Planujesz wakacje w Wietnamie? Poznaj całoroczną prognozę pogody w tym kraju!

Podróż do Wietnamu to świetny pomysł, ponieważ jest on państwem o niezwykle pociągającej kulturze i fascynującej historii. Ponadto wietnamskie krajobrazy dosłownie zapierają dech w piersiach. Wybierając się do tej egzotycznej krainy, warto wcześniej poznać jej charakter. Konkretnie mowa jest tutaj o czynnikach takich jak sezon i związana z nim prognoza pogody. Wszystko rzecz jasna po to, aby móc jak najpełniej cieszyć się atrakcjami, jakie do zaoferowania ma ten piękny kraj!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Kiedy najlepiej lecieć do Wietnamu?
 • W których miesiącach w Wietnamie jest pora sucha, a w których deszczowa?
 • Jaki klimat jest w Wietnamie?
 • Kiedy w Wietnamie jest lato?

Żeby móc w pełni skorzystać z wakacji w Wietnamie, należy wziąć pod uwagę całoroczną prognozę pogody w tym rejonie świata. Po co? By mieć szansę jak najbardziej efektywnego zaplanowania tras wycieczkowych, listy zabytków do zobaczenia oraz innych doświadczeń. Z powodu swojego położenia geograficznej warunki atmosferyczne w różnych regionach Wietnamu są mocno zróżnicowane. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

pogoda w wietnamie

Wycieczka do Wietnamu — krótka charakterystyka kierunku

styczeń w wietnamie

Północna część Wietnamu, czyli m.in. Hanoi, pozostaje znana z tego, że wszystkie cztery pory roku są tam bardzo wyraźne. Nie ma mowy o pomyleniu wiosny z latem, czy też jesieni z zimą. W praktyce wygląda to tak, że miesiące letnie w tej szerokości geograficznej trwają od maja do września. Jest to czas, gdy wielu turystów z całego świata decyduje się na podróż w te okolice. Lato w Wietnamie Północnym charakteryzuje się:

 • wysokimi temperaturami i wilgotnością;
 • obfitymi opadami deszczu (jeśli występują);
 • bujną roślinnością. 

Jesień w Wietnamie Północnym to natomiast okres od października do grudnia. Wówczas można tam zastać nieco przyjemniejsze temperatury oraz znacznie mniej opadów atmosferycznych. Zima natomiast dotyczy miesięcy od grudnia do lutego: wtedy słupki rtęci wskazują stosunkowo niskie wartości (zwłaszcza w przypadku miejscowości zlokalizowanych w górach). Nie ma jednak co liczyć na widok ośnieżonej ziemi, ponieważ śnieg pada tam niezwykle rzadko. A co z wiosną? Obejmuje ona moment od marca do maja. Podobnie jak w Polsce, również tam przyroda budzi się wiosną do życia. Krajobraz dosłownie zakwita, więc z powodzeniem można mówić, iż właśnie wtedy wakacje w Wietnamie to doskonały pomysł!

Wietnam Środkowy — kiedy warto go odwiedzić?

Ten rejon Wietnamu cechuje się klimatem umiarkowanym, jednocześnie w niektórych względach podobnym do tego panującego w północnej części kraju. W praktyce oznacza to, że lato trwa tam od kwietnia do września, jesień natomiast od października do grudnia. 

Globalnie panuje przekonanie, że najlepszym czasem na podróż do Wietnamu Środkowego jest okres od lutego do maja. Dlaczego? Ze względu na bardzo niewielkie opady deszczu.

Wietnam Południowy, czyli jednolity klimat

Południowa część Wietnamu to ta, gdzie zlokalizowane jest słynne miasto Saigon. Jaki klimat można tam zastać? Dość jednolity, z przewagą wysokich temperatur oraz dużej wilgotności. Taki stan rzeczy utrzymuje się tam przez praktycznie cały rok. 

Oznacza to, że w Wietnamie Południowym trudno jest wyróżnić wyraźne granice pomiędzy wiosną, latem, jesienią i zimą.  Zamiast tego występują tam po prostu pory: sucha i deszczowa. Ta pierwsza trwa od grudnia do kwietnia. Wówczas opady atmosferyczne są znikome, a słupki rtęci wskazują naprawdę przyjemne wartości. To zdecydowanie świetny czas na to, aby zaplanować wakacje w Wietnamie. 

Natomiast pora deszczowa w Wietnamie obejmuje miesiące od maja do listopada. Szczególnie mocne deszcze odnotowuje się tam w sierpniu oraz we wrześniu. 

Warto pamiętać, że wycieczka do Wietnamu to przepis na niebanalną przygodę, ponieważ ta azjatycka destynacja oferuje ogromną liczbę turystycznych atrakcji. Wśród nich są takie, które najlepiej zobaczyć i przeżyć, gdy nie pada, inne o wiele ciekawiej prezentują się w deszczu. Swoją podróż można zatem dostosować do własnych potrzeb i oczekiwań — może ona obejmować odkrywanie lokalnej kultury w stolicy, zwiedzanie wspaniałych zabytków architektury w centralnej części państwa lub kąpiele w ciepłym morzu i wylegiwanie się na iście rajskich plażach. Pozostaje jedynie pytanie, jaka jest pogoda w Wietnamie w poszczególnych miesiącach roku?

Pogoda w Wietnamie — styczeń

luty w wietnamie

W styczniu w Wietnamie pogoda jest dość różnorodna i — co oczywiste — zależna od regionu, do którego planujemy się wybrać. Warto wiedzieć przede wszystkim, że:

 • na północy temperatury wynoszą średnio 17-21°C i od czasu do czasu zdarzają się spadki nawet do 10°C. W tym okresie Wietnam jest dość chłodny, a za dnia dominuje mglisty krajobraz;
 • w centralnej części kraju temperatura w styczniu utrzymuje się na poziomie 24-28°C i jest to jeden z najcieplejszych miesięcy na tym terenie. Czasami zdarzają się tam wtedy niewielkie i trwające krótko deszcze, a nawet burze;
 • na południu styczeń jest czasem suchym i upalnym, kiedy słupki rtęci wskazują 27-32°C, a wilgotność powietrza utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. 

Wietnam w styczniu charakteryzuje się licznymi dniami słonecznymi i ograniczonymi opadami atmosferycznymi. Jest to zatem dobry czas na podróż do tej części Azji szczególnie dla tych, którzy planują aktywne spędzanie wolnych chwil.

Luty w Wietnamie — czy to dobry pomysł?

marzec w wietnamie

Pogoda w Wietnamie w lutym pozostaje zróżnicowana ze względu na położenie geograficzne miejsc, jakie turysta chce zobaczyć. Oto kilka istotnych informacji na temat warunków pogodowych w tej części kontynentu azjatyckiego:

 • na północy średnia temperatur to 18-19°C. Jednakże w regionach górzystych termometry mogą wskazywać o wiele niższe wartości, nawet do 10°C. Oznacza to, że turyści planujący w lutym podróż do Wietnamu Północnego, powinni zadbać o zabranie ze sobą odpowiedniej garderoby;
 • w części środkowej państwa temperatury są nieco wyższe i oscylują od 24 do 29°C. Wówczas jest tam sucho, a deszcze występują bardzo rzadko i mają charakter przelotny;
 • na południu średnia temperatur wynosi 27-29°C, wilgotność powietrza jest wyższa i występują wówczas opady atmosferyczne oraz burze.

Niektórzy z pewnością zwrócą uwagę, że Wietnam w lutym jest dość kapryśny. Ma on jednak swój klimat i urok. Ponownie jest to dobry czas na podróż dla tych, którzy planują trekking.

Pogoda w Wietnamie w marcu

W kontekście ogólnym marzec w Wietnamie jest z zasady miesiącem suchym, zwłaszcza jeśli chodzi i jego część południową. Ponadto warto wiedzieć, iż wówczas:

 • temperatury w Wietnamie są bardzo wysokie i w całym kraju wahają się pomiędzy 25 a 33°C;
 • w trzecim miesiącu roku dni zazwyczaj są pełne słońca, jednak niekiedy pojawiają się niewielkie i krótkotrwałe opady deszczu;
 • w północnej części Wietnamu temperatury są najniższe — od 20 do 25°C i wciąż utrzymują się zjawiskowo wyglądające mgły, które szczególnie pięknie prezentują się na zdjęciach.

Powyższe informacje z przyczyn oczywistych są ujednolicone. Zaleca się, aby przed wyruszeniem na wycieczkę sprawdzić dokładną prognozę dla danego dnia i regionu, w którym się przebywa. 

kwiecień w wietnamie

Jak jest w Wietnamie w kwietniu?

Kwiecień to wprost idealny miesiąc na wycieczkę do Wietnamu! To właśnie wtedy w najlepsze trwa tam pora sucha i to — co szczególnie ciekawe — w większości miejsc tego państwa. Poza tym optymistycznie nastrajającym faktem, warto również wiedzieć, iż w kwietniu:

 • temperatury są wysokie i utrzymują się na poziomie 28-35°C;
 • dni są przeważnie bardzo słoneczne;
 • występują nagłe, niewielkie i krótkotrwałe opady atmosferyczne, szczególnie w rejonie wybrzeża wschodniego.

Co więcej, na północy jest cieplej niż w poprzednich miesiącach, co czyni tę część Wietnamu atrakcyjniejszą dla turystów nieprzepadających za chłodem. 

Wietnam w maju

Czy warto lecieć do Wietnamu w maju? Oczywiście, że tak! W tym miesiącu w większość obszarów tego niesamowitego państwa jest gorąco i trwa pora sucha. Poza tym na uwagę zasługują również informacje takie jak to, że:

 • temperatury są naprawdę wysokie: wahają się od 29 do nawet 36°C;
 • opady atmosferyczne są rzadkie, a na południu i w centrum kraju nie występują praktycznie wcale;
 • na północy zdarzają się trwające krótko deszcze i rozpoczyna się okres przejściowy pomiędzy wietnamską wiosną a latem.

To bardzo ważne, aby pamiętać, że pogoda w Wietnamie może być różna, co jest uzależnione od tego, o którym regionie kraju mówimy.

maj w wietnamie

Czerwiec — pogoda w Wietnamie

Czerwiec to miesiąc, w którym polskie dzieci rozpoczynają sezon wakacyjny. Oznacza to, że jest to idealny czas na zorganizowanie rodzinnej wycieczki do Wietnamu. Ten okres w roku to czas letni, cechujący się tym, iż jest bardzo ciepło, a w powietrzu jest mnóstwo wilgoci. Ponadto warto wiedzieć, iż:

 • temperatury oscylują w okolicach 30°C;
 • zdarzają się opady deszczu, szczególnie na północy;
 • to dobry czas zarówno na trekking, jak i zwiedzanie zabytków oraz plażowanie.

Czerwiec w Wietnamie jest piękny, ponieważ przyroda jest wtedy niezwykle bujna i zielona. Destynacja ta jest odpowiednia dla osób w każdym wieku.

czerwiec w wietnamie

Wakacje w Wietnamie w lipcu

Lipiec w Wietnamie jest niesamowicie upalny, termometry nierzadko wskazują ponad 30°C. Jest to więc kierunek wprost idealnym dla tych podróżników, którzy lubią podczas wakacji czuć się tak, jakby odwiedzili saunarium. Warto także wiedzieć, że:

 • noce są chłodniejsze od dni, temperatura wówczas może spać do 23°C;
 • dni są zazwyczaj słoneczne, ale trzeba mieć na uwadze, iż deszcze są dość powszechne (ale za to krótkie);
 • pogoda jest dość wietrzna.

Reasumując: wakacje w Wietnamie w lipcu to światła oferta dla ludzi pragnących wypocząć w iście rajskich warunkach. 

lipiec w wietnamie

Podróż do Wietnamu w sierpniu

Sierpień w naszej szerokości geograficznej to pełnia lata. W Wietnamie jest wówczas podobnie: termometry wskazują bardzo wysokie wartości, okolice 30°C. Również poziom wilgotności w powietrzu pozostaje imponujący. Poza tym na uwagę zasługują również fakty takie jak:

 • w nocy temperatury spadają do około 24°C;
 • dni są pełne słońca, ale zdarzają się niewielkie opady deszczu;
 • trzeba brać pod uwagę, że jest dość wietrznie, jednak w zestawieniu z wysokimi temperaturami jest to zdecydowany plus.

Należy wiedzieć, że sierpień w Wietnamie jest prawdopodobnie najbardziej słonecznym miesiącem. Słońce jest wówczas na nieboskłonie przez 12 godzin. Może więc właśnie ten czas jest dla Ciebie najlepszym, aby odwiedzić tę część Azji?

sierpień w wietnamie

We wrześniu do Wietnamu?

Pogoda w Wietnamie we wrześniu jest zróżnicowana w zależności od tego, o jakim regionie kraju mówimy. Jednak ogólne informacje na ten temat to to, że:

 • na północy państwa, np. w Hanoi, panują deszcze monsunowe, a poziom wilgotności w powietrzu jest bardzo wysoki;
 • temperatury wahają się od 25 do 30°C;
 • na południu Wietnamu w tym czasie jest najwięcej słońca, a termometry wskazują nierzadko nawet ponad 30°C. 

Wrzesień w Wietnamie jest bardzo przyjemny. Z powodzeniem można mówić, że w tym czasie każdy się odnajdzie w tym kraju i spędzi wspaniały urlop!

wrzesień w wietnamie

Październik w Wietnamie

W październiku w większości regionów w Wietnamie panuje pora deszczowa. Jednak ciężko mówić o tym, iż fakt ten stanowi dyskwalifikację turystyczną dla tego kierunku. Wielu osobom z pewnością spodoba się taka właśnie odsłona tej azjatyckiej krainy. Warto wiedzieć, że:

 • w Hanoi i innych miejscach zlokalizowanych na północy Wietnamu deszcze są obfite, a wilgotność w powietrzu wysoka;
 • średnia temperatur to 25-30°C;
 • na południu termometry wskazują wyższe wartości niż na północy: od 30 do nawet 35°C.

Warto mieć na uwadze, że pogoda w Wietnamie w październiku potrafi się zmieniać dość dynamicznie, a więc zawsze warto sprawdzać aktualną prognozę zanim wyruszymy na trekking.

październik w wietnamie

Pogoda w Wietnamie w listopadzie

Kiedy w Polsce złota jesień zaczyna zmieniać się w pluchę, a temperatury gwałtownie spadają, pogoda w Wietnamie wciąż pozostaje atrakcyjna. W listopadzie liczba opadów się zmniejsza w stosunku do poprzednich miesięcy. Ponadto warto wiedzieć, że:

 • powietrze wciąż jest bardzo wilgotne;
 • temperatury wynoszą 20-25°C;
 • na południu pada mniej, a temperatury są wyższe: 30-34°C.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że listopadowa pogoda w Wietnamie to doskonała alternatywa dla tego, z czym mamy do czynienia w naszej szerokości geograficznej. 

listopad w wietnamie

Grudzień w Wietnamie — czy warto?

grudzień w wietnamie

W grudniu w Wietnamie jest zazwyczaj sucho, a pogodę można określić jako łagodną. To ciekawy pomysł na spędzenie świąt Bożego Narodzenia w zupełnie nowym, egzotycznym klimacie. O ostatnim miesiącu roku w tej części świata, dobrze jest też wiedzieć, że;

 • najchłodniej jest na północy kraju;
 • w Hanoi i okolicach temperatury utrzymują się na poziomie 15-20°C;
 • na południu jest znacznie cieplej, słupki rtęci wskazują wartości oscylujące wokół 30°C.

Jak wynika z informacji powyżej, pogoda w Wietnamie jest pojęciem niezwykle zróżnicowanym, aż więc kierunek ten jest odpowiedni dla każdego turysty, ponieważ każdy może wyruszyć tam w czasie, który jest dla niego oraz jego potrzeb i oczekiwań najlepszy!

kiedy lecieć do wietnamu?

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Od czasu do czasu dobrze jest zmienić otoczenie. Najlepiej udać się na safari w Kenii, gdzie doświadczycie bliskości natury i gdzie żyją Masajowie, którzy inaczej niż my patrzą na świat. Po niezapomnianym safari w Masai Mara wyruszycie na Diani Beach, najpiękniejszą kenijską plażę, na której zrelaksujecie się otuleni delikatnym piaskiem. W ten przyjemny sposób oderwiecie się od europejskiej cywilizacji na tydzień.

Podczas safari w Tanzanii udacie się w pogoń za dzikimi zwierzętami, których liczne stada spotkacie na tutejszej sawannie. Tanzania zachwyci Was nieskalaną przyrodą. Zaskoczy Was spokój i piękno bijące z rezerwatu w Ngorongoro, a także wyjątkowy krajobraz Serengeti. Spędzając końcówkę wakacji na Zanzibarze doznacie cudownych chwil na rajskiej plaży, otoczonej turkusowym oceanem.

Zapraszamy Was w samo serce afrykańskiej głuszy. To będzie niezapomniana przygoda! Poznajcie ich świat i zobaczcie na własne oczy cuda natury. Safari w Kenii to zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji dostępnych dla turystów! Na koniec dajcie się pochłonąć błogiemu lenistwu na rajskiej plaży Diani Beach. Przez długi czas nie zapomnicie romantycznych spacerów brzegiem morza, o zachodzie słońca.

Kusi Was lazurowa woda i piaszczyste wybrzeża Tanzanii? Wybierzcie się na rajskie wakacje na Zanzibarze. Odprężający relaks w miejscowości Nungwi, przy jednej z najpiękniejszych plaż świata, pozwoli odciąć się od codzienności. Czeka Was pobyt w sielskiej wiosce Jambiani, kojący odpoczynek w cieniu palm oraz wizyta w kolebce kultury suahili - kuszącym wonią przypraw i niepowtarzalnym klimatem Stone Town.