KAMBODŻA

Kambodża to kraj o niezwykle burzliwej i bolesnej historii, bogatym dorobku kulturowym, a także imponujących zabytkach i uśmiechniętych mieszkańcach. To także wspaniała obietnica oryginalnych egzotycznych wakacji z dala od pośpiechu i dużych miast.

Pełne przygód wakacje w Kambodży

Indywidualne wakacje w Kambodży mogą być wspaniałą przygodą - ekspresyjne wschody i zachody słońca nad starożytnym miastem Khmerów - Angkor, rejsy po jeziorze Tonle Sap i wycieczka po okolicy to doświadczenia, które zostaną w pamięci na długo. Faszerowane żaby, lasy równikowe i czerwona ziemia to tylko niektóre atrakcje, z których słynie Kambodża. Dzięki swojemu pięknu i różnorodności, Kambodża jest kolejnym miejscem, gdzie warto pojechać.

Indywidualna wycieczka do Kambodży

Wycieczka do Kambodży to idealna opcja na prawdziwie egzotyczną podróż dla osób, które kochają zwiedzać i odkrywać lokalną kulturę. Wczasy w Kambodży zapewnią Wam wiele ciekawych wrażeń, pozwolą zwolnić oraz cieszyć się niezwykłym otoczeniem.

Kambodża - miejsca warte zobaczenia

Phnom Penh

Tętniąca życiem stolica Kambodży pełna jest ważnych historycznie i kulturowo miejsc. Oprócz przepięknego Pałacu Królewskiego, warto odwiedzić Muzeum Tuol Sleng, czy chociażby Pola Śmierci, gdzie miały miejsce wstrząsające sceny ludobójstwa. Zapach ulicznego jedzenia, huk pędzących motocykli, mnisi w szafranowych szatach, niesamowite wody Mekongu i toczące się nad nim życie wypełniają krajobraz tej jednej z najbardziej "wyluzowanych" azjatyckich stolic.

Siem Reap

Siem Reap to najbardziej dynamicznie rozwijające się miasto i najpopularniejszy ośrodek turystyczny w Kambodży. Bliskość Angkoru sprawia, że Siem Reap stanowi przede wszystkim bazę wypadową do fascynującej, starożytnej stolicy Imperium Khmerów. W okolicach miasta znajduję się także największe jezioro na Półwyspie Indochińskim Tonle Sap, a na nim pływające wioski. Mieszkańcy żyją tu w domkach postawionych na palach, a do przemieszczania się używają łodzi.

Angkor

Kompleks świątyń Angkoru jest wizytówką i największą atrakcją Kambodży. Te jedne z najpiękniejszych buddyjskich świątyń na świecie, bez wątpienia robią niesamowite wrażenie. Każdego roku miliony podróżników przybywa w te rejony, aby upajać się pięknem dziedzictwa Khmerów. Poza najbardziej znana świątynią Angkor Wat, zachwyt budzi słynąca z  kamiennych twarzy świątynia Bayon, czy też zagubiona w dżungli Ta Prohm. Jeżeli Waszą wymarzoną wakacyjną destynacją jest Kambodża, świątynie z pewnością są tym, co warto zobaczyć.

Bangkok oczaruje Was swoim gwarem i niepowtarzalną energią. Gdy już poczujecie ducha tajlandzkiej stolicy, czeka Was podróż po wiekowych zakamarkach kompleksu świątynnego Angkor w Siem Reap oraz kontakt z tradycyjną kulturą Khmerów. Z Kambodży powrócicie do Tajlandii, gdzie skosztujecie piękna półwyspu Railay. Brzeg morza, lazurowa woda i rozgrzany słońcem piasek - czego chcieć więcej?

W Hanoi jest jak w filmie z Brucem Lee - nad rzeką, wśród mgły, Wietnamczycy ćwiczą tai-chi. W mieście za to panuje gwar. Nie zapomnicie zapierającego dech w piersiach rejsu po zatoce Ha Long, tajemniczych jaskiń i tutejszych mieszkańców. Kambodża zabierze Was w mistyczny świat, a Bangkok zarazi Was swoją kolorową energią.

Podczas tej wyprawy zachwyci Was niepowtarzalna energia jednej z największych metropolii Azji. Gdy poznacie już klimat ulic Bangkoku, czas na mistyczne doznania w otoczeniu kompleksu świątyń Angkor oraz kontakt z kulturą Khmerów. Kambodża zachwyci Was także egzotyczną roślinnością i pięknem swoich wysp - na Koh Rong Sanloem odnajdziecie wypoczynek z dala od zgiełku turystycznych kurortów.

Jeżeli planujecie wakacje, z pewnością zastanawiacie się, kiedy najlepiej jechać do Kambodży. Odpowiedź jest prosta - najlepszym okresem na podróż do Kambodży są miesiące od listopada do kwietnia. Sezon deszczowy zaczyna się w maju i trwa do października. Kwiecień i maj są najgorętszymi miesiącami z temperaturami sięgającymi nawet 35°C.

Kambodża, pogoda

Stolica : Phnom Penh

Różnica czasu :  +5 godzin w lecie i +6 godzin w zimie

Język : khmerski

Populacja : 15,6 mln

Powierzchnia : 181 tys. km²

Waluta : Riel kambodżański (KHR)

Więcej informacji : Wikipedia

Obywatele polscy wyjeżdżający do Kambodży objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w ambasadzie Kambodży (najbliższa znajduje się w Berlinie), za pośrednictwem internetu pod adresem : evisa.gov.kh , oraz na przejściu granicznym.Koszt wizy wynosi 37 USD, a do jej uzyskania potrzebne są dwa zdjęcia. Paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy licząc od daty wjazdu do kraju.

Przed udaniem się w podróż do Kambodży zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy oraz durowi brzusznemu.

Kuchnia kambodżańska to wiele kontrastujących ze sobą smaków. U ich podstaw zazwyczaj jest ryż, ale znajdujemy tam również wiele ziół, liści, warzyw i mięsa. Przepisy są dość proste i szybkie w przygotowaniu, ale także ponadprzeciętnie smaczne. Flagowymi potrawami w Kambodży są:

1. Makaron wonton podawany w gorącym bulionie mięsnym, czasami z dodatkiem świeżych warzyw.
2. Smażony ryż sojowy – serwowany zazwyczaj z warzywami i mięsem, ale często również w wariancie solo.
3. Num Banh Chok, czyli lokalna zupa rybna.

Kambodża to względnie tani kierunek podróży. Z perspektywy europejskiego turysty większość restauracji i hoteli jest dostępnych w dość niskich cenach.

Obiad w lokalnej jadłodajni: od 7 PLN;
Obiad w restauracji średniej klasy: od 20 do 35 PLN;
Piwo: od 3 do 7 PLN;
Kawa: 4-5 PLN;
Coca-cola w puszce: ok. 2 PLN;
Woda mineralna: ok. 2-5 PLN.

1. Standardowa cena za przejechanie taksówką ok. 10-15 km, waha się między 7, a 10 USD.
2. Walutą w Kambodży jest riel, ale w zdecydowanej większości miejsc można płacić za pomocą dolarów amerykańskich – od turystów wręcz się tego wymaga.
3. W Kambodży można się targować, ale zwykle nie przynosi to zbyt poważnych obniżek cen. Sami mieszkańcy nie są chętni do tej formy komunikacji z turystami.
4. W Kambodży należy mieć ze sobą gotówkę zawsze, ponieważ płatności kartą nie są zbyt powszechne. Bankomaty znajdują się w dużych miastach, na prowincji może być problem z ich dostępnością.
5. Fotografując mieszkańca Kambodży trzeba mieć świadomość, że może poprosić o zapłacenie za wykonane zdjęcia. Społeczeństwo tam jest dość ubogie, przez co stara się szukać zysku w wielu sytuacjach.
6. Kambodżanie nie oczekują napiwków. Nie stanowią one również żadnego typu normy. Jeśli jednak turysta chce uiścić dodatkową opłatę na rzecz kelnera, ten z pewnością doceni ten drobny gest.
7. Standard gniazdek w Kambodży w większości miejsc jest taki sam jak Polsce. Zdarzają się jednak wyjątki, a więc warto zabrać ze sobą adapter.
8. Obowiązek cła nie dotyczy wywozu 2 litrów alkoholu, 200 sztuk papierosów lub 200 gram tytoniu oraz perfum i innych kosmetyków o pojemności maksymalnej 350 mililitrów.

1. W Kambodży obowiązują zasady wynikające z założeń buddyzmu. Jedną z nich jest to, aby przed wejściem do czyjegoś domu, miejsc kultu religijnego i innych ważnych punktów, zawsze zdejmować buty. To oznaka szacunku dla gospodarzy.
2. Siedząc w czyimś towarzystwie na podłodze należy zwracać uwagę na to, czy nogi nie są wyciągnięte w jego kierunku, lub całkowicie rozkraczone. Takie pozycje są rodzajem zniewagi dla rozmówcy.
3. W Kambodży źle postrzegane jest całowanie się w miejscach publicznych. Wyjątkiem są pocałunki osób tej samej płci (oczywiście takie „na powitanie”).
4. Odstawienie szklanki podczas posiłku jest sygnałem dla innych ucztujących, że prosi się o dolewkę. Jeśli nie chce się dodatkowej porcji napitku, trzeba trzymać szklankę w ręce.

1. Kambodża uzyskała niepodległość od Francji 20 grudnia 1954.
2. Religią dominującą w Kambodży jest buddyzm.
3. Kambodża ma najdłuższy na świecie alfabet składający się z 74 liter.
4. Angkor Wat to największy na świecie zabytek religijny o powierzchni 162,6 ha.
5. Angkor Wat początkowo była świątynią hinduską. Jednak stopniowo przekształciła się ona w świątynię buddyjską.
6. Przysmakiem Khmerów jest a-ping, czyli pieczona tarantula,
a także balut czyli jajko z zarodkiem.
7. W Kambodży pełnoletność osiąga się w wieku 16 lat.
8. Khmerowie nie świętują swoich urodzin.
9. Kambodża jest nielicznym krajem na świecie, w którym nie ma restauracji McDonalds.

Polecamy  zapoznanie się z poradnikiem Polak za granicą przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym znajduję się wiele przydatnych informacji.

Zaplanuj swoją własną podróż do Kambodży

WordPress Theme built by Shufflehound. © 2021 Feel The Travel
Podróże szyte na miarę, egzotyczne wakacje