ISLANDIA
Islandia - magiczna kraina lodu i ognia! Dymiące gejzery, drzemiące wulkany, majestatyczne wodospady, unikalne czarne plaże, pola lawy, fiordy o skalistych brzegach i laguny lodowcowe - surowa przyroda północy zachwyci Was na każdym kroku!
Szyta na miarę wycieczka na Islandię
Wycieczka na Islandię to idealna okazja by zetknąć się z dziewiczą przyrodą i poczuć moc dzikiej, nieokiełznanej natury. To także niezwykłe spotkania – z majestatycznymi wielorybami, sympatycznymi maskonurami i pasącymi się na soczyście zielonych polach owcami, których jest tu dwa razy więcej niż ludzi.
Luksusowa podróż po Islandii
Wyprawa na Islandię zapewni Wam niezapomniane przeżycia! Wejdziecie na lodowiec, popływacie amfibią pośród ogromnych brył lodu, wykąpiecie się w gorących źródłach, a przy odrobinie szczęścia zobaczycie również jedno z najpiękniejszych zjawisk na ziemi – spektakularną zorzę polarną!
Islandia - co warto zobaczyć?
Reykyavik
Reykjavik to położona najdalej na północ stolica na świecie. To kameralne miasteczko jest idealnym miejscem na rozpoczęcie Waszej przygody z Islandią. Na niepowtarzalny charakter tego miejsca składa się skandynawska architektura z barwnymi, drewnianymi domkami, awangardowa sztuka i ciekawe muzea, wśród których polecamy szczególnie Muzeum Sagi Narodu Islandzkiego.
Złoty Krąg
Golden Circle to jedna z najpopularniejszych tras turystycznych i obowiązkowy punkt każdej wycieczki na Islandię. Obejmuje trzy główne atrakcje: Park Narodowy Thingvellir, znaną z aktywności geotermalnej Dolinę Haukadalur, ze słynnymi gejzerami Strokkur i Geysir oraz niezwykły wodospad Gullfoss, utworzony przez spadającą z przeszło 30-metrowej przepaści rzekę Hvita.
Islandia Południowa
Południowa część wyspy to jeden z najciekawszych regionów Islandii. Spektakularne wodospady Skogafoss i Seljalandsfoss, unikalna czarna plaża Reynisfjara, wyłaniające się ze wzburzonego oceanu, potężne bazaltowe kolumny Reynisdranga i 120-metrowy cypel Dyrholaey, na którym latem latem gnieżdżą się maskonury - wszystko to znajdziecie tym niezwykle magicznym zakątku kraju.
Islandia Wschodnia
Wschodnia część Islandii słynie przede wszystkim Parku Narodowego Vatnajokull, na terenie którego położony jest drugi największy lodowiec Europy. Znajdziecie tam również oszałamiający wodospad Svartifoss, wulkan Hvannadalshnukur oraz urzekającą wyjątkowymi krajobrazami, lagunę lodowcową Jokulsarlon. Do tego malownicze wioski rybackie i spektakularne Fiordy Wschodnie.
Islandia Północna
Północ Islandii to prawdziwa kraina kontrastów. Jej największą atrakcją jest 250-kilometrowa trasa Diamentowego Kręgu, obejmująca jedne z najpiękniejszych miejsc na wyspie: malownicze Godafoss, nieziemskie krajobrazy jeziora Myvatn, najpotężniejszy wodospad w Europie - Dettifoss, imponujący Kanion Asbyrgi i Husavik - tętniąca życiem osadę oferującą możliwość obserwacji wielorybów.
Islandia Zachodnia
W zachodniej części kraju znajduje się półwysep Snaefellsnes, często nazywany „Miniaturową Islandią” ze względu na swój niezwykle urozmaicony krajobraz. Można tu zobaczyć lodowce, bazaltowe klify, skały o niepowtarzalnych kształtach, wodospady, majestatyczne szczyty wulkaniczne i przypominającą kościół Kirkjufell - jedną z najpiękniejszych i najczęściej fotografowanych gór Islandii.
Oferty wycieczek na Islandię
Inne oferty wakacji, które mogą Cię zainteresować
Kiedy jechać do Islandii?
Wycieczkę na Islandię najlepiej zaplanować w okresie od końca maja do początku września. Zima, trwająca tu od października do kwietnia, jest stosunkowo łagodna na wybrzeżu, lecz mroźna w centralnej i północnej części wyspy.
Stolica Islandii :Rejkiavik
Różnica czasu : –2 godziny w lecie i –1 godzina w zimie
Język : islandzki
Populacja : 382 tyś
Powierzchnia : 103 tyś km²
Waluta : Korona islandzka (ISK)
Od obywateli RP udających się na wycieczkę na Islandię nie są wymagane wizy przy pobycie do 90 dni. Islandia należy do strefy Schengen, dlatego do wjazdu wystarczającym dokumentem jest dowód osobisty.
Nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, zatem nie ma obowiązku szczepień.
Kuchnia islandzka odzwierciedla bogactwo naturalnych składników dostępnych na wyspie – ryby są podstawą jadłospisu tej wyspy. Wśród islandzkich specjalności ważne miejsce zajmują również potrawy z jagnięciny i baraniny. Delikatesem są wędzone jądra baranie, zwane sursadir hrutspungar, kiełbasa z jąder, statur czyli mięso, tłuszcz i krew zaszyte w owczym żołądku lub blódmór, czyli tak samo przyrządzone serce, wątroba i płuca owcy.
Do lokalnych specjałów należą:
- Hákarl – fermentowana i suszone mięso z rekinia, często spożywane jako przekąska. Najlepiej smakuje z czarnym razowym chlebem i wysokoprocentową wódką Brennivin.
- Plokkfiskur – danie z rybą, zwykle dorszem lub innymi białymi rybami, gotowanymi z ziemniakami i cebulą w sosie mlecznym, często podawanymi z dodatkiem chleba.
- Hangikjöt – wędzone mięso baranie z ziemniakami, grochem i sosem
- Selshreifar – kwaszone płetwy foki
- Lifrarpylsa, czyli pudding z wątroby owczej z mąką żytnią oraz płatkami owsianymi
- Skyr – potrawa z przegotowanego mleka zmieszanego z twarogiem i z wystudzonym chudym mlekiem, podawana np. z solą, cukrem, owocami, bitą śmietaną.
Islandia jest naprawdę droga, a ceny są dużo wyższe w porównaniu do Polski. Przykładowe ceny:
Obiad w taniej restauracji 80-120 PLN;
Obiad w restauracji średniej klasy: 200-220 PLN;
Piwo w restauracji: 30-40 PLN,
Kawa: 15-25 PLN;
Coca-cola: ok. 10 PLN;
Woda mineralna: 7-8 PLN.
1. Islandczycy bardzo lubią czytać, wydaje się tu najwięcej książek i gazet w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
2. Nazwiska są konstruowane na bazie imienia ojca lub matki poprzez dodanie końcówki „son” (syn) lub „dóttir” (córka).
3. Język prawie nie zmienił się od momentu powstania – jest najstarszym używanym w całej Europie, a Islandczycy bez problemu czytają sagi sprzed tysiąca lat.
4. Pije się tu najwięcej Coca-Coli w przeliczeniu na jednego mieszkańca na całym świecie.
5. Na wyspie aż do 1989 roku obowiązywała prohibicja, a alkohol jest bardzo drogi i trudno dostępny.
6. Większość energii elektrycznej w Islandii pochodzi z odnawialnych źródeł energii, głównie z geotermalnych źródeł ciepła i energii wodnej.
7. W Islandii nie ma kolei
8. W Islandii znajduje się ponad 130 wulkanów, z czego kilkanaście jest aktywnych.