Kiedy trwa pora deszczowa na Zanzibarze?

Zanzibar Jambiani

Zanzibar, czy też Unguja, to największa wyspa całego Archipelagu Zanzibarskiego. Stanowi ona także autonomiczny skrawek lądu Tanzanii. Miejsce to od kilku lat jest doskonałym przykładem mekki turystycznej. Urlopowicze z całego globu przybywają tam w poszukiwaniu ciszy, spokoju, a także egzotyki, która jest wpisana w atmosferę tego zakątka Afryki. Kultura na Zanzibarze została ukształtowana przez wpływy kontynentalnej tradycji suahili, ale odczuwa się tam także obecność Portugalczyków, Arabów, Persów i innych narodów. Gospodarka tam funkcjonuje głównie dzięki wielu plantacjom goździkowców i palm kokosowych. To właśnie te towary najczęściej są eksportowane stamtąd do reszty świata. Wycieczka na Zanzibar to niezwykła przygoda, którą z pewnością doceni każdy podróżnik. Warto jednak zastanowić się, kiedy jest najlepszy czas na zorganizowanie wyjazdu, aby uniknąć niespodzianki w postaci trafienia na porę deszczową.

Spis treści:

  1. Kiedy jest najlepszy czas na organizowanie wycieczki na Zanzibar?
  2. Czy warto jechać na Zanzibar poza sezonem turystycznym?
  3. Tanzania: Wakacje z widokiem na raj
  4. Ciekawostki na temat Zanzibaru
  5. Wycieczka na Zanzibar: Relaks w Nungwi

Kiedy jest najlepszy czas na organizowanie wycieczki na Zanzibar?

Zanzibar, Unguja, Wyspa Smaków — to tylko kilka spośród popularnych nazw tej części kontynentu afrykańskiego. Miejsce to wabi do siebie turystów z całego świata. Wszystko przez obietnicę doskonałej pogody i wyjątkowych widoków. Osoby wybierające się na wycieczkę na Zanzibar powinny jednak wiedzieć, że na miejscu wyróżnia się dwie pory roku – suchą i deszczową.

Pora sucha na Zanzibarze trwa zaledwie dwa miesiące. Rozpoczyna się na początku stycznia i kończy w lutym. To czas upałów i wysokiej zawartości wilgoci w powietrzu. Słupki rtęci pokazują wówczas nawet 35 stopni Celsjusza w ciągu dnia i średnio 25 po zachodzie słońca.

To właśnie ten czas jest uznawany za sezon turystyczny na Zanzibarze. Woda w morzu ma wtedy średnio 26 stopni Celsjusza, a ze słońca można cieszyć się aż 8 godzin. Turyści decydujący się na spędzenie wakacji na Zanzibarze podczas pory suchej, muszą pamiętać o konieczności spożywanie dużej ilości wody, noszeniu czapek lub kapeluszy oraz korzystania z dobrodziejstw, jakie wynikają z używania kremu z wysokim filtrem UV. Jeśli zbagatelizuje się wymienione kwestie, wycieczka na Zanzibar może skutkować poważnym odwodnieniem, udarem słonecznym i bolesnym oparzeniem skóry.

Czy warto jechać na Zanzibar poza sezonem turystycznym?

zanzibar-3

Pora deszczowa na Zanzibarze trwa o wiele dłużej, niż czas suszy i upałów. Deszcze rozpoczynają się w marcu i trwają aż do maja, a czasami zahaczają nawet o czerwiec. Nie oznacza to jednak, że we wspomnianym okresie mamy do czynienia z nieustającym oberwaniem chmury. Wyjazd na Zanzibar może być udany tak samo w trakcie sezonu, jak i poza nim. Wszystko jest uzależnione od indywidualnych potrzeb turysty. Niesprzyjająca aura utrudnia beztroskie plażowanie, ale jednocześnie mobilizuje do nieco bardziej aktywnego spędzania czasu.

Jako że podczas pory deszczowej z nieba nie leje się żar, z powodzeniem można oddać się zwiedzaniu okolicy. Zanzibar zaskakuje zarówno pod względem porastającej go przyrody, jak i miejscowej architektury. Miłośnicy zabytków z pewnością docenią ślady działalności kolonizatorów na tej ziemi.  Zanzibar wakacje to także okazja do poznania zupełnie innej kultury i przyjrzenia się nieznanym w Europie tradycjom.

Tanzania: Wakacje z widokiem na raj

zanzibar-kite

Jeśli marzysz o chwili niczym niezmąconego relaksu i pragniesz odpocząć od korporacyjnej codzienności, to wycieczka na Zanzibar jest właśnie dla Ciebie. Atmosfera panująca na wyspie przywodzi na myśl wyobrażenie raju. Krajobrazy, które zapierają dech w piersiach, cudowna temperatura powietrza i wody w oceanie, przemili tubylcy i uroki lokalnej sztuki kulinarnej zachwycają nawet najbardziej wybrednych podróżników.

Spędzając urlop na Wyspie Przypraw, można odwiedzić najpiękniejsze plaże w Tanzanii, gdzie piasek przypomina mąkę, a woda wydaje się bardziej błękitna, niż jest to możliwe. Zanzibar to kolebka kultury suahili, a więc wybierając się na wakacje do tej części Afryki, istnieje możliwość odnalezienia waloru edukacyjnego.

Co ciekawe, wiele osób jest przekonanych, że wycieczki na Zanzibar są zarezerwowane dla doświadczonych globtroterów. Tymczasem kierunek ten okazuje się jednym z najbardziej przyjaznych turytom, stawiającym swoje pierwsze kroki w organizowaniu urlopu poza granicami Polski.

Ciekawostki na temat Zanzibaru

zanzibar-market

Jednym z najciekawszych momentów na urządzenie wycieczki na Zanzibar, jest lipiec. W tym miesiącu na wyspie organizowany jest coroczny panafrykański festiwal filmowy ZIFF. To prawdziwa gratka dla miłośników szeroko pojętej kinematografii. Co więcej, we wspomnianym miesiącu można cieszyć się nie tylko możliwością obcowania z takim rodzajem kultury, ale także słonecznymi dniami, podczas których temperatura nie zwykła spadać poniżej 24 stopni Celsjusza.

Zanzibar to jedno z tych miejsc, które warto poznawać przy pomocy kubków smakowych. Nie bez powodu nazywa się go Wyspą Przypraw — przykłady lokalnego streetfood’u naprawdę zachwycają. Najlepiej jest korzystać z ofert małych stoisk z jedzeniem. Można znaleźć je niemal wszędzie, sprzedawcy handlują smakołykami przy plażach, w centrum miejscowości, a także na targowiskach. Najpopularniejszy jest ten zlokalizowany w mieście Zanzibar, czyli Forodhani Gardens.

Podczas wycieczki na Zanzibar można zjeść obiad w lokalu, który został wzniesiony na kamieniu wynurzającym się z wody. Restauracja „The Rock” dość często gości na kartkach pocztowych. Nie powinno to nikogo dziwić, bo obiekt w istocie robi potężne wrażenie. Co ciekawe, aby wystąpić w roli gościa The Rock, trzeba dopłynąć tam łódką.

Wycieczka na Zanzibar: Relaks w Nungwi

Zanzibar Nungwi

Nungwi to jedna z tych miejscowości na Zanzibarze, gdzie panuje największy ruch turystyczny. Jest ona zlokalizowana 5 km od Kendwy i 50 km od Kamiennego Miasta. Miejsce to zyskało popularność dzięki plażom o niezwykłej urodzie, sympatycznym tubylcom i możliwości obserwowania ich podczas codziennej pracy.

Plaża w Nungwi to drobnoziarnisty piasek, łagodne zejście do turkusowej tafli Oceanu Indyjskiego i piękne rafy koralowe. To propozycja dla amatorów podziwiania egzotycznego krajobrazu i nurkowania.

Wycieczka na Zanzibar to niezwykła podróż, w której trakcie można odkryć wiele ciekawostek dotyczących nie tylko tej wspaniałej destynacji, ale także samego siebie. Podczas takiej wyprawy doskonale będą bawiły się zarówno te osoby, którym zależy na błogim leniuchowania, jak i te potrzebujące aktywnego wypoczynku.

Marzysz o podróży na Zanzibar?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Kusi Was lazurowa woda i piaszczyste wybrzeża Tanzanii? Wybierzcie się na rajskie wakacje na Zanzibarze. Odprężający relaks w miejscowości Nungwi, przy jednej z najpiękniejszych plaż świata, pozwoli odciąć się od codzienności. Czeka Was pobyt w sielskiej wiosce Jambiani, kojący odpoczynek w cieniu palm oraz wizyta w kolebce kultury suahili - kuszącym wonią przypraw i niepowtarzalnym klimatem Stone Town.

Podczas safari w Tanzanii udacie się w pogoń za dzikimi zwierzętami, których liczne stada spotkacie na tutejszej sawannie. Tanzania zachwyci Was nieskalaną przyrodą. Zaskoczy Was spokój i piękno bijące z rezerwatu w Ngorongoro, a także wyjątkowy krajobraz Serengeti. Spędzając końcówkę wakacji na Zanzibarze doznacie cudownych chwil na rajskiej plaży, otoczonej turkusowym oceanem.