BRAZYLIA

Kolorowa, intensywna, tętniąca życiem i przepełniona magią Brazylia, wabi podróżników niezwykłym bogactwem, zarówno przyrodniczym, jak i kulturowym.

Niezapomniana wycieczka do Brazylii

Brazylia to roztańczona, kraina. Wciąga w objęcia Amazońskiej dżungli, unosi w rytmicznych dźwiękach samby, karmi zmysły hipnotyzującymi smakami i zapachami. Wakacje w słonecznej Brazylii to szansa na poznanie żywiołowego Rio de Janeiro, pełnego uroku, kolonialnego Salwadoru oraz spektakularnych wodospadów Iguazu.

Gorące wakacje w Brazylii

Niewiele jest krajów tak różnorodnych, jak Brazylia. Nieprzewidywalna, kolorowa, kapryśna, zachwycająca. Wczasy w ojczyźnie tysięcy egzotycznych gatunków roślin i zwierząt i dwustu milionów pozytywnie nastawionych do życia ludzi, z pewnością zapamiętacie na długo!

Brazylia - miejsca warte zobaczenia

Rio de Janeiro

Karnawał w Rio! Któż o nim nie słyszał! Wielobarwna, szalona, kipiąca energią defilada tancerzy, przetaczająca się w rytmie Samby przez ulice miasta. Jednak wczasy w Brazylii to nie tylko taniec. To miasto kontrastów, gdzie nowoczesna metropolia zderza się z dzielnicami biedy. Gdzie zatłoczone ulice kontrastują z tak pięknymi miejscami, jak słynna plaża Copacabana. Temu niezwykłemu spektaklowi ze spokojem przygląda się górująca nad miastem, stojąca na wzgórzu Corcovado, statua Chrystusa.

Salvador de Bahia

Salwador, stolica stanu Bahia przez wielu uważane za najpiękniejsze miasto Brazylii. Kolebka afro-brazylijskiej kultury i capoeiry. Kolorowa, kolonialna architektura, bujne życie nocne oraz setki knajpek i restauracyjek wabiących zapachami krewetek, mleczka kokosowego i kolendry. Swój niezwykły koloryt miasto zawdzięcza portugalskim kolonizatorom oraz afrykańskim niewolnikom. W Salvadorze znajdziecie także jedne z najładniejszych plaż w Brazylii.

Wodospady Iguazu

Jeden z naturalnych cudów świata, łączący trzy kraje: Argentynę, Paragwaj i Brazylię. Wodospady w Brazylii uznawane są za najbardziej efektowne. Wodospady Iguazu to miejsce,w którym na własnej skórze można odczuć nieposkromioną, potężną, zapierającą dech w piersiach naturę. Tworzą wyjątkowy spektakl, w którym w roli głównej występuje woda, spadająca z hukiem z rozciągających się na szerokości dwóch kilometrów, otoczonych tropikalnym lasem, urwisk.

Amazonia

Amazonia to miejsce, w którym trwa nieustanny spektakl z udziałem absolutnie unikalnych dźwięków, zapachów i barw. Magiczna kraina, w której przeżycie wymaga ogromnej wiedzy i poddania się siłom natury. Zielone płuca Ziemi, które są jednym z najbardziej dziewiczych i najmniej poznanych zakątków naszej planety. To właśnie tutaj, nad brzegiem rzeki, w której mętnych wodach żyją wiecznie głodne piranie, możesz spotkać takie zwierzęta, jak jaguar czy kapibara.

Podróż do serca Ameryki Południowej. Bijącego w rytm Samby, zanurzonego w dziewiczej dżungli, nadal jeszcze naznaczonego akcentami, przypominającymi dawne, kolonialne czasy. Brazylia ugości Cię zapachami sprzedawanych na przydrożnych straganach przysmaków. Otuli wilgotnym, amazońskim powietrzem. Wycieczka do Brazylii przepełni energią, która pozostanie w Tobie na długo!

Idealnym momentem na podróż do Brazylii jest tamtejsza wiosna i lato, czyli okres od września do marca. Druga połowa lutego to czas słynnego karnawału w Rio, a co za tym idzie największy szczyt sezonu.

Filipiny-450

Stolica : Brasilia

Różnica czasu :  – 5 godzin

Język : portugalski

Populacja : 209,5 mln

Powierzchnia : 8 516 mln. km²

Waluta Filipin : Real brazylijski (BRL)

Więcej informacji : Wikipedia

Obywatele Polscy udający się na wycieczkę do Brazylii są zwolnieni z obowiązku wizowego, o ile ich pobyt nie będzie dłuższy niż 90 dni. Paszport musi być ważny jeszcze przez minimum 180 dni, licząc od dnia wjazdu do Brazylii.

Przed udaniem się w podróż do Brazylii zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu oraz żółtej febrze.

Narodowa kuchnia brazylijska to miks wpływów indiańskich z europejskimi i afrykańskimi. Podstawowym produktem, który się w niej wykorzystuje, jest maniok. Nie brakuje w niej również fasoli, pochrzynu i kaszy kuskus.

Typowymi daniami kuchni brazylijskiej są:

 1. Acaraje, czyli smaczny fast-food w brazylijskiej odsłonie. Jest to rodzaj ciasta, które wypełnia się farszem na bazie fasoli.
 2. Moqueca — potrawa przygotowywana z owoców morza, oleju palmowego, mleczka kokosowego, smażonej cebulki, papryki i soczystych pomidorów.
 3. Vatapa — to potrawa charakterystyczna dla kuchni Salvadoru. Jest to rodzaj pasty z raków ryb, różnych orzechów, mąki kukurydziane, oleju palmowego i lokalnych przypraw.

Koszty życia w Brazylii nie należą do szczególnie niskich. Większość cen jest wyższa od tych obowiązujących w Polsce.

Obiad w lokalnej jadłodajni: od 20 do 25 PLN

Obiad w restauracji średniej klasy: od 35 do 50 PLN

Piwo: ok. 5 PLN

Kawa: od 5 do 7 PLN

Coca-cola: 4-5 PLN

Woda mineralna: 2-3 PLN

 1. Brazylijskie taksówki są tanie i łatwo dostępne. Warto z nich korzystać, ponieważ stanowią jedną z najszybszych form transportu. Najlepiej wybierać oznakowane pojazdy, a cenę kursu ustalać z kierowcą z góry (jeśli w samochodzie jest taksometr, poleca się upewnić co do kwoty wyjściowej). Kurs na odcinku 10-15 km nie powinien wynieść więcej niż 20-25 złotych.
 2. Wiele miejsc udostępnia darmowe Wi-Fi. Chcąc korzystać z internetu mobilnego trzeba zakupić odpowiednią kartę SIM, należy jednak wiedzieć, iż proces rejestracji brazylijskiego numeru nie należy do najprostszych.
 3. Duże brazylijskie miasta słyną z działalności lokalnych grup przestępczych. Odradza się również podróżowanie na przedmieścia do tzw. faweli.
 4. Brazylijczycy to urodzeni handlarze, którym sztuka targowania się wcale nie jest obca. Z powodzeniem można więc próbować obniżyć koszty niektórych produktów na bazarach i liczyć na powodzenie swoich działań.
 5. W Brazylii nie ma problemu z dostępem do bankomatów (są w każdej średniej i dużej miejscowości). Kartą można płacić w galeriach handlowych, ośrodkach turystycznych i marketach. Na bazarach trzeba mieć przy sobie gotówkę.
 6. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie w pas przygraniczny Brazylii i Wenezueli.
 7. W Brazylii nie istnieje jeden standardowy poziom napięcia elektrycznego: w wybranych częściej kraju wynosi ono 127 V lub 110 V, a w innych zakątkach 220 V.
 8. W Brazylii występują choroby takie jak malaria, denga, zika, chikunguya. Należy stosować wszystkie możliwe działania profilaktyczne.
 1. W brazylijskiej kulturze można odszukać liczne elementy pochodzące z tradycji afrykańskich. Jest to szczególnie widoczne w muzyce, religijności oraz w sztuce kulinarnej.
 2. Brazylia jest uznawana za kraj o najliczniejszej społeczności katolickiej. Warto zwrócić jednak uwagę, że Brazylijczycy zwykli łączyć ze sobą elementy pochodzące z różnych wyznań. W konsekwencji tych działań powstały kultu takie jak macumba i candomble.
 3. W Brazylii do powszechnych praktyk należy składanie ofiar całopalnych ze zwierząt, uprawianie czarnej magii, a także zażywanie środków halucynogennych.
 4. Brazylijczycy uwielbiają się bawić i wykorzystują każdą okazję do tego, aby świętować w gronie swoich bliskich i przyjaciół.
 5. Dużą popularnością w Brazylii cieszy się kult Matki Boskiej. Niemalże w każdym miesiącu obchodzone są święta, których celem jest czczenie Marii.
 1. Brazylijczycy uwielbiają sport, a w szczególności piłkę nożną. Co ciekawe, kraj ten pięciokrotnie zdobył Mistrzostwo Świata w tej formie aktywności.
 2. Capoeira to brazylijska sztuka walki, która łączy w sobie wiele tanecznych elementów.
 3. Brazylia jest około 27 razy większy od Polski.
 4. W Sao Paulo w 2008 roku stworzył się największy korek w historii świata. Jego długość osiągnęła 265 kilometrów!
 5. W brazylijskiej telewizji nigdy nie puszcza się jednocześnie serialu i meczu.
 6. W Brazylii znajduje się największy las deszczowy świata – Amazonia.

Polecamy  zapoznanie się z poradnikiem Polak za granicą przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym znajduję się wiele przydatnych informacji.

Zaplanuj swoją własną podróż do Brazylii

WordPress Theme built by Shufflehound. © 2020 Feel The Travel
Podróże szyte na miarę, egzotyczne wakacje