Którą wyspę wybrać na wakacje spośród archipelagu Seszele

LaDigue

Seszele to państwo wyspiarskie zlokalizowane około 1600 km od brzegu kontynentu afrykańskiego. Wyspy wyłaniają się z wód Oceanu Indyjskiego po północno-wschodniej stronie Madagaskaru. Ziemie te przez całe wieki nie były zamieszkiwane przez ludzi. Dopiero w X wieku zaczęli przybywać tam arabscy kupcy. Odkrycie tych terenów przypisuje się jednak Portugalczykom, którzy pojawili się na wyspach w XVI wieku. Później, aż do pierwszej połowy XVII stulecia, „wakacje na Seszelach” znaczyły tyle, co miejsce, w którym europejscy piraci unikali odpowiedzialności za swoje uczynki. W kolejnych latach tereny te znajdowały się pod władzą wielu państw, aby wreszcie zyskać status niepodległego łańcucha wysp na Oceanie Indyjskim. Seszele są położone w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Średnia roczna temperatur to około 27 stopni Celsjusza. To między innymi z tego powodu turyści tak chętnie podejmują decyzję o spędzeniu urlopu we właśnie tej części Afryki. Które z wysp są najpopularniejsze?

Spis treści:

  1. Praslin, czyli ojczyzna kokosów Coco de Mar
  2. Wycieczka na Seszele: Wyspa La Digue
  3. Mahe i niezwykle zróżnicowany krajobraz
  4. Wakacje na Seszelach: 3 ciekawostki na temat państwa
  5. Kiedy trwa sezon turystyczny w tej części świata?

Praslin, czyli ojczyzna kokosów Coco de Mar

seszele-praslin

Praslin to niewielka, granitowa wyspa na Seszelach. Kiedy w 1744 roku przybył na nią francuski żeglarz Lazare Picault, nadał jej nazwę Isla de Palmes (wyspa palm). W Dolinie Vallée de Mai skrywa się jedna z największych atrakcji turystycznych tego miejsca. Mowa w tym przypadku o gigantycznych palmach, z których wiele liczy sobie po kilkaset lat. Być może ich rozmiary były równie imponujące już wtedy, gdy Picault pojawił się na tej ziemi. Wówczas nietrudno byłoby domyślić się, dlaczego zdecydował się nazwać wyspę we właśnie ten sposób.

Wyspa Praslin to także ojczyzna ogromnych kokosów Coco de Mar. Wybierając się na wycieczkę na Seszele, warto wiedzieć, że to właśnie te owoce są niekwestionowanym symbolem kraju. Wiele zakątków Praslin to tereny, które nigdy nie zostały do końca poskromione przez człowieka. Przemierzanie wyspy oznacza spacer pośród egotycznych roślin z widokiem na piaszczyste, białe plaże. Niektórzy uważają, że to prawdziwie rajskie widoki.

Wycieczka na Seszele: Wyspa La Digue

seszele-ladigue

La Digue to skrawek lądu o powierzchni zaledwie dziesięciu kilometrów kwadratowych. Osoby, które wybierają wakacje na Seszelach głównie po to, aby odpocząć od atmosfery dużego miasta i pośpiechu, powinny wybrać wyjazd właśnie na La Digue. To miejsce jest esencją ciszy i spokoju. Docenia się je m.in. za to, że czas wydaje się tam płynąć wolniej, przez co życie nabiera zupełnie innego tempa.

Turyści chwalą możliwość aktywnego spędzania czasu na wysepce. Jednym z najpopularniejszych środków transportu w tej części Seszeli, jest rower. Przemierzając La Digue, można natknąć się na wiele niezwykle rzadkich gatunków ptaków. Warto także poświęcić chwilę na odwiedzenie Anse Source d’Argent, czyli plaży o ponadprzeciętnym poziomie fotogeniczności.

Mahe i niezwykle zróżnicowany krajobraz

seszele-mahe

Mahe to kawałek ziemi mierzący 17 km szerokości i 26 km długości. Oznacza to, że Mahe jest największą wyspą spośród całego archipelagu Seszeli. Ten fragment lądu jest dość górzysty, a więc przemierzanie go pieszo sprzyja intensywnemu spalaniu kalorii. Wiele dróg prowadzących do Victorii, czyli stolicy państwa, przebiega przez gęstą i dziewiczą dżunglę. Podczas takiego spaceru można poczuć się niczym Tony Halik, Elżbieta Dzikowska lub Arkady Fiedler podczas wędrówek pośród dzikiej przyrody.

Mahe to niesamowite zróżnicowanie krajobrazu, gdzie odnajdą się zarówno fani granitowych urwisk oraz idyllicznych zatoczek, jak i amatorzy podziwiania górskich widoków. Największe wrażenie robią te, które uwzględniają obecność Morne Seychellois, czyli najwyższego wzniesienia na Seszelach (905 m n.m.p.). Na nudę nie będą mogły narzekać również osoby spragnione możliwości spoglądania na turkusową wodę oceanu otulającą białe wybrzeże. Słowem – wakacje na Seszelach spędzone na Mahe spełnią oczekiwania turysty każdego typu.

Wakacje na Seszelach: Kilka ciekawostek na temat państwa

Wycieczka na Seszele to wyprawa do najmniejszego spośród afrykańskich państw. Powierzchnia archipelagu do zaledwie 353 km kwadratowe. Warto jednak wiedzieć, że Seszele to jeden z jedenastu krajów na świecie, na których nigdy nie została odnotowana ujemna temperatura. To z pewnością jeden z głównych powodów tak gwałtownego rozwoju turystyki na tych terenach.

Dzieci obywateli Seszeli rozpoczynają edukację w wieku 6 lat i muszą kontynuować ją przez kolejną dekadę. Po tym czasie mogą wybrać, czy nadal chcą się uczyć, czy też zacząć pracę zarobkową. Mimo wczesnego pójścia do szkoły szacuje się, że niemal 5% osób, które ukończyły 15 rok życia, nie potrafi ani czytać, ani pisać.

Pomimo niewielkiej powierzchni, jaką zajmują Seszele, na ich terenie znajduje się aż 14 lotnisk. To kolejny skutek przybywających tam turystów.

Kiedy trwa sezon turystyczny w tej części świata?

Wycieczki na Seszele to wyprawy w sam środek tropikalnego klimatu. Oznacza to, że wysokie temperatury panują tam przez cały rok. Ewentualne wahania słupków rtęci są niemal niemożliwe do odczucia. Należy jednak mieć świadomość, że w parze z nieustającym ciepłem, idzie utrzymująca się przez cały czas wilgotność powietrza. Pierwsze godziny wpędzone na wyspach mogą być dość uciążliwe, ale na szczęście szybko można przywyknąć do takiego stanu rzeczy. Dużą ulgę przynosi obecność bryzy oceanicznej, która skutecznie łagodzi skutki wiecznego upału.

Co ciekawe wody Oceanu Indyjskiego w tej części Afryki przez cały rok utrzymują się w temperaturze około 25°C. Całość powyżej przedstawionych informacji wpływa na fakt, że podróżnicy z całego świata przybywają na Seszele tłumami. Każdy chce zaznać odrobiny rajskiego klimatu i odpocząć w tak egzotycznych warunkach. Warto jednak wiedzieć, że pory roku w tej części Afryki można podzielić na suchą i deszczową.

Wybierając się na wakacje na Seszele, należy pamiętać, że pora deszczowa przypada na okres od grudnia do marca. Wówczas można spodziewać się tam częstych i obfitych opadów deszczu, a nawet bardzo gwałtownych burz. Pora sucha z kolei trwa od kwietnia do listopada. To właśnie ten czas z powodzeniem można nazwać sezonem turystycznym. Co ciekawe, największa liczba podróżnych przybywa na wyspy między majem a październikiem. Wówczas za pogodę tam odpowiada sprzyjający pasat południowo-wschodni. Temperatura jest zatem przyjemna, a wilgotność powietrza pozostaje w normie. Seszele to jeden z najbardziej prestiżowych wakacyjnych kierunków. Z powodzeniem mogą one równać się z Mauritiusem oraz Malediwami.

Marzysz o podróży na Seszele?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Ekskluzywne wczasy na Seszelach to zapowiedź beztroskiego i błogiego odpoczynku w cieniu palm i otoczeniu turkusowych, krystalicznych wód oceanu oraz pięknej, dziewiczej przyrody. To idealna propozycja dla osób, które marzą o oderwaniu się od rzeczywistości i całkowitym zapomnieniu w niebiańskich okolicznościach. Zapraszamy na wakacje w raju w niezwykle luksusowym wydaniu!