KAMBODŻA

Kambodża to kraj o niezwykle burzliwej i bolesnej historii, bogatym dorobku kulturowym, a także imponujących zabytkach i uśmiechniętych mieszkańcach. To także wspaniała obietnica oryginalnych egzotycznych wakacji z dala od pośpiechu i dużych miast.

Szyte na miarę wakacje w Kambodży

Indywidualne wakacje w Kambodży mogą być wspaniałą przygodą - ekspresyjne wschody i zachody słońca nad starożytnym miastem Khmerów - Angkor, rejsy po jeziorze Tonle Sap i wycieczka po okolicy to doświadczenia, które zostaną w pamięci na długo. Faszerowane żaby, lasy równikowe i czerwona ziemia to tylko niektóre atrakcje, z których słynie Kambodża. 

Egzotyczna wycieczka do Kambodży

Wycieczka do Kambodży to idealna opcja na prawdziwie egzotyczną podróż dla osób, które kochają zwiedzać i odkrywać lokalną kulturę. Wakacje w Kambodży zapewnią Wam wiele ciekawych wrażeń, pozwolą zwolnić oraz cieszyć się niezwykłym otoczeniem.

Kambodża - co warto zobaczyć?

Phnom Penh

Tętniąca życiem stolica Kambodży pełna jest ważnych historycznie i kulturowo miejsc. Oprócz przepięknego Pałacu Królewskiego, warto odwiedzić Muzeum Tuol Sleng, czy chociażby Pola Śmierci, gdzie miały miejsce wstrząsające sceny ludobójstwa. To smutny punkt programu, ale wart uwzględnienia podczas wycieczki po Kambodży. Zapach ulicznego jedzenia, huk pędzących motocykli, mnisi w szafranowych szatach, niesamowite wody Mekongu i toczące się nad nim życie wypełniają krajobraz tej jednej z najbardziej "wyluzowanych" azjatyckich stolic.

Siem Reap

Siem Reap to najbardziej dynamicznie rozwijające się miasto i najpopularniejszy ośrodek turystyczny w Kambodży. Bliskość Angkoru sprawia, że Siem Reap stanowi przede wszystkim bazę wypadową do fascynującej, starożytnej stolicy Imperium Khmerów. W okolicach miasta znajduję się także największe jezioro na Półwyspie Indochińskim Tonle Sap, a na nim pływające wioski. Mieszkańcy żyją tu w domkach postawionych na palach, a do przemieszczania się używają łodzi. Spędzając wakacje w Kambodży koniecznie udajcie się w rejs po jeziorze.

Angkor

Kompleks świątyń Angkoru jest wizytówką i największą atrakcją Kambodży. Te jedne z najpiękniejszych buddyjskich świątyń na świecie, bez wątpienia robią niesamowite wrażenie. To bez wątpienia obowiązkowy punkt wycieczki do Kambodży. Każdego roku miliony podróżników przybywa w te rejony, aby upajać się pięknem dziedzictwa Khmerów. Poza najbardziej znana świątynią Angkor Wat, zachwyt budzi słynąca z  kamiennych twarzy świątynia Bayon, czy też zagubiona w bujnej dżungli Ta Prohm.

Koh Rong

Koh Rong to nieduża tropikalna wyspa z zaledwie kilkoma wioskami rybackimi i urokliwymi resortami z trzcinowymi bungalowami. Zachwyca bujną egzotyczną roślinnością pokrywającą interior wyspy, turkusową wodą i 43 kilometrami bielutkich plaż z miękkim piaskiem, na których można odpocząć po aktywnej wycieczce po Kambodży. Koh Rong jest także świetną opcją dla osób, które lubią życie nocne.

Koh Rong Sanloem

Maleńkie i wciąż nieskażone masową turystyką Koh Rong Sanloem to najlepsze miejsce na kilkudniowy wypoczynek podczas wakacji Kambodży. Brak ruchu samochodowego i zaledwie kilka małych resortów ukrytych w cieniu palm to najlepsza reklama dla tej rajskiej wyspy. Czeka Was słodkie lenistwo w hamaku, wylegiwanie się na białym miękkim piasku oraz kąpiele w krystalicznie czystej, turkusowej wodzie.

Oferty wakacji w Kambodży

Niezapomniane wakacje w Tajlandii i Kambodży rozpoczniecie do Bangkoku, który oczaruje Was swoim gwarem i niepowtarzalną energią. Gdy już poczujecie ducha tajlandzkiej stolicy, czeka Was podróż po wiekowych zakamarkach kompleksu świątynnego Angkor w Siem Reap. Na koniec skosztujecie piękna półwyspu Railay. Brzeg morza, lazurowa woda i rozgrzany słońcem piasek - czego chcieć więcej?

Przed Wami egzotyczna wycieczka do Tajlandii, Wietnamu i Kambodży. W Hanoi jest jak w filmie z Brucem Lee - nad rzeką, wśród mgły, Wietnamczycy ćwiczą tai-chi. W mieście za to panuje gwar. Nie zapomnicie zapierającego dech w piersiach rejsu po zatoce Ha Long, tajemniczych jaskiń i tutejszych mieszkańców. Kambodża zabierze Was w mistyczny świat, a Bangkok zarazi Was swoją kolorową energią.

Podczas wycieczki do Tajlandii i Kambodży zachwyci Was niepowtarzalna energia jednej z największych metropolii Azji. Gdy poznacie już klimat ulic Bangkoku, czas na mistyczne doznania w otoczeniu kompleksu świątyń Angkor oraz kontakt z kulturą Khmerów. Kambodża zachwyci Was także egzotyczną roślinnością i pięknem swoich wysp - na Koh Rong Sanloem odnajdziecie wypoczynek z dala od zgiełku.

Inne oferty, które mogą Cię zainteresować

Wakacje w Wietnamie to opcja dla głodnych wrażeń. Trasa biegnie od gwarnego, tętniącego życiem Hanoi. Następnie czekają zapierające dech widoki na zatokę Ha Long, wizyta w zielonej prowincji Ninh Binh oraz kilka dni spędzonych w klimatycznym miasteczku Hoi An, znanego z handlu dobrami miejscowych rolników. Finałem wycieczki będzie relaks na urokliwej wyspie Phu Quoc, znanej z bajkowych plaż.

Przed Wami intensywna i różnorodna wycieczka do Wietnamu! Od wielkomiejskiego zgiełku miast Hanoi i Sajgonu, po niezapomniane widoki bajecznych formacji skalnych zatoki Ha Long. Urzekające miasteczko Hoi An zachwyci architekturą i niepowtarzalną atmosferą, a rejs po Delcie Mekongu zapisze się w pamięci obrazem soczystej roślinności i handlarzy sprzedających owoce prosto ze swoich łodzi.

Przed Wami egzotyczna wycieczka do Tajlandii, Wietnamu i Kambodży. W Hanoi jest jak w filmie z Brucem Lee - nad rzeką, wśród mgły, Wietnamczycy ćwiczą tai-chi. W mieście za to panuje gwar. Nie zapomnicie zapierającego dech w piersiach rejsu po zatoce Ha Long, tajemniczych jaskiń i tutejszych mieszkańców. Kambodża zabierze Was w mistyczny świat, a Bangkok zarazi Was swoją kolorową energią.

Kiedy jechać do Kambodży?

Najlepszym okresem na wycieczkę do Kambodży są miesiące od listopada do kwietnia. Sezon deszczowy zaczyna się w maju i trwa do października. Kwiecień i maj są najgorętszymi miesiącami z temperaturami sięgającymi nawet 35°C.

Pogoda w Kambodży

Kambodża, pogoda

Stolica Kambodży : Phnom Penh

Różnica czasu :  +5 godzin w lecie i +6 godzin w zimie

Język : khmerski

Populacja : 15,6 mln

Powierzchnia : 181 tys. km²

Waluta Kambodży : Riel kambodżański (KHR)

Więcej informacji : Wikipedia

Obywatele polscy udający się na wycieczkę do Kambodży objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w ambasadzie Kambodży (najbliższa znajduje się w Berlinie), za pośrednictwem internetu pod adresem : evisa.gov.kh , oraz na przejściu granicznym. Koszt wizy wynosi 37 USD, a do jej uzyskania potrzebne są dwa zdjęcia.Paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy licząc od daty wjazdu do kraju.

Przed udaniem się w podróż do Kambodży zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy oraz durowi brzusznemu.

Kuchnia kambodżańska to wiele kontrastujących ze sobą smaków. U ich podstaw zazwyczaj jest ryż, ale znajdujemy tam również wiele ziół, liści, warzyw i mięsa. Przepisy są dość proste i szybkie w przygotowaniu, ale także ponadprzeciętnie smaczne. Flagowymi potrawami w Kambodży są:

1. Makaron wonton podawany w gorącym bulionie mięsnym, czasami z dodatkiem świeżych warzyw.
2. Smażony ryż sojowy – serwowany zazwyczaj z warzywami i mięsem, ale często również w wariancie solo.
3. Num Banh Chok, czyli lokalna zupa rybna.

Kambodża to względnie tani kierunek podróży. Z perspektywy europejskiego turysty większość restauracji i hoteli jest dostępnych w dość niskich cenach.

Obiad w lokalnej jadłodajni: od 7 PLN;
Obiad w restauracji średniej klasy: od 20 do 35 PLN;
Piwo: od 3 do 7 PLN;
Kawa: 4-5 PLN;
Coca-cola w puszce: ok. 2 PLN;
Woda mineralna: ok. 2-5 PLN.

1. Standardowa cena za przejechanie taksówką ok. 10-15 km, waha się między 7, a 10 USD.
2. Walutą w Kambodży jest riel, ale w zdecydowanej większości miejsc można płacić za pomocą dolarów amerykańskich – od turystów wręcz się tego wymaga.
3. W Kambodży można się targować, ale zwykle nie przynosi to zbyt poważnych obniżek cen. Sami mieszkańcy nie są chętni do tej formy komunikacji z turystami.
4. W Kambodży należy mieć ze sobą gotówkę zawsze, ponieważ płatności kartą nie są zbyt powszechne. Bankomaty znajdują się w dużych miastach, na prowincji może być problem z ich dostępnością.
5. Fotografując mieszkańca Kambodży trzeba mieć świadomość, że może poprosić o zapłacenie za wykonane zdjęcia. Społeczeństwo tam jest dość ubogie, przez co stara się szukać zysku w wielu sytuacjach.
6. Kambodżanie nie oczekują napiwków. Nie stanowią one również żadnego typu normy. Jeśli jednak turysta chce uiścić dodatkową opłatę na rzecz kelnera, ten z pewnością doceni ten drobny gest.
7. Standard gniazdek w Kambodży w większości miejsc jest taki sam jak Polsce. Zdarzają się jednak wyjątki, a więc warto zabrać ze sobą adapter.
8. Obowiązek cła nie dotyczy wywozu 2 litrów alkoholu, 200 sztuk papierosów lub 200 gram tytoniu oraz perfum i innych kosmetyków o pojemności maksymalnej 350 mililitrów.

1. W Kambodży obowiązują zasady wynikające z założeń buddyzmu. Jedną z nich jest to, aby przed wejściem do czyjegoś domu, miejsc kultu religijnego i innych ważnych punktów, zawsze zdejmować buty. To oznaka szacunku dla gospodarzy.
2. Siedząc w czyimś towarzystwie na podłodze należy zwracać uwagę na to, czy nogi nie są wyciągnięte w jego kierunku, lub całkowicie rozkraczone. Takie pozycje są rodzajem zniewagi dla rozmówcy.
3. W Kambodży źle postrzegane jest całowanie się w miejscach publicznych. Wyjątkiem są pocałunki osób tej samej płci (oczywiście takie „na powitanie”).
4. Odstawienie szklanki podczas posiłku jest sygnałem dla innych ucztujących, że prosi się o dolewkę. Jeśli nie chce się dodatkowej porcji napitku, trzeba trzymać szklankę w ręce.

1. Kambodża uzyskała niepodległość od Francji 20 grudnia 1954.
2. Religią dominującą w Kambodży jest buddyzm.
3. Kambodża ma najdłuższy na świecie alfabet składający się z 74 liter.
4. Angkor Wat to największy na świecie zabytek religijny o powierzchni 162,6 ha.
5. Angkor Wat początkowo była świątynią hinduską. Jednak stopniowo przekształciła się ona w świątynię buddyjską.
6. Przysmakiem Khmerów jest a-ping, czyli pieczona tarantula,
a także balut czyli jajko z zarodkiem.
7. W Kambodży pełnoletność osiąga się w wieku 16 lat.
8. Khmerowie nie świętują swoich urodzin.
9. Kambodża jest nielicznym krajem na świecie, w którym nie ma restauracji McDonalds.

Polecamy  zapoznanie się z poradnikiem Polak za granicą przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym znajduję się wiele przydatnych informacji.

Zaplanuj swoją wycieczkę do Kambodży

WordPress Theme built by Shufflehound. © Feel The Travel
Podróże szyte na miarę, egzotyczne wakacje