Safari w Afryce — dzika przyroda Kenii i Tanzanii w zasięgu ręki!

Wielu podróżników łączy ze sobą marzenie, jakim jest safari w Tanzanii, Kenii lub w innym zakątku Afryki. Z czego to wynika? Zapewne z faktu, iż taka wycieczka dostarcza sporej ilości adrenaliny! Ta odrobina ryzyka w kontrolowanych warunkach rozpala wyobraźnię i rozbudza apetyt na więcej. Do tego dochodzi najważniejszy aspekt tego typu wyprawy, czyli możliwość oglądania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Bez krat i płotów rodem z ogrodów zoologicznych! Tylko natura, bez choćby odrobiny cywilizacji!

Safari w Kenii lub w jakiejkolwiek innej części kontynentu afrykańskiego to okazja do tego, aby przekonać się, że w obliczu dzikiej przyrody człowiek znaczy naprawdę niewiele. Taka świadomość jest bardzo cenna, bo uczy pokory oraz doceniania tego, co mamy na co dzień. Jednocześnie wyprawa tego typu jest momentem, gdy możemy odpocząć od zgiełku wielkich miast! Obserwowanie zwierząt jest uspakajające i — jak twierdzi wielu specjalistów — pod wieloma względami terapeutyczne. Zanim jednak wybierzemy się do samego serca Afryki, aby poczuć jej esencję na własnej skórze, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami organizacyjnymi. O czym konkretnie mowa? Szczegóły omawiamy w niniejszym artykule!

safari w Afryce

Safari w Kenii — czym zaskoczy nas dzika przyroda?

safari w Kenii

Jeśli fantazjujesz o safari w Kenii, to powinieneś wiedzieć, że tamtejsza rzeczywistość jest piękniejsza od niejednego snu. Wakacje w tej części Afryki najlepiej jest zaplanować na drugą połowę roku. Nie jest to jednak sztywna zasada, ponieważ np. na północy tego niezwykłego kraju przyjemna pogoda panuje od stycznia do grudnia. Jedynie kwiecień i maj niosą ze sobą widmo deszczu, ale niekoniecznie dyskwalifikuje to te dwa miesiące. 

Co zobaczymy podczas takiej podróży? Przede wszystkim zwierzęta! Będą to głównie leniwie przechadzające się po malowniczej sawannie zebry, antylopy, żyrafy i… strusie! Czasami z wysokich trwa wyskoczy jakiś drapieżnik — np. lew — który rozproszy piękne stada różnego rodzaju ssaków. Należy tutaj wspomnieć, że podczas safari w Kenii jesteśmy tylko obserwatorami. Sama przyroda bywa okrutna, ale taki już jest naturalny krąg życia. Jedne zwierzęta polują na drugie, aby przetrwać. Tak skonstruowany jest ten świat, więc wybierając się w podróż takiego typu, trzeba być gotowym na różne widoki. 

Safari w Tanzanii, czyli niezwykła przygoda!

safari w Tanzanii

Jest całkiem spore grono osób, które są przekonane o tym, że safari w Tanzanii jest bardzo podobne do tego, które możemy przeżyć w Kenii albo w innych krajach zlokalizowanych na południu Afryki. Warto jednak od razu zdementować podobną tezę. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, iż podejście do podróży tego typu oraz do dzikiej przyrody w tym państwie znacząco różni się od tego, jak postrzega się tę kwestię w innych częściach świata. 

Przede wszystkim w Tanzanii poświęca się naprawdę solidną porcję uwagi ochronie przyrody, a w szczególności zwierząt żyjących na wolności. Co więcej, koncentracja na tych sprawach ma charakter długoterminowy i nie polega wyłącznie na próbie zwiększenia zysków, poprzez organizowanie wypraw wgłąb dziewiczych terenów Tanzanii na skalę masową. 

Safari w Tanzanii słynie głównie z tego, że w trakcie takiej wycieczki można obserwować naprawdę zróżnicowaną faunę i florę. Do tego dochodzą również zachwycające swoim pięknem krajobrazy oraz specyficzna atmosfera, jaka od dziesiątek lat wabi turystów ze wszystkich kontynentów. 

Oto kilka propozycji na temat tego, co warto zobaczyć podczas wycieczki po Tanzanii:

 1. Parki Narodowe Ruaha, Mikumi i Katavi, które zlokalizowane są na południowym zachodzie kraju;
 2. Serengeti — to właśnie tutaj organizowane są najsłynniejsze safari w Tanzanii;
 3. Krater wulkanu Ngorongoro, gdzie jest szansa na to, iż zobaczymy nosorożca czarnego (jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

Skoro już nakreśliliśmy to, jakie przygody czekają na turystów w Afryce, najlepiej będzie przejść do kilku spraw związanych z organizacją całej wyprawy!

Safari w Afryce — kwestie organizacyjne

Tanzania safari

Bez względu na to, czy planujesz safari w Tanzanii, czy w Kenii, wszystko powinieneś zacząć od tego, aby ustalić, jakie zwierzęta i rośliny chcesz zobaczyć w ich naturalnych warunkach bytowania. Określone oczekiwania pozwolą na lepszą organizację wyprawy, a dodatkowo będzie to swoistą gwarancją zadowolenia z przeżytych przygód. 

Jedną z największych i przy okazji najbardziej znanych atrakcji turystycznych znajdujących się we wschodniej części Afryki, jest Wielka Migracja. To właśnie w jej trakcie niezwykle liczne stada zebr i antylop gnu przemierzają kilometry pomiędzy Masai Mara w Kenii, a Serengeti w Tanzanii. Zjawisko to jest naprawdę spektakularne! Można zobaczyć to aż dwa razy w ciągu roku. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części artykułu. 

O co jeszcze warto zadbać przed wybraniem się w podróż? Oto kilka naszych propozycji:

 1. Przeczytaj przewodniki i zajrzyj do kilku książek, na temat turystyki w wybranej przez Ciebie części Afryki. Dzięki temu poznasz wiele ciekawostek związanych z życiem zwierząt, które najpewniej spotkać w trakcie safari;
 2. Naucz się kilku podstawowych zwrotów w języku suahili. Umiejętność ta przyda się podczas wizyt w lokalnych sklepikach z rękodziełem oraz na targowiskach;
 3. Przed wyjazdem zapoznaj się ze szczegółami profilaktyki antymalarycznej;
 4. Pamiętaj, aby wszelkie cenne przedmioty zawsze mieć ze sobą;
 5. Nigdy nie ignoruj zaleceń przewodnika;
 6. Podczas safari nie odchodź od grupy. Dzika zwierzyna jest niebezpieczna, dlatego trzeba przestrzegać ustalonych przez specjalistów zasad;
 7. Pamiętaj, aby mieć ze sobą preparaty odstraszające komary oraz ubrania zasłaniające ciało. Wszystko po to, aby zapobiec ukąszeniom owadów;
 8. Spakuj dobrą lornetkę, aby mieć większą frajdę z obserwowania dzikiej przyrody;
 9. Zabierz ze sobą sprzęt fotograficzny oraz zapas dodatkowych baterii i ładowarki;
 10. Ciesz się pięknem przyrody!

Nie zapomnij też o właściwie skompletowanej garderobie — najlepiej jest postawić na lekkie ubrania wykonane z naturalnego materiału (np. lnu). Chodzi o to, aby odzież „oddychała” i szybko wysychała. 

Wielka Migracja Afryki — kiedy można ją zobaczyć?

Safari w Afryce to okazja do tego, żeby stać się jednym z elementów niezwykłego spektaklu zorganizowanego przez samą Matkę Naturę. Mowa oczywiście o Wielkiej Migracji zwierząt, która rozgrywa się na stepach zlokalizowanych w Tanzanii oraz w Kenii. Kiedy to wszystko ma miejsce? Przede wszystkim należy tutaj zaznaczyć, że omawiane zjawisko występuje aż dwa razy w roku. 

Czas od stycznia do marca to okazja do zobaczenia setek tysięcy galopujących antylop gnu i zebr! Przemierzają one tereny od równin w Parku Narodowym Serengeti aż po kenijski rezerwat Masai Mara. Dlaczego to wszystko się dzieje? Otóż ze względu na potrzebę poszukiwania wody oraz pożywienia. 

We wspomnianym okresie, dobrym pomysłem jest wybranie się na safari do Krateru Ngorongoro — wulkan ten pozostaje wygasłym od milionów lat. Na miejscu są wysokie szanse na zobaczenie gnu i zebr, a także ich młodych naturalnym środowisku. Częstym widokiem tam są również wygłodniałe lwy. Co ciekawe, ten konkretny obszar jest jednym miejscem na całym globie, gdzie na stosunkowo niewielkiej powierzchni występuje tzw. Wielka Piątka Afryki. Mowa o słoniach, lwach, bawołach, lampartach i nosorożcach. Ponadto można spotkać tam także inne ciekawe gatunki, jakie często brane są pod lupę w różnych programach przyrodniczych. 

Inną porą roku, kiedy zobaczyć można ujrzeć na własne oczy migrację zwierząt, jest okres od lipca do sierpnia. To właśnie wtedy nad rzekami Mara w Kenii i Grumeti w Tanzanii dochodzi do licznych dramatów, kiedy to dzikie krokodyle atakują liczne gatunki, wykorzystując przy tym wszystkie ich słabości i — przede wszystkim — nieuwagę. 

Kenia safari

Czy jadąc do Kenii lub Tanzanii, trzeba się szczepić?

Safari w Kenii i Tanzanii to niewątpliwie wspaniała przygoda. Zaznaczamy jednak, że zanim się wyruszy w podróż, konieczne jest zadbanie o kwasie bezpieczeństwa wszelkiej maści. Jedną z tych spraw jest przyjęcie właściwych remediów, jeśli są one wymagane. 

Jakie są zalecane szczepienia do Afryki? Chodzi przede wszystkim o te związane ze schorzeniami takimi jak:

 1. Dur brzuszny — jest to choroba zakaźną o ostrym przebiegu;
 2. Tężec — wywołują go bakterie Clostridium tetani. Do zakażenia dochodzi, kiedy otwarte rany zostaną zabrudzone ziemią, nawozem, kurzem lub ciałami obcymi innego typu;
 3. Błonicą — bakteryjna choroba o bardzo ciężkim przebiegi. Atakuje ona błony śluzowe dróg oddechowych oraz skórę. Niekiedy dotyka ona również innych części ciała, jednak jest to dość rzadkim zjawiskiem;
 4. Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B.

U niektórych podróżnych zaleca się również przyjęcie szczepionki przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu, cholerze i wściekliźnie, a w przypadku osób odwiedzających Kenię także zakażeniu meningokowemu i żółtej febrze. Najczęściej jednak te opcje nie dotyczą turystów, a raczej ludzi, którzy jadą np. na wolontariat w obszary zagrożone wspomnianymi chorobami. 

Podróż do Tanzanii a COVID-19

Przed wybraniem się na wakacje w Tanzanii, powinieneś wiedzieć, że:

 • wjazd do państwa jest dozwolony (formularz wjazdowy znajdziesz na: https://afyamsafiri.moh.go.tz/);
 • tranzyt jest dozwolony;
 • kwarantanna nie jest wymagana od podróżujących;
 • wykonanie testu jest konieczne (szczegóły: tekst PCR musi zostać zrobiony nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą. Niektórzy turyści po przylocie na miejsce muszą wykonać dodatkowy, szybki tekst (koszt: 25 UDS). Restrykcje te nie dotyczą dzieci do 5. roku życia)

Powyższe informacje dotyczą zarówno kontynentalnej części Tanzanii, jak i Zanzibaru.

Podróż do Kenii a COVID-19

Zanim spakujesz walizki i wyruszysz na wycieczkę do Kenii, musisz wiedzieć, że:

 • wjazd do kraju jest dozwolony (formularz wjazdowy jest dostępny na: https://ears.health.go.ke/airline_registration/ — uzyskany przez niego kod QR należy okazać służbom granicznym);
 • tranzyt jest dozwolony;
 • kwarantanna nie jest wymagana od turystów;
 • test PCR jest wymagany i musi zostać wykonany nie wcześniej niż 92 h przed planowaną podróżą. 

Wszystkie powyższe dane zawsze należy weryfikować z informacjami znajdującymi się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. 

Afryka safari

Malaria w Afryce — informacje praktyczne

Wszyscy, którzy pragną przeżyć safari w Kenii lub Tanzanii, muszą posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat malarii oraz związanej z nią profilaktyki. 

Otóż malaria jest zagrażającą życiu i zdrowiu chorobą pasożytniczą, która przenoszona jest przez komara widliszka. Obecnie zapobieganiu ewentualnemu zakażeniu polega głównie na unikaniu ukąszeń wspomnianego owada. W tym celu najlepiej jest stosować repelenty z wysoką zawartością DEET, a także ubrań zasłaniających większą część ciała oraz moskitier

Zaznaczamy, że powyższy test ma charakter wyłącznie informacyjny i nie wyczerpuje on wszystkich zadarnień związanych z tą chorobą oraz sposobach zapobiegania jej. Pełny obraz sytuacji można uzyskać, konsultując się w tej sprawie z lekarzem. 

wakacje w Tanzanii

Jak się ubrać na safari?

Safari w Afryce to fantastyczna przygoda, ale jednocześnie nie są to przelewki. Wybierając się w podobną podróż, należy zadbać o skompletowanie odpowiedniej garderoby. Mowa przede wszystkim o:

 • chuście lub szalu — ten element jest w stanie ochronić nas przed słońcem i deszczem, a także kurzem. Wilgotną chustę można zawinąć wokół szyi, ani zmniejszyć nieprzyjemności związane z upałem;
 • kapeluszu — to absolutna podstawa, powinien on chronić nie tylko głowę, ale również szyję i ramiona. Przydatne będzie zapięcie kapelusza pod brodą. W końcu nikt nie chce stracić nakrycia głowy przy okazji podmuchu wiatru;
 • odzieży w neutralnych kolorach — świetnie sprawdzą się piaskowe odcienia, a także. Chodzi o to, aby jak najbardziej zlać się z otoczeniem. Zalecamy zrezygnować z bieli, czerni i wszelkiego typu kamuflażu wojskowego;
 • koszuli z długim rękawem — to jeden z elementów profilaktyki antymalarycznej;
 • spodniach z długimi nogawkami;
 • kurtce — na safari wyrusza się skoro świt, a wtedy temperatury są zaskakująco niskie.

Warto tutaj zaznaczyć, że zarówno koszula, jak i spodnie powinny być uszyte tak, aby w każdej chwili dało się je podwinąć.

wakacje w Kenii

Higiena na safari — czy będzie się gdzie wykąpać?

Niemal wszyscy turyści wybierający się na safari w Kenii lub Tanzanii, zadają sobie pytanie o to, czy będzie się gdzie tam umyć? Otóż o higienę w tych warunkach można zadbać, stosując:

 • nawilżane chusteczki dla niemowląt;
 • suche chusteczki higieniczne;
 • antybakteryjny płyn do mycia rąk (niewymagający użycia wody).

Dodatkowo zaleca się zabranie żelu aloesowego, który jest w stanie złagodzić ewentualne oparzenia słoneczne, które mogą wystąpić mimo użycia kremu z filtrem UV. 

podróż do Afryki

Co warto zabrać na safari?

Wybierasz się na safari w Afryce, ale nie jesteś pewien, co trzeba ze sobą w taką podróż zabrać? W takim razie poniższa lista z pewnością okaże się dla Ciebie przydatna!

Oprócz rzeczy oczywistych i wspomnianych już w powyższych akapitach (m.in. odpowiednie ubrania, środki higieny osobistej, żel na oparzenia słoneczne i krem z filtrem UV), warto zatroszczyć się o to, aby w bagażu znalazły się przedmioty takie jak:

 • aparat fotograficzny i kamera;
 • płócienna siatka lub foliowy woreczek wyposażony w specjalny suwak na sprzęty elektroniczne (ochrona przed wszechobecnym na sawannie kurzem);
 • butelka z filtrem;
 • repelent na komary;
 • apteczka podróżna;
 • lornetka;
 • latarka (najwygodniejsza będzie tzw. czołówka do zakładania na głowę).

Jeśli chodzi o kwestie dokumentowania całego wyjazdu, to naszym zdaniem najlepiej w tym celu sprawdzą się wszelkiego rodzaju kamerki sportowe typu GoPro. 

podróż do Tanzanii

Już dziś zaplanuj swoje safari w Afryce!

Jak wynika z informacji zaprezentowanych powyżej, safari w Tanzanii i Kenii to przykład doskonałej przygody. Warto jednak wspomnieć, iż wybierając się w podobną podróż, trzeba mieć na względzie to, że przyroda, choć jest piękna, to bywa również okrutna. Naturalny krąg życia jest nieubłagany — uczestnicy wyprawy są jedynie obserwatorami i nie powinni brać wszystkich widzianych przez siebie scen w sposób emocjonalny. 

podróż do Kenii

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Od czasu do czasu dobrze jest zmienić otoczenie. Najlepiej udać się na safari w Kenii, gdzie doświadczycie bliskości natury i gdzie żyją Masajowie, którzy inaczej niż my patrzą na świat. Po niezapomnianym safari w Masai Mara wyruszycie na Diani Beach, najpiękniejszą kenijską plażę, na której zrelaksujecie się otuleni delikatnym piaskiem. W ten przyjemny sposób oderwiecie się od europejskiej cywilizacji na tydzień.

Podczas safari w Tanzanii udacie się w pogoń za dzikimi zwierzętami, których liczne stada spotkacie na tutejszej sawannie. Tanzania zachwyci Was nieskalaną przyrodą. Zaskoczy Was spokój i piękno bijące z rezerwatu w Ngorongoro, a także wyjątkowy krajobraz Serengeti. Spędzając końcówkę wakacji na Zanzibarze doznacie cudownych chwil na rajskiej plaży, otoczonej turkusowym oceanem.

Zapraszamy Was w samo serce afrykańskiej głuszy. To będzie niezapomniana przygoda! Poznajcie ich świat i zobaczcie na własne oczy cuda natury. Safari w Kenii to zdecydowanie jedna z najlepszych atrakcji dostępnych dla turystów! Na koniec dajcie się pochłonąć błogiemu lenistwu na rajskiej plaży Diani Beach. Przez długi czas nie zapomnicie romantycznych spacerów brzegiem morza, o zachodzie słońca.

Kusi Was lazurowa woda i piaszczyste wybrzeża Tanzanii? Wybierzcie się na rajskie wakacje na Zanzibarze. Odprężający relaks w miejscowości Nungwi, przy jednej z najpiękniejszych plaż świata, pozwoli odciąć się od codzienności. Czeka Was pobyt w sielskiej wiosce Jambiani, kojący odpoczynek w cieniu palm oraz wizyta w kolebce kultury suahili - kuszącym wonią przypraw i niepowtarzalnym klimatem Stone Town.