Smaki Japonii

Czy lubisz turystykę kulinarną? Jeśli tak, to luksusowe wakacje w Japonii są właśnie dla Ciebie! Kraj Kwitnącej Wiśni to bogactwo smaków i konsystencji, które rozpieszczą Twoje podniebienie. Nie bez powodu w japońska kuchnia została doceniona przez UNESCO. W Feel The Travel przygotowaliśmy listę dań, deserów i napojów zasługujących na uwagę!

Sushi Japonia

Makaron, mięso i bulion, czyli Ramen: Japonia w misce zupy

Choć ramen prawdopodobnie ma dalekie chińskie korzenie, to ogólnoświatową sławę zyskał dzięki Japonii. Według źródeł historycznych pojawił się tam w XVII wieku, ale największą popularnością zaczął cieszyć się dopiero po II wojnie światowej. Był niedrogi, smaczny i powszechnie dostępny. Głównym składnikiem ramenu jest długi i sprężysty makaron o tej samej nazwie. Zalewa się go bulionem z mięsa drobiowego, wieprzowego, wołowego lub wywarem z ryb. Do zupy dokłada się najróżniejsze składniki, takie jak gotowane w sosie sojowym jajka nitamago, pędy bambusa, plastry pieczonej wieprzowiny, jadalne wodorosty, cebula siedmiolatka, nasiona sezamu, pasta rybna, czy też pasta miso. Niektóre tradycyjne japońskie potrawy bardzo przypominają ramen. Tsukemen to przykład jednej z nich. Jedną z różnic jest sposób podania — bulion i makaron są serwowane osobno. Jeśli wybierasz się w egzotyczną podróż do Japonii, pamiętaj o tym, że jedzenie tam ramenu to element kultury. W programach telewizyjnych w tym kraju prezentuje się nowe sklepu z ramenem, a w kioskach można kupić poświęcony mu kwartalnik. Potrawa ta ma także swoje muzeum, które możesz zwiedzić odwiedzając kulinarny park rozrywki Shin-Yokohama Ramen Museum w Jokohamie. Wybierając egzotyczne wakacje w Japonii z Feel The Travel otrzymujesz dostęp do aplikacji, w której znajdziesz przydatne wskazówki podróżnicze oraz adresy polecanych przez nas barów z ramenem.

Ramen to tradycyjne danie, które jest ważną częścią japońskiej kultury

Mocchi — deser japoński znany od tysięcy lat

Jeśli lubisz ciekawe słodycze, to spędzając wakacje w Japonii, skosztuj mocchi. To tradycyjne dla tego kraju ciastko, które przygotowuje się z kleistego ryżu mochi-gome. Mocchi mają przeróżne kształty i nadzienia, ale najbardziej popularne są te z pastą anko z czerwonej fasoli albo dżemem lub musem truskawkowym. Często aromatyzuje się je zieloną herbatą. Jak smakuje mocchi? Jak skrzyżowanie neutralnych żelek z piankami marshmallow. Warto wiedzieć, że deser ten jest częścią kultury japońskiej od okresu Jōmon trwającego, którego historia zaczyna się 12 000 lat p.n.e.! Warto wiedzieć, że istnieje takie japońskie przysłowie: „Do deserów jest osobny żołądek”. Z tego powodu słodkości w Kraju Kwitnącej Wiśni to zupełnie inny świat!

Mocchi

Egzotyczne wakacje w Japonii to doskonała okazja, aby skosztować oryginalnych mocchi!

6 rodzajów sushi: Japonia okiem Hiroko Shimbo

Kiedy myślisz o japońskiej kuchni, z pewnością Twoją pierwszą myślą jest sushi. W tym kraju sushi faktycznie można kupić niemal wszędzie: w restauracjach i małych gastronomiach, lokalnych sklepach spożywczych, a nawet na stacjach metra. Potrawa ta składa się z gotowanego, zakwaszonego ryżu i zazwyczaj surowych: ryb, owoców morza, wodorostów nori, świeżych warzyw, grzybów, tofu oraz ziaren sezamu. Sushi jest doskonałym źródłem kwasów tłuczonych omega-3, jodu i witaminy A. Według japońskiej ekspertki kulinarnej Hiroko Shimbo, autorki głośniej książki „Hiroko's American Kitchen: Cooking with Japanese Flavors”, sushi można podzielić na sześć rodzajów. Są to: chirashizushi, czyli miska ryżu z dodatkami, inarizushi — zamiast mięsa ryb zawierające tofu w marynacie z alkoholu mirin, sosu sojowego, bulionu rybnego i cukru, makizushi — ryż i inne składniki zawinięte w płaty wodorostów, narezushi z fermentowanymi rybami, nigirizushi — ryż zagniatany razem z rybą, tofu i warzywami oraz oshizushi znane jako prasowane sushi w pudełku. W jednym z wywiadów Hiroko Shimbo powiedziała, że w XVIII wieku ta potrawa była ceniona w Japonii tak bardzo, że wolno było ją wykorzystywać jak walutę i płacić nią podatki.

Sushi

Japońska kuchnia słynie dzięki sushi. Warto spróbować go podczas egzotycznej podróży do Japonii!

Matcha a ceremonia herbaciana

Ceremonia parzenia herbaty w Japonii to pozornie proste zadanie przygotowania naparu z matchy przez gospodarza dla gościa, które w tym kraju zostało podniesione do rangi sztuki. To skomplikowane sekwencje ruchów wykonywanych według ściśle określonych procedur. W Kraju Kwitnącej Wiśni działają szkoły, gdzie naucza się tych czynności. Gdy wybierzesz się na egzotyczne wakacje do Japonii, będziesz miała okazję tego doświadczyć i przekonać się, jak ciekawie i imponująco to wygląda. Warto wiedzieć, że ceremonia herbaciana jest związana z pojęciem omotenashi, które opisuje ważną dla Japończyków koncepcję gościnności oraz uważności. Zwyczaj ten ma swoje korzenie w buddyzmie. Zielona herbata — zarówno liściasta, jak i w sproszkowanej wersji jako matcha — została przyjęta przez buddyjskich mnichów. Zaczęli oni ją traktować jako element ceremonii religijnych, co sprawiło, że picie matchy z czasem kojarzono głównie z elitami. Jednym z miejsc, gdzie można napić się herbaty zaserwowanej w ten wyjątkowy sposób, są cesarskie ogrody w Tokio. W Feel The Travel możemy dokonać tam rezerwacji dla Ciebie!

Matcha ceremonia herbaciana

Ceremonia parzenia herbaty to niesamowite doświadczenia, które nie tylko angażuje zmysł smaku, ale także pozwala lepiej zrozumieć japońską kulturę

Tradycyjne japońskie potrawy

Japońskie jedzenie to bardzo szeroka dziedzina. Poza najsłynniejszymi potrawami warto pamiętać także o innych daniach. Jeśli przepadasz za dobrze przyrządzonym mięsem, to spędzając wczasy w Japonii koniecznie spróbuj wołowiny wagyū. Powszechnie jest ona uważana za najlepszą na świecie ze względu na swoją delikatność i wyjątkowy aromat oraz intensywną „marmurkowatość” wpływającą na jej soczystość. Wołowinę wagyū podaje się np. w formie steków, sashimi lub w jednogarnkowej potrawie sukiyaki. Ponadto japońska kuchnia to także wiele mniej znanych specjałów, takich jak surowe jeżowce, składające się z fermentowanej soi natto, duszone języki wołowe, czy też szirako — przysmak z woreczka nasiennego dorsza.

Wołowina wagyu

Japońskie jedzenie to także wołowina wagyu, która uchodzi za najlepszą na świecie!

Bez względu na to, czy wolisz aromatyczne zupy, delikatne sushi, czy też słodkie mocchi, japońskie jedzenie na pewno Cię zachwyci. Samo spożywanie potraw w Japonii jest interesującym doświadczeniem, które wiąże się z kulturą i tradycjami mieszkańców. Jeśli chcesz skosztować tych pyszności, to w Feel The Travel zaplanujemy dla Ciebie egzotyczny wyjazd i zadbamy, aby był on dla Ciebie niezwykłą przygodą z nowymi smakami, niezapomnianymi wrażeniami oraz odkrywaniem tego, co najpiękniejsze w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Gotowy na przygodę w Japonii? Zobacz nasze oferty!

Pozwólcie porwać się w ekscytującą podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni, będącego niezwykłą mieszanką tradycji i nowoczesności. Podczas fascynującej wycieczki do Japonii odkryjecie tajemnice supernowoczesnego Tokio, doświadczycie kulinarnych uniesień w futurystycznej Osace oraz staniecie oko w oko z majestatyczną górą Fuji. W Kioto poczujecie natomiast ducha tradycyjnej Japonii.

Opowiedz nam o swoich marzeniach