Pogoda tropikalna — 4 kierunki podróży dla zmarzluchów

pogoda tropikalna

Egzotyczne wakacje kojarzą się przede wszystkim z wyjazdami do ciepłych krajów. Choć amatorów nieco chłodniejszych kierunków również nie brakuje, to jednak znacząca większość podróżnych o wiele bardziej docenia możliwość wygrzewania skóry w ciepłych promieniach słońca i pośród pięknych okoliczności przyrody. To właśnie z tego powodu przygotowaliśmy dla naszych Czytelników obszerne zestawienie kilku destynacji, które szczególnie powinny spodobać się zmarzluchom. 

Dlaczego warto wyjechać na Seszele?

wakacje na Seszelach

Seszele to jeden z tych zakątków świata, który jak dotąd wciąż nie poddał się komercjalizacji. To niesamowite państwo wyspiarskie wyłania się z wód Oceanu Indyjskiego. Od wybrzeża kontynentu afrykańskiego dzieli je ponad 1600 km. Najbliższymi zamorskimi kawałkami lądu dla Seszeli są wyspy Reunion i Mauritius. 

Archipelag seszelski pozostawał niezamieszkany przez wiele wieków. Dopiero w X wieku wyspy zaczęli odwiedzać arabscy kupcy. Mimo ich niekwestionowanej obecności na tym terytorium, za odkrywców Seszeli uznaje się przybyszów z Portugalii, którzy przybili do tamtejszych brzegów na przełomie XVII i XVIII wieku. Późniejsze losy tych ziem były różne — czasami były one swoistym azylem dla piratów, innym razem sprowadzano na nie ludność niewolniczą, a dziś są one prawdziwą mekką dla turystów, którzy poszukują ciszy, spokoju i piękna otaczającego krajobrazu. 

Seszele — pogoda w tropikach

egzotyczne wakacje

Seszele to grupa 115 wysp pochodzenia koralowego i wulkanicznego. Warto jednak wiedzieć, że z całego archipelagu, zaledwie 33 wysepki są zamieszkałe przez ludzi. Ten niesamowity teren znajduje się w strefie klimatu równikowego wilgotnego z odmianą monsunową. Przez cały rok temperatury powietrza wahają się tam od 24 °C do 30 °C. 

Najchłodniejsze miesiące w seszelskiej rzeczywistości to lipiec i sierpień. Wtedy to słupki rtęci zwykle nie wskazują więcej niż 21 °C. Dla tej części Afryki jest to naprawdę niewiele, jednak z perspektywy Polaków i turystów z innych krajów europejskich, tych dwadzieścia jeden stopni to prawdziwa gratka. W końcu wtedy można spędzać czas zarówno na leniuchowaniu i opalaniu swojej skóry w promieniach słońca, jak i zdecydować się na trekking w celu poznania najciekawszych zakątków wybranej przez siebie wyspy. 

Turyści powinni wiedzieć, że wiatr południowo-wschodni wieje na Seszelach w miesiącach od maja do listopada. To właśnie ten okres jest uznawany za najbardziej przyjazny globtroterom. Najcieplejszą porą roku na archipelagu jest okres pomiędzy grudniem a kwietniem. Warto jednak pamiętać, iż to właśnie wtedy odnotowuje się tam największe stężenie wilgoci w powietrzu. Wówczas zdarza się, że wynosi ono nawet 80%. 

Najbardziej upalne miesiące na Seszelach to marzec i kwiecień. W tym okresie termometry wskazują od 31 do 33 stopni Celsjusza. Choć w tym czasie również nie brakuje chętnych do eksplorowania tych dziewiczych terenów, to warto pamiętać o tym, że w wymienionych miesiącach trzeba przykładać ogromną wagę do ochrony swojej skóry i głowy przed szkodliwym działaniem promieni UV. To właśnie wtedy najłatwiej o silne oparzenia słoneczne i udar. 

Ciekawostką jest fakt, że roczne opady deszczu na terenie archipelagu Seszeli zawierają się w granicach od 2900 mm w terenach nizinnych do 3700 mm w okolicach Victorii, czyli w nieco bardziej górskim terenie. Istotną informacją wydaje się również to, że zdecydowana większość zamieszkanych wysp położona jest po zewnętrznej części pasa cyklonów. Jest to równoznaczne z tym, iż porywiste wichury zdarzają się tam relatywnie rzadko. 

Co skrywa Madagaskar?

wakacje na Madagaskarze

Madagaskar to państwo wyspiarskie zlokalizowane nieopodal afrykańskiego wybrzeża. W rankingu największych wysp świata zajmuje czwarte miejsce. Z kolei po względem popularności wśród turystów — znajduje się w pierwszej trójce kierunków uważanych za najlepszą wakacyjną opcję. Warto wiedzieć, iż Madagaskar słynie z tzw. ekoturystyki. Wszystko ze względu na fakt mocno rozwiniętego tam rolnictwa. W świecie, w którym zero waste zyskuje coraz większe zainteresowanie tłumów, taka sytuacja działa jak potężny plus. Innymi kuszącymi elementami znajdującymi się na czerwonej wyspie, są majestatyczne baobaby i lemury, które w popkulturze wylansował sam Król Julian. 

Madagaskar — jaki klimat panuje na Czerwonej Wyspie

Tereny Madagaskaru wyłaniają się z wód Oceanu Indyjskiego. Na całej wyspie występuje klimat równikowy. Warto wiedzieć, że w rejonach nieco bardziej wyżynnych, temperatury są niższe, niż na nizinach. Średnia temperatura w stolicy, czyli w Antananarywie waha się od 15 stopni Celsjusza w lipcu aż do 25 stopni w lutym. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to idealny kierunek do tego, aby przetrwać największe mrozy występujące w Polsce.

Na Madagaskarze można wyróżnić dwie pory roku: letnią i zimową. Ta druga jednak w niczym nie przypomina tej, którą znamy z naszej ojczyzny, ponieważ madagaskarska zima oznacza, że słupni rtęci będą wahały się od 2- do 30 stopni. Pierwsze deszcze zaczynają pojawiać się na wyspie w ostatnich dniach listopada. Pora deszczowa wcale nie dyskwalifikuje Madagaskaru pod względem turystycznym, jednak osoby decydujące się na wyjazd tam w tym czasie, muszą mieć świadomość, że uprawianie trekkingu może być wtedy znacząco utrudnione. 

pogoda na Madagaskarze

Dlaczego Indonezja jest tak popularną destynacją podróżniczą?

podróż do Indonezji

Kolejne wyspiarskie państwo znajdujące się na naszej liście, to Indonezja. Ciekawostką jest fakt, iż jest to kraj unitarny. Ta forma oznacza, że państwo wyróżnia się wewnętrzną jednolitością. Założenie polega na zorganizowaniu i podporządkowaniu organom rządowych absolutnie wszystkich jednostek administracyjnych i sprawieniu, aby funkcjonowały one w bliźniaczy sposób. Organy centralne kraju są jednocześnie odpowiedzialne za podyktowanie wytycznych odnośnie do panującego ustroju politycznego i innych właściwości dotyczących, np. gospodarki krajowej. 

Indonezja zasłynęła faktem, iż w 2004 roku stała się jednym ze światowych importerów ropy naftowej. Obecnie można śmiało mówić, że to właśnie ten surowiec stanowi podstawę dochodów tego kraju. Poza tym, istotnym elementem jest również turystyka, która się tam w zaskakująco szybkim tempie. Balijskie świątynie i w wyjątkowo piękne pola ryżowe wabią do siebie miliony podróżników z niemal wszystkich zakątków naszego globu. 

Indonezja — zakątek, który docenią wszyscy wielbiciele ciepła

Praktycznie wszystkie wyspy wchodzące w skład archipelagu indonezyjskiego znajdują się w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Wyjątkiem są Małe Wyspy Sundajskie, gdzie obserwuje się znamiona klimatu podrównikowego, dzięki czemu to właśnie tam obserwuje się największą liczbę słonecznych dni i stosunkowo rzadkie opady atmosferyczne. W innych częściach kraju zjawisko deszczu pojawia się w prawie każdym miesiącu, ale za to temperatura utrzymuje się niemal przez cały rok na tym samym, bardzo atrakcyjnym poziomie. 

Jeśli chodzi o zakres temperatur w nizinnych częściach Indonezji, to waha się od 26 do 28 °C. Pora dnia niemalże nie ma znaczenia dla wartości wskazywanych przez termometry, co w wielu turystach wywołuje lekki szok. Znacznie chłodniej jest tam, gdzie liczba metrów nad poziomem morza jest nieco większa — w górach temperatura utrzymuje się na poziomie od 16 do 18 °C przez niemalże cały rok. 

Cechą charakterystyczną na indonezyjskiego klimatu jest to, że roczna wysokość opadów jest dość wysoka, podobnie zresztą jak zawartość wilgoci w powietrzu. W niektórych miejscach może ona wynosić nawet 95%.

klimat w Indonezji

Cuba Libre — wakacje dla wymagających

wakacje na Kubie

Kuba to jedno z tych miejsc, o którym napisano już setki książek i nakręcono naprawdę wiele filmów, ale mimo to kierunek ten nie przestał fascynować. Kubański rum, prawdopodobnie najlepsze cygara na świecie i barwna historia kubańskiej rewolucji nieustannie przyciąga do siebie turystów z najróżniejszych zakątków globu. Spacery wzdłuż Maleconu w Hawanie, tańce w jednej z Casas de la Musika w Trinidadzie i zwiedzanie cudu architektury kolonijnej, czyli Cienfuegos z pewnością spełnią wymagania nawet tych najbardziej wymagających globtroterów. 

Co więcej, Kuba to również doskonałe warunki pogodowe i naprawdę piękne krajobrazy. Warto wiedzieć, iż słowa „Kuba, wyspa niczym wulkan gorąca” nie wzięły się znikąd i w istocie odwzorowują rzeczywistość panującą w tej części Karaibów. 

Kuba — gorąca atmosfera Królowej Karaibów

Republika Kuby leży w Ameryce Północnej i wyłania się z lazurowej tafli wód Morza Karaibskiego. Jednocześnie jest to największa wyspa znajdująca się w tej części świata — jej całkowita długość równa się 1250 km długości. Na całym terenie Kuby występuje umiarkowany, subtropikalny klimat, co sprzyja temu, że przez większość roku temperatury tam są bardzo przyjemne. Średnia roczna utrzymuje się w okolicach 25 stopni Celsjusza. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że jeśli słupni rtęci spadają do 22-23 stopni, Kubańczycy uznają to za kompletną katastrofę — od razu wyciągają wtedy ciężkie działa w postaci grubych koców, w których paradują od rana do wieczora. To taki odpowiednik zimy stulecia w Polsce, z tą różnicą, że na Kubie w tym czasie turyści wciąż ubieraj ą krótkie spodenki. 

Za klimat panujący na Kupie odpowiedzialne są prądy oceaniczne, które popychają ciepłe wody Oceanu Atlantyckiego w kierunki Morza Karaibskiego. Z kolei chłodne wiatry nawiedzające Królową Karaibów ze strony północno-wschodniej przyczyniają się do łagodzenia wysokich temperatur i sprawiają, że aura w tej części świata jest wyjątkowo bardzo przyjazna dla przybyszów ze Starego kontynentu. 

pogoda na Kubie

Powiew egzotyki w autonomicznej części Tanzanii

egzotyczne wakacje na Zanzibarze

Zanzibar to niezależna część Tanzanii, która każdego roku wabi do siebie setki, jeśli nie tysiące turystów. Na czym polega wyjątkowość tego zakątka w Afryce? Każdy podróżnik z pewnością ma na ten temat ugruntowane swoje własne zdanie, my jednak przewidujemy, że to wszystko przez slow life, jaki można obserwować wśród mieszkańców wyspy. 

Lokalsi żyją powoli, w zgodzie ze swoimi potrzebami, nigdzie się nie spieszą i sprawiają wrażenie ludzi, którzy mają czas na wszystko. Przybysze z wielkich zachodnich metropolii mogą im jedynie zazdrościć braku konieczności przejmowania się deadlinami i wszystkim ty, co musi być wykonane ASAP. Ciekawostką jest jednak to, że wielu turystów po powrocie z Zanzibaru wdraża w życie niektóre elementy tamtejszej rzeczywistości. Efekt? Mniej stresu, więcej radości i odczuwalne spełnienie. Najwyraźniej czasami trzeba sobie przypomnieć o tym, że jesteśmy ludźmi, a nie maszynami. 

Zanzibar — warunki pogodowe w uroczym zakątku Afryki

Po pierwsze należy wiedzieć, że zanzibarska aura jest umiarkowana przez cały rok. To znaczący plus dla podróżujących, ponieważ przed spakowaniem walizek nie muszą zastanawiać się nad tym, czy wybrany przez nich okres, będzie skutkował udanym urlopem. Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że wakacje na Zanzibarze po prostu muszą zapisać się w pamięci jako niezwykłe i całkowicie wyjątkowe przeżycie. 

Za najlepsze miesiące na wyjazd do Nungwi uznaje się styczeń, luty, październik i listopad. Z kolei chcąc wymienić miasta, w których klimat jest najbardziej rozpieszczający dla odwiedzających, należałoby wspomnieć o Bawe Island, Changuu, Fumba, Jambiani, Kendwa, Kizimkazi, Matemwe, plaży w Paje, Uroa, jak również o wyspie Chapwani. W każdym z wymienionych punktów na mapie Zanzibaru dobre warunki pogodowe utrzymują się przynajmniej przez cztery miesiące w ciągu roku. 

gdzie na egzotyczne wakacje?

Rzeczy, których nie wiesz o wymienionych kierunkach

Każda z destynacji, którą zdecydowaliśmy się umieścić w naszym rankingu egzotycznych wakacji, wyróżnia się czymś zupełnie wyjątkowym. Choć wszystkie składają się z wysp i oferują turytom bardzo dużo ciepła, to jednocześnie kierunki te różnią się od siebie absolutnie wszystkim. Jesteśmy pewni, że istnieje wiele rzeczy, których nie wiesz zarówno o Seszelach i Madagaskarze, jak i Zanzibarze oraz Kubie. 

Ciekawostką dotyczącą Seszeli jest to, że na terenie całego kraju praktycznie nie występują rzeki i jeziora. Z kolei najwyższym szczytem tego państwa jest Morne Seychellois wznoszący się całe 905 metrów ponad poziom morza. Nie każdy ma także świadomość, iż Republika Seszeli jest najmniejszą krainą z własną flagą i hymnem, jakie znajduje się w całej Afryce — jej powierzchnia wynosi zaledwie 453 kilometry kwadratowe. O ile w Polsce śmiało można mówić, że zwierzęciem narodowym jest orzeł, to na terenie Seszeli w tej samej roli występuje żółw. Nie trzeba zbyt wielu faktów, aby zdołać zauważyć, iż powiedzenie „Co kraj, to obyczaj”, jest realnym odbiciem rzeczywistości. 

Za motto Madagaskaru uznana jest maksyma „Ojczyzna, wolność i postęp”. To swoista wariacja naszego rodzimego „Bóg, honor, ojczyzna”. Czerwona wyspa to świetny kierunkek podróży dla amatorów trekkingu górskiego i wspinaczki — najwyższy szczyt tego państwa mierzy aż 2876 m n.p.m. i nazywa się Maromokotro. Ustrój polityczny, jaki obowiązuje w tej części świata to dyktatura wojskowa. 

Jeśli chodzi o Kubę, to interesujący wydaje się fakt, iż Boże Narodzenie zostało uznane tam a oficjalne święto dopiero w 1997 roku, kiedy to wyspę zdecydował się odwiedzić Jan Paweł II. Innym ciekawym faktem jest, że skamieniałą, prehistoryczną rybę Manjuari odnaleziono właśnie na terenie Królowej Karaibów. Szczególnie zaskakująca jest flora żyjąca w tej części świata — przykładem może być choćby Bee Hummingbird, czyli najmniejszy ptak żyjący na naszej planecie. 

A co z Zanzibarem? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest on archipelagiem składającym się z kilku wysp. Cały kraj utrzymuje się głównie z turystyki — na miejscu można wybierać w ofertach wielu niesamowitych hoteli i rozpieszczać swoje kubki smakowe w licznych restauracjach, które proponują lokalne przysmaki — Zanzibar nie bez powodu bywa nazywany Wyspą Przypraw. 

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Podczas safari w Tanzanii udacie się w pogoń za dzikimi zwierzętami, których liczne stada spotkacie na tutejszej sawannie. Tanzania zachwyci Was nieskalaną przyrodą. Zaskoczy Was spokój i piękno bijące z rezerwatu w Ngorongoro, a także wyjątkowy krajobraz Serengeti. Spędzając końcówkę wakacji na Zanzibarze doznacie cudownych chwil na rajskiej plaży, otoczonej turkusowym oceanem.

Ekskluzywne wczasy na Seszelach to zapowiedź beztroskiego i błogiego odpoczynku w cieniu palm i otoczeniu turkusowych, krystalicznych wód oceanu oraz pięknej, dziewiczej przyrody. To idealna propozycja dla osób, które marzą o oderwaniu się od rzeczywistości i całkowitym zapomnieniu w niebiańskich okolicznościach. Zapraszamy na wakacje w raju w niezwykle luksusowym wydaniu!

Kusi Was lazurowa woda i piaszczyste wybrzeża Tanzanii? Wybierzcie się na rajskie wakacje na Zanzibarze. Odprężający relaks w miejscowości Nungwi, przy jednej z najpiękniejszych plaż świata, pozwoli odciąć się od codzienności. Czeka Was pobyt w sielskiej wiosce Jambiani, kojący odpoczynek w cieniu palm oraz wizyta w kolebce kultury suahili - kuszącym wonią przypraw i niepowtarzalnym klimatem Stone Town.

Dynamiczna wycieczka do Indonezji pełna cudów natury i niezapomnianych widoków. Dajcie się porwać barwnemu krajobrazowi Indonezji! Naznaczone tradycją Ubud zachwyci swoim pięknem, a wycieczka po Bali rozbudzi Wasze zmysły. Dziewiczy klimat Nusa Penida oraz nieodkryty Lombok na długo pozostaną w pamięci. Po trekkingu na wulkanie Rinjani czeka już tylko kilka dni błogiego lenistwa.

Przed Wami Kuba i Meksyk, czyli dwa czarujące karaibskie kraje i podróż pełna kontrastów, która na długo zapadnie w Waszej pamięci. Wakacje na Kubie i w Meksyku to możliwość doświadczenia dwóch zupełnie różnych światów i ich fascynujących historii, a także odkrywania mnóstwa podobieństw, które będą Was zaskakiwać każdego dnia tej niezwykłej i pełnej wrażeń podróży.

Plaże Bali słynącej z egzotycznej przyrody zaskoczą Was czarnym, wulkanicznym piaskiem i idelanym warunkami do surfingu. Przesympatyczni mieszkańcy wyspy z kolei poczęstują Was owocami morza i wszystkimi możliwymi gatunkami ryżu. Lombok obfituje w dzikie, niebiańskie plaże, zieleń i spokój, którego tak często dzisiaj poszukujemy. Wybierzcie się z nami na wakacje życia w Indonezji!

Spędźcie niezapomniane wakacje w Indonezji, skoncentrowane na relaksie w otoczeniu zapierających dech w piersiach krajobrazów Bali i okolicznych wysp. W cieniu świątyń miasta Ubud odnajdziecie spokój, a energię dodadzą Wam pokazy tradycyjnego tańca, masaże i spacery w egzotycznej scenerii. Na Nusa Lembongan oraz Gili Air czekają rajskie plaże, nurkowanie wśród raf koralowych oraz błogi relaks.

Mistyczna podróż po zakamarkach świątynnych kompleksów Jawy oraz niezapomniane doświadczenie wielobarwnych krajobrazów Bali. Czas na relaks w otoczeniu soczystej roślinności oraz malowniczych plaż. Wszystko to dopełnione degustacją lokalnych przysmaków oraz poznaniem miejscowych obyczajów. Dajcie się skusić na obcowanie z bogatą kulturą, podczas niezapomnianej wycieczki do Indonezji.

Karaibski temperament, soczyste kolory, drinki i zabawa w kubańskim stylu - takie właśnie będą Wasze wakacje na Kubie! Zachwycająca Havana podbije Wasze serca niepowtarzalnym klimatem. Senne Vinales sprawi, że zapomnicie o upływie czasu, a zabytkowy Trynidad uraczy Was klimatycznymi kafejkami i plątaniną kolorowych uliczek. Z kolei na plażach Cayo Santa Maria czeka Was beztroski relaks.