KUBA

Wykres z pogodą

Informacje praktyczne

Kuba to niezwykły i pełen tajemnic kraj, w którym czas jakby zatrzymał się w miejscu. Znajdziecie tu mnóstwo atrakcji, roztańczonych mieszkańców i obłędnie turkusowe morze.

Szyte na miarę wakacje na Kubie

Warto zaplanować indywidualne wakacje na Kubie dla dekadenckiej, klimatycznej Hawany, amerykańskich krążowników, wszechobecnych ład i fiatów, najlepszych na świecie cygar i cudownych karaibskich plaż. Wczasy na Kubie to opcja dla prawdziwych amatorów doznań, luźnej atmosfery i dobrej zabawy, którzy chcą dać się wciągnąć w wir lokalnej kultury. 

Indywidualna wycieczka na Kubę

Wakacje na Karaibach to gwarancja słońca, niespodzianek na każdym kroku i niezwykłych wieczorów w rytmie salsy. Wybierając się na wycieczkę na Kubę odpoczniecie na pięknych plażach oraz doświadczycie autentyczności lokalnych miasteczek. Kuba niewątpliwie szybko Was oczaruje i zachęci do powrotu na Karaiby.

Kuba - co warto zobaczyć?

Hawana

Wakacje na Kubie nie mogą być kompletne bez wizyty w dekadenckiej Hawanie. Ulice pełne kolorowych, amerykańskich oldtimerów, ślady kubańskiej rewolucji, sklepy świecące pustkami, zaniedbane i rozsypujące się kamienice kontrastujące z okazałymi, kolonialnymi rezydencjami, czynią to miasto niezwykle oryginalnym i jedynym w swoim rodzaju. W tętniącej życiem stolicy warto zobaczyć stare miasto, nazywane Havana Vieja, hawański Kapitol, do złudzenia przypominającym ten waszyngtoński, piękne zachody słońca na popularnym bulwarze Malecon i kulturalno - artystyczną dzielnicę Vedado.

Vinales

Viñales to obowiązkowy punkt każdej wycieczki objazdowej po Kubie. To urocze, niewielkie miasteczko z kilkoma ulicami i małymi, kolorowymi domkami, natomiast dolina Viñales, w której leży słynie z niezwykle malowniczego krajobrazu i upraw najlepszego tytoniu na świecie. Porośnięta bujną roślinnością i wypełniona przysadzistymi skałami zwanymi Mogotes, uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc na Kubie. Czekają tu na Was przejażdżki rowerowe lub konne, plantacje tytoniu, fabryka cygar, czy też u nas już niespotykany widok rolników z pługami ciągniętymi przez ospałe woły.

Trynidad

To jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast Kuby, urzeka cudowną kolonialną architekturą. Trynidad z pewnością jest miejscem wartym odwiedzenia w trakcie wycieczki na Kubę. Wąskie brukowane uliczki, eleganckie rezydencje magnatów cukrowych, kolorowe fasady domów, nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. W tym barwnym, pełnym spokoju mieście, polecamy skosztować Chanchanchara - lokalnego trunku na bazie rumu, posłuchać gry ulicznych kubańskich zespołów i wspiąć się na wieże widokową Pałacu Cantero, z której rozpościera się malownicza panorama Trinidadu.

Cayo Santa Maria

Cayo Santa Maria jest niewielką, kameralną wysepką, która ze względu na swoje walory przyrodnicze gości na liście UNESCO. Ciągnące się kilometrami białe plaże, miękki piasek, turkusowa woda i bajeczna rafa koralowa - wszystko to tworzy iście rajską scenerię. Wyspa ta jest idealnym miejscem dla wielbicieli błogiego lenistwa, jak i miłośników sportów wodnych. Planując wakacje na Kubie, koniecznie uwzględnijcie wysepkę Cayo Santa Maria w Waszym planie podróży.

Varadero

Varadero kojarzone głównie z wypoczynkiem w hotelach all inclusive, jest jednym z największych kurortów na Karaibach i za równo najpopularniejszym miejscem wypoczynku w trakcie spędzania wakacji na Kubie. Wszystko to za sprawa przepięknej, niemal 20 kilometrowej plaży i niewiarygodnie turkusowej, krystalicznej wody, które przyciągają turystów niczym magnes. W okolicach Varadero panują także doskonałe warunki do nurkowania, gdzie widoczność dochodzi nawet do 30 metrów.

Oferty wakacji na Kubie

Karaibski temperament, soczyste kolory, drinki i zabawa w kubańskim stylu - takie właśnie będą Wasze wakacje na Kubie! Zachwycająca Havana podbije Wasze serca niepowtarzalnym klimatem. Senne Vinales sprawi, że zapomnicie o upływie czasu, a zabytkowy Trynidad uraczy Was klimatycznymi kafejkami i plątaniną kolorowych uliczek. Z kolei na plażach Cayo Santa Maria czeka Was beztroski relaks.

Przed Wami Kuba i Meksyk, czyli dwa czarujące karaibskie kraje i podróż pełna kontrastów, która na długo zapadnie w Waszej pamięci. Wakacje na Kubie i w Meksyku to możliwość doświadczenia dwóch zupełnie różnych światów i ich fascynujących historii, a także odkrywania mnóstwa podobieństw, które będą Was zaskakiwać każdego dnia tej niezwykłej i pełnej wrażeń podróży.

Inne oferty, które mogą Cię zainteresować

Zabieramy Was na wakacje w Meksyku, słynącym z najpiękniejszych plaż na świecie. W niezwykle popularnym Cancun, życie tętni dniem i nocą. Kiedy już się z nim zetkniecie, pochłonie Was ono bez reszty. Następnie udacie się do Tulum, gdzie zostaniecie oczarowani rajskimi plażami i bajecznym miastem Majów. Na sla Mujeres spróbujecie nie tylko kąpieli w lazurowej wodzie, ale i pysznego jedzenia.

Czekają Was luksusowe wakacje w Meksyku, podczas których odwiedzicie Tulum i wyspę Holbox. Na Waszych oczach nowoczesność zderzy się ze starożytnymi ruinami miasta Majów. Zrelaksujecie się także na białych plażach, które otaczają lazurową wodę i wyciszycie się podczas wypoczynku na wygodnych hamakach. A może spróbujecie sportów wodnych? Karaiby stwarzają świetne ku temu warunki!

Przed Wami Kuba i Meksyk, czyli dwa czarujące karaibskie kraje i podróż pełna kontrastów, która na długo zapadnie w Waszej pamięci. Wakacje na Kubie i w Meksyku to możliwość doświadczenia dwóch zupełnie różnych światów i ich fascynujących historii, a także odkrywania mnóstwa podobieństw, które będą Was zaskakiwać każdego dnia tej niezwykłej i pełnej wrażeń podróży.

Kiedy jechać na Kubę?

 Doskonałym okresem na spędzenie wakacji na Kubie są miesiące pory suchej trwającej od listopada do maja, kiedy panuje słoneczna, piękna pogoda. Sezon wzmożonych opadów przypada na okres od czerwca do października. 

Pogoda na Kubie

Kuba

Stolica : Havana

Różnica czasu :  -6 godzin

Język : hiszpański

Populacja : 11,4 mln

Powierzchnia : 109 tys. km²

Waluta Kuby : Peso kubańskie wymienialne (CUC) które jest obowiązującą walutą dla turystów i cudzoziemców oraz peso kubańskie (CUP) przeznaczone dla mieszkańców.

Więcej informacji : Wikipedia

Obywatele Polscy planujący wycieczkę na Kubę zobowiązani są do posiadania tzw. wizy Tarjeta de Turista. Karta turysty w Feel The Travel jest zawarta w cenie wycieczki. Podczas kontroli paszportowej na Kubie celnik zwróci jedną część wizy, którą należy zachować do wyjazdu z kraju. Zalecany minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe na Kubę wynosi 3 miesiące.

Przed udaniem się w podróż na Kubę zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, błonicy oraz durowi brzusznemu.

Kubańska sztuka kulinarna to idealna mieszanka wpływów kreolskich, afrykańskich oraz europejskich. Najchętniej spożywanym mięsem w tej części świata jest wieprzowina. W potrawach częstym składnikiem jest również ryż oraz czarna fasola.
Najbardziej typowymi daniami kuchni kubańskiej są:

  1. Ajiaco, czyli bardzo sycąca zupa powstała na bazie rosołu z mieszkanki mięsnej. Podawana jest z różnymi rodzajami warzyw, np. z dynią, batatami lub ziemniakami.
  2. Picadillo a la habanera – mielone mięso wieprzowe duszone z cebulką, czosnkiem, pomidorami i ostrą papryką.
  3. Platano a punetazo – smażone zielone platany, które później zostają rozgniecione na miazgę.

Kuba jest tania i Kuba jest droga. Topowe restauracje są zorientowane na turystów, a ich właściciele zakładają, że każdy podróżujący ma wyjątkowo mocno wypchany portfel. Tańszą alternatywą jest stołowanie się w lokalach dla Kubańczyków. Jeśli zaś chodzi o produkty pochodzące z importu, to ich ceny są dość wygórowane.

Obiad w lokalnej jadłodajni: od 7 do 14 PLN
Obiad w restauracji średniej klasy: od 40 do 80 PLN
Piwo: od 4 do 12 PLN
Kawa: od 1 do 3 PLN
Coca-cola: od 6 do 9 PLN (istnieje lokalny zamiennik, czyli TuCola)
Woda mineralna: ok. 5 PLN

1. Będąc na Kubie najlepiej jest przemieszczać się korzystając z taksówek. Warto wiedzieć, że biznes tego typu może prowadzić praktycznie każdy. Kwotę na przejazd należy ustalać z góry, aby uniknąć zaskakująco wysokich rachunków. Na Królowej Karaibów popularnym środkiem transportu są również taksówki rowerowe, które przypominają riksze.
2. Internet na Kubie funkcjonuje, ale jest on całkowicie kontrolowany przez jednostki państwowe. W punktach firmy ETECSA można nabyć kartę internetową. Darmowe Wi-Fi na wyspie nie istnieje.
3. Na Kubie najłatwiej komunikować się w języku hiszpańskim i francuskim. Wielu Kubańczyków nie ma też kłopotu z dogadywaniem się po angielsku.
4. Targowanie się jest zjawiskiem, które jest znane mieszkańcom wyspy, ale nie stanowi ono dla nich zbyt wielkiej atrakcji. Można próbować, ale szanse na uzyskanie ogromnych zniżek nie są zbyt wielkie.
5. Na Kubie najlepiej jest operować gotówką, ponieważ dostęp do terminali płatniczych jest zjawiskiem dość rzadkim.
6. Kuba jest bezpieczną destynacją z punktu widzenia turysty. W razie jakichkolwiek problemów zawsze można zwrócić się o wsparcie do służb mundurowych, których jest bardzo dużo w miastach.
7. Ze względu na to, że kubańskie społeczeństwo jest dość ubogie, czasami zdarzają się próby wyłudzenia pieniędzy od turystów.
8. Wjeżdżając na terytorium Kuby koniecznym jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej od następstw nieszczęśliwych wypadków. Brak takiego dokumentu może stanowić podstawę do odmówienia turyście wstępu na teren państwa.
9. Napięcie w kubańskiej sieci: 110 V, 60 Hz, czasem zdarza się, że w niektórych hotelach i casas particulares jest ono równe 110 V, 60 Hz i 220 V, 60 Hz. Na miejscu używane są wtyczki z prostokątnymi płaskimi bolcami typu północnoamerykańskiego.

1. Jednym z najważniejszych elementów kubańskiej kultury jest muzyka i taniec.
2. Kubańczycy z natury są bardzo hojni i gościnni. W ich kulturze gości należy witać i żegnać długo. W trakcie tych działań kobiety całują się w policzki, a mężczyźni trzymają swoje dłonie.
3. Według tradycji na Kubie istnieje dość wyraźny podział obowiązków rodzinnych na te kobiece i męskie. Zadania kobiet skupiają się wokół pielęgnowania ogniska domowego, mężczyźni zaś zajmują się pozyskiwaniem środków finansowych.
4. Gdy Kubanka kończy 16 lat, jej rodzina organizuje dla niej specjalne przyjęcie, gdzie gwoździem programu jest jej sesja fotograficzna w bardzo ozdobnej sukni.

1. Kuba uzyskała niepodległość od USA 20 maja 1902 r.
2. Na Kubie jest bardzo dużo lekarzy i jeden z najlepszych na świecie systemów opieki zdrowotnej.
3. Fidel Castro sprawował władzę od 1959 do 2008 roku stając się najdłużej urzędującym przywódcą politycznym na świecie.
4. Kuba ma jeden z najmniejszych na świecie wskaźników analfabetyzmu. Czytać i pisać potrafi 99,8% społeczeństwa.
5. Kubańczycy, aż do 2008 roku, mieli zakaz posiadania telefonów komórkowych.
6. Popularny na Kubie Fiat 126p nazywany jest przez Kubańczyków „El Polaquito” czyli „polaczek”
7. Najdłuższe kubańskie cygaro mierzy 90 metrów, a do jego produkcji zużyto 80kg tytoniu.
8. Tylko w dwóch krajach na świecie w tym na Kubie sprzedaż coca
– coli jest oficjalnie zabroniona.
9. W kraju tym praktycznie nie występuje przestępczość.

Polecamy  zapoznanie się z poradnikiem Polak za granicą przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym znajduję się wiele przydatnych informacji.

Zaplanuj swoje wakacje na Kubie

WordPress Theme built by Shufflehound. © Feel The Travel
Podróże szyte na miarę, egzotyczne wakacje