Malediwy: Rafy koralowe i pływanie w towarzystwie rekinów

malediwy-9

Malediwy to państwo wyspiarskie położone na wodach Oceanu Indyjskiego. Egzotyka kierunku co roku ściąga do siebie setki podróżnych z całego świata. Chętnych na zrelaksowanie się w iście rajskich warunkach nigdy nie brakuje. Taka sytuacja była bezpośrednim powodem niezwykle gwałtownego rozwoju turystyki na tym terenie, na której oparta jest praktycznie cała gospodarka państwa. Wycieczka na Malediwy będzie najlepszym wyborem w okresie od grudnia do kwietnia, kiedy to ciepłe promienie słońca rozświetlają nieboskłon w tej części Azji, a deszcze pojawiają się tam stosunkowo rzadko. Co warto wiedzieć, zanim wybierzemy się na Malediwy? Wakacje to doskonała okazja do nauki o tradycjach i kulturach panujących w różnych częściach świata.

Spis treści:

  1. Wycieczka na Malediwy, czyli nurkowanie pośród raf koralowych
  2. Wyspa rekinów: Pływanie w doborowym towarzystwie
  3. Malediwy: Wakacje w raju na miarę gwiazd wielkiego formatu
  4. Miejscowe absurdy, czyli kontrowersje związane z religią
  5. Dlaczego warto odwiedzić stolicę Malediwów?

Wycieczka na Malediwy, czyli nurkowanie pośród raf koralowych

malediwy-nurkowanie-1

Malediwy to doskonały kierunek dla wszystkich pasjonatów podglądania podwodnego życia. Warunki tego miejsca sprawdzą się zarówno w przypadku doświadczonych nurków, jak i tych, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z tym rodzajem aktywności. Wody przybrzeżne oraz wnętrza atoli zwykły być spokojne, co sprzyja rozwijaniu pasji nurkowania w jej wczesnym stadium. Amatorzy silniejszych wrażeń również odnajdą się wśród podwodnych atrakcji proponowanych przez Malediwy. Wakacje spędzone w tej części Azji to także okazja do nurkowania pośród mocniejszych prądów wodnych występujących poza atolami, a także wewnątrz skalnych ścian o dużym stopniu nachylenia. To dobra opcja dla każdego, kto spragniony jest podwyższonego poziomu adrenaliny w swoim organizmie.

W dużej ilości miejsc na Malediwach można nurkować bardzo blisko plaży. Dotarcie do nieco dalszych punktów wymaga skorzystania z łodzi nurkowej, czyli dhoni, która dryfuje wedle życzeń natury, nigdy nie zostając zakotwiczona w jednym położeniu. Prawo na Malediwach wyraźnie zaznacza, że nurkować wolno maksymalnie do 30 metrów głębokości. To jednak wystarczająco dużo, aby mieć szansę poczuć potencjał wód przybrzeżnych tego archipelagu. Pasjonaci nurkowania powinni pamiętać o tym, że przed wybraniem się na wycieczkę na Malediwy, należy spakować do swojej torby podróżnej certyfikat nurkowy, świadectwo potwierdzające dobry stan zdrowia, a także rejestr dotychczasowych nurkowań.

Wyspa rekinów: Pływanie w doborowym towarzystwie

malediwy-rekin

Podwodny świat otaczający Malediwy fascynuje i zachwyca. Kąpiel w wodach otulających wyspy Malediwów oznacza spotkanie z setkami kolorowych ryb. Niektóre są malutkie, inne mają nawet kilkadziesiąt centymetrów długości. Prążki, cętki i barwne plamki bez przerwy otaczają turystów szukających ochłody. W głębinach przezroczystej wody  można dostrzec mureny i barrakudy. Bezpośrednie spotkanie z nimi mogłoby okazać się dość groźne. Przy odrobinie szczęścia naszym oczom mogą ukazać się gigantyczne żółwie zamieszkujące tamte tereny. Tropiki mają to do siebie, że wszystko, co w nich spotykamy jest znacznie większe od odpowiedników znanych nam z Europy. Rzecz ta znajduje zastosowanie we wszystkim – od mrówek, po roślinność.

Przebywanie na rafie koralowej w towarzystwie przewodnika eliminuje całość niebezpieczeństwa. Nie mniej tego, należy pamiętać, że wody otulające państwo to królestwo płaszczek i rekinów. Płaszczki z „paszportem” Malediwów osiągają nawet 5-6 metrów długości, rekiny natomiast bez trudu przekraczają granicę 10 metrów. Wakacje na Malediwach to zatem nie tylko boski urlop, ale i wakacje z dreszczykiem emocji.

Malediwy: Wakacje w raju na miarę gwiazd wielkiego formatu

malediwy-10

Malediwy to ukochane miejsce urlopowe wielu celebrytów. Wylegując się na hotelowym leżaku, z drinkiem w dłoni i rajskim krajobrazem rozpościerającym się przed oczami, można poczuć się niczym członek angielskiej rodziny królewskiej. Dlaczego? Bo Malediwy zostały szczególnie docenione przez księcia Williama i jego małżonkę Kate. Niejednokrotnie słyszano o tym, że wybrali się oni na wycieczkę na Malediwy. Trudno byłoby dziwić się dokonanemu przez nich wyborowi.

Co więcej, kierunek ten spotkał się z równie wielką aprobatą osobistości takich, jak David Beckham czy Roger Federer. Jeśli ktoś ma ochotę pogłaskać własne, turystyczne ego, to powinien wybrać się właśnie na Malediwy. Wakacje w tej części świata są skazane na satysfakcję i zadowolenie podróżującego.

Miejscowe absurdy, czyli kontrowersje związane z religią

Malediwy to państwo muzułmańskie. Konstytucja w jasny sposób wskazuje islam jako religię narodową. Absurd polega na tym, że w myśl tego zapisu okazuje się, że każdy obywatel kraju jest niejako zmuszony do hołdowania tradycjom muzułmańskim i nie do końca ma prawo być wyznawcą innego wierzenia. Całość jest punktem wyjścia do licznych aktów prześladowania wyznawców innych religii, ateistów oraz byłych zwolenników islamu.

Malediwy to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie misyjna działalność Chrześcijan jest zabroniona. Obcokrajowcy będący na wycieczce na Malediwach mogą wyznawać swoją religię, ale tylko pod warunkiem praktykowania jej w miejscu niewidocznym dla innych, np. w pokoju hotelowym. W przeciwnym wypadku narażają się na wiele nieprzyjemności.

Dlaczego warto odwiedzić stolicę Malediwów?

Stolicą Malediwów jest Male, będące najbardziej okazałym ośrodkiem przemysłowym w całym państwie. W Male znajduje się największy i najważniejszy port morski oraz główne lotnisko. Co ciekawe, miasto otoczone jest w całości betonowym falochronem. Fundatorami tego przedsięwzięcia byli Japończycy. Inwestycja ta pochłonęła niemal 140 mln dolarów. Jej głównym celem było zmniejszenie możliwości zalania miasta przez wody Oceanu Indyjskiego. Całkiem możliwe, że podobne rozwiązanie mogłoby zapobiec zalaniu placu świętego Marka w Wenecji, ale najwyraźniej Włosi mają nieco gorszy kontakt z japońskimi inwestorami.

Male jest warte odwiedzenia choćby ze względu na fakt, że zajmuje ono niemal całą powierzchnię wyspy, na której się znajduje. Jest ono także centrum wielkomiejskiego życie w tej części Azji. Wycieczka na Malediwy powinna być różnorodna i uwzględniać wiele odsłon tego państwa

Każdego roku przybywa chętnych na odwiedzenie miejsca, jakim są Malediwy. Wakacje w prawdziwie rajskiej atmosferze to marzenie wielu z nas. Urlop tam oznacza nie tylko wypoczynek na najwyższym poziomie komfortu, ale również możliwość uprawiania wielu aktywności fizycznych oraz okazję na przyjrzenia się innej kulturze. Wieczory na rajskich wysepkach to spektakularnie piękne zachody słońca, które sprzyjają romantycznej atmosferze. Po zmroku z wielu lokali dochodzą dźwięki tradycyjnego bodu beru. Wakacje na Malediwach to idealna propozycja dla każdego, kto poszukuje odpoczynku od szarej codzienności, ale także idealne miejsce na spędzenie niesamowitej podróży poślubnej.

Marzysz o podróży na Malediwy?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży na Malediwy

Zapraszamy na luksusowe wakacje na Malediwach! To właśnie tutaj, na białej plaży, otoczonej przejrzystą, szmaragdową wodą, spełnicie swoje sny o raju. Po relaksie w egzotycznej scenerii, fani podwodnego świata będą mogli odkryć zatopione statki oraz ławice ryb i rafy koralowe. Na kolację zjecie złowioną przez siebie rybę, którą przyrządzi dla Was kucharz Waszego ekskluzywnego hotelu.