JORDANIA

Wykres z pogodą

Informacje praktyczne

Jordania to wakacje w prawdziwym sercu Bliskiego wschodu. Sercu pulsującym zapachami orientalnych przypraw, gwarem ulicznego życia i śpiewem muezina, nawołującego do modlitwy.

Indywidualna wycieczka do Jordanii

Wycieczka do Jordanii to okazja, aby odkryć niezwykłą krainę, położoną między dwoma światami, które nieustannie przenikają się i uzupełniają. Na tej granicy nowoczesność współistnieje ze starożytnością. To połączenie zachwyca i tworzy mozaikę, której nie sposób się oprzeć.

Szyte na miarę wakacje w Jordanii

Podróż po Jordanii jest niezwykłym przeżyciem dla każdego. Wycieczka do Jordanii pozwala podczas jednego wyjazdu odwiedzić dwa morza, spędzić noc na jednej z najpiękniejszych pustyń świata Wadi Rum oraz odbyć wędrówkę krętymi uliczkami starożytnego, skalnego miasta Petra.

Jordania - co warto zobaczyć?

Amman

Rozsypane na kilkunastu wzgórzach białe miasto, to jedna z atrakcji maleńkiej Jordanii. Miejsce, w którym asfaltową ulicę z pędzącymi autami od starożytnych ruin dzieli jedynie kilka kroków. Labirynty wąskich uliczek tworzą gwarny i szalony targowy ekosystem, który potrafi wciągnąć w swoje objęcia na długie godziny. Przenikające się arabskie i tureckie receptury sprawiają, że miasto to uznawane jest za kulinarną stolicę kraju, zdecydowanie wartą odwiedzenia w trakcie wycieczki po Jordanii.

Petra

Jeden z siedmiu cudów świata, będący bez wątpienia celem każdej wycieczki do Jordanii. Starożytne miasto, do którego prowadzi wykuty w wielobarwnym piaskowcu, długi na kilometr, wąwóz. Wędrowców wchodzących do miasta wita majestatyczny skarbiec, w którym jak głosi legenda, ukrywano niezliczone skarby. Odkrywając miasto, można poczuć się jak Indiana Jones. To właśnie Petrę wykorzystano jako scenografię do filmu Indiana Jones i Ostatnia Krucjata.

Wadi Rum

Jedna z najpiękniejszych pustyni świata, która tworzy tak nieziemski krajobraz, że wykorzystana została jako miejsce tworzenia filmu Ridley’a Scotta „Marsjanin”. Wadi Rum to ziemia Beduinów, ludzi niezwykle gościnnych, o otwartym sercu. To właśnie dzięki prowadzonym przez nich pustynnych campach, możliwe jest spędzenie nocy na pustyni i doświadczenie pełni magii tego miejsca. Planując wakacje w Jordanii, koniecznie uwzględnijcie wycieczkę na pustynię Wadi Rum!

Akaba

Miejsce niezwykłe, ponieważ zajrzeć (bez lornetki!) z niego można do Izraela, Egiptu i Arabii Saudyjskiej, a unosząc głowę do góry, zobaczysz ogromną, powiewającą na 120 – metrowym maszcie flagę Jordanii. Położony nad Morzem Czerwonym jedyny port morski w kraju, oferuje idealne warunki dla wielbicieli obserwacji podwodnej flory i fauny, nurkowania, snorkelingu oraz plażowania. To wszystko czyni Akabę znakomitym miejscem do relaksu w trakcie wycieczki do Jordanii!

Morze Martwe

Unikalny na skalę światową akwen, nad który zagląda każda osoba udająca się na wycieczkę do Jordanii. Kąpiele w wyjątkowych pod względem składu mineralnego i zasolenia wodach Morza Martwego są prawdziwym SPA dla skóry, a przyjazny klimat pozwala odetchnąć głęboko i dogłębnie się zrelaksować. Całości dopełniają nieziemskie widoki, na które składa się błękitna, pozbawiona fal tafla wody oraz biała od soli linia brzegowa.

Oferty wakacji w Jordanii

Czas na podróż do krainy Indiany Jones’a! Podczas wycieczki do Jordanii odwiedzicie starożytne miasta, poszukacie ukrytych skarbów, spędzicie noc pod gwiazdami na pustyni Wadi Rum i dacie się ponieść szalonemu spektaklowi codziennego życia Ammanu. Trudy zwiedzania wynagrodzi Wam kąpiel w leczniczych wodach morza martwego oraz podziwianie barwnego, podwodnego życia u wybrzeży Akaby.

Inne oferty, które mogą Cię zainteresować

Zapraszamy na ekskluzywne wakacje w Dubaju! Poznacie wspaniałą krainę egzotyki i luksusu, w której nowoczesność przeplata się na każdym kroku z magią i tradycją orientu. Szklane drapacze chmur sąsiadują z targami, na których lokalni sprzedawcy oferują mieniące się w blasku słońca złoto, cudownie pachnące przyprawy i kaszmirowe szale. Dubaj z pewnością skradnie Wasze serca i pochłonie Was bez reszty.

Zapraszamy na wakacje do Maroka, w trakcie których nie zabraknie egzotycznych wrażeń! Hipnotyzujący Marrakesz, tajemnicze berberyjskie fortece, Sahara przemierzana na wielbłądzie i noc na pustyni z widokiem na rozgwieżdżone niebo, przeniosą Was w baśniową krainę orientu. Czeka Was także ekscytująca przygoda ze światem marokańskiej kuchni i ćwiczenie zdolności negocjacyjnych na barwnych targach.

Wasza wycieczka do Gruzji powiedzie Was przez jedno z najstarszych miast świata – Tbilisi, położoną u stóp majestatycznego Kazbeku, Stepantsminde oraz słynącą na cały świat winną prowincję Kachetia. Przed Wami spacery po klimatycznych uliczkach stolicy, kąpiele w tradycyjnych łaźniach siarkowych, rozkoszowanie się malowniczą scenerią gór Kaukazu i smakowanie wyśmienitej gruzińskiej kuchni!

Kiedy jechać do Jordanii?

Klimat Jordanii jest mocno zróżnicowany. Najlepszym okresem na wycieczkę do Jordanii są miesiące od kwietnia do maja oraz od września do listopada. Latem temperatury zwłaszcza na pustyni są bardzo wysokie i przekraczają nawet 40°C.

Pogoda w Jordanii

Madagaskar

Stolica Jordanii: Amman

Różnica czasu :  +1 godzina

Język : arabski

Populacja : 7,1 mln

Powierzchnia : 89 tys. km²

Waluta Jordanii : Dinar (JOD)

Więcej informacji : Wikipedia

Obywatele polscy wyjeżdżający na wycieczkę do Jordanii zobowiązani są do posiadania wizy, którą mogą otrzymać na międzynarodowych przejściach granicznych (koszt 40 JOD), z wyjątkiem przejścia na moście Króla Husajna (Allenby Bridge). Dodatkową opcją oferowaną przez władze jordańskie jest wykupienie wizy połączonej z biletem wstępu do głównych atrakcji turystycznych kraju znane pod nazwą Jordan Pass. Wymagany jest minimum 6-miesięczny okres ważności paszportu przy wjeździe.

W Jordanii nie obowiązują szczepienia ochronne, istnieje natomiast ryzyko zatruć pokarmowych oraz zakażenia amebą.

Kuchnia jordańska to bogactwo smaków bliskiego Wschodu. W tradycyjnych potrawach można wyczuć wyraźne wpływy sztuk kulinarnych z Arabii Saudyjskiej oraz z Turcji. Warto wiedzieć, że Jordańczycy do praktycznie każdego posiłku spożywają różne rodzaje pieczywa.

Odwiedzając Jordanię, warto spróbować przede wszystkim:

  1. Pasty z ciecierzycy z dodatkiem czosnku i soku z cytryny, czyli jordańskiej wersji hummusu.
  2. Kebaba i chlebka typu pita lub tzw. ajsz, czyli niekwaszonego pieczywa.
  3. Maqlubba, czyli ryżu gotowanego na parze, który serwuje się z kawałkami smażonego mięsiwa, dojrzałymi pomidorami i nasionami sosny.

Jordańskie ceny nie należą do najniższych. Ten fakt jednak nie powinien sprawiać, że ktokolwiek zrezygnuje z wycieczki do tej części świata.

Obiad w lokalnej jadłodajni: od 10 do 20 PLN
Obiad w restauracji średniej klasy: od 35 PLN wzwyż
Piwo: od 11 PLN
Kawa: od 9 do 14 PLN
Coca-cola: ok. 3 PLN
Woda mineralna: od 8 do 12 PLN

1. Jednym z najbardziej popularnych środków transportu wśród turystów odwiedzających Jordanię, są taksówki. Ceny przejazdu należy zawsze ustalać z kierowcą z góry.
2. W lokalną kartę SIM najlepiej jest wyposażyć się od razu na lotnisku. Wybierać warto spomiędzy dwóch operatorów: Orange lub Zain. Koszt kupna karty z pakietem 30 GB internetu to około 15 JOD.
3. W Jordanii nie ma zazwyczaj problemów z komunikowaniem się w języku angielskim.
4. Jordania do doskonała destynacja dla wszystkich, którzy lubią się targować ze sprzedawcami. Lokalni handlarze są chętni do podejmowania podobnych praktyk.
5. W Jordanii nie ma problemu z dostępem do terminali płatniczych i bankomatów. Jednocześnie należy wiedzieć, że na bazarach i targowiskach obowiązują jedynie płatności gotówkowe.
6. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza turystom urządzanie wycieczek na pogranicze Jordanii, Iraku i Syrii. Wyjątek stanowi miejscowość Umm Quais.
7. Restrykcje celne dotyczące wjazdu i wyjazdu do/z Jordanii nie odbiegają od powszechnie przyjętych w innych państwach norm.
8. Napięcie elektryczne w Jordanii jest w granicach 230 V. Wtyczki zazwyczaj pokrywają się ze standardem obowiązującym w Polce, ale na wszelki wypadek zaleca się spakowanie adaptera.
9. W Jordanii dniem wolnym od pracy jest piątek. Instytucje państwowe nie funkcjonują również w soboty.

1. Jordania jest państwem muzułmańskim, gdzie większość wyznaniowa należy do sunnitów. Lokalsi chętnie przyjmują turystów, a ich ewentualną niewiedzę dotyczącą miejscowych zwyczajów traktują z dużą dozą pobłażliwości i dystansu.
2. W Jordanii nie trudno jest zauważyć pluralizm – zarówno ten etniczny, jak i kulturowy.
3. Dla mieszkańców Jordanii bardzo ważna jest więź, którą utrzymują oni z ziemią (tj. miejscem gdzie się urodzili). To właśnie z tego powodu Beduini są uważani przez ogół społeczeństwa za rdzenną ludność tego państwa i cieszą się powszechnym szacunkiem.
4. Wielu Jordańczyków nosi na szyi niebieski medalion nazywany Okiem Proroka. Jest to symbol ochronny, który ma zapobiegać uleganiu urokom (odpowiednik czerwonej kokardki, jaką polskie matki przywiązują do wózków swoich pociech).
5. Jordańczycy są pod silnym wpływem damasceńskiej kultury, gdzie panują niezwykle rygorystyczne zasady dotyczące między innymi kodeksu moralnego, jakim powinien kierować się człowiek.
6. W Jordanii uprzejmość wymaga trzykrotnego odmówienia posiłku, zanim zasiądzie się do stołu.

1. Jednym z największych problemów, z jakimi zmaga się Jordania, są kończące się zasoby wody w tej części świata.
2. Góra Nebo w Jordanii jest wedle wielu badaczy miejscem pochówku Mojżesza.
3. Jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata – Petra, została wykuta w skale 2000 lat temu i przez wieki pozostawała w ukryciu.
4. Morze Martwe to najniższy punkt na Ziemi, położony ponad 402 m poniżej poziomu morza.
5. Jordania jest jedynym państwem arabskim na Bliskim Wschodzie, które nie posiada własnej ropy naftowej.
6. Stolica Jordanii Amman jest prawdopodobnie jednym z najstarszych miast świata.
7. Dniem wolnym od pracy jest piątek.

Polecamy  zapoznanie się z poradnikiem Polak za granicą przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym znajduję się wiele przydatnych informacji.

Zaplanuj swoją wycieczkę do Jordanii

WordPress Theme built by Shufflehound. © Feel The Travel
Podróże szyte na miarę, egzotyczne wakacje