Egzotyczne wakacje — najlepsze kierunki na wczasy w miesiącach letnich

wakacje w Indonezji

Każdy człowiek ma nieco inną definicję egzotyki. Dla większości jednak bezpośrednim skojarzeniem z nią jest urlop w pięknym miejscu, gdzie temperatura rzadko spada poniżej dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. Pożądane jest także otoczenie krajobrazu, który mocno różni się od tego, z jakim turysta obcuje na co dzień. Egzotyczne wakacje powinny być również okazją do niczym niezmąconego wypoczynku — troski, zmartwienia i obowiązki na jakiś czas muszą przestać istnieć. To najlepszy i najszybszy sposób na odzyskanie wewnętrznej równowagi i spokoju. 

Istnieje kilka miejsc, które cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem urlopowiczów. Wyjazdy tam nie są efektem tymczasowej mody, a raczej prawdziwą potrzebą znalezienia się w otoczeniu wszystkiego, co tak mocno odbiega od europejskiej rzeczywistości. Niesłabnącą popularnością cieszą się więc kierunki takie jak Indonezja, Zanzibar i Tanzania, Mauritius, a także nieco mniej oczywisty Singapur. Co sprawia, że nieustannie jest tak wielu chętnych do wyjeżdżania we właśnie te zakątki naszego globu? Poniżej prezentujemy kilka naszych wniosków dotyczących tego tematu. 

Indonezja — wakacje pośród tysiąca wysp

wakacje w Indonezji

Jeśli chciałoby się wymienić kilka najbardziej zachwycających i hipnotyzujących destynacji podróżniczych, to Indonezja z całą pewnością znalazłaby się w pierwszej piątce. Ten zróżnicowany kraj ma tę właściwość, że każdy kto go odwiedzi, prędzej czy później chce tam wracać. Jedni uważają, że wynika to z niezwykłej architektury, inni powodów szukają w doskonałej kuchni, a jeszcze kolejny są przekonani, że jest to konsekwencją wyjątkowej gościnności rdzennej ludności archipelagu. Przed wyprawą warto jednak zastanowić się nad tym, co chciałoby się zwiedzić. Poniżej prezentujemy Państwu kilka ciekawych pomysłów. 

Małpi las w Ubud — egzotyczne wakacje w Indonezji

Monkey Forest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całej Indonezji. To właśnie tam kierują swoje pierwsze kroki turyści przybywający na Bali. Małpi gaj to po prostu fragment tropikalnego lasu, w którym mieści się kompleks kilku świątyń zaprojektowanych w taki sposób, aby ich architektura wywoływała bezpośrednie skojarzenia z założeniami filozofii hinduistycznej. Choć budynki mieszczące się w tej gęstwinie z pewnością zasługują na solidną porcję uwagi, to niestety podróżnicy przychodzą tam ze względu na małpy mieszkające w lesie. Na miejscu można spotkać ponad sześćset Makaków, które potrafią zrobić więcej niż tylko pozytywne wrażenie. 

Seminyak — Bali, czyli miejsce dla wymagających 

Seminyak jest jedną z turystycznych dzielnic położonych w zachodniej części Bali w Indonezji. Miejsce to znajduje się na północ od Kuta i Legian. Na początku swojego istnienia Seminyak było oddzielną miejscowością, obecnie jednak występuje w roli przedmieści Kuty. 

Ciekawostką jest, że ten punkt na balijskiej mapie jest znacznie mniej popularny od wspomnianej już Kuty. W konsekwencji okazuje się, że Seminyak nie oblegają turyści, dzięki czemu można tam wypocząć na naprawdę wysokim poziomie. Warto wspomnieć, iż najbardziej zadowoleni z pobytu w tej części Bali są młode pary, którym zależy na tym, aby w ich bezpośrednim otoczeniu nie było zbyt wielu rodzin z dziećmi. Familie z kolei chętniej wybierają spędzenie wolnych chwil w nieco bardziej turystycznej Kucie. 

Nusa Penida na Bali — dlaczego warto odwiedzić? 

Jedną z najbardziej urokliwych wysp w Indonezji jest Nusa Penida. Na miejscu można spędzić czas w wyjątkowo pięknych okolicznościach tropikalnej przyrody. Wielu turystów decyduje się również na urządzenie sobie objazdówki po tym terenie — warto wówczas poświęcić nieco uwagi lokalnym plażom. Nasze osobiste TOP 3 najładniejszych fragmentów wybrzeża prezentuje się następująco:

 1. Crystal Bay — piaszczysta plaża i krystaliczna woda, w której dno widać nawet z kilku metrów;
 2. Pasih Andus — w tym miejscu można oddawać się przyjemności oglądania pięknych widoków, należy jednak pamiętać, że w to miejsce prowadzi bardzo wyboista droga;
 3. Angel’s Billabong — to naturalny basen, w którym poziom wody jest uzależniony od pory dnia. 

Indonezja jest zachwycająca i za każdym razem, gdy się ją opuszcza, można odnieść wrażenie, że wciąż nie odkryło się nawet jednej dziesiątej jej całkowitego potencjału. 

Egzotyczne wakacje — Zanzibar, czyli wyspa przypraw

egzotyczne wakacje

Kiedyś afrykańskim magnesem na turystów z całego świata był Egipt, później nadeszły czasy, gdy rolę wabiku przejęły kraje takie jak Maroko i Tunezja. Co obecnie wzbudza ponadprzeciętne zainteresowanie podróżników? Oczywiście, że Zanzibar. Wiele osób jest zdania, że jest to jeden z najspokojniejszych puntów na mapie naszej planety. Czas zdaje się płynąć tam wolniej, a lokalna kuchnia rozpala kulinarne fantazje nawet najbardziej wytrawnych turystów. Nie warto jednak wierzyć nam na słowo, najlepiej jest weryfikować podobne informacje samodzielnie. 

Atrakcje na Zanzibarze — co zobaczyć podczas wyjazdu?

Zanzibar sam w sobie jest jedną wielką atrakcją turystyczną. Panująca na miejscu atmosfera i możliwość wypoczywania w ciepłym klimacie dla wielu osób jest wszystkim, czego oczekują od czasu spędzonego na wakacjach. My jednak doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, iż duże grono podróżników pragnie doświadczać odwiedzanego państwa również na inne sposoby. W związku z tym postanowiliśmy przygotować naszą subiektywną listę ciekawych punktów znajdujących się w obrębie zanzibarskiej mapy. Mowa jest o:

 1. Park Narodowy Jozani — jedno z najbardziej zachwycających miejsc w całej Afryce;
 2. Butterfly Center, czyli farma motyli — warto odwiedzić to miejsce przy okazji wyjazdu do Jozani;
 3. Muzeum Pałacowe w Stone Town oraz znajdujący się tam targ niewolników — tę propozycję docenią najbardziej te osoby, które lubią historię;
 4. Prison Island — to dość nieoczywista atrakcja, ale zapewniamy, że zasługuje ona na naprawdę solidną porcję uwagi;
 5. Jaskinie w Mangapwani, czyli coś dla fanów naturalnych ciekawostek;
 6. Plantacje przypraw, takich jak goździki, gałka muszkatołowa i cynamon, które rozsiane są praktycznie po całej wyspie. 

Przypominamy jednak, że nie należy ograniczać się do cudzych rekomendacji — zawsze warto poszukiwać inspiracji we własnym zakresie. To właśnie wtedy można przeżyć najwspanialsze przygody. 

Jakie przyprawy przywieźć z wakacji na Zanzibarze?

Zanzibar pachnie na wiele różnych sposobów. Przechadzając się pomiędzy lokalnymi targowiskami nie trudno poczuć wokół siebie woń goździków, gałki muszkatołowej i cynamonu. Na całej wyspie jest sporo plantacji tych roślin, o czym wspominaliśmy już w poprzednim akapicie. 

To właśnie te przyprawy cieszą się największą popularnością wśród turystów. Warto zaopatrzyć się w nie podczas wakacji, aby po powrocie móc dodawać przygotowywanym w domu potrawom odrobiny ekstrawagancji i egzotycznego aromatu. 

Tanzania — wakacje blisko natury

egzotyczne wakacje

Poszukiwacze silnych wrażeń i łowcy emocji z pewnością docenią atmosferę, która panuje w Tanzanii. Ten kraj to gwarancja przeżycia niesamowitych przygód, jakie z powodzeniem będzie można opowiadać znajomym podczas zimowych wieczorów. Egzotyczna roślinność, możliwość obcowania z zupełnie inną kulturą, bogactwo nieznanych dotąd smaków i afrykańskie zwierzęta przecinające piękne elementy krajobrazu — wszystko to, a także wiele więcej czeka na odważnych turystów wybierających się na urlop do samego serca Afryki. 

Krater Ngorongoro — jedno z najbardziej fascynujących miejsc w Afryce

Ten niezwykły punkt na mapie Tanzanii znajduje się około 180 kilometrów na zachód od Aruszy i jest jednym z obiektów, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wspomniany krater mieści się w Parku Narodowym o tej samej nazwie. Jest to największa kaldera na świecie. 

Krater nie został naruszony i pozostanie niewypełniony. Oczywiście jest również nieaktywny, więc zwiedzanie jego okolic nie wiąże się z żadnym dużym zagrożeniem. Warto wiedzieć, iż dno krateru znajduje się na wysokości 1800 m n.p.m., a sam obiekt został uznany za jeden z Siedmiu Cudów Naturalnych w Afryce. 

Park Narodowy Serengeti — odpoczynek od codzienności w otoczeniu przyrody

Do rozsławienia parku Serengeti przyczyniło się przede wszystkim występowanie tam zjawiska wielkiej migracji. Antylopy, zebry, gazele i bawoły w określonym czasie urządzają sobie tamtędy przejście z jednej części kraju, to drugiej. Widok ten jest prawdziwie fascynujący, większość turystów jest zgodna co do faktu, że obserwowanie dzikich zwierząt w tym konkretnym okresie dostarcza wielu, niesamowitych wrażeń i budzi nieznane do tej pory emocje. 

Madagaskar — wczasy wśród Baobabów

wakacje na Madagaskarze

Z Madagaskarem zwykle kojarzą się lemury, baobaby i jedna z bajek wytwórni DreamWorks. Warto jednak wiedzieć, iż Czerwona wyspa jest przy okazji wyjątkowo głęboką kopalnią przygód. Choć miejsce to znajduje się w granicach Afryki, to w rzeczywistości wydaje się ono zupełnym indywiduum pod względem krajobrazu, kultury i panujących tam tradycji. Co więcej, wycieczka na Madagaskar nie wymaga od podróżującego żadnych szczególnych wyrzeczeń. Nie trzeba kilkumiesięcznych przygotowań, aby odwiedzić ten fascynujący skrawek lądu. W związku z tym warto zacząć pakować się już dziś!

Park Narodowy Tsingy de Bemaraha — zresetuj swój umysł

To miejsce to prawdziwy skarb natury, który czasami bywa nazywany również „skalnym lasem”. Liczne przejścia pomiędzy skałami wymagają maksymalnego skupienia. Sam spacer po tym terenie dostarcza sporo adrenaliny, ale jednocześnie wymusza na podróżniku to, aby zrezygnował z myślenia o codzienności.

W świecie, w którym nieustannie toczy się bitwa o czas, warto odpuścić sobie pewne sprawy i sklupić się tylko na tym, co ważne jest w danej chwili. W Tsingy de Bemaraha jest to możliwe.

Wyspa Nosy Be — propozycja dla amatorów sportów wodnych

Nosy Be to taki mały raj na ziemi, który z każdej strony porasta bujna roślinność. Wysepka cieszy się ogromną popularnością wśród osób zafascynowanych nurkowaniem i innymi sportami wodnymi. 

Ciekawostką jest, że w tym miejscu podróżnicy mogą korzystać także z atrakcji takich jak zwiedzanie plantacji kwiatów wanilii, pieprzu, a także aromatycznej kawy. 

Mauritius — wakacje w raju

wakacje na Madagaskarze

Na świecie jest kilka takich miejsc, które wydają się zmaterializowaną wizją rajskiego ogrodu. Jednym z nich jest Mauritius — wyspa ta charakteryzuje się doskonałymi warunkami pogodowymi, które utrzymują się praktycznie przez cały rok i wyjątkowo pięknymi okolicznościami przyrody. Niektórzy są zdania, że w uroku Mauritiusa można zatracić się do tego stopnia, że istnieje tam szansa przegapienia świąt Bożego Narodzenia. Niewykluczone, że jakieś ziarno prawdy w tym jest — wystarczyłoby przez kilka dni nie opuszczać lokalnych plaż i upajać się widokiem wschodzącego i zachodzącego słońca. 

Piękny Mauritius — ceny na afrykańskiej wyspie

Walutą, która obowiązuje na Mauritiusie, jest rupia maurytyjska (MUR). W LUTYM 2020 jej kurs prezentował się następująco: 1 MUR = 0,11 PLN. Poniżej przedstawiamy Państwu listę cen kilku wybranych produktów spożywczych i usług, aby zorientować się w cechach panujących w tym rajskim zakątku:

 • bagietka francuska — ok. 1 PLN,
 • litr lodów — około 3-5 PLN,
 • sok z tamaryndowca kupiony na bazarze — ok. 1-2 PLN,
 • soki owocowe w kartonie — od 5 do 9 PLN,
 • hamburger z frytkami w barze — ok. 30 PLN,
 • samosy (1 sztuka) — ok. 2-3 PLN,
 • porcja mięsnych kulek z ryżem — 10-15 PNL.

Jak wynika z informacji przedstawionych powyżej — ceny na Mauritiusie nie są zatrważająco wysokie, co oznacza, że wyjazd w te rejony jest świetną propozycją!

Wycieczka do Singapuru — poznaj bliżej futurystyczne miasto

wakacje w Azji

Singapur pod wieloma względami różni się od kierunków opisanych powyżej. Nie jest to rajski zakątek, w którym można odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, a wręcz przeciwnie — Singapur to miasto, gdzie panuje atmosfera metropolii. Czasami bywa głośno i gwarno, a jednak każdego roku pojawiają się kolejni chętni na wyjazd we właśnie tym kierunku. Z czego wynika ten fenomen? Głównie z faktu, iż miejsce to jest żywym pomnikiem rozwoju technologicznego. Futurystyczne budynki, siedziby największych korporacji świata i widoczna wśród mieszkańców pogoń za sukcesem dla wielu turystów jest nie tylko fascynująca sama w sobie, ale stanowi również źródło czerpania inspiracji. 

Wakacje w Singapurze — co warto zobaczyć podczas wyjazdu?

Jeśli chodzi o najważniejsze punkty na turystycznej mapie Singapuru, to na największą uwagę zasługują:

 1. Symbol miasta, czyli Merlion — wielka lwia głowa i tułów ryby to absolutny must see w tej części Azji;
 2. Marina Bay — warto wiedzieć, że najlepiej prezentuje się tuż po zachodzie słońca;
 3. Marina Bay Sands wraz ze słynnym hotelem w kształcie łodzi;
 4. Futurystyczne ogrody, czyli jedno z najważniejszych miejsc w Singapurze. To właśnie tutaj turyści najczęściej kierują swoje pierwsze kroki;
 5. Ogród zoologiczny w Singapurze — tę konkretną atrakcję szczególnie mocno docenią najmłodsi globtroterzy.

Ciekawostki o Singapurze — dlaczego jest tak interesujący?

W Singapurze nie występują stałe rzeki, co czyni to państwo w pewnym sensie wyjątkowym. Nie jest to również kraj, który zachwyci amatorów wspinaczek górskich, ponieważ najwyższy z singapurskich szczytów wznosi się zaledwie na 162 m n.p.m.. 

Nie każdy wie, że w języku sanskryckim „Singapur” oznacza „Miasto Lwa. Wyrażenie jest zbitką wyrazów „singa” (tł. lew) i „pura” (tł. miasto).

Port, który zlokalizowany jest w Singapurze przyjmuje praktycznie wszystkie typy statków. Przypływają one tam z ponad sześciuset portów ze stu dwudziestu pięciu krajów świata. W singapurskim porcie jednocześnie może zostać przyjętych aż tysiąc statków. 

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Przed Wami niezapomniana podróż na maleńki Reunion, który urzeknie Was spektakularnymi krajobrazami, unikalną dziką przyrodą oraz aromatyczną kuchnią kreolska przepełnioną bogactwem przypraw. Po pełnej wrażeń wycieczce po Reunionie czekają Was wakacje na rajskim Mauritiusie i błogi relaks na pięknych piaszczystych plażach, obmywanych ciepłymi wodami Oceanu Indyjskiego.

Przedstawiamy Wam dwie tropikalne perły Oceanu Indyjskiego – Madagaskar i Mauritius. Czekają na Was idylliczne plaże, palmy kokosowe oraz lazurowa woda. W trakcie wycieczki po Madagaskarze będziecie mieć okazję do wędrówki przez dziewiczą dżunglę i podziwiania z wiszących mostów skalnego labiryntu. Wakacje na Mauritiusie zapewnią Wam natomiast przestrzeń do błogiego relaksu.

Podczas wycieczki do Wietnamu poznacie największe atrakcje kraju i zakosztujecie jego różnorodności. Po wizycie w gwarnym Hanoi, moment wytchnienia odnajdziecie w czasie rejsu przez zatokę Ha Long. Trekking w regionie Sapa oczaruje Was widokiem rozległych pól ryżowych i pokrytych zielenią wzniesień. Sajgon zachwyci intensywnością azjatyckiej metropolii, a piaszczyste plaże nadmorskiego Mui Ne zapewnią błogie odprężenie.

Słodkie lenistwo na rozgrzanym od słońca piasku, w otoczeniu palm kokosowych i lazurowej wody? Spędźcie luksusowe wakacje na Mauritiusie. Tutaj czas płynie zdecydowanie wolniej, a niespieszny rytm życia zachęca do relaksu. Poznajcie kulturę wyspy, skosztujcie miejscowych specjałów, delektujcie się urokiem rajskich plaż i poznajcie bogactwo podwodnej fauny skrytej pomiędzy zakamarkami rafy koralowej.

Od czasu do czasu dobrze jest zmienić otoczenie. Najlepiej udać się na safari w Kenii, gdzie doświadczycie bliskości natury i gdzie żyją Masajowie, którzy inaczej niż my patrzą na świat. Po niezapomnianym safari w Masai Mara wyruszycie na Diani Beach, najpiękniejszą kenijską plażę, na której zrelaksujecie się otuleni delikatnym piaskiem. W ten przyjemny sposób oderwiecie się od europejskiej cywilizacji na tydzień.

Podczas safari w Tanzanii udacie się w pogoń za dzikimi zwierzętami, których liczne stada spotkacie na tutejszej sawannie. Tanzania zachwyci Was nieskalaną przyrodą. Zaskoczy Was spokój i piękno bijące z rezerwatu w Ngorongoro, a także wyjątkowy krajobraz Serengeti. Spędzając końcówkę wakacji na Zanzibarze doznacie cudownych chwil na rajskiej plaży, otoczonej turkusowym oceanem.

Zapraszamy Was w samo serce afrykańskiej głuszy. To będzie niezapomniana przygoda! Poznajcie ich świat i zobaczcie na własne oczy cuda natury. Safari w Kenii to zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji dostępnych dla turystów! Na koniec dajcie się pochłonąć błogiemu lenistwu na rajskiej plaży Diani Beach. Przez długi czas nie zapomnicie romantycznych spacerów brzegiem morza, o zachodzie słońca.

Kusi Was lazurowa woda i piaszczyste wybrzeża Tanzanii? Wybierzcie się na rajskie wakacje na Zanzibarze. Odprężający relaks w miejscowości Nungwi, przy jednej z najpiękniejszych plaż świata, pozwoli odciąć się od codzienności. Czeka Was pobyt w sielskiej wiosce Jambiani, kojący odpoczynek w cieniu palm oraz wizyta w kolebce kultury suahili - kuszącym wonią przypraw i niepowtarzalnym klimatem Stone Town.

Przed Wami egzotyczna wycieczka do Tajlandii, Wietnamu i Kambodży. W Hanoi jest jak w filmie z Brucem Lee - nad rzeką, wśród mgły, Wietnamczycy ćwiczą tai-chi. W mieście za to panuje gwar. Nie zapomnicie zapierającego dech w piersiach rejsu po zatoce Ha Long, tajemniczych jaskiń i tutejszych mieszkańców. Kambodża zabierze Was w mistyczny świat, a Bangkok zarazi Was swoją kolorową energią.

Wakacje na Filipinach rozpoczną się od chaotycznej i gwarnej Manili. Stamtąd udacie się na Boracay, której plaże słyną z drobniutkiego, delikatnego piasku i obłędnie turkusowej wody. Na Palawanie z kolei, który nadal zachował swój dziewiczy charakter, fascynaci przyrody odnajdą swój raj, dzięki jednemu z największych skupisk koralowców, a w lasach deszczowych - dzięki rzadkim gatunkom zwierząt.

Cieszcie się niezapomnianym doświadczeniem jakim są wakacje na Filipinach. Poznacie rozwijające się na styku tradycji i nowoczesności Cebu City, aby następnie zanurzyć się w przejrzystych wodach obmywających brzegi Panglao. Bohol ugości Was widokami rozległych pól ryżowych, dżungli oraz Czekoladowych Wzgórz. Zwieńczeniem będzie zachwycająca swym pięknem wyspa Malapascua.

Przed Wami intensywna i różnorodna wycieczka do Wietnamu! Od wielkomiejskiego zgiełku miast Hanoi i Sajgonu, po niezapomniane widoki bajecznych formacji skalnych zatoki Ha Long. Urzekające miasteczko Hoi An zachwyci architekturą i niepowtarzalną atmosferą, a rejs po Delcie Mekongu zapisze się w pamięci obrazem soczystej roślinności i handlarzy sprzedających owoce prosto ze swoich łodzi.

Wakacje w Wietnamie to opcja dla głodnych wrażeń. Trasa biegnie od gwarnego, tętniącego życiem Hanoi. Następnie czekają zapierające dech widoki na zatokę Ha Long, wizyta w zielonej prowincji Ninh Binh oraz kilka dni spędzonych w klimatycznym miasteczku Hoi An, znanego z handlu dobrami miejscowych rolników. Finałem wycieczki będzie relaks na urokliwej wyspie Phu Quoc, znanej z bajkowych plaż.