KOSTARYKA

Kostaryka nazywana „rajem w miniaturze” uchodzi za jeden z najpiękniejszych zakątków świata, za sprawą niezwykłej dzikiej przyrody.

Szyte na miarę wakacje w Kostaryce

Pełna soczystych kolorów Kostaryka urzeka majestatycznymi wulkanami, bujną tropikalną zielenią, rajskimi plażami oraz przyjaznymi mieszkańcami, którzy prowadzą prowadzą spokojne i pełne radości życie - Pura Vida.

Egzotyczna wycieczka do Kostaryki

Wakacje w Kostaryce to idealna propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku. Spacer po wiszących mostach wśród lasu deszczowego, pełne adrenaliny zjazdy na linie, eskapady do dżungli śladami zwierząt, jakich nigdzie indziej nie spotkacie - wszystkie te atrakcje czekają na Was podczas niezapomnianej wycieczki do Kostaryki!

Kostaryka - co warto zobaczyć?

Park Narodowy Wulkanu Arenal

Park Narodowy Wulkanu Arenal jako jeden z najbardziej malowniczych miejsc w kraju, jest niezbędnym przystankiem podczas każdej wycieczki po Kostaryce. To tutaj znajduje się najbardziej imponujący wulkan Kostaryki - piękny, niemalże idealny stożek dominujący nad koronami soczyście zielonego lasu tropikalnego. Park Wulkanu Arenal to jeden z najbardziej zróżnicowanych obszarów w kraju, który oferuje nieograniczone możliwości obserwacji dzikich zwierząt. Rejon parku to także doskonała baza do uprawiania sportów ekstremalnych.

Monteverde

Bardziej zielono być nie może! National Geogaphic okrzyknął Rezerwat Monteverde perłą pośród lasów mglistych świata. Tysiące gatunków roślin i zwierząt oraz wiecznie zielone lasy nieustannie spowite mgłą to widoki, których nie można szybko zapomnieć. A wszystko to w pobliżu śpiącego olbrzyma - aktywnego wulkanu Arenal. Jedną z największych atrakcji podczas wycieczki do Kostaryki jest "spacer w obłokach” po wiszących mostach ponad koronami drzew oraz zjazdy na linie jedną z najdłuższych kolejek tyrolskich na świecie.

Puerto Viejo de Talamanca

Jednym z miejsc, które warto odwiedzić podczas wakacji w Kostaryce jest  Puerto Viejo de Talamanca. Ta niewielka miejscowość położona nad Morzem Karaibskim, do niedawna będąca osadą rybacką, dzisiaj przyciąga przede wszystkim miłośników surfowania. Znajdziecie tu rajskie krajobrazy, cudowne rafy koralowe, wyborną kuchnię wybrzeża i prawdziwy, karaibski klimat z sielankową atmosferą spowolnioną rytmami reggae. W pobliskim Parku Narodowym Cahuita czeka Was bliskie spotkanie z fascynującą fauną i florą.

Park Narodowy Manuel Antonio

Park Narodowy Manuel Antonio to klejnot wybrzeża Pacyfiku. Wyjątkowość tego miejsca została doceniona przez magazyn Forbes, który umieścił park na liście dwunastu najpiękniejszych parków na świecie! Ten malutki obszar łączy w sobie to co jest dla wielu kwintesencją raju - lazurowe morze, białe, piaszczyste plaże i górujące nad nimi majestatyczne klify porośnięte przez wiecznie zielone lasy tropikalne. To idealne miejsce na spędzenie wakacji w Kostaryce i obserwację z bliska dzikiej przyrody.

Park Narodowy Tortuguero

Park Narodowy Tortugero, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Morza Karaibskiego, powstał w celu ochrony żółwi morskich, które od lipca do października składają tu jaja. Przy odrobinie szczęścia w trakcie Waszej wycieczki do Kostaryki możecie być świadkami jednego z najbardziej niesamowitych spektakli natury, jakim jest moment narodzin młodych żółwi. Teren parku pokrywa sieć wąskich kanałów wijących się przez dziewiczą dżunglę i przybrzeżne mokradła, które są domem dla egzotycznych ptaków, krokodyli i bajecznie kolorowych żab.

San Jose

San Jose, stolica i jednocześnie największe miasto kraju stanowi zazwyczaj pierwszy przystanek w trakcie wycieczki do Kostaryki. Znajdziecie tu liczne sklepy, restauracje, bary oraz bogatą scenę życia nocnego, jednak prawdziwy klimat miasta tworzą niezwykle przyjaźni mieszkańcy i tętniące życiem ulice. Udajcie się na spacer po malowniczej, historycznej dzielnicy Barrio Amon, dołączcie do gwarnego tłumu na Plaza de la Cultura i odwiedźcie imponujące muzea, w których poznacie historię oraz kulturę Kostaryki.

Oferty wakacji w Kostaryce

Wybierzcie się z nami w pełną przygód wycieczkę do Kostaryki. Odkryjecie malownicze rejony tego urzekającego kraju i całe bogactwo rozmaitych atrakcji. Czeka Was nocny spacer po dżungli, ekscytujący zjazd na linach w lesie chmurowym, kąpiel w gorących źródłach u podnóża wulkanu, a na koniec błogi relaks na karaibskich plażach. Wszystko to bez pośpiechu w duchu kostarykańskiego Pura Vida!

Podczas fascynującej wycieczki do Panamy i Kostaryki poznacie najpiękniejsze oblicza Ameryki Środkowej. Czeka Was ekscytująca wyprawa do lasu deszczowego, niezwykłe spotkania z fauną i florą oraz aktywnym wulkanem Arenal. Odkryjecie także nowoczesną metropolię Panama City, karaibskie wyspy Bocas del Toro i klejnot wybrzeża Pacyfiku - Park Narodowy Manuel Antonio. Emocje gwarantowane!

Inne oferty, które mogą Cię zainteresować

Wycieczka do Brazylii - serca Ameryki Południowej. Bijącego w rytm Samby, zanurzonego w dziewiczej dżungli, nadal jeszcze naznaczonego akcentami, przypominającymi dawne, kolonialne czasy. Brazylia ugości Was zapachami sprzedawanych na przydrożnych straganach przysmaków. Otuli wilgotnym, amazońskim powietrzem. Wakacje w Brazylii przepełnią energią, która pozostanie w Was na długo!

Karaibski temperament, soczyste kolory, drinki i zabawa w kubańskim stylu - takie właśnie będą Wasze wakacje na Kubie! Zachwycająca Havana podbije Wasze serca niepowtarzalnym klimatem. Senne Vinales sprawi, że zapomnicie o upływie czasu, a zabytkowy Trynidad uraczy Was klimatycznymi kafejkami i plątaniną kolorowych uliczek. Z kolei na plażach Cayo Santa Maria czeka Was beztroski relaks.

Zapraszamy Was na niesamowitą wycieczkę do Kolumbii, szlakiem kolonialnej architektury, wspaniałej przyrody i pięknych karaibskich plaż. Wasz trasa poprowadzi od tętniącej życiem Bogoty i malowniczej doliny palm woskowych Valle de Cocora, do rozbrzmiewającej rytmami salsy, kolonialnej Cartageny i słynnego Medellin. Na koniec czeka Was karaibska idylla na małej, odludnej wysepce Mucura.

Kiedy jechać do Kostaryki?

Wycieczkę do Kostaryki najlepiej zaplanować w okresie pory suchej czyli od grudnia do kwietnia. W pozostałych miesiącach panuje pora deszczowa, charakteryzująca się występowaniem deszczu, głównie wieczorami. Wrzesień i październik to okres największych opadów.

Pogoda w Kostaryce

Filipiny-450

Stolica : San Jose

Różnica czasu :  -6 godzin w lecie i -7 godzin w zimie

Język : hiszpański

Populacja : 4,97 mln

Powierzchnia : 51 tys. km²

Waluta : Colon kostarykański (CRC)

Więcej informacji : Wikipedia

Obywatele polscy udający się w podróż do Kostaryki zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie do 90 dni. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy.

Przed udaniem się na wycieczkę do Kostaryki zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi i błonicy oraz durowi brzusznemu. Jeżeli przed podróżą do Kostaryki przebywało się w krajach Ameryki Łacińskiej lub Afryki, gdzie występuje żółta febra, konieczne jest potwierdzenie poddania się szczepieniu na tą chorobę.

Kuchnia kostarykańska charakteryzuje się sporą łagodnością smaku. Dominują w niej świeże warzywa i owoce. Ryż i fasola stanowią podstawę dla większości dań.

Będąc w Kostaryce, warto skosztować takich dań jak:

  1. Gallo pinto – narodowe danie Kostaryki – jest to fasola z ryżem usmażona tak, aby wydobyć, jak najwięcej koloru z obu składników. Całość najczęściej serwuje się z jajkiem sadzonym lub śmietaną, ewentualnie z serem.
  2. Tamal, czyli potrawa, którą spopularyzowali w Ameryce Aztekowie. Danie przygotowywane jest z ciasta na bazie mąki kukurydzianej, smalcu i aromatycznych przypraw. Tamal nadziewa się mięsem, ryżem lub warzywami.
  3. Casado – to kolejny tradycyjny posiłek w Kostaryce, składa się on z podawanych obok siebie ryży i fasoli, kawałka mięsa i plastra sera białego.

Średnie ceny w Kostaryce się nieco wyższe niż w Polsce. Jednocześnie kraj ten pozostaje najtańszym państwem w na tle Nikaragui i Salwadoru.

Obiad w lokalnej jadłodajni: ok. 25 PLN
Obiad w restauracji średniej klasy: od 70 do 110 PLN
Piwo: 6 PLN
Kawa: 6-7 PLN
Coca-cola: 3-4 PLN
Woda mineralna: 2-5 PLN

1. W Kostaryce warto skorzystać z możliwości wynajęcia samochodu. Przedsięwzięcie nie jest szczególnie drogie, a cena jednego litra paliwa to 1000 CRC.
2. Będąc w Kostaryce, najlepiej jest kupić kartę SIM. Najlepiej działającą siecią jest Movistar – oferuje ona bezpłatny roaming na terenie Ameryki Środkowej. Orientacyjna cena za korzystanie z Internetu wynosi 10 USD/1,5 GB.
3. Popularnym środkiem komunikacji w większych miastach jest Uber. Tradycyjne taksówki są znacznie droższe i tym samym nieopłacalne.
4. W Kostaryce każdy produkt ma cenę ustaloną z góry. W sklepach nie ma sensu podejmować prób targowania się. Na niektórych bazarach takie działanie może skutkować sukcesem, acz nie jest to zbyt popularne i może powodować zdziwienie wśród sprzedających.
5. W dużych miastach niemal wszędzie jest możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych, jedynie na prowincjach może wystąpić kłopot w postaci braku terminalu płatniczego.
6. W Kostaryce nie ma obostrzeń dotyczących możliwości fotografowania żadnych obiektów.
7. Na terenie całego kraju występuje wirus dengi, istnieje też możliwość zarażenia się malarią i wirusem Zigi. Należy więc stosować się do podstawowych zasad profilaktyki.
8. Walutę w Kostaryce można wymieniać w bankach i hotelach.
9. Kostarykańskie restauracje zawsze doliczają sobie 10% kwoty zamówienia jako napiwek. Pozostawienie kelnerowi dodatkowych środków jest mile widziane, ale nie obowiązkowe.
10. Napięcie elektryczne w Kostaryce jest równie 120 V, z kolei częstotliwość napięcie sieci elektrycznej wynosi 60 Hz., na terenie kraju występują etyczny typu A i B.

1. W Kostaryce nie ma żadnych norm zwyczajowych mówiących o tym, jak należy się ubierać i zachowywać w miejscach publicznych.
2. Czasami znalezienie jakiegoś kostarykańskiego adresu może okazać się nie lada wyzwaniem – ulice nie mają własnych nazw, adresy podawane są w odniesieniu do stałych punktów, które znają mieszkańcy.
3. Mieszkańcy Kostaryki bardzo negatywnie reaguje, jeśli nie widzą, że dany turysta nie zachwyca się pięknem ich kraju.
4. Kostarykańska kultura jest miksem hiszpańskich wpływów kolonialnych, tradycji jamajskich oraz imigrantów z innych państw, którzy nadali jej obecny charakter.

1. Rdzenni mieszkańcy Kostaryki nazywają się Tykosami i Tykami. 90% mieszkańców to ludzie biali.
2. Na terenie Kostaryki znajduje się 112 wulkanów. Wulkan Poas ma drugi co do wielkości krater na świecie, a Arenal jest jednym z dziesięciu najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.
3. Kostaryka jest domem dla ponad dziesięciu procent wszystkich gatunków motyli na świecie.
4. Kostaryka jest drugim co do wielkości eksporterem bananów na świecie.
5. Parki narodowe w Kostaryce zajmują 25% powierzchni kraju.
6. Kostaryka jako pierwszy kraj na świecie formalnie zlikwidowała swoje wojsko.
7. Kostarykański parlament składa się z 50% mężczyzn i 50% kobiet.

Polecamy  zapoznanie się z poradnikiem Polak za granicą przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, gdzie znajduję się wiele przydatnych informacji.

Zaplanuj swoją wycieczkę do Kostaryki

WordPress Theme built by Shufflehound. © Feel The Travel
Podróże szyte na miarę, egzotyczne wakacje