BIRMA

Birma jest pięknym, nadal w dużej mierze nieodkrytym i przepełnionym mistycznymi miejscami oraz fantastycznymi widokami zakątkiem Azji. Birma zaprasza na ekscytującą podróż, która na zawsze pozostanie w Waszej pamięci!

Egzotyczna wycieczka do Birmy

 Birma to wycieczka do krainy uśmiechniętych ludzi. Krainy, w której tydzień trwa 8 dni i według tradycyjnej astronomii, występują w nim dwie środy, obie trwające po 12 godzin. To kraj szalonego ruchu ulicznego, soczyście zielonej, tropikalnej roślinności, rajskich plaż i niezliczonych świątyń. Indywidualne wakacje w Birmie to przepis na doświadczenie autentycznej i nieskomercjalizowanej Azji.

Szyte na miarę podróż do Birmy

 Wycieczka do Birmy jest okazją, aby na własne oczy zobaczyć Miasto Klejnotów, równinę czterech tysięcy świątyń, magiczne jezioro Inle, z wybudowanymi na palach wioskami i pływającymi ogrodami. Rajskie plaże, przystrojone setkami kokosowych palm i rybackich łódek, to także obowiązkowy punkt wycieczki do Birmy.

Birma - co warto zobaczyć?

Mandalay

Przydomek "Miasto Klejnotów" Mandalay zawdzięcza niezwykłym świątyniom, znajdującym się na jego terenie i w okolicy. Mandalay, położone u podnóża świętej góry, Wzgórza Mandalay, to niewątpliwie kwintesencja prawdziwej Azji. Zatłoczone ulice, szalony ruch drogowy, tysiące różnej maści skuterów, rowerów i innych pojazdów. Targi obfitości, na których znaleźć można dziesiątki gatunków owoców i warzyw o fantastycznych kolorach, zapachach i nazwach.

Bagan

Bagan to starożytne miasto, które niegdyś było stolicą Pierwszego Imperium Birmańskiego. Księstwo Bagan jest położone na rozległej równinie, pokrytej soczyście zieloną roślinnością. Miejsce to nazywane jest Równiną Dwóch Tysięcy Pagód. Bagan to z pewnością jedno z najbardziej mistycznych i zapierających dech w piersiach miejsc na naszej planecie i "must see" podczas wycieczki do Birmy. Szczególnie magiczne o wschodzie słońca, kiedy nad równinę wznoszą się liczne balony.

Inle Lake

Spędzając wakacje w Birmie koniecznie udajcie się w rejs po malowniczym jeziorze Inle Lake. Niezwykły klimat, drugiego co do wielkości jezioro w Birmie, tworzą wioski plemienia Intha, zbudowane na palach, pływające ogrody oraz rybacy, którzy wiosłują w bardzo charakterystyczny sposób, używając jednej nogi. Największymi atrakcjami są tutaj pagoda Phaung – daw – Oo, Klasztor Skaczących Kotów i targ, na którym handlują ludzie z górskich plemion Mjanmy.

Ngapali

Ngapali to niewielka miejscowość, położona na wybrzeżu Zatoki Bengalskiej. Miejsce to słynie głównie z przepięknej plaży, o białym piasku i lazurowej wodzie, rozciągającej się na długość 12 km. Poza rajską plażą, w Ngapali znajduje się targ, na którym można zaopatrzyć się w lokalne produkty, takie jak jedzenie, ubrania i pamiątki. Niepowtarzalny klimat nadają Ngapali setki małych, rybackich łódek, które wypływają na połowy zarówno za dnia, jak i w nocy. To idealne miejsce na leniwe, pełne relaksu wakacje w Birmie.

Yangon

Jednym z miejsc, które warto odwiedzić podczas podróży do Bimy jest Yangon. Znajdująca się w tym mieście słynna świątynia Shwedagon to zapierający dech w piersiach obiekt, będący jedną z największych atrakcji Birmy. Ilość złota i szlachetnych kamieni, jakie zostały użyte do budowy tej pagody, sprawia, że to z pewnością jedna z najcenniejszych, buddyjskich świątyń na całym świecie. Mistyczną atmosferę Shwedagon dopełnia legenda, mówiąca o tym, że pod świątynią ukryto szkatułkę z ośmioma włosami Buddy.

Oferty wakacji w Birmie

W trakcie wycieczki do Birmy, doświadczycie niesamowitej atmosfery tradycyjnych, buddyjskich świątyń. Birma przywita Was słonecznym uśmiechem i niezapomnianymi widokami. Wybierzcie się na wędrówkę przez równinę tysięcy pagód. Poznajcie rybaków z plemienia Intha, wiosłujących jedną nogą. A na koniec - zrelaksujecie się w rajskim Ngapali, położonym nad turkusowymi wodami Zatoki Bengalskiej.

Inne oferty, które mogą Cię zainteresować

Podczas niezapomnianych wakacji w Tajlandii zasmakujecie energii wiecznie tętniącego życiem Bangkoku, zanurzycie się w kulturze Tajów, będziecie się delektować miejscowymi specjałami i wreszcie - wyciszycie zmysły relaksując się w cieniu palm. Nie wybierajcie pomiędzy aktywnym wypoczynkiem a całkowitym odprężeniem, skoro można je z sobą połączyć. Cieszcie się niepowtarzalnym charakterem Tajlandii.

Wakacje w Wietnamie to opcja dla głodnych wrażeń. Trasa biegnie od gwarnego, tętniącego życiem Hanoi. Następnie czekają zapierające dech widoki na zatokę Ha Long, wizyta w zielonej prowincji Ninh Binh oraz kilka dni spędzonych w klimatycznym miasteczku Hoi An, znanego z handlu dobrami miejscowych rolników. Finałem wycieczki będzie relaks na urokliwej wyspie Phu Quoc, znanej z bajkowych plaż.

Przed Wami intensywna i różnorodna wycieczka do Wietnamu! Od wielkomiejskiego zgiełku miast Hanoi i Sajgonu, po niezapomniane widoki bajecznych formacji skalnych zatoki Ha Long. Urzekające miasteczko Hoi An zachwyci architekturą i niepowtarzalną atmosferą, a rejs po Delcie Mekongu zapisze się w pamięci obrazem soczystej roślinności i handlarzy sprzedających owoce prosto ze swoich łodzi.

Kiedy jechać do Birmy?

 W Birmie wyróżnia się porę suchą, panującą od listopada do kwietnia oraz deszczową trwającą od maja do października. Ze względu na stosunkowo niewysokie temperatury, idealną porą na podróż do Birmy jest okres od listopada do lutego.

Pogoda w Birmie

Kambodża, pogoda

Stolica Birmy : Naypyidaw

Różnica czasu :  +4.30 godziny w lecie i +5.30 godziny w zimie

Język : birmański

Populacja : 53,26 mln

Powierzchnia : 679 tys. km²

Waluta Birmy : Kyat (MMK)

Więcej informacji : Wikipedia

Obywatele polscy wyjeżdżający do Birmy objęci są obowiązkiem wizowym.  Wizę jednokrotnego wjazdu o maksymalnej długości pobytu do 28 dni można uzyskać online na stronie: evisa.xuatnhapcanh.gov.vn Składając wniosek wraz ze skanem paszportu i zdjęcia i uiszczając opłatę w wysokości 50 USD, po kilku dniach otrzymujemy potwierdzenie otrzymania wizy, z którym po wylądowaniu należy udać się do kontroli paszportowej. Paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy licząc od pierwszego dnia pobytu w Birmie.

Przed udaniem się w podróż do Birmy zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, błonicy oraz durowi brzusznemu.

Birmańska kuchnia to bogactwo smaków i synonim różnorodności. Podstawowymi produktami stosowanymi w tradycyjnej sztuce kulinarnej w tamtej części świata są gapi, czyli pasty rybne, a także owoce morza i smażony ryż.

Flagowymi daniami w Birmie są:

  1. Ohn no khao swe – kurczak w curry podany z makaronem pszennym w bulionie z mleka kokosowego
  2. Rakhie Moat-tee, czyli makaron z rybą przyprawiona pastą krewetkową, chili i kurkumę
  3. Khow sue – zupa na bazie mleka kokosowego, curry, grillowanych warzyw, limonki i czosnku podawana z makaronem ryżowym.

Ceny jedzenia w Birmie nie są szczególnie dużym obciążeniem portfela dla przybyszów z Polski. Wyprawa ta jest zatem okazją do skosztowania wielu ciekawych, nowych smaków, za które nie zapłacimy zbyt wiele.

Obiad w lokalnej jadłodajni: od 2 do 7 PLN;
Obiad w restauracji średniej klasy: od 15 do 30 PLN;
Piwo: od 4 do 6 PLN;
Kawa: od 3 do 6 PLN;
Coca-cola: od 2,5 do 5 PLN;
Woda mineralna: od 1,5 do 4,5 PLN.

1. Orientacyjny koszt przejazdu taksówką w stolicy i innych dużych metropoliach (ok. 10-15 km) to 15 000 MMK, czyli 45 PLN.
2. Najpopularniejszym środkiem komunikacji publicznej w Birmie są autobusy i taksówki.
3. Jeśli chodzi o dostęp do internetu, to warto wiedzieć, iż na lotniskach można za 10 000 MKK kupić lokalną kartę SIM zaopatrzoną w 10 GB internetu. Pakiet można wykorzystać w 14 dni, później trzeba znów doładować kartę;
4. Koszt podstawowej karty SIM w Birmie to 1000 MMK, a do tego trzeba doliczyć kwotę doładowania. Obowiązek rejestracji numeru telefonu nie istnieje w przypadku tzw. Tourist SIM, które pozostają aktywne przez 15 dni.
5. Targowanie się z mieszkańcami Birmy jest dość trudne, ale nie niemożliwe. Największy kłopot w tym przypadku może sprawiać istnienie realnej bariery językowej.
6. Na miejscu najlepiej operować gotówką. W wielu miejscach wciąż jest problem z przeprowadzaniem transakcji przy pomocy karty płatniczej. Bankomaty są w miarę dobrze dostępne, ale głównie w większych metropoliach. Jednocześnie warto wiedzieć, że wypłaty z bankomatów są obciążone prowizją w wysokości kilku USD.
7. Lokalsi zwykle chętnie pozują do zdjęć, choć najlepiej jest zapytać ich o zgodę na fotografowanie, zanim przystąpi się do tego procesu. Zabytki nie są objęte zakazem uwieczniania ich na zdjęciach.
8. Napiwki w Birmie praktycznie nie istnieją. Próby uiszczenia dodatkowej opłaty za obsługę, może wręcz spowodować szok w oczach kelnera.
9. Elektryczność: napięcie w Birmie wynosi 230 V, gdzie częstotliwość to 50 Hz. Najlepiej zabrać ze sobą przejściówkę do innych typów budowy gniazdek z prądem.
10. Jeśli chodzi o przepisy celne w Birmie, to warto wiedzieć, iż środki płatnicze w wysokości wyższej niż 2000 USD, drogocenna biżuteria, sprzęt elektroniczny, aparaty fotograficzne i inne drogie dobra materialne muszą zostać wspomniane w deklaracji celnej. Na miejscu obowiązuje również zakaz przywozu i wywozu lokalnej waluty oraz wizerunków Buddy (nie dotyczy to wyrobów rzemieślniczych). Ciekawostką jest również fakt, że turyści odwiedzający Birmę nie mogą liczyć na zwrot kosztów podatku VAT.

1. Birmańczycy to ludzie skromni, co widać przede wszystkim w strojach, jakie noszą. Mężczyźni zamiast spodni wybierają sorongony.
2. Religią dominującą w Birmie jest buddyzm, ale jest również sporo wyznawców hinduizmu i katolików;
3. Odwiedzając świątynie czy inne miejsca kultu religijnego, trzeba należy być stosownie ubranym (odkryte ramiona czy szorty są niedozwolone), należy zdjąć buty i skarpetki.
4. Nie należy podejmować dyskusji na tematy społeczno-polityczne oraz zaczepiać miejscowych kobiet.
5. Większość birmańskich mężczyzn nałogowo żuje betel, przez co ich zęby są barwione na kolor brązowy.
6. Obcokrajowcy w Birmie zawsze są witani bardzo serdecznie i wzbudzają powszechną ciekawość tubylców.

1. Nazwa Birmy została oficjalnie zmieniona na „Republika Związku Myanmar” przez rządzącą juntę wojskową w 1989 r.
2. Birma jest największym krajem w Azji Południowo-Wschodniej.
3. W Birmie żyje ponad 400 tys. buddyjskich mnichów.
4. Według birmańskiej astronomii tydzień trwa 8 dni i występują w nim dwie środy, obie trwające po 12 godzin.
5. Roczne spożycie ryżu wynosi około 200 kg na głowę, co plasuje Birmę na pierwszym miejscu na świecie.
6. W Birmie obowiązuje ruch prawostronny i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że około 90% samochodów w tym kraju ma kierownicę po prawej stronie.
7. Birmanki ozdabiają swoje twarze pastą z kory drzewa thanakha, będącą skutecznym filtrem przeciwsłonecznym.

Polecamy  zapoznanie się z poradnikiem Polak za granicą przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym znajduję się wiele przydatnych informacji.

Zaplanuj swoją wycieczkę do Birmy

WordPress Theme built by Shufflehound. © Feel The Travel
Podróże szyte na miarę, egzotyczne wakacje