Gdzie na wakacje 2020 — subiektywny Ranking Feel The Travel

wakacje 2020

Wakacje 2020 warto zacząć planować już dziś. Okres oczekiwania na wyjazd to zawsze czas, który po brzegi wypełniony jest pozytywnymi emocjami. Które kierunki najlepiej odwiedzić? Jakie miejsca na świecie wzbudzają ponadprogramowe zainteresowanie turystów i dlaczego? Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy subiektywny ranking destynacji, które wydają się idealne, aby spędzić tam przyszłoroczny urlop.

Birma — kiedy jechać i nie żałować

Birma atrakcje

Birma, czyli Mjanma jest położona w Południowo-Wschodniej Azji. Państwo ma dostęp do Morza Andamańskiego i Zatoki Bengalskiej, a przez całą długość kraju przepływa rzeka Irawadi. Ponad połowa powierzchni Birmy jest porośnięta przez gęste lasy. Kraj znany jest z atmosfery sprzyjającej wyciszeniu i zabytków takich jak świątynie zlokalizowane w malowniczym mieście Bagan.

Jaka jest waluta Birmy?

Oficjalną walutą Birmy jest Kiat. Kurs tego pieniądza na dzień 13 grudnia 2019 jest równy 0,0025 złotówki (1 kiat birmiński). Warto jednak wiedzieć, że z powodzeniem można płacić tam dolarami amerykańskimi. Najlepiej posługiwać się gotówką, płatności kartą wciąż nie są zbyt popularne w tej części świata.

Birma — pogoda w poszczególnych okresach w roku

Wybierając się do Birmy, warto wiedzieć, że temperatura w poszczególnych miesiącach prezentuje się następująco:

 • styczeń-luty — od 15 do 31 stopni, niewielkie szanse na opady deszczu,
 • marzec-czerwiec — od 21 do 32 stopni, zwiększone szanse na opady atmosferyczne od kwietnia,
 • lipiec-wrzesień — od 23 do 30 stopni, duże szanse na wystąpienie deszczu,
 • październik-grudzień — od 19 do 29 stopni, największe możliwości opadów atmosferycznych w tym okresie są w październiku.

Za najlepsze miesiące do odwiedzenia Birmy uznaje się styczeń, luty, marzec, listopad i grudzień.

Birma: wiza dla turystów — informacje praktyczne

Birma to jedno z tych państw, do których należy posiadać ważną wizę w chwili wjazdu. Nie można jej kupić na przejściu granicznym, trzeba to zrobić wcześniej. Aby zdobić potrzebny dokument, trzeba wypełnić wniosek wizowy na stronie rządowej (https://evisa.moip.gov.mm) i wnieść opłatę w wysokości 50 USD (wiza turystyczna). Dokument jest gotowy do odbioru (przychodzi na podany adres e-mail) w ciągu 48 godzin. Wiza upoważnia do pobytu na terenie państwa przez 28 dni.

Piękna Birma i plaże cieszące się największą popularnością

Wybierając Birmę jako cel wakacji 2020, warto odwiedzić kilka lokalnych plaż, które cieszą się pozytywną opinią wielu turystów. Szczególnie mowa jest tutaj o:

 1. Plaży Ngapali słynącej z kilkunastu kilometrów pięknego wybrzeża, które oblewane jest turkusowymi wodami morza,
 2. Ngwe Saung Beach — warto tam wpaść przy okazji weekendowego wypadku za miasto,
 3. Chuang Tha Beach — to właśnie ta plaża uchodzi za najpiękniejszą w całym państwie. Jej urodę warto zweryfikować osobiście.

To oczywiście nie wszystkie spośród wyjątkowych zakątków, które skrywa Birma.

Birma — atrakcje turystyczne, o których warto wiedzieć

Jeśli chodzi o najsłynniejsze atrakcje w Birmie, to warto wśród nich wymienić m.in. strefę archeologiczną w Bagan, największą metropolię w Birmie, czyli Rangun oraz znajdującą się na miejscu pagodę Szwedagon, a także malownicze jezioro Inle.

Filipiny — dlaczego warto odwiedzić wyspiarski raj

Filipiny pogoda

Północna część Filipin jest oblana wodami cieśniny Luzon, od zachodu granicę państwa wyznacza linia Morza Południowochińskiego, a od wschodu otacza je Morze Filipińskie. Ten wyspiarski kraj budzi turystyczne zainteresowanie od lat. Podróżnicy z całego świata przybywają tam o to, aby móc choć przez chwilę zaznać egzotycznej atmosfery, której w tej części Azji z pewnością nie brakuje.

Waluta Filipin — informacje praktyczne

Oficjalną jednostką monetarną w Filipinach jest peso filipińskie. 1 PHP to 0,076 PLN (stan na 13 grudnia 2019 roku). Warto jednak wiedzieć, że większość sklepów na Filipinach akceptuje również płatności w euro i dolarach amerykańskich.

Przykładowe ceny na Filipinach prezentują się następująco:

 • bochenek chleba — ok. 5,50 PLN,
 • bułka: ok. 0,70 PLN,
 • 200h masła: ok. 5,60 PLN,
 • 1kg pomidorów: ok. 7 PLN,
 • piwo w restauracji: ok. 1,90 PLN,
 • obiad w restauracji dla jednej osoby: 5-15 zł (w zależności od rodzaju lokalu).

Jak wynika z powyższych informacji, koszty życia turystów na filipinach, nie należą do najwyższych.

Kiedy jechać na Filipiny? Pogoda wiosną, latem, jesienią i zimą

Istnieje wiele pytań, na które odpowiedzi poszukują wszyscy, którzy chcą odwiedzić Filipiny. Kiedy jechać do wyspiarskiego raju? Który okres w roku jest najbardziej atrakcyjny pod względem turystyki? Otóż przyjmuje się, że sezon na Filiponach trwa w porze suchej, czyli od grudnia do maja. Warto jednak sprawdzać pogodę bezpośrednio dla regionu, do którego się wybieramy, ponieważ klimat poszczególnych wysp w tej części Azji diametralnie różni się od siebie.

Filipiny: wiza i inne ważne dokumenty

Obywatele Polski wybierający się na filipiny na okres krótszy niż 30 dni, są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy. To z pewnością jeden z wielu powodów składających się na popularność tego kierunku.

Wietnam — co zobaczyć podczas pierwszej podróży

wiza do Wietnamu

Wietnam to jedno z tych państw, które od lat wzbudza zachwyt podróżników. To właśnie ten kraj został opisany w książce „Dzikie Banany” Arkadego Fiedlera. Wietnamki są przez wielu uznawane za jedne z najbardziej urodziwych kobiet świata, a lokalne potrawy podbiły kubki smakowe wielu krytyków kulinarnych. Czy trzeba mówić więcej, aby udowodnić, że to doskonała propozycja, jeśli chodzi o planowanie wakacji 2020?

Waluta Wietnamu — co warto wiedzieć?

Oficjalną walutą Wietnamu jest dong. 1 VND to 0,00017 PLN (stan na 13.12.2019), co oznacza, że tysiąc dongów wietnamskich to około 1,70 PLN. Na miejscu warto płacić gotówką, w wielu miejscach wciąż nie ma terminali płatniczych.

Wietnam a pogoda idealna na spędzenie urlopu

Za najlepszy okres na wakacje w Wietnamie uznaje się miesiące od grudnia do marka. Szczyt sezonu turystycznego w tej szerokości geograficznej przypada na styczeń i luty. Jeśli chce się uniknąć tłumów podróżników z różnych zakątków kuli ziemskiej, najlepiej wybrać się do Wietnamu w marcu, kwietniu, maju lub październiku (ewentualnie w grudniu).

Wiza do Wietnamu — jak ją uzyskać?

Przepisy dotyczące wiz do Wietnamu mogą w pierwszej chwili wydawać się dość skomplikowane, ale w rzeczywistości można je na szczęście szybko rozgryźć. Obywatele polski wybierający się na wakacje 2020 do Wietnamu są objęci obowiązkiem posiadania wizy.

Wyrobienie dokumentu (wiza turystyczna) koszt około 250 zł (możliwość jednokrotnego wjazdu do kraju) lub 300 (opcja zezwalająca na wielokrotne przekraczanie granicy państwa). Wizę można wyrobić w ambasadzie Wietnamu, bezpośrednio na granicy lub przez internet. Maksymalna długość wizy turystycznej do Wietnamu wynosi 3 miesiące.

Wietnam — ceny żywności

Przykładowe ceny żywności w Wietnamie prezentują się następująco:

 • 1 kg ziemniaków: ok. 2 PLN,
 • 1,5 l coca-coli: ok. 2,70 PLN (tak samo sprite i fanta),
 • 1 kg pomidorów: ok. 1,5 PLN,
 • 1 kg piersi z kurczaka: ok, 12,50 PLN,
 • 100 g sera edamskiego: ok. 6 PLN,
 • 0,7 l wódki Ha Noi: ok. 17 PLN,
 • zupa Pho z krewetkami w restauracji: ok. 10 PLN,
 • zestaw obiadowy z grillowaną rybą w lokalu: ok. 25 PLN.

Ceny w Wietnamie różnią się od siebie w zależności od tego, w jakim mieście znajduje się turysta. W większość jednak są dość niskie.

Kambodża — wakacje pełne piękna i kultury

Kambodża atrakcje

Kambodżę rozsławiła Angelina Jolie, a właściwie postać, którą zagrała w 2001 w Filmie „Lara Croft: Tomb Raider”. Tytułowa bohaterka eksplorowała zakamarki tajemniczych ruin położonych w samym sercu azjatyckiej dżungli. Mowa oczywiście o Angkor Wat. Wakacje 2020 to idealna okazja do podążenia śladem panny Croft.

Kambodża: wiza dla turystów z Polski od strony praktycznej

W Królestwie Kambodży obowiązuje ruch wizowy, ale na szczęście obywatele Polski mogą przejść całą procedurę wyrabiania dokumentu w dość prosty sposób. Wizę można wyrobić w ambasadzie państwa, bezpośrednio na przejściu granicznym lub za pośrednictwem internetu. Dokument (wiza turystyczna) uprawnia do pobytu na terenie Kambodży przez 30 dni. Koszt kupna wizy to 30 USD.

Sezon turystyczny w Kambodży — pogoda idealna na wakacje

W Kambodży wyróżnia się dwie pory roku: deszczową (od czerwca do października) i suchą (od listopada do maja). Za sezon turystyczny w tej części Azji uznaje się miesiące pory suchej, gdy słupki rtęci pokazują wartości od 25 do nawet 33 stopni Celsjusza.

Kambodża i atrakcje, o których warto wiedzieć

Po wpisaniu w wyszukiwarkę Google frazy „Kambodża atrakcje”, od razu pojawią się wyniki ukazujące zdjęcia kompleksu świątyń Angkor Wat. Państwo to ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Spędzając tam wakacje 2020, warto odwiedzić również:

 1. Pałac Królewski w Phnom Penh,
 2. Khmerską wioskę,
 3. Stolicę Kambodży, czyli Phnom Penh,
 4. Dynamicznie rozwijającą się metropolię Siem Reap.

Oczywiście to tylko kilka spośród wielu propozycji miejsc, które warto odwiedzić przy okazji spędzania urlopu w Kambodży.

Wybierasz się do Kambodży? Te plaże musisz odwiedzić!

Jeśli wakacje 2020 planujesz spędzić w Kambodży, to plaże w tym państwie powinny wzbudzić w Tobie bardzo dużą ciekawość. Jako najpiękniejsze miejsca na wybrzeżu w tej szerokości geograficznej, uznaje się Sihanoukville, Otres Beach, a także wyspy Koh Rong ora i Koh Rong Samloem.

Zanzibar — jak zwiedzać i odpoczywać

Taco Hemingway w piosence „Art-B” śpiewa:

„Znowu zamykam się na Muranowie,

Kuba ucieka na ten Zanzibar”.

A my uważamy, że Kuba Grabowski (Quebonafide) doskonale wie, co robi! Zanzibar to jedno z wielu rajskich miejsc na ziemi. Ten punkt na mapie Afryki wydaje się obowiązkowy dla każdego turysty, który poszukuje spokoju i chwili wytchnienia od zgiełku codzienności.

Kiedy jechać na Zanzibar? Pogoda w różnych okresach roku

Szczyt sezonu turystycznego na Zanzibarze notuje się w miesiącach od czerwca do września. Czas ten przypada na porę suchą na wyspie, kiedy to temperatury za dnia rozpieszczają, a chłodniejsze wieczory są świetną okazją do spacerowania wzdłuż wyjątkowo pięknego, piaszczystego wybrzeża.

Zanzibar: ceny produktów spożywczych i dań w restauracjach

Walutą, która obowiązuje na Zanzibarze, jest szyling tanzański (1000 TZS to ok. 1,070 PLN). Wyspa jest jednym z tańszych kierunków turystycznych do spędzenia wakacji 2020 w Afryce. Przykładowe ceny produktów spożywczych i posiłków w lokalach prezentują się następująco:

 • 400g dżemu: ok. 4,5 PLN,
 • paczka płatków śniadaniowych Coco Pops: ok. 19 PLN,
 • batonik Dairy Milk: ok. 3,5 PLN,
 • puszka napoju coca-cola w restauracji: ok. 3 PLN,
 • zestaw obiadowy z rybą i dodatkami: ok. 20 PLN,
 • szklanka soku wyciskanego ze świeżych owoców: ok. 5 PLN,
 • Kawa latte w kawiarni stolicy Zanzibaru: ok. 9 PLN.

Ceny produktów mogą różnić się od siebie w zależności od miasta, w którym robi się zakupy na wyspie.

Informacje dla wybierających się na Zanzibar: szczepienia i ubezpieczenie

Osoby podróżujące na Zanzibar powinny wiedzieć, że nie istnieją żadne obowiązkowe szczepionki, które powinny przyjąć przed wyjazdem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy turyści przybywają z rejonów epidemiologicznego występowania żółtej febry (inne państwa afrykańskie, Ameryka Południowa). Tacy turyści w chwili wjazdu na Zanzibar muszą okazać dokument potwierdzający to, że posiadają ważne szczepienie na ww. chorobę.

Tanzania — wczasy w gorącej Afryce

bezpieczeństwo w Tanzanii

Tanzania to państwo położone we wschodniej części kontynentu afrykańskiego. Od jakiegoś czasu zyskuje ono coraz większą popularność w turystycznym świecie. Taka sytuacja nie powinna dziwić nikogo, ponieważ kraj oferuje nie tylko możliwość podziwiania niezwykłego krajobrazu, ale także doskonałe warunki do obcowania z lokalną kulturą.

Tanzania a bezpieczeństwo podróżnych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje turystów o tym, że w Tanzanii istnieje ryzyko ataków terrorystycznych. Zwykle są one wynikiem działalności organizacji o nazwie Al-Shabaab. Najbardziej narażone są miejsca publiczne, środki transportu publicznego, a także niektóre hotele i restauracje.

Nie należy jednak popadać w paranoje. Turyści podróżujący do Tanzanii mimo sytuacji opisanej powyżej mogą czuć się bezpiecznie. Muszą jedynie unikać miejsc, gdzie gromadzą się tłumy lub ktoś prowadzi przemówienia o charakterze politycznym. Największym zagrożeniem dla globtroterów w tej szerokości geograficznej są drobne kradzieże. Zdarzają się sytuacje, gdy kierowcy motocykli próbują wyrwać np. torebki. Należy więc brać to pod uwagę. Odradza się także zwiedzanie tego kraju w godzinach nocnych. Pamiętając o wyżej wymienionych kwestiach, wakacje w Tanzanii z pewnością będą należały do udanych.

Tanzania: pogoda — informacje praktyczne

Sezon turystyczny w Tanzanii jest bliźniaczy do tego, co zostało opisane w punkcie o pogodzie panującej na Zanzibarze (w końcu jest on autonomiczną częścią Tanzanii). Najlepszymi miesiącami na odbycie podróży do tej części Afryki są miesiące od czerwca do września (pora sucha).

Zwiedzanie Tanzanii: stolica kraju

Stolicą Tanzanii jest Dodoma. Jeśli coś wyróżnia to miasto na tle innych stolic świata, to jest to jego lokalizacja. Dodoma leży na wysokości ponad 1100 m n.p.m., a ciekawostką na jej temat jest to, że wcale nie jest największym miastem w kraju. Ba, w Tanzanii jest 7 metropolii, które są zdecydowanie większe od Dodomy.

Stolica Tanzanii ma ciekawą historię. Zwiedzanie tego miasta z dobrym przewodnikiem może okazać się fascynującym przeżyciem. Na największą uwagę jednak zasługują miejsca, które znajdują się nieopodal Dodomy. Mowa tutaj m.in. o Parku Narodowym Ruaha i rezerwatach przyrody Kizigo i Ryngwa River.

Turystyczna Tanzania: ceny przykładowych produktów

Ceny, z jakimi turyści spotkają się w Tanzanii, prezentują się podobnie jak w przypadku Zanzibaru (patrz: poprzedni akapit).

Podróż do Tanzanii: waluta afrykańskiego państwa

Podróżując do Tanzanii, należy zaopatrzyć się w szylingi tanzańskie (1000 TZS to ok. 1,70 PLN). Warto jednak wiedzieć, że na miejscu nie ma szczególnie wielkich problemów, jeśli chodzi o możliwość dokonywania płatności przy pomocy euro lub dolarów amerykańskich. Płacenie kartą wciąż nie jest zbyt popularne w tej szerokości geograficznej, dlatego warto posiadać przy sobie gotówkę.

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty wakacji 2020!

W trakcie wycieczki do Birmy, doświadczycie niesamowitej atmosfery tradycyjnych, buddyjskich świątyń. Birma przywita Was słonecznym uśmiechem i niezapomnianymi widokami. Wybierzcie się na wędrówkę przez równinę tysięcy pagód. Poznajcie rybaków z plemienia Intha, wiosłujących jedną nogą. A na koniec - zrelaksujecie się w rajskim Ngapali, położonym nad turkusowymi wodami Zatoki Bengalskiej.

Podczas wycieczki do Wietnamu poznacie największe atrakcje kraju i zakosztujecie jego różnorodności. Po wizycie w gwarnym Hanoi, moment wytchnienia odnajdziecie w czasie rejsu przez zatokę Ha Long. Trekking w regionie Sapa oczaruje Was widokiem rozległych pól ryżowych i pokrytych zielenią wzniesień. Sajgon zachwyci intensywnością azjatyckiej metropolii, a piaszczyste plaże nadmorskiego Mui Ne zapewnią błogie odprężenie.

Podczas wycieczki do Tajlandii i Kambodży zachwyci Was niepowtarzalna energia jednej z największych metropolii Azji. Gdy poznacie już klimat ulic Bangkoku, czas na mistyczne doznania w otoczeniu kompleksu świątyń Angkor oraz kontakt z kulturą Khmerów. Kambodża zachwyci Was także egzotyczną roślinnością i pięknem swoich wysp - na Koh Rong Sanloem odnajdziecie wypoczynek z dala od zgiełku.

Podczas safari w Tanzanii udacie się w pogoń za dzikimi zwierzętami, których liczne stada spotkacie na tutejszej sawannie. Tanzania zachwyci Was nieskalaną przyrodą. Zaskoczy Was spokój i piękno bijące z rezerwatu w Ngorongoro, a także wyjątkowy krajobraz Serengeti. Spędzając końcówkę wakacji na Zanzibarze doznacie cudownych chwil na rajskiej plaży, otoczonej turkusowym oceanem.

Kusi Was lazurowa woda i piaszczyste wybrzeża Tanzanii? Wybierzcie się na rajskie wakacje na Zanzibarze. Odprężający relaks w miejscowości Nungwi, przy jednej z najpiękniejszych plaż świata, pozwoli odciąć się od codzienności. Czeka Was pobyt w sielskiej wiosce Jambiani, kojący odpoczynek w cieniu palm oraz wizyta w kolebce kultury suahili - kuszącym wonią przypraw i niepowtarzalnym klimatem Stone Town.

Przed Wami egzotyczna wycieczka do Tajlandii, Wietnamu i Kambodży. W Hanoi jest jak w filmie z Brucem Lee - nad rzeką, wśród mgły, Wietnamczycy ćwiczą tai-chi. W mieście za to panuje gwar. Nie zapomnicie zapierającego dech w piersiach rejsu po zatoce Ha Long, tajemniczych jaskiń i tutejszych mieszkańców. Kambodża zabierze Was w mistyczny świat, a Bangkok zarazi Was swoją kolorową energią.

Wakacje na Filipinach rozpoczną się od chaotycznej i gwarnej Manili. Stamtąd udacie się na Boracay, której plaże słyną z drobniutkiego, delikatnego piasku i obłędnie turkusowej wody. Na Palawanie z kolei, który nadal zachował swój dziewiczy charakter, fascynaci przyrody odnajdą swój raj, dzięki jednemu z największych skupisk koralowców, a w lasach deszczowych - dzięki rzadkim gatunkom zwierząt.

Cieszcie się niezapomnianym doświadczeniem jakim są wakacje na Filipinach. Poznacie rozwijające się na styku tradycji i nowoczesności Cebu City, aby następnie zanurzyć się w przejrzystych wodach obmywających brzegi Panglao. Bohol ugości Was widokami rozległych pól ryżowych, dżungli oraz Czekoladowych Wzgórz. Zwieńczeniem będzie zachwycająca swym pięknem wyspa Malapascua.

Niezapomniane wakacje w Tajlandii i Kambodży rozpoczniecie do Bangkoku, który oczaruje Was swoim gwarem i niepowtarzalną energią. Gdy już poczujecie ducha tajlandzkiej stolicy, czeka Was podróż po wiekowych zakamarkach kompleksu świątynnego Angkor w Siem Reap. Na koniec skosztujecie piękna półwyspu Railay. Brzeg morza, lazurowa woda i rozgrzany słońcem piasek - czego chcieć więcej?

Przed Wami intensywna i różnorodna wycieczka do Wietnamu! Od wielkomiejskiego zgiełku miast Hanoi i Sajgonu, po niezapomniane widoki bajecznych formacji skalnych zatoki Ha Long. Urzekające miasteczko Hoi An zachwyci architekturą i niepowtarzalną atmosferą, a rejs po Delcie Mekongu zapisze się w pamięci obrazem soczystej roślinności i handlarzy sprzedających owoce prosto ze swoich łodzi.

Wakacje w Wietnamie to opcja dla głodnych wrażeń. Trasa biegnie od gwarnego, tętniącego życiem Hanoi. Następnie czekają zapierające dech widoki na zatokę Ha Long, wizyta w zielonej prowincji Ninh Binh oraz kilka dni spędzonych w klimatycznym miasteczku Hoi An, znanego z handlu dobrami miejscowych rolników. Finałem wycieczki będzie relaks na urokliwej wyspie Phu Quoc, znanej z bajkowych plaż.