rinjani czeka już tylko kilka dni błogiego lenistwa.

Plaże Bali słynącej z egzotycznej przyrody zaskoczą Was czarnym, wulkanicznym piaskiem i idelanym warunkami do surfingu. Przesympatyczni mieszkańcy wyspy z kolei poczęstują Was owocami morza i wszystkimi możliwymi gatunkami ryżu. Lombok obfituje w dzikie, niebiańskie plaże, zieleń i spokój, którego tak często dzisiaj poszukujemy. Wybierzcie się z nami na wakacje życia w Indonezji!

Spędźcie niezapomniane wakacje w Indonezji, skoncentrowane na relaksie w otoczeniu zapierających dech w piersiach krajobrazów Bali i okolicznych wysp. W cieniu świątyń miasta Ubud odnajdziecie spokój, a energię dodadzą Wam pokazy tradycyjnego tańca, masaże i spacery w egzotycznej scenerii. Na Nusa Lembongan oraz Gili Air czekają rajskie plaże, nurkowanie wśród raf koralowych oraz błogi relaks.

Mistyczna podróż po zakamarkach świątynnych kompleksów Jawy oraz niezapomniane doświadczenie wielobarwnych krajobrazów Bali. Czas na relaks w otoczeniu soczystej roślinności oraz malowniczych plaż. Wszystko to dopełnione degustacją lokalnych przysmaków oraz poznaniem miejscowych obyczajów. Dajcie się skusić na obcowanie z bogatą kulturą, podczas niezapomnianej wycieczki do Indonezji.