OMAN
Wykres z pogodą
Informacje praktyczne
Sułtanat Omanu to wciąż nieodkryta perła Półwyspu Arabskiego. Pustynny kraj Beduinów zachwyca swoją niezwykłą, wielowiekową kulturą, bogatą tradycją oraz orientalną architekturą.
Luksusowe wakacje w Omanie
Podczas wycieczki do Omanu odkryjecie magię Orientu. Czekają na Was arabskie twierdze, urokliwe tradycyjne wioski oraz kolorowe i gwarne targi, nad którymi unosi się zmysłowy zapach kadzidła.
Fascynująca wycieczka do Omanu
Wakacje w Omanie to prawdziwy raj dla miłośników off-roadu. Podczas szalonej jazdy po bezdrożach, zachwycicie się mozaiką krajobrazów – surowymi łańcuchami majestatycznych gór, malowniczymi piaskami pustyni oraz zielonymi oazami porośniętymi bujną roślinnością.
Oman - co warto zobaczyć?
Maskat
Malowniczo położony Maskat jest idealnym miejscem na rozpoczęcie wycieczki po Omanie. To największe miasto i stolica kraju, w którym zamiast wieżowców królują budynki w tradycyjnym stylu. Wizytówką Maskatu jest imponujący Wielki Meczet Sułtana Kabusa, który może pomieścić aż 20 tysięcy wiernych oraz gmach Królewskiej Opery. Jeśli chcecie poczuć zapach i smak orientu, koniecznie odwiedźcie lokalny targ - Muttrah Souq.
Wahiba Sands
Wahiba Sands to najpopularniejsza omańska pustynia. Rozciągające się na przestrzeni 180 km morze złoto-miedzianego piasku zapiera dech w piersiach i na długo zapada w pamięci. Nocleg na pustyni Wahiba Sands to jedna z głównych atrakcji w trakcie wycieczki do Omanu. Pobyt na pustyni urozmaicany jest o ekscytujące rajdy samochodami 4x4, przejażdżki na quadach lub wielbłądach, czy też próbowanie swoich sił w zjeździe z wydm na desce.
Nizwa
Położona w sercu Omanu Nizwa jest jedną z najpopularniejszych turystycznych atrakcji kraju. Słynie z górującego nad miastem, imponującego XVII-wiecznego fortu i Nizwa Souq. To tradycyjny targ będący prawdziwym rajem dla miłośników lokalnego rzemiosła, na którym można zaopatrzyć się w oryginalne produkty i niezwykłe wyroby rękodzieła. Nizwa to miejsce, którego nie należy pominąć w trakcie wycieczki po Omanie.
Salalah
Salalah oferuje wysokiej klasy hotele, długie piaszczyste plaże kontrastujące z turkusowymi wodami Morza Arabskiego oraz doskonałe warunki do odkrywania podwodnego świata. Wszystko to czyni Salalah idealnym miejscem na wakacje w Omanie. Latem wieje tu monsun, dzięki któremu surowe górskie zbocza zielenią się soczystą roślinnością. Salalah słynie także z występowania drzew kadzidła, którym od lat kraj zawdzięczał swoje bogactwo.
Jebel Akhdar
Rozciągające się na długości około 300 kilometrów pasmo górskie Jebel Akhdar, to jeden z najbardziej spektakularnych obszarów jaki zobaczycie w trakcie wycieczki do Omanu. Jebel Akhdar stanowi ciekawe urozmaicenie od nieco księżycowego krajobrazu gór Hajar. Swoją nazwę "Zielona Góra" zawdzięcza bujnej roślinności porastającej strome zbocza. Region słynie z uprawy grantów, moreli, winogron i brzoskwiń, a także z produkcji tradycyjnej wody różanej.
Wadi
Wycieczka do Omanu nie może obyć się bez wizyty w urokliwym wadi. Wadi to w języku arabskim dolina rzeki otoczona imponującymi zboczami skalnymi. Najpopularniejsze wadi w Omanie to Wadi Bani Khalid, Wadi Shab i Wadi Tiwi znane także jako „Wadi Siedmiu Wiosek”. To niezwykle malownicze wąwozy górskie, wypełnione krystalicznie czystymi, szmaragdowymi wodami, które zachęcają do orzeźwiających kąpieli.
Oferty wakacji w Omanie
Inne oferty, które mogą Cię zainteresować
Kiedy jechać do Omanu?
Najlepszym okresem na wycieczkę do Omanu są miesiące od października do kwietnia, kiedy panują przyjemne temperatury - około 20-25 stopni w zimie do 35 stopni wiosną i jesienią. Latem temperatury są bardzo wysokie i przekraczają nawet 50°C.
Pogoda w Omanie
Stolica Omanu: Maskat
Różnica czasu : +2 godziny w lecie i +3 godziny w zimie
Język : arabski
Populacja : 4,5 mln
Powierzchnia : 309 tys. km²
Waluta Jordanii :Rial omański (OMR)
Więcej informacji : Wikipedia
Obywatele polscy udający się w podróż do Omanu w celach turystycznych, na okres nie przekraczający 14 dni, są zwolnieni z obowiązku wizowego. Osoby wyjeżdżające na dłużej zobowiązane są do posiadania wizy turystycznej. Należy o nią aplikować przez stronę internetową evisa.rop.gov.om.
Na terenie Omanu nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, a zatem nie ma obowiązkowych szczepień. Zalecamy natomiast szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, błonicy oraz durowi brzusznemu.
Kuchnia Omanu odzwierciedla bogactwo kulturowe i geograficzne tego kraju, łącząc wpływy arabskie, irańskie, indyjskie i afrykańskie. Typowe omańskie dania przygotowywane są głównie z ryb, drobiu i baraniny i przyprawiane aromatycznymi mieszankami przypraw.
Odwiedzając Oman, warto spróbować przede wszystkim:
- Machbous – danie na bazie ryżu przyprawianego szafranem i kardamonem z dodatkiem mięsa (najczęściej jagnięciny lub kurczaka)
- Shuwa – tradycyjne omańskie danie, którego podstawą jest mięso najpierw marynowane w ostrych przyprawach, zawijane w liście bananowca i umieszczane na 2 dni w wykopanym w piasku piecu. Podawane z ryżem.
- Fattoush – sałatka z pomidorem, ogórkiem, cebulą, smażonym pokrojonym lokalnym chlebkiem (jak chipsy) i granatem w słonej zalewie.
- Meshkak – mięsne szaszłyki najpierw marynowane, a potem grillowane.
Jedzenie w Omanie jest stosunkowo tanie, a ceny zbliżone są do polskich. Najtaniej jest na lokalnych bazarach i w tzw. coffee shopach.
- Obiad w lokalnej knajpce: ok. 20 PLN;
- Obiad w restauracji średniej klasy: 60-70 PLN;
- Świeży sok: 5-10 PLN;
- Woda mineralna: 2 PLN
1. Na terenie całego Omanu obowiązuje zakaz sprzedawania i spożywania alkoholu.
2. Omańska kawa uznawana jest za jedną z najpyszniejszych na świecie.
3. Zdecydowana większość ludności Omanu (około 85%) wyznaje islam. W kraju oficjalnie obowiązuje prawo szariatu oparte na zapisach Koranu – świętej księgi muzułmańskiej.
4. Oman jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów. Rzadko dochodzi tu do przestępczości pospolitej (np. kradzieży, napadów i rabunków).
5. W Omanie nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższa znajduje się w Arabii Saudyjskiej, w Rijadzie.
6. W dobrym tonie będzie unikanie nadmiernego odsłaniania ciała oraz noszenie ubrań, które nie przylegają do sylwetki.
1. Islam jest główną religią praktykowaną w Omanie, dlatego też wiele tradycji i obyczajów ma podłoże religijne. Praktyki związane z modlitwą, postem i świętami odgrywają istotną rolę w życiu codziennym.
2. Rzemiosła takie jak garncarstwo, tkactwo, wyroby ze skóry i metaloplastyka są integralną częścią kultury omańskiej od wieków. Rzemieślnicy w Omanie kontynuują tradycje swoich przodków, tworząc unikalne i piękne przedmioty.
3. Oman jest jednym z najbardziej liberalnych krajów w Zatoce Perskiej, ale jednocześnie jest też jednym z niewielu krajów, w których panuje wahhabizm – konserwatywna interpretacja islamu. Jednakże rząd skupia się na umiarkowanym i tolerancyjnym podejściu do religii.
4. W Omanie obowiązuje pewien konserwatywny dress code, szczególnie w miejscach publicznych i podczas praktyk religijnych. Szanuje się tradycyjne stroje, takie jak dishdasha dla mężczyzn i abaya dla kobiet.
1. Oman jest jednym z najbogatszych krajów na świecie – niegdyś zawdzięczał to handlowi kadzidłem, a obecnie ropie naftowej.
2. Płace w Omanie są wolne od podatków, a podatek od towarów i usług jest bardzo niski.
3. Kraj ten jest znany z hodowli koni arabskich.
5. To tutaj produkowane są najdroższe perfumy świata Amouage.
6. Oman to jedna z sześciu monarchii absolutnych na świecie.
7. Prawa wyborcze zostały nadane kobietom dopiero w 2003 roku.
8. Jest to jedyne miejsce gdzie w warunkach naturalnych rosną drzewa kadzidłowe.
9. Oman jest ojczyzną żeglarza Sindbada.
Polecamy zapoznanie się z poradnikiem Polak za granicą przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym znajduję się wiele przydatnych informacji.