Tajlandia - wszystko co musisz wiedzieć przed i w trakcie wyjazdu

tajlandia-railay

Nie ulega wątpliwości, że podróż do Tajlandii ma znamiona bardzo egzotycznej, a jednocześnie kierunek ten nie jest zbyt wymagający od początkującego podróżnika. Wiele osób, które po raz pierwszy wyjeżdża do Azji, słusznie kieruje swoje kroki właśnie do Tajlandii, choć pierwsze zderzenie z kulturą tego państwa może okazać się szokiem. Nic nie przypomina tam tego, co znane jest z Europy. Z tego też powodu, warto odpowiednio przygotować się do takiego wyjazdu. Poszerzenie wiedzy w tym zakresie pozwoli czerpać z podróży więcej radości, a także wyeliminuje możliwość ewentualnych “potknięć” turystycznych.

Wakacje w Tajlandii mogą zaskoczyć. Egzotyka tego miejsca przyciąga podróżników z całego globu. Mieszkańcy państwa są sympatyczni i uprzejmi dla siebie nawzajem oraz dla turystów. Tajska kuchnia podbija kubki smakowe nawet najbardziej wymagających, a widoki, które roztaczają się na terenie kraju, z powodzeniem można nazwać rajskimi. Przed podróżą można mieć zatem pewność, że powodów do zachwytu nie zabraknie. Natomiast koniecznie należy zatroszczyć się o zdobycie wiedzy na temat podróżowania po Tajlandii. Kiedy jest najlepsza pora na wyjazd w tamte rejony? Jak wygląda sprawa szczepień? W jakim języku  się dogadywać? Odpowiedzi na te, a także na wiele innych pytań zostały umieszczone w prezentowanym poradniku.

Spis treści:

  1. Klimat w Tajlandii, czyli kiedy jechać?
  2. Tajlandia deszczową porą, czy warto ryzykować?
  3. Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii - informacje praktyczne
  4. Zalecane szczepienia do Tajlandii
  5. Zagrożenie malaryczne w Tajlandii
  6. Wakacje w Tajlandii: Jak chronić się przed dengą?
  7. Bezpieczeństwo turystów w Tajlandii
  8. W jakim języku dogadywać się w Tajlandii?
  9. Wycieczka do Tajlandii: O królu mówi się tylko dobrze
  10. Komunikacja miejska w Bangkoku
  11. Taksówki w Tajlandii - informacje praktyczne
  12. Pamiątki z Tajlandii
  13. Podróż do Tajlandii: Tajskie, tanie masaże
  14. Tajska kuchnia, czyli na co uważać?

Klimat w Tajlandii, czyli kiedy jechać?

tajlandia-jamesbond

Kiedy mieszkańcy Tajlandii mówią, że jest zimno, to mają na myśli około 28°C. Z kolei podczas pory deszczowej, temperatura potrafi sięgać nawet 38°C. W tym czasie poziom wilgoci w powietrzu jest tak wysoki, że noszone ubrania stają  się mokre w ciągu kilku minut, choć wcale nie ma to związku z nadmierną potliwością.

Pora sucha w Tajlandii przypada na okres od listopada do kwietnia. W tym czasie liczba opadów jest znikoma, co sprawia, że właśnie wtedy turyści odwiedzają tę ziemię najbardziej tłumnie. Z praktycznego punktu widzenia, wycieczka do Tajlandii powinna być zrealizowana właśnie na przestrzeni tych kilku miesięcy.

Osoby, które chcą uniknąć największego ruchu turystycznego, powinny zdecydować się na wczasy w Tajlandii na początku sezonu (listopad, grudzień). W tym czasie jest zdecydowanie mniej odwiedzających.

Tajlandia deszczową porą, czy warto ryzykować?

Czy podróż do Tajlandii w innym terminie jest błędem? Pora deszczowa w tej szerokości geograficznej jest czymś w rodzaju turystycznego straszaka. Dużo mówi się o tym, że przybycie do tego kraju w tym czasie może zakończyć się wakacyjnym fiaskiem, ale to nie do końca prawda. Wiele osób wyobraża sobie, że w tym okresie występują w Tajlandii nieustające opady deszczu. Jednak biorąc pod uwagę, że pora deszczowa rozpoczyna się na przełomie maja i czerwca, a trwa do końca października, to brak przerwy w deszczach oznaczałby trwającą kilka miesięcy powódź. Darujmy sobie zatem powtarzanie utartych stereotypów i skupmy się się na tym, jak to wygląda w rzeczywistości.

Oczywiście dni, podczas których deszcz trwa przez cały dzień się zdarzają, ale w większości przypadków opady nie trwają dłużej niż dwie godziny. Są one bardzo intensywne i potrafią w ciągu kilku chwil zmienić ulicę w rwącą rzekę. Pora deszczowa jest o wiele bardziej wymagająca dla podróżnika niż pora sucha. Spowodowane jest to zdecydowanie większą ilością komarów, przed którymi należy się chronić, bo ugryzienie komara w tym klimacie może być bardzo niebezpieczne.

Co ciekawe, pora deszczowa dotyka w największym stopniu część lądową kraju, a na wyspach niemal zawsze jest piękna pogoda. Deszcze trwają tam o wiele krócej, a przy okazji występują rzadziej. Przy okazji warto pamiętać, że Tajlandia liczy bez mała tysiąc pięćset wysp. Można zatem uznać, że nieoficjalny sezon turystyczny w tym państwie trwa niemal cały rok. Na wczasy w Tajlandii zawsze jest dobra pora.

Szczepienia przed wyjazdem do Tajlandii - informacje praktyczne

Chcąc spędzić wakacje w Tajlandii, warto zatroszczyć się nie tylko o doskonały plan wyjazdu, ale również o swoje zdrowie. Jednym z pytań, które pojawia się bardzo często w kontekście wyjazdu do tego kraju jest to, odnoszące się do szczepień. Największy strach wzbudzają malaria oraz choroby tropikalne. Na wprowadzaniu podróżników w stan chorobowej paranoi z egzotycznym tłem, swój biznes zbudowało wiele firm. Turyści decydują się na liczne szczepienia, które kosztują krocie, a tak naprawdę są zupełnie niepotrzebne.

Wczasy w Tajlandii nie wiążą się z ani jednym szczepieniem obowiązkowym. Istnieje jednak kilka propozycji szczepionek, które mogą okazać się pożyteczne i to nie tylko przy okazji podróży do Tajlandii, ale także w innych kierunkach. Szczepienie powinno być wykonane nie mniej niż miesiąc przed planowanym wojażem.

Zalecane szczepienia do Tajlandii

Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej informuje, że wśród zalecanych szczepień podczas wyjazdu w tym kierunku znajdują się te przeciwko błonicy, tężcowi, odrze, różyczce, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, wściekliźnie oraz japońskiemu zapaleniu mózgu.

Oznacza to, że większość zalecanych szczepień to “pakiet standardowy”, który powiększony jest o kilka takich, które dotyczą znikomej części osób, które odwiedzają Tajlandię.

Należy jednak pamiętać, że szczepienie przeciwko WZW A i B, MMR (odra, nagminne zapalenie przyusznic, różyczka) oraz DT (błonica, tężec) powinny zostać wykonane bez względu na wyjazdy zagraniczne.

Zagrożenie malaryczne w Tajlandii

malaria

Malaria rzeczywiście występuje na terenie Tajlandii, ale nie dotyczy to każdego jej regionu. Zdecydowana większość turystów nie powinna obawiać się o jej skutki, ponieważ w obszarach miejskich oraz w popularnych kurortach nad morzem, ryzyko zachorowania na malarię jest niewielkie.

Mniej bezpiecznym terenem pod tym względem są tropiki, a także tereny leżące nieopodal granicy z Kambodżą, Birmą i Laosem. Podróżnicy, którzy planują zapuszczenie się w wymienione rejony kraju powinni zgłębić temat profilaktyki malarii. Choroba jest groźna i pod żadnym pozorem nie wolno jej bagatelizować.

Wycieczka do Tajlandii. w jej turystyczne rejony, na ogół nie wiąże się z narażeniem zdrowia pod kątem malarii. Przypadków zachorowania na tę chorobę praktycznie nie odnotowuje się zarówno w stolicy państwa, Pattai, jak i w popularnym Phuket i Krabi. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że nie nie ma potrzeby stosowania środków przeciw ugryzieniom owadów. Warto w tym przypadku zastosować się do nauk naszych babć i “dmuchać na zimne”.

Wakacje w Tajlandii: Jak chronić się przed dengą?

Wszystkie osoby, które udają się w podróż do Tajlandii, powinny wiedzieć, że denga to niebezpieczna choroba tropikalna, która podobnie jak malaria, przenoszona jest przez komary. Dlatego koniecznym jest stosowanie środków odstraszających te owady. Repelenty należy kupować na miejscu, ponieważ mają one inny, bardziej skuteczny skład od tych, które dostępne są w Polsce. W końcu polskie specyfiki nie muszą zwalczać tropikalnych komarów.

Wieczorami zaleca się noszenie koszul z długim rękawem i unikanie krótkich spodenek. Z kolei w hotelach należy zwracać szczególną uwagę na to, czy w oknach zostały zamontowane moskitiery. W hotelach o wyższym standardzie stanowi to rodzaj wymogu.

W ostatnim czasie sporo mówi się o wynalezieniu szczepionki na gorączkę tropikalną, czyli wspomnianą wcześniej dengę. Jednak stosowanie tego rodzaju zabezpieczenia przeznaczone jest jedynie dla osób, które mieszkają w klimacie tropikalnym co najmniej kilka lat i już raz przeszły przez piekło tej choroby. Drugie zachorowanie mogłoby okazać się dla nich śmiertelne.

Bezpieczeństwo turystów w Tajlandii

tajlandia-bezpieczenstwo

Tajlandia ma opinie bezpiecznego kierunku turystycznego. Osoby spędzające wakacje w Tajlandii, w znakomitej większości nie skarżą się na złe samopoczucie podczas pobytu w tym państwie. Zdaniem niektórych, poziom poczucia braku zagrożenia czasami wydaje się większy niż ten, którego można doświadczyć we Francji, Niemczech czy Włoszech. Nawet samotna kobieta może odczuwać pełen komfort swojej podróży, ponieważ wszelkiego rodzaju zaczepki zdarzają się niezwykle rzadko.

W większych miastach można natknąć się na znaki ostrzegające przed złodziejami grasującymi na skuterach.  Pewnym paradoksem jest jednak to, że grupą, która powinna się nimi przejmować najbardziej, są obywatele Tajlandii. Dzieje się tak ponieważ przestępstwa, w wyniku których ucierpieli turyści, spotykają się zwykle z większym wyrokiem niż te, które zostały dokonane na Tajach. Jest to oczywiście bardzo niesprawiedliwe, ale odnosi pozytywny skutek względem turystyki, ponieważ potencjalny złodziej lub inny kryminalista rzadko podejmuje się takiego ryzyka. Oczywiście nie oznacza to, że nie należy zachować stosownej ostrożności. Mówiąc prościej: wymachiwanie na lewo i prawo plikiem dolarów z pewnością nie jest wskazane.

W jakim języku dogadywać się w Tajlandii?

tajlandia-mnisi

Dla osób, które chcą spędzić wczasy w Tajlandii, umiejętność komunikowania się w języku angielskim może okazać się bardzo przydatna. Szczególnie w miejscowościach, które odnotowują największy ruch turystyczny. Tajowie, którzy mają na co dzień do czynienia z przyjezdnymi, opanowali ten język w stopniu umożliwiającym swobodną rozmowę. Akcent mieszkańców niekiedy może sprawiać trudności ze zrozumieniem niektórych wyrażeń, dlatego warto wykazać się cierpliwością podczas każdej rozmowy, poświęcając na nią nieco więcej czasu niż w podobnej sytuacji w Europie.

Porozumiewanie staje się tym trudniejsze, im bardziej zboczy się ze szlaku. Z doświadczeń podróżników wynika, że poza angielskim, dużą możliwość znalezienia optymalnej metody komunikacji z tubylcami mają ci, którzy w stopniu komunikatywnym mówią po chińsku. Niestety języki takie jak niemiecki, hiszpański, francuski czy rosyjski są kompletnie bezużyteczne w podróży po Tajlandii.

Wycieczka do Tajlandii: O królu mówi się tylko dobrze

Każdy kto planuje podróż do Tajlandii powinien wbić sobie powyższe zdanie do głowy i powtarzać je niczym mantrę. Ewentualnie można rozszerzyć je o “o królu lepiej nie mówić w ogóle”. Złe wyrażenie się na temat króla oraz rodziny królewskiej może skutkować wylądowaniem za kratkami. Choć prawo w Tajlandii chroni turystów, to w przypadku obrazy głowy państwa nie mogą oni liczyć na litość.

Co więcej, reguła ta dotyczy w równym stopniu wirtualnej rzeczywistości. Zamieszczenie na Facebooku, Instagramie czy Twitterze posta o swoich genialnych, acz niepochlebnych spostrzeżeniach na temat tajlandzkich władz, może okazać się tragiczne w skutkach. Zakazane jest także niszczenie banknotów, na których widoczny jest wizerunek głowy państwa. Pogięcie jednego z nich jest formą obrazy i może może spotkać się z karą.

Komunikacja miejska w Bangkoku

tajlandia-transport

Wycieczka do Tajlandii nie może nie przewidywać wizyty w stolicy państwa. Bangkok to ogromne miasto, w którym nietrudno jest się zgubić. Komunikacja miejska jest bardzo skomplikowana, ale istnieje sposób, aby rozwiązać ten problem. Warto zainstalować na swoim smartfonie aplikację “Moovit”, która pozwala na zachowanie kontroli podczas poruszania się po stolicy. W aplikacji wybiera się miejsce, do którego chce się dotrzeć, a ta przygotowuje plan podróży. Działa ona podobnie jak polskie “JakDojadę”, ale w nieco bardziej zaawansowany sposób.

O tym, że zbliżamy się do przystanku końcowego, aplikacja informuje nas chwilę wcześniej. Wszystko po to, by w spokoju móc ustawić się do kolejki do wyjścia z autobusu.

Taksówki w Tajlandii - informacje praktyczne

Spędzając wakacje w Tajlandii, warto także wiedzieć coś na temat korzystania z usług taksówkarzy. Nie chcąc dać się oskubać kierowcy, należy znaleźć takiego, który zgodzi się na przejazd z wykorzystaniem licznika. Jednak nawet wtedy powinno się kontrolować swoją podróż, np. na mapach Google. Wszędzie zdarzają się oszuści, którzy zarabiają na sztucznym wydłużeniu trasy. Zachowanie ostrożności z pewnością nie zaszkodzi.

Jeśli życzeniem turysty jest przejazd przez autostradę, musi się on liczyć z koniecznością zapłacenia na bramkach (taksówkarze nie pokrywają tych kosztów z własnej kieszeni).

Istnieje także opcja skorzystania z aplikacji GrabTaxi, która eliminuje możliwość padnięcia ofiarą oszustwa. Aplikacja pozwala na samodzielne wybranie rodzaju taksówki. Ciekawostką jest, że można skorzystać z usług taksówkarza wyposażonego w... motor.

Pamiątki z Tajlandii

tajlandia-souvenirs

Z wyprawy do Tajlandii grzechem byłoby nie przywieźć żadnej pamiątki lub upominku dla rodziny, tym bardziej, że rękodzieła wykonywane przez Tajów cieszą się sławą na całym świecie. Niebanalne projekty lamp, ręcznie haftowane trampki, talerze z malowidłami oraz niesamowite ubrania, które zostały uszyte przez mieszkańców stanowią doskonałą propozycję na pamiątkę.

Spędzając wakacje w Tajlandii, warto także zajrzeć do sklepów z odzieżą oraz na targowisko, oczywiście celem nabycia doskonałej jakości przypraw. Odzież bawełniana zakupiona w Tajlandii charakteryzuje się bardzo wysoką jakością. Warto w nią zainwestować, podobnie jak w przyprawy. Ich aromat jest niezwykły, a kupno podobnych w Europie jest praktycznie niemożliwe. Szafran, liście kafiru lub cynamon powinny znaleźć się na liście obowiązkowych zakupów przed opuszczeniem granic Tajlandii.

Podróż do Tajlandii: Tajskie, tanie masaże

masaz-tajski

Czym byłyby wczasy w Tajlandii bez oddania swojego ciała w ręce lokalnych masażystów? Masaż jest niemalże częścią kultury Tajlandii. Gabinety oferujące tę usługę znajdują się na prawie każdej ulicy w mieście. Nietrudno spotkać także fotele służące do masażu stóp. Częstym zjawiskiem są też masażystki, które namawiają turystów do poddania się chwili relaksu.

Z punktu widzenia obywatela Europy, usługi te są bardzo tanie. Kompleksowy masaż całego ciała zwykle mieści się w budżecie, który odpowiada równowartości 50 zł. Techniki tajskiego masażu są przekazywane z pokolenia na pokolenie, zatem można mieć pewność, że masażysta lub masażystka doskonale wie, co robi i nie wyrządzi krzywdy swojemu klientowi. Warto skorzystać z takiej okazji.

Tajska kuchnia, czyli na co uważać?

tajlandia-kuchnia

Wycieczka do Tajlandii to także kosztowanie lokalnych potraw. Jednak i o nich należy wiedzieć kilka istotnych rzeczy. Jeśli coś w tajskiej kuchni jest oznaczone jako ostre, to znaczy, że przeciętny przybysz z Europy nie zdoła tego wziąć do ust. Tajowie bardzo lubią pikantne jedzenie, jednak są oni zdecydowanie bardziej odporni na nie niż mieszkańcy Starego Kontynentu.

Potrawy, które Tajowie uważają za łagodne lub nawet za mdłe, dla Polaków już zasługują na oznaczenie trzema papryczkami chili w restauracji. Dlatego warto zaznaczać, że danie, które zamawiamy ma być mniej przyprawione.

Nie oznacza to jednak, że warto całkowicie odpuścić ostre przyprawy. Takie działanie po pierwsze skutkowałoby niezbyt smacznym posiłkiem, a po drugie mogłoby sprzyjać zachorowaniu. Ostre dania zabijają ewentualne bakterie, które mogą znajdować się w jedzeniu (szczególnie kupionym na targu). Wszak wymogi polskiego sanepidu nie dotarły jeszcze do Tajlandii...

Tajlandia to zakątek Azji, który zyskał sporą popularność w gronie podróżniczym i z każdym rokiem wzrasta ilość chętnych na jego odwiedzenie. Jest to świetny kierunek dla każdego, kto chce zmierzyć się z odmienną od europejskiej kulturą. Planowanie wypoczynku w Tajlandii powinno uwzględniać zarówno zwiedzanie Bangkoku, jak i poszczególnych wysp, czy też mniejszych miejscowości. Region ten zachwyca swą różnorodnością - kultury, kuchni, zachowań, rękodzieła, krajobrazu. Warto każdy z tych aspektów wykorzystać, aby przywieźć z podróży masę dobrych wspomnień.