AUSTRALIA

Australia - zagubiona pośród bezkresu Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku, kraina Aborygenów, misiów koala, kangurów i bezkresnych pustynnych przestrzeni.

Niezapomniana wycieczka do Australii

Wakacje w Australii pozwolą Wam w pełni odkryć czerwony ląd. Wspaniała dzika przyroda, buzujące energią wielomilionowe miasta, dziewicze plaże, idealne warunki do surfingu i zawsze uśmiechnięci mieszkańcy. To wszystko i o wiele więcej znajdziecie na najdalszym kontynencie świata!

Szyte na miarę wakacje w Australii

Wycieczka do Australii - krainy kipiącej różnorodnością. To właśnie tutaj wielkie, nowoczesne metropolie sąsiadują ze spalonym słońcem buszem. A turkusowe wody oceanu, oblewają brzegi kontynentu, ukrywając pod swoją powierzchnią Wielką Rafę Koralową.

Australia - co warto zobaczyć?

Sydney

Oblane ciepłymi wodami kultowej zatoki Sydney Harbour, przystrojone rajskimi plażami, wpadającymi wprost do oceanu klifami i soczyście zieloną roślinnością. Atrakcje Sydney można wymieniać bez końca. Miejsca, które są ikonami nie tylko samego miasta, ale i kraju, takie jak Watson Bay, Sydney Opera House i Sydney Harbour Bridge, oferujący możliwość spaceru po łuku, mającym w najwyższym punkcie 137 metrów.

Melbourne

Melbourne  jest różnorodnym koktajlem kultur, doprawionym zachwycającą, artystyczną bohemą, widoczną na każdym kroku pod postacią licznych galerii, występów ulicznych artystów i stylu, będącego połączeniem nowoczesności i industrialu. Szczególny zachwyt Melbourne pozostawia w sercach podróżników, doceniających wrażenia smakowe. Dzieje się tak za sprawą ogromnego bogactwa lokalnej gastronomii.

Uluru

Zlokalizowana w samym sercu Australii święta skała Aborygenów. Miejsce niezwykłe, otoczone przez rdzennych mieszkańców tego kontynentu największą czcią i uważane przez nich za punkt, w którym narodził się świat. Majestatyczna formacja skalna, która wznosi się na wysokość 300 metrów i ma w obwodzie aż 8 kilometrów. Można tutaj poczuć wyjątkową, mitologiczną energię i zagłębić się w świat rdzennej kultury.

Great Ocean Road

Licząca 243 km droga, wiodąca wzdłuż zapierającego dech w piersiach, południowego wybrzeża Australii. Bajkowe zatoczki, miasteczka o prawdziwie surferskim klimacie, których ulicami przechodzą się spaleni słońcem, uśmiechnięci ludzie. Unikalne formacje skalne, wyrastające wprost ze spienionych, lazurowych fal. Liczne punkty widokowe i trasy spacerowe, Great Otway National Park, las Koali, zachody słońca z widokiem na 12 Apostołów. To właśnie Great Ocean Road!

Wyspy Whitsunday

Rajskie wysepki położone nad Wielką Rafą Koralową. Niezwykły archipelag 74 wysp o plażach usypanych ze śnieżnobiałego piasku, połączonych lazurową wodą i ciągnącymi się smugami malowniczych mielizn, to miejsce, w którym chce się pozostać na zawsze. Czas płynie tutaj wolno, w tempie przesuwanego falami oceanu piasku. Na największą plażę, odciętą od świata Whitehaven, można dopłynąć łódką lub dolecieć samolotem. Uroku wyspie dodaje brak hoteli, sklepów i restauracji.

Góry Błękitne

Kraina szczytów gęsto porośniętych eukaliptusami, które uwalniają cudowne olejki, tworząc niezwykłą niebieską mgiełkę, unoszącą się w powietrzu. Góry Błękitne wypełnione są kojącym dźwiękiem szumiącej w strumieniach, jeziorach i wodospadach, krystalicznie czystej wody. Pośród kanionów i zielonych dolin wije się ponad 140 km szlaków, na których można podziwiać fantastyczne formacje skalne. Niewątpliwą gratką dla miłośników roślin jest zlokalizowany na wysokości 1000 m n.p.m. ogród botaniczny.

Oferty wycieczek do Australii

Inne oferty, które mogą Cię zainteresować

Mistyczna podróż po zakamarkach świątynnych kompleksów Jawy oraz niezapomniane doświadczenie wielobarwnych krajobrazów Bali. Czas na relaks w otoczeniu soczystej roślinności oraz malowniczych plaż. Wszystko to dopełnione degustacją lokalnych przysmaków oraz poznaniem miejscowych obyczajów. Dajcie się skusić na obcowanie z bogatą kulturą, podczas niezapomnianej wycieczki do Indonezji.

Spędźcie niezapomniane wakacje w Indonezji, skoncentrowane na relaksie w otoczeniu zapierających dech w piersiach krajobrazów Bali i okolicznych wysp. W cieniu świątyń miasta Ubud odnajdziecie spokój, a energię dodadzą Wam pokazy tradycyjnego tańca, masaże i spacery w egzotycznej scenerii. Na Nusa Lembongan oraz Gili Air czekają rajskie plaże, nurkowanie wśród raf koralowych oraz błogi relaks.

Plaże Bali słynącej z egzotycznej przyrody zaskoczą Was czarnym, wulkanicznym piaskiem i idelanym warunkami do surfingu. Przesympatyczni mieszkańcy wyspy z kolei poczęstują Was owocami morza i wszystkimi możliwymi gatunkami ryżu. Lombok obfituje w dzikie, niebiańskie plaże, zieleń i spokój, którego tak często dzisiaj poszukujemy. Wybierzcie się z nami na wakacje życia w Indonezji!

Kiedy jechać do Australii?

Najlepszym okresem na wakacje w południowej i wschodniej Australii jest wiosna (od września do listopada) i jesień (od marca do maja). Lato (od grudnia do lutego) jest bardzo gorące, a zimą (od czerwca do sierpnia) często pada. Nurkowanie na Rafie Koralowej najlepiej zaplanować od maja do października (od listopada do kwietnia w tych rejonach występują częste opady deszczu, a temperatura przekracza 40°C).

Stolica Australii : Canberra 

Różnica czasu : w zależności od regionu i terminu od +7 do +11 godzin 

Język : angielski

Populacja : 26 mln

Powierzchnia : 7 688 tys. km²

Waluta Filipin : Dolar australijski (AUD)

Więcej informacji : Wikipedia

Obywatele RP podróżujący do Australii w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące muszą posiadać wizę, o którą należy wnioskować online. Wiza jest bezpłatna. Wnioski można składać za pośrednictwem strony internetowej https://immi.homeaffairs.gov.au/

Nie ma szczepień obowiązkowych przed podróżą do Australii. Zaleca się natomiast szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, błonicy oraz durowi brzusznemu.

Kuchnia australijska jest zróżnicowana i odzwierciedla wielokulturowy charakter kraju. Składa się z elementów aborygeńskich, brytyjskich, europejskich i azjatyckich. Jest to kuchnia oparta na świeżych składnikach, często wykorzystująca owoce morza, mięso, warzywa i owoce.Najbardziej typowymi potrawami są:

1. Stek z kangura czy krokodyla w sosie curry, filet ze strusia emu z migdałami i calvados, czy fish and chips z rekina.
2. Meat pie – wytrawne, pieczone ciasto nadziewane mięsem, często podawane jako przekąska.
3. Vegemite on Toast – popularna przekąska składająca się z grzanek posmarowanych pastą z drożdży.
4. Damper – tradycyjny chleb pieczony na ognisku lub w piecu, często serwowany w towarzystwie herbaty lub… rumu.
5. Lamingtons – narodowe ciastka Australii, czyli biszkoptowe sześciany oblane gęstą czekoladą i posypane słodkimi wiórkami.

Australia jest dość drogim krajem, a ceny jedzenia są wysokie, znacznie wyższe niż w Polsce i nieco wyższe niż na zachodzie Europy. Oto przybliżone ceny niektórych produktów spożywczych i potraw:

Obiad w lokalnej jadłodajni: 50-70 PLN;
Obiad w restauracji średniej klasy: 120-150 PLN;
Hamburger – 50 PLN;
Stek z kangura – 150 PLN;
Piwo: 15-20 PLN;
Coca-cola: ok. 10 PLN;
Woda mineralna: 6-8 PLN;
Chleb – 10 PLN;
Wędliny – 70 PLN

1. Transport publiczny w Australii, zwłaszcza w większych miastach, jest dobrze rozwinięty. Warto zapoznać się z systemem komunikacji miejskiej i ewentualnie rozważyć zakup karty opłat transportowych.
2. W Australii obowiązuje ruch lewostronny, a wysokiej jakości drogi ułatwiają długie podróże.
3. Aby kierować samochodem, wymagane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.
4. W Australii akceptowane są karty kredytowe wszystkich większych banków działających na świecie.
5. Australia ma trzy główne strefy czasowe: EST, CST i WST. Różnice czasu między poszczególnymi strefami wynoszą od 30 minut do 2 godzin.
6. Nie ma konkretnych zasad w kwestii napiwków – zazwyczaj wynosi on 10-15%.

1. Melbourne Cup to najbardziej prestiżowy wyścig konny w Australii, który odbywa się każdego pierwszego wtorku listopada. Jest to dzień wolny od pracy, podczas którego ludzie ubierają się elegancko, aby obserwować wyścigi.
2. Didgeridoo to tradycyjny instrument muzyczny Aborygenów, wykonany z gałęzi eukaliptusa, który odgrywa ważną rolę w kulturze i ceremoniach aborygeńskich.
3. Ceremonia „Welcome to Country” to tradycyjne powitanie Aborygenów, podczas którego starszyzna plemienna powita przybyszów i wprowadzi ich na terytorium swojego plemienia, przy okazji dzieląc się historią i kulturą.
4. Surfing to nie tylko sport, ale również ważna część kultury australijskiej, z ponad 10 000 plażami i bogatą historią surfingu, która sięga początków XX wieku.
5. Australijczycy uwielbiają organizować spotkania na świeżym powietrzu, gdzie grillują mięso i warzywa na grillu, nazywanym lokalnie „barbie”.

1. Australia jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, które nie występują gdzie indziej na świecie, takich jak kangury, koale, emu czy wombaty.
2. Australijskie terytorium obejmuje obszar ponad 7,6 miliona kilometrów kwadratowych, co czyni ją szóstym co do wielkości krajem na świecie. Jednak populacja Australii wynosi około 25 milionów, co oznacza, że ​​kraj ten ma jedną z najniższych gęstości zaludnienia na świecie.
3. Great Barrier Reef to największy na świecie system raf koralowych, rozciągający się na ponad 2 300 kilometrów wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii.
4. W marketach można kupić mięso z kangura które jest najtańszym mięsem w Australii.
5. W sercu australijskiej pustyni znajduje się Uluru, potężny monolit, który jest jednym z najbardziej ikonicznych symboli Australii. Jest on świętym miejscem dla rdzennych Australijczyków.
6. Góra Kościuszki, najwyższy szczyt Australii, została nazwana przez Edmunda Strzeleckiego, polskiego odkrywcę.
7. W Australii mieszka 17 z 26 najbardziej toksycznych gatunków węży na świecie. Choć nie ma ich na każdym rogu, warto być czujnym, gdyż w razie spotkania z wężem, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jest on jadowity.

Polecamy  zapoznanie się z poradnikiem Polak za granicą przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym znajduję się wiele przydatnych informacji.

Zaplanuj swoje wakacje w Australii

WordPress Theme built by Shufflehound. © Feel The Travel
Podróże szyte na miarę, egzotyczne wakacje