Indonezja - wszystko co musisz wiedzieć przed i w trakcie wyjazdu

Indonezja to kraj, w którego skład wchodzi archipelag liczący kilkanaście tysięcy wysp. Wiele z nich pozostaje niezamieszkanych i nie posiada nawet własnej nazwy. Obywatele Indonezji należą do 250 grup etnicznych, a do porozumiewania się ze sobą używają ponad sześciuset dialektów. Podróż do Indonezji, to wyprawa do jednego z najpiękniejszych zakątków na naszej planecie, który jest tak zróżnicowany kulturowo i religijnie, że zawsze potrafi zaskoczyć. Wyprawa tam powinna jednak być poprzedzona zdobyciem stosownej wiedzy na temat tego kraju, panujących tam obyczajów, a ponadto miejsc, które warte są odwiedzenia.

Indonezja wakacje to prawdziwa przygoda. Kraj ten to przede wszystkim zachwycające piękno natury. Pola ryżowe ścielące się po horyzont, budzące postrach wulkany i fantastyczne plaże, na których można zaznać relaksu, to esencja tego, co czeka na Was w Indonezji.

W jaki sposób przygotować się do wyjazdu? Kiedy jest najlepszy czas na podróż w tym kierunku? Co zobaczyć na miejscu, a na co lepiej uważać? Odpowiedzi na te, a także na wiele innych pytań zostały zawarte w poniższym tekście.

Spis treści:

  1. Klimat w Indonezji, czyli kiedy jest najlepszy czas na podróż
  2. Wakacje w Indonezji: Wszystko na temat pory deszczowe
  3. Szczepienia przed wyjazdem do Indonezji
  4. Zagrożenie malaryczne w Indonezji
  5. Dokumenty: Wiza i prawo jazdy
  6. Karta czy gotówka, czyli czym i jak płacić w Indonezji
  7. Indonezyjska karta SIM
  8. Jak zachowywać się w Indonezji, aby nie popełnić faux pas
  9. Podróż do Indonezji: Promy i łodzie od strony praktycznej
  10. Taksówki i riksze, czyli kilka słów o poruszaniu się po miastach
  11. Wycieczka do Indonezji: TOP 3 miejsc, które trzeba odwiedzić
  12. Religie w Indonezji - co warto wiedzieć?
  13. Kuchnia indonezyjska

Klimat w Indonezji, czyli kiedy jest najlepszy czas na podróż?

indonezja-morze

Jednoznaczne określenie tego, kiedy jest najlepszy czas na podróż do Indonezji, to zadanie praktycznie niemożliwe. Wszystko uzależnione jest w ścisły sposób od miejsca, w które zamierzamy pojechać. Można przyjąć, że najbezpieczniejszym miesiącem w przypadku całej Indonezji jest wrzesień, ponieważ wtedy klimat jest dość jednolity w ujęciu całości archipelagu. Północ kraju oferuje najlepszą pogodę od kwietnia do końca października, z kolei południe lepiej zwiedzać od października do kwietnia włącznie. Pora sucha na Jawie rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do października, podczas gdy na Sumatrze pora sucha jest niezwykle trudna do określenia, ponieważ opady zdarzają się przez cały rok.

Wakacje w Indonezji: wszystko na temat pory deszczowej

Powyższe informacje nie oznaczają jednak, że pora deszczowa spisuje wakacje w Indonezji na straty. Czy podróż w ten rejon Azji w czasie jej trwania to zły pomysł? Oczywiście, że nie!

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że pory roku nie działają jak zegarek. Jeśli w przewodniku napisano, że na Bali pora sucha trwa do końca września, to wcale nie wyklucza faktu, że rozpocznie się ona w połowie tego miesiąca. Natura nie zawsze trzyma się terminów z kalendarza.

Pora deszczowa wcale nie jest dla podróżnych wrogiem numer jeden. Deszczowe miesiące nie są synonimem ulew, które trwają nieustannie od wschodu do zachodu słońca. Zdarzają się też w pełni słoneczne dni, podczas których z nieba nie spada ani jedna kropla deszczu. Jeśli pada, to głównie popołudniami. Wystarczy wcielić się w rolę rannego ptaszka, aby skorzystać z ciepłych promieni słońca w godzinach przedpołudniowych.

Wybierając się w podróż do Indonezji należy wiedzieć, że wilgotność powietrza w tym kraju wynosi zwykle ponad 90%. Z tego powodu bardzo często dochodzi do złych odczytów pogody przez urządzenia pomiarowe. Jeśli więc prognozy wskazują na obecność burz i gwałtownych opadów, to niekoniecznie oznacza, że trzeba zmienić kierunek zwiedzania. Prognozy pogodowe w tej części globu zwykle nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą, ponieważ bardzo często odczytują wilgoć jako opady deszczu. Zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem jest nauczyć się korzystać z tabeli klimatycznych.

Szczepienia przed wyjazdem do Indonezji

Wycieczka do Indonezji powinna zostać poprzedzona uzupełnieniem istniejących braków w książeczce szczepień. Przekroczenie indonezyjskiej granicy winno być równoznaczne z posiadaniem standardowego pakietu ochronnego. Mowa o szczepieniu przeciwko WZW typu A i B oraz chorobom zakaźnym jak błonica, tężec, dur brzuszny i różyczka. Niektórzy podróżni decydują się także na wykonanie szczepienia przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu oraz wściekliźnie.

Czytając o chorobach tropikalnych nietrudno popaść w paranoję. Nie mniej tego warto zachować spokój oraz zdrowy rozsądek. Szczepienia przed wyjazdem do Indonezji znajdują się w grupie o nazwie “zalecane”, a nie “obowiązkowe”, co mówi samo za siebie.

Zagrożenie malaryczne w Indonezji

malaria

Malaria to jedna z najgroźniejszych chorób tropikalnych. Jest ona przenoszona przez komary i jak dotąd nie wynaleziono na nią szczepionki. Nie należy jednak panikować. Profilaktyka antymalaryczna jest bardzo skutecznym sposobem na ograniczenie możliwości zapadnięcia w stan gorączki, która jest nią powodowana. Polega ona przede wszystkim na stosowaniu repelentów o działaniu odstraszającym komary. Aby mieć pewność, że będą one skuteczne, powinno się je zakupić w Indonezji. Mają one zwykle mocniejszy skład od tych, które mamy do dyspozycji w Polsce.

Indonezja jest strefą malaryczną, jednak w wielu jej rejonach od dziesiątek lat nie odnotowano przypadków zachorowania na tę chorobę. Mowa o tak popularnych turystycznie kierunkach jak Jawa i Bali. Oczywiście należy tam bez względu na wszystko stosować ochronę w postaci stosownych środków oraz moskitier, ale szanse na zachorowanie na malarię w tych regionach są niewielkie. Na Lomboku co jakiś czas słyszy się o przypadkach wystąpienia malarii, jednak tam również nie dochodzi do tego zbyt często. Największe zagrożenie malarią czyha w  dżungli oraz w pobliżu wodospadów. Plaże raczej nie są miejscami podwyższonego ryzyka.

Najniebezpieczniejszymi miejscami w Indonezji ze względu na występowanie malarii są wyspy Kalimantan, Papua oraz Sulawesi. Stosunkowo często dochodzi tam do zachorowania na tę chorobę. Z tego względu podróżni, którzy wybierają wyżej wymienione miejsca jako swoje turystyczne destynacje, powinni zasięgnąć porady specjalisty z zakresu chorób tropikalnych.

Dokumenty: Wiza i prawo jazdy

Podstawowym zestawem dokumentów, które każdy podróżny powinien posiadać w Indonezji  są paszport oraz papierowa wersja biletu powrotnego. Jeśli planuje się wypożyczenie samochodu osobowego, koniecznie należy dysponować międzynarodowym prawem jazdy oraz polskim dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdu. Międzynarodowe prawo jazdy pozwoli uniknąć wielu przykrych sytuacji na drogach, jeśli zdarzy się nam kontrola ze strony miejscowej policji. Istotne jest także ubezpieczenie podróżne. Jego numer powinien zawsze być w zasięgu naszej ręki.

Wybierając się na wczasy w Indonezji nie musicie ubiegać się o wizę, ponieważ polscy obywatele zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie do 30 dni.

Indonezyjska karta SIM

telefon

W dobie internetu, gdy niemal każda restauracja udostępnia swoim klientom dostęp do sieci wifi, można by pomyśleć, że zaprzątanie sobie głowy miejscową kartą SIM jest niedorzeczne. Prawda jest jednak taka, że jest ono jak najbardziej zasadne. Czynny telefon to podstawa dbania o bezpieczeństwo swoje oraz swoich towarzyszy.

Najlepszym zasięgiem w Indonezji może poszczycić się operator Telkomsel. Ceny za korzystanie z internetowego pakietu danych nie są zabójcze dla objętości portfela. Po tym, gdy podróżni opuszczają pokład samolotu, od razu mają co najmniej kilka ofert kupna kart SIM od miejscowych naganiaczy. Nie należy poddawać się ich urokowi, kupowanie czegokolwiek na lotnisku wiąże się ze sporą dopłatą.

Od 1 kwietnia 2018 roku, każdy kto decyduje się na zakup karty SIM, zobowiązany jest do zarejestrowania jej na swoje imię i nazwisko. Można tego dokonać w prawie każdym dużym mieście, bezpośrednio w siedzibie danego operatora. Jeśli karta SIM nie zostanie zarejestrowana, czas jej funkcjonowania - w najbardziej optymistycznym przypadku - wynosi do 10 dni.

Karta czy gotówka, czyli czym i jak płacić w Indonezji?

Właściwie każda z powyższych opcji jest dobra. Gotówka daje jednak zdecydowanie większe pole manewru, ponieważ można nią zapłacić zarówno w dużym supermarkecie oraz hotelu, jak i za owoce na miejscowym targu. Dla amatorów posługiwania się papierowym pieniądzem mamy kilka praktycznych porad. Przede wszystkim należy wiedzieć, że kursy walut różnią się od siebie w zależności od tego, w jakim regionie kraju znajduje się kantor. Dla przykładu, na Jawie kurs zwykle jest lepszy niż na Bali. Złota zasada brzmi: im dalej od Dżakarty, tym kurs jest mniej korzystny dla wymieniającego.

Wymiana dolarów, funtów oraz euro na indonezyjskie rupie nie stanowi kłopotu w żadnej z miejscowości, która cieszy się ruchem turystycznym.

Jak zachowywać się w Indonezji, aby nie popełnić faux pas?

bali-ceremonia

Wczasy Indonezja, to nie tylko wizja spędzania czasu na pięknych plażach, ale także współistnienie z miejscową kulturą. Indonezyjczycy mają swoje prawa oraz tradycje, które zasługują na szacunek ze strony przyjezdnych.

Mieszkańcom Indonezji nie można odmówić gościnności. Miejscowi bardzo chętnie decydują się za zapraszanie obcych do swoich domów. Chcąc zachować się odpowiednio w takiej sytuacji, należy wiedzieć, że w bardzo złym tonie byłoby zjawienie się u gospodarzy z pustymi rękami. Jednak wybór podarunku musi być mocno przemyślany. Jeśli otrzymało się zaproszenie od muzułmanina, to prezent w postaci alkoholu jest tak samo pozbawiony sensu, jak zaproszenie wegetarianina do burgerowni oferującej jedynie mięsne dania. Muzułmanie to osoby, które z reguły stronią od mocniejszych trunków. Skoro już przy wegetarianizmie jesteśmy, to warto wiedzieć, że duży odsetek mieszkańców Indonezji stanowią hindusi, którzy nie zwykli przychylnie patrzeć na zabijanie zwierząt w jakimkolwiek celu. Korzystając zatem z hinduskiej gościny powinniśmy wybrać prezent “na wkupne” taki, który nie byłby w żaden sposób sprzeczny z poglądami gospodarzy.

W Indonezji lewa ręka uchodzi za nieczystą. Oznacza to, że nie korzysta się z niej w celu wymienienia uścisków dłoni, podawania jedzenia przy stole czy nawet płacenia w sklepie. Osoby, które wykonują podobne czynności za pomocą lewej ręki mogą zostać uznane za niegrzeczne, dlatego też warto mieć nad tym kontrolę.

Indonezja jest krajem o dość konserwatywnym charakterze. Objawia się to między innymi sposobem, w jaki noszą się kobiety. Nagie ramiona, odsłonięty brzuch i nogi mogą przyciągać nieprzychylne spojrzenia mieszkańców. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają w swoich planach zwiedzanie świątyń. Nieodpowiedni strój równa się bowiem odmowie wstępu do ich wnętrza.

Podróż do Indonezji: Promy i łodzie od strony praktycznej

indonezja-lodzie

Jako, że Indonezja to kraj składający się głównie z wysp, poruszanie się tam przy pomocy promów oraz łodzi zdaje się być tak oczywiste jak to, że niebo jest niebieskie. Promy kursujące pomiędzy Bali i Jawą oraz między Lombokiem, a Bali, dostępne są praktycznie przez całą dobę. Średnio co godzinę odbywa się jeden kurs.

Promy na dłuższe odcinki są dostępne dzięki istnieniu państwowej firmy Pelni. Jeśli w podróżniczych planach znajduje się miejsce dla pokonywania odległości za pomocą łodzi, to właśnie z przedstawicielami wymienionej firmy powinno się uzgodnić szczegóły. Choć wycieczka tego rodzaju jest warta zachodu, to należy wiedzieć, że wody, które otaczają Indonezję, nie należą do spokojnych. Burze i sztormy są wpisane w ich cechy charakterystyczne, co często przekłada się na odwoływanie poszczególnych kursów lub ich dość poważne opóźnienia.

Taksówki i riksze, czyli kilka słów o poruszaniu się po miastach

indonezja-transport

Zanim ktokolwiek zdecyduje się na to, aby wsiąść do taksówki, powinien upewnić się o tym, czy w samochodzie obecny jest działający licznik kilometrów lub z góry ustalić cenę.

Na lotniskach niektórych miast, jak na przykład w Jogyakarcie, można skorzystać z taksówki pobierając specjalny bilet. Płaci się za niego z góry, a w zamian otrzymuje kartkę z numerem, który należy odnaleźć na postoju taksówkarzy.

Bardzo popularnym rozwiązaniem  w Indonezji są taksówki w formie motocykli. Ten sposób poruszania się po miastach jest zazwyczaj o wiele tańszy od tradycyjnej, samochodowej formy. To doskonała propozycja dla osób, które podróżują w pojedynkę i bez ogromnego bagażu. Oczywiście tutaj również aktualne jest ustalenie kwestii finansowych przed skorzystaniem z usług taksówkarza.

Riksze, które w Indonezji noszą nazwę “becak”, są bardzo popularnym sposobem na przemieszczanie się w miastach w tej części Azji. Trudno jednak zrozumieć z jakiego powodu są one tak często wybierane przez turystów. Ten sposób lokomocji wcale nie jest tani, poruszanie się za jego pomocą jest powolne i niewygodne, a do tego pewne sprawy etyczne związane z rikszami budzą od lat szereg wątpliwości.

Zgoła odmiennie ma się sprawa rikszy rowerowych oraz motorowych. Te łączą w sobie pozytywy w postaci niskiej ceny i są jednocześnie o wiele bardziej przyjazne dla środowiska niż dwuślady.

Wycieczka do Indonezji: TOP 3 miejsc, które trzeba odwiedzić

Ubud

Wybór większości turystów, którzy planują wakacje w Indonezji, pada na Bali oraz Jawę. Jest on oczywiście w pełni uzasadniony. Co zatem warto zobaczyć w tych oraz innych zakątkach Indonezji?

Wyspy Gili to zdaniem wielu podróżników miejsce, które do złudzenia przypomina Tajlandię sprzed kilku dekad. Gili to trzy niewielkie wysepki leżące w okolicy wyspy Lombok. Charakteryzują się kameralnym klimatem. Wycieczkowicze mają tutaj okazję zaznać odpoczynku na rajskich plażach. Biały puch wyścielający wybrzeża wysp Gili, w piękny sposób kontrastuje z lazurową barwą morza, które niemal zawsze rozpieszcza swoją temperaturą. Gili to propozycja również dla tych, którzy stanowią grono amatorów zwiedzania świata podwodnego. =

Yogyakarta to duża metropolia, która zamieszkiwana jest przez pół miliona osób. Tak jak Wrocław bywa nazywany Kulturalną Stolicą Dolnego Śląska czy też Valletta Europejską Stolicą Kultury, tak Yogyakarta nosi miano kulturowej stolicy Jawy. Miasto przyciąga rzesze studentów z całego świata, licznych artystów i muzyków. Również fani zabytków  świetnie się tutaj odnajdą bowiem to właśnie w okolicach Yogyakarty znajdują się słynne świątynie Borobodur i Pramabanan.

Ubud to niezwykle popularna miejscowość na Bali. Niektórzy twierdzą, że to najbardziej urokliwe miasteczko w całej Indonezji. Podobnie jak Yogyakarta, Ubud także jest swoistym centrum kultury oraz szeroko pojętej sztuki, jednak w nieco mniejszej skali.

Religie w Indonezji - co warto wiedzieć?

indonezja-religia

90% mieszkańców Indonezji to wyznawcy Islamu. Co ciekawe, fakt ten rzutuje w bezpośredni sposób na to, że Indonezja jest największym muzułmańskim państwem świata. Oczywiście jest to zbiorcza statystyka, a oprócz tego na niektórych wyspach dominują także inne religie. Na wyspie Flores, zdecydowana większość osób, przez które jest zamieszkiwana, to katolicy. Z kolei na Bali przoduje Hinduizm, podczas gdy na skrawku ziemi zwanym Sumba króluje protestantyzm.

Niektóre wyspy starają się nie utożsamiać w jednoznaczny sposób z którąkolwiek z wielkich religii. Trudno jednak mówić w tym przypadku o ateizmie, ponieważ mieszkańcy Indonezji wciąż praktykują wiarę w lokalne wierzenia, w tym także animizm.

Kuchnia indonezyjska

Indonezja-kuchnia

Kuchnia indonezyjska to mieszanka wszystkich kulinarnych tradycji tego kraju. Jest ona niemalże tak zróżnicowana, jak sama Indonezja. W daniach, które serwowane są w restauracjach, można bez trudu zauważyć wpływy kuchni chińskiej, arabskiej, a także indyjskiej. Podstawowym produktem w większości dań jest ryż, który łączony jest z mięsem, rybami lub owocami morza,

Najciekawszym elementem indonezyjskiej sztuki przyrządzania potraw jest fakt mieszania ze sobą smaku słodkiego ze słonym. Powszechną praktyką jest tam stosowanie owoców takich jak mango czy banany, w połączeniu z mięsem drobiowym lub wołowym. Jednym z często wykorzystywanych składników jest także mleko kokosowe. Choć kuchnia indonezyjska nie cieszy się w Polsce zbyt wielką popularnością, to jej dania potrafią zaspokoić nawet najbardziej wybredne gusta. Z zasady potrawy indonezyjskie są łagodne i łączą w sobie pozornie niepasujące do siebie smaki.

Indonezja wycieczki to podróż w sam środek niesamowitej kultury tego kraju. Właśnie tu potrafią spełnić się marzenia o idealnym urlopie w tropikach. Rajskie plaże, palmy i lazurowe wody otulające wybrzeże sprawiają, że można zupełnie zapomnieć o rzeczywistości. Łatwo dojść tutaj do wniosku, iż wszyscy, którzy kiedykolwiek wspomnieli o chęci posiadania własnej, bezludnej wyspy, mieli na myśli jedną z tych, które wchodzą w skład właśnie tego archipelagu. Nie bez powodu jest to jeden z najbardziej popularnych kierunków turystycznych. Indonezja ma do zaoferowania wiele odwiedzającym ją podróżnym, więc jeśli pragniesz przygody z azjatyckim tłem, to jest to idealny kierunek właśnie dla Ciebie.

Marzysz o podróży do Indonezji i na Bali?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży do Indonezji

Dynamiczna wycieczka do Indonezji pełna cudów natury i niezapomnianych widoków. Dajcie się porwać barwnemu krajobrazowi Indonezji! Naznaczone tradycją Ubud zachwyci swoim pięknem, a wycieczka po Bali rozbudzi Wasze zmysły. Dziewiczy klimat Nusa Penida oraz nieodkryty Lombok na długo pozostaną w pamięci. Po trekkingu na wulkanie Rinjani czeka już tylko kilka dni błogiego lenistwa.

Plaże Bali słynącej z egzotycznej przyrody zaskoczą Was czarnym, wulkanicznym piaskiem i idelanym warunkami do surfingu. Przesympatyczni mieszkańcy wyspy z kolei poczęstują Was owocami morza i wszystkimi możliwymi gatunkami ryżu. Lombok obfituje w dzikie, niebiańskie plaże, zieleń i spokój, którego tak często dzisiaj poszukujemy. Wybierzcie się z nami na wakacje życia w Indonezji!

Spędźcie niezapomniane wakacje w Indonezji, skoncentrowane na relaksie w otoczeniu zapierających dech w piersiach krajobrazów Bali i okolicznych wysp. W cieniu świątyń miasta Ubud odnajdziecie spokój, a energię dodadzą Wam pokazy tradycyjnego tańca, masaże i spacery w egzotycznej scenerii. Na Nusa Lembongan oraz Gili Air czekają rajskie plaże, nurkowanie wśród raf koralowych oraz błogi relaks.

Mistyczna podróż po zakamarkach świątynnych kompleksów Jawy oraz niezapomniane doświadczenie wielobarwnych krajobrazów Bali. Czas na relaks w otoczeniu soczystej roślinności oraz malowniczych plaż. Wszystko to dopełnione degustacją lokalnych przysmaków oraz poznaniem miejscowych obyczajów. Dajcie się skusić na obcowanie z bogatą kulturą, podczas niezapomnianej wycieczki do Indonezji.