Malediwy, czyli najpiękniejsze miejsce wypoczynkowe na świecie

malediwy-7

Malediwy to archipelag, który wynurza się z tafli Oceanu Indyjskiego. W skład państwa wchodzi nieco ponad 1200 wysp, z których prawie 900 pozostaje niezamieszkana. Wycieczka na Malediwy to doskonała opcja dla amatorów zwiedzania podwodnego świata. Koralowe atole zajmują tam przestrzeń ponad 800 kilometrów! To jednak niejedyne atrakcje, jakie czekają na podróżników w tej części świata. Turyści mogą tam plażować całymi dniami, kosztować przysmaków lokalnej kuchni, obserwować delfiny lub brać udział w różnego rodzaju wycieczkach. Wakacje na Malediwach to także czas, który można poświęcić na obserwowanie lokalnej kultury i przyglądanie się tradycjom. Mieszkańcy poszczególnych wysp utrzymują się przede wszystkim z rybołówstwa, a wielu z nich proponuje turystom wspólne wypłynięcie łodzią w głąb wielkiej wody. Podobne przeżycie z powodzeniem można uznać za wspaniałą przygodę!

Spis treści:

  1. Wakacje na Malediwach to więcej niż plażowanie
  2. Malediwska sztuka kulinarna
  3. Wyspy Omadhoo, Fulidhoo i Maafushi: dlaczego warto je odwiedzić?
  4. Wycieczka na Malediwy: w jaką walutę się zaopatrzyć?
  5. Podróż poślubna na Malediwy: czy to dobry pomysł?

Wakacje na Malediwach to więcej niż plażowanie

malediwy-nurkowanie-3

Malediwy wydają się stolicą świata, jeśli chodzi o plażowanie. Nie powinno to dziwić nikogo, ponieważ piękne okoliczności egzotycznej przyrody, niemal zawsze doskonała pogoda i bliskość Oceanu Indyjskiego sprzyjają błogiemu leniuchowaniu całymi godzinami. Wycieczka na Malediwy może jednak oznaczać o wiele więcej. Państwo to ma naprawdę wiele do zaoferowania. Podczas pobytu warto skorzystać z następujących atrakcji:

  • Island hopping, czyli zorganizowana wyprawa mająca na celu zwiedzanie wysp wchodzących w skład archipelagu. Koszt podobnej zabawy zależy od wybranego pakietu, ale zwykle nie przekracza 30 USD na osobę;
  • Fishing, czyli całodzienne (lub całonocne) łowienie ryb. Uczestnicy później biorą udział we wspólnym grillowaniu i uczcie, gdzie największymi smakołykami są samodzielnie złowione przez nich ryby;
  • Obserwowanie delfinów w ich naturalnym środowisku to kolejna propozycja na to, w jaki sposób spędzić czas podczas wakacji na Malediwach. Zwierzęta te robią niesamowite wrażenie, o czym najlepiej przekonać się na własne oczy.

Turyści mogą także oddawać się przyjemnościom takim jak snurnkowanie i nurkowanie. Rafy koralowe znajdujące się w wodach przybrzeżnych wysp na Malediwach są uważane przez wielu za jedne z najpiękniejszych na świecie.

Malediwska sztuka kulinarna

kuchnia

Tradycyjna kuchnia na Malediwach to przede wszystkim dania na bazie ryb i kurczaka. Przygotowuje się je różnie, choć najczęściej na grillu. Cechą charakterystyczną na malediwskich potraw jest to, że dodaje się do nich naprawdę dużo curry. Za jeden z najbardziej wykwintnych lokalnych specjałów uznaje się pastę wykonaną z tuńczyka, cebuli, chili i świeżego kokosa. Całość podaje się w asyście placków.

Poszukując miejsca, w którym można smacznie zjeść, nie wydając przy okazji fortuny, warto udać się do miejscowych barów. Ceny tam są znacznie bardziej przystępne niż w restauracjach w hotelach. Najlepiej jest zapytać jednego z mieszkańców, które knajpki są jego zdaniem warte polecenia.

Inną interesującą opcją jest kupowanie posiłku w tzw. gueasthouses. Czasami zdarza się, że właściciele tanich kwater dodatkowo gotują dla swoich gości, aby uatrakcyjnić im ich pobyt. To dość ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na skosztowanie wielu malediwskich przysmaków. Tak jak w Polsce żaden rosół nie może równać się z tym przyrządzanym przez prawdziwą panią domu, tak na Malediwach to mieszkańcy wiedzą najlepiej, jak gotować, aby maksymalnie dopieścić kubki smakowe. Wycieczka na Malediwy to doskonała okazja do przeżycia nowych doznań kulinarnych.

Wyspy Omadhoo, Fulidhoo i Maafushi: dlaczego warto je odwiedzić?

malediwy-2

Niektórzy uważają, że większość wysp w tej części świata jest do siebie łudząco podobna. Nic bardziej mylnego! Malediwy wakacje to esencja różnorodności, z tym tylko, że trzeba umieć ją dostrzec.

Omadhoo to skrawek lądu zlokalizowany na atolu Ari, znajdującym się na południu kraju. Mieszkańcy żyją tak, jakby czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu. To wynik tego, że starsze pokolenia przekazują swoim potomkom uwielbienie dla tradycji i kultury.

Wyspa Fulidhoo jest położona na atolu Vaavu i zamieszkuje ja jedynie nieco ponad 400 osób. To istny raj dla wszystkich, którzy czują się zmęczeni życiem w pospiechu. Filidhoo to bardzo barwne miejsce — lolalsi chętnie pokrywają ściany swoich domostw wszystkimi spośród dostępnych kolorów.

Ciekawą opcją wydaje się również Maafushi znajdująca się na atolu Kaafu. Ta wyspa cieszy się największym zainteresowaniem wsród turystów, którzy wybrali się na wakacje na Malediwach. Na Maafashi znajdujemy wiele hoteli i restauracji charakteryzujących się wysokim standardem. To typowy kurort, który mimo wszystko urzeka swoją atmosferą.

Wycieczka na Malediwy: w jaką walutę się zaopatrzyć?

Warto wiedzieć, że jedną z najbardziej uniwersalnych destynacji turystycznych, jest właśnie Birma. Wycieczki objazdowe po tym państwie najczęściej uwzględniają wszystkie elementy, które powinny składać się na idealny urlop. Podczas wypraw znajduje się miejsce zarówno dla zwiedzania lokalnych zabytków, trekkingu po malowniczej dżungli, jak i błogiego wypoczynku nad Zatoką Bengalską lub na białym i malowniczym wybrzeżu morze Andamańskiego.

Fakt, że wakacje powinny stanowić okazję do spędzenia kilku chwil na niczym więcej, jak tylko leniuchowaniu, wydaje się oczywisty. Warto o tym pamiętać, ponieważ nic nie ładuje wewnętrznych akumulatorów lepiej, niż leżenie na leżaczku pośród zachwycającego birmańskiego krajobrazu, popijanie drinka z palemką i skupianie się jedynie na magii konkretnej chwili. Niestety, w świecie, w którym jesteśmy niejako skazani na ciągłą gonitwę, załatwianie wielu spraw urzędowych oraz trwającą w nieskończoność pracę, dość łatwo zapomnieć ile radości może płynąć z nie zajmowania się kompletnie niczym. Podróż do Birmy to idealna okazja, by przypomnieć sobie o tym, jak bardzo jest to ważne.

Podróż poślubna na Malediwy: czy to dobry pomysł?

malediwy-3

Nowożeńcy dość często marzą o spędzeniu podróży poślubnej na Malediwach. Wszystko ze względu na fakt, że można znaleźć tam wiele miejsc, które sprzyjają rozwijaniu się romantycznej atmosfery. Podczas pobytu, warto pokusić się o odwiedzenie następujących punktów na mapie tego niezwykłego kraju:

  • Sand bank, czyli wyspa, która przypomina niewielką piaskownicę otoczoną wodą. Nie ma tam absolutnie nic. Zero rozpraszaczy, zgiełku miasta i miejsc stworzonych w hołdzie konsumpcjonizmowi. Turyści przybywają tam w poszukiwaniu całkowitego wyciszenia i odnajdują je tam;
  • Picnic Island to bezludna wyspa położona nieopodal Fulidhoo. Ten podłużny cypel piasku już z daleka wygląda na iście rajski zakątek. Miejsce to jest częścią jednego z pobliskich resortów. To właśnie dlatego znajduje się tam wiele udogodnień, takich jak np. dostęp do bieżącej wody i toaleta. Warto wspomnieć, że podobny luksus nie jest dostępny na wielu innych niezamieszkanych wyspach zlokalizowanych dookoła Omadhoo.

Wakacje na Malediwach to gwarancja spędzenia niezapomnianych chwil w pięknym miejscu. Walory turystyczne archipelagu są doceniane zarówno przez tych, którzy poszukują miejsca będącego idealnym tłem dla podróży poślubnej, jak i osób pragnących spędzić urlop z dala od wielkomiejskiego gwaru.