Wakacje w Malezji: Praktyczne informacje dla podróżników
Malezja jest bardzo popularnym celem podróżniczym. Państwo to położone jest w Azji Południowo-Wschodniej, na terenie Półwyspu Malajskiego i wyspy Borneo. To bardzo ciekawe i piękne miejsce każdego roku przyciąga do siebie tysiące turystów z całego świata. Tak naprawdę niewiele brakuje, aby popyt na wycieczki do Malezji dorównał ruchowi turystycznemu odnotowywanego w Tajlandii.
Tytułowy kraj oferuje globtroterom bogatą i pyszną kuchnię, liczne zabytki i wiele innych atrakcji. Przed wyjazdem warto jednak zapoznać się z kilkoma informacjami praktycznymi, które dotyczą tego państwa. Wakacje w Malezji wówczas będą lepiej zorganizowane i w konsekwencji bardziej udane.
Waluta w Malezji i ceny przykładowe ceny
Walutą w tej części Azji jest ringgit (RM). Jeden ringgit składa się ze stu jednostek sen. Do obiegu dopuszczona jest moneta o nominale 1 ring oraz 5, 10, 20 i 50 sen. Banknoty, którymi posługują się Malajczycy to 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 oraz 1000 ringgitów. 1 RM to 0,94 PLN (październik 2020).
Przykładowe ceny w Malezji po przeliczeniu na złotówki:
- duża butelka wody mineralnej: 1,5-2 PLN,
- obiad w lokalnym barze: 3-7 PLN,
- posiłek w restauracji średniej klasy: 6-15 PLN,
- korzystanie z usług taksówkarza: ok. 45 PLN za godzinę.
Jak wynika z powyższych informacji, z perspektywy polskiego portfela pobyt w Malezji nie jest szczególnie drogi.
Malezja: Informacje praktyczne o transporcie
W Kuala Lumpur, Penang i w Ipoh funkcjonuje Uber. Z powodzeniem można powiedzieć, że jest to jeden z najbardziej popularnych środków transportu w malajskich metropoliach.
W mieście Kuala Lumpur istnieje też możliwość skorzystania z kilku linii metra. Są one obsługiwane przy kilku różnych przewoźników, a na każdy pojedynczy odcinek pokonywanej trasy potrzebny jest jeden bilet, który ma postać żetonu. Ceny za komunikacje tego typu nie należą do najwyższych. Za przejechanie kilku stacji zapłacimy około 2 PLN.
Wielokulturowość w Malezji
Malezja jest krajem zamieszkiwanym głównie przez Malajów, Hindusów i Chińczyków. Większość obywateli to muzułmanie, ale nie brakuje tam także buddystów, chrześcijan i wyznawców hinduizmu. Wielokulturowość tego zakątka Azji jest fascynująca, ale obliguje ona podróżujących do tego, aby okazywali oni należyty mieszkańcom Malezji szacunek.
Turyści powinni pamiętać przede wszystkim o:
- stosownym odzieniu,
- zasłanianiu ramion i nóg przynajmniej do kolan,
- zdejmowaniu butów przed przekroczeniem progu hinduistycznej świątyni,
- zakładaniu odpowiedniego ubrania przed wejściem do meczetu (kobiety).
W Malezji poświęca się sporą ilość uwagi do tego, aby społeczeństwo żyło w zgodzie ze sobą i okazywało sobie dużo tolerancji.
Jakim językiem najłatwiej się posługiwać podczas wakacji w Malezji?
Językiem narodowym w Malezji jest bahasa malaysia. Mieszkańcy posługują się również licznymi dialektami chińskimi oraz mową tamijską. Na szczęście dla turystów nie muszą się oni uczyć powyżej wymienionych języków — w kraju tym bez trudu dogadamy się po angielsku. Jest on tam w powszechnym użytku, co jest spadkiem po czasach, gdy Malezja była kolonizowana przez Wielką Brytanię.
Angielski jest również swoistym spoiwem pomiędzy Malajami, Chińczykami i Hindusami — często można usłyszeć jak porozumiewają się oni właśnie dzięki temu rodzajowi mowy. Również prasa, wiadomości telewizyjne oraz oznaczenia miejskie są pisane między innymi w języku angielskim.
Najważniejsze kwestie dotyczące klimatu
Malezja położona jest na Półwyspie Malajskim. Zajmuje ona również fragment największej spośród azjatyckich wysp, czyli Borneo. Więcej niż połowa państwa porośnięta jest przez lasy tropikalne — oficjalnie uznane za najstarsze na całym globie — i nizinną dżunglę. Cały kraj znajduje się w strefie klimatu różnicowego, którego cechami charakterystycznymi są: wysoki poziom wilgoci w powietrzu i temperatury wahające się od 26 do 35 stopni Celsjusza.
W tej części Azji wyróżniamy dwie pory roku — suchą i deszczową. W przypadku tej drugiej można spodziewać się gwałtownych ulew i częstych burz.
Należy pamiętać, że w miejscowościach górskich oraz na tamtejszych szlakach zakres temperatur może być niższy nawet o kilkanaście stopni, a deszcze mogą pojawiać się częściej niż w reszcie kraju. Mowa tutaj o miejscach takich jak np. Cameron Highlands.
Potrawy malezyjskie, których warto spróbować
Fakt, iż Malezja jest położona dosłownie w miejscu krzyżowania się szlaków handlowych, powoduje że lokalna sztuka kulinarna ma sporo wpływów chińskich, indyjskich, indonezyjskich, jak również kuchni jawajskiej.
Narodowym daniem malezyjskim jest nasi lemat. To potrawa przygotowywana z ryżu gotowanego w mleku kokosowym, które bez cienia wątpliwości jest jednym z najbardziej przydatnych składników w lokalnych kuchniach.
Innymi potrawami, które zasługują na szczególną uwagę, są:
- Nasi Himpit — kleisty ryż gotowany w liściach palmowych,
- Laksa — danie makaronowe,
- Satay — przykład z kuchni indonezyjskiej.
Malezja to bardzo smaczny kierunek. Może ona okazać się bardzo zaskakująca dla wszystkich amatorów jedzenia.
Telefon i pakiet internetowy
Od momentu, gdy smartfony znalazły się w powszechnym użytku, dostęp do internetu stał się ważniejszy niż kiedykolwiek. Czasy, gdy wyjeżdżający np. na wakacje w Malezji musieli ograniczyć swój kontakt z rodziną do wysłania im kartek z miejsca pobytu, przeminęły z wiatrem.
W malezyjskich hotelach zazwyczaj jest oferowany darmowy dostęp do wi-fi. Prędkość internetu jest zadowalająca, z powodzeniem wystarcza do obsłużenia profili w social mediach i skorzystania z aplikacji takich jak Messenger, WhatsApp, Skype i FaceTime.
Jeśli chodzi o internet mobilny, to do dyspozycji są usługi trzech operatorów komórkowych: Celcom, DiGi i Maxis. Wszyscy oni oferują dostęp do sieci w technologiach 3G i 4G.
Decydując się na podróż do Malezji, warto wiedzieć, iż orientacyjny koszt wykupienia 6GB danych, z których można swobodnie korzystać przez miesiąc, to około 30-35 PLN.
Istotny jest fakt, iż wszystkie karty SIM muszą zostać zarejestrowane. Podczas ich kupowania sprzedawca poprosi o paszport.
Czy warto spędzić urlop w Malezji?
Odpowiedź na pytanie zadane powyżej jest banalnie prosta: oczywiście, że warto odwiedzić Malezję! Ten piękny kraj zachwyca zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, interesującą kuchnią oraz wielokulturowością. Znajdzie się tam sporo ciekawych zakątków zarówno dla osób spragnionych wypoczynku w komfortowych warunkach i pośród pięknych okoliczności przyrody, jak i tych lubujących się w aktywnych formach spędzania wolnego czasu i zwiedzaniu zabytków architektury.
Poznawanie świata poprzez podróżowanie i odkrywanie kolejnych jego zakątków, jest kluczowe dla ciągłego rozwijania się — poznaje się wówczas inne tradycje, sposoby postrzegania rzeczywistości i nowe sposoby na walkę z rutyną i nudą. Urlop w Malezji to doskonały pomysł dla osób podróżujących samotnie, w parze, wraz z rodziną, a także dla rodziców i ich pociech.
Co zwiedzić podczas wakacji w Malezji?
Wybierając się na wycieczkę do Malezji, warto odwiedzić kilka konkretnych punktów na mapie tego kraju. Mowa jest w tym przypadku przede wszystkim o atrakcjach takich jak:
- Kuala Lumpur — nowoczesne miasto będące centrum kulturowym i gospodarnych Malezji. Metropolia rozwija się w zaskakującym tempie. Powstają tam kolejne wieżowce, co sprawia, że miejsce to wzbudza coraz większe zainteresowanie właścicieli dużych firm i korporacji. W Kuala Lumpur można zaobserwować, jak miejsca kultu hinduistycznego mieszają się z supernowoczesnymi elementami miejskiej architektury i meczetami. Nie brakuje tam również chińskich krajobrazów — podziwiać je można w dzielony Chinatown;
- Wyspa Borneo — to największa wyspa Archipelagu Malajskiego. Zajmuje ona obszar dwukrotnie większy od Polski, jest to niemalże 750 km2! W granicach Malezji znajduje się jedynie część północna, konkretnie stany Sarawak i Sabah. Borneo jest porośnięta niezwykłej urody lasami równikowymi. Bogactwo tamtejszej flory jest niesamowite. Ciekawostką jest, że na terenie wyspy żyją orangutany, nosacze sundajskie i potężne warany;
- Wyspa Langkawi — to jedna ze 150 wysp wchodzących w skład archipelagu o tej samej nazwie. Jest ona położona przy zachodnim wybrzeżu Malezji. Niedaleko od tego miejsca przebiega granica z Krainą Uśmiechu, czyli Tajlandią. Langkawi każdego roku jest odwiedzana przez tysiące podróżnych w całego globu. Istotny wydaje się fakt, iż na miejscu zastaje się bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę dla turystów i można skorzystać z uroków panujących w istniejącej tam strefie bezcłowej;
- Wyspy Perhentian — te dwie wyspy wypływają z tafli Morza Południowochińskiego i są prawdziwe pięknymi perłami tego zakątka kontynentu azjatyckiego. Biały piach, turkusowa woda i palmy wspólnie tworzą iście rajski klimat. To doskonały kierunek dla wszystkich, którzy marzą o tym, aby wreszcie wypocząć i w pełni zregenerować swoje siły. Wyspy znajdują się z dala od wszelkiej cywilizacji, huku wielkich miast i szybkiego tempa życia. Najistotniejszą atrakcją wysp Perhentian jest możliwość nurkowania w pobliżu cudnej rafy koralowej, w towarzystwie potężnych żółwi;
- Wzgórza Camerona — to propozycja dla wszystkich amatorów górskich widoków. Widoki w tej części Malezji są niesamowite! Wzgórza, które porasta gęsty las deszczowy, kwieciste łąki, pola herbaciane i wodospady naprawdę zapierają dech w piersiach. Podróż w pobliże wzgórz Camerona to jednocześnie miła odmiana od nadmorskich krajobrazów;
- Wyspa Penang — to miejsce położone jest w Cieśninie Malakka i jest prawdziwą mekką dla turystów poszukujących idealnego miejsca do letniego wypoczynku. W miasteczku Georgtown funkcjonuje Chinatown, znajduje się wiele miejsc kultu Buddy i budynków zachowanych w stylu kolonialnym. Penang to niesamowity, egzotyczny kurort, gdzie można bez limitu cieszyć się bogactwem nocnego życia, pięknymi hotelami i licznymi atrakcjami przygotowanymi specjalnie dla turystów.
To oczywiście zaledwie kilka spośród setek zachwycających miejsc, które skrywa przed nami ten niezwykły kraj. Warto spędzić wakacje w Malezji, aby samodzielnie zweryfikować nasze rekomendacje.
FAQ — najważniejsze informacje dotyczące podróży do Malezji
Co zabrać ze sobą w podróż do Malezji?
Podczas wyjazdu do tej części kontynentu azjatyckiego przydadzą się między innymi:
- okulary przeciwsłoneczne,
- krem z filtrem UV,
- nakrycie głowy chroniące przed słońcem,
- bawełniane lub lniane ubranie (lub inne z naturalnej tkaniny).
Oczywiście należy zabrać ze sobą również dowód tożsamości i dużo pozytywnego nastawienia.
Różnice czasowe a podróż do Malezji
Wakacje w Malezji będą wymagały od turystów tego, aby o wylądowaniu w tym kraju, przestawili oni zegarki o sześć godzin w przód względem godziny, która jest w Polsce.
Najlepsza pora na podróż do Malezji
W Malezji przez okrągły rok mamy do czynienia z klimatem równikowym monsunowym. Przez całe 365 dni utrzymują się tam wysokie temperatury, które wahają się od 21 do 35 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza również pozostaje wysoka przez cały rok. W miesiącach od października do lutego można spodziewać się tam sporych opadów deszczu — najobfitsze są one na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malaskiego oraz w dwóch stanach: Sabah i Sarawak. Z kolej na wybrzeżu zachodnim największe zagrożenie opadami atmosferycznymi występuje od kwietnia do maja, a później od listopada do końca października.
Ile godzin trwa lot do Malezji?
Do Kuala Lumpur lub miasta Peneng leci się około 15 godzin. Warto więc zabrać ze sobą ciekawą książkę lub zadbać o to, aby móc posłuchać ulubionej muzyki w trybie offline.
Co warto wiedzieć przed wybraniem się w podróż do Malezji?
Jak już zostało wspomniane w niniejszym artykule, Malezja jest państwem wielokulturowym. Warto zatroszczyć się o to, aby poznać podstawowe zasady etykiety panującej w tym kraju. Chodzi o to, aby traktować z szacunkiem ludzi wszelkich wyznań i nie obrażać ich uczuć religijnych.
Czy zabrać ze sobą adapter do wtyczki do prądu?
Standart w Malezji to 240 V, 50 Hz, obowiązują gniazdka brytyjskie, czyli składające się z dwóch otworów poziomych w górnej części i jednego pionowego w części dolnej. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni adapter do wtyczki do prądu.
Jakie prawo jazdy trzeba mieć w Malezji, żeby prowadzić samochód?
W Malezji honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy. Z kolei polskie zezwolenie na prowadzenie samochodu osobowego jest honorowane tylko wtedy, gdy posiada się jego tłumaczenie na język angielski.
Czy Malezja jest bezpiecznym państwem?
W Malezji istnieje naprawdę niewielki odsetek przestępczości. Najczęstszymi przejawami procederu w tej części Azji są drobne kradzieże, głównie damskich torebek, oraz kopiowanie danych z kart kredytowych. Zaleca się uważanie na złodziei jeżdżących na motocyklach. Kobiety dodatkowo powinny pamiętać, iż w stanach Kelantan i Terrenganu należy powstrzymać się od plażowania w bikini. Na tych terenach działają lokalne organizacje terrorystyczne.
Czy obywatele Polski potrzebują wizy malezyjskiej?
Polacy nie mają obowiązku wizowego, jeśli chodzi o wyjazdy w celach turystycznych na okres nieprzekraczający 90 dni. Przy wjeździe należy okazać paszport o ważności nie krótszej niż 6 miesięcy.
Podsumowując: Malezja to piękny kierunek podróży, który pewnością sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających turystów. Na miejscu czeka wiele atrakcji, co z pewnością przełoży się na niesamowite wspomnienia, które będzie się ciepło wspominało przez wiele lat.