Rytuały przejścia w różnych kulturach — jak ludzie z całego świata żegnają zmarłych?

Pogodzenie się ze śmiercią bliskiej osoby zawsze jest trudne, dlatego ludzie od wieków tworzą różne rytuały pogrzebowe i tradycje mające na celu pomóc im pożegnać zmarłych. Podczas gdy w jednych krajach na grobach zapala się znicze i odmawia modlitwy, w innych na cmentarzu się spożywa posiłki z wiarą, że tuż obok są ci, którzy już odeszli. Pochówki także są bardzo różne. W wielu miejscach na świecie polegają one na zakopaniu w ziemi trumny lub urny, ale są też takie państwa, gdzie ciała wystawia się na pożarcie ptakom i uznaje się to za akt miłosierdzia. Jeszcze gdzieś indziej trumny od ponad dwóch tysiącleci zawiesza się na zboczu klifu albo rokrocznie dokonuje się ekshumacji nieboszczyka, by przebrać go w świeże ubranie. Wiele rytuałów przejścia może wydawać Ci się szokujących, jednak pamiętaj, że najczęściej wystarczy nieco zagłębić się w kulturę danego narodu, by zrozumieć te na pozór dziwaczne praktyki. Gdzie można zobaczyć egzotyczne tradycje pogrzebowe?

Dia de los Muertos

Wiszące trumny na Filipinach

Zwyczaje pogrzebowe z filipińskiej wyspy Luzon, zdecydowanie odbiegają od tych znanych Ci z Europy. W wysokich Kordylierach znajduje się prowincja Sagada, którą zamieszkuje rdzenny naród Igorot. Ludzie ci od tysięcy lat w bardzo charakterystyczny sposób chowają swoich zmarłych. Poniekąd całość ceremonii ma swój początek jeszcze przed nastąpieniem śmierci, ponieważ zgodnie z tradycją osoby w podeszłym wieku mają same wyrzeźbić trumnę dla siebie. W sytuacjach, gdy nie są w stanie tego zrobić na przykład z powodu problemów zdrowotnych, obowiązek ten spada na najbliższą rodzinę. Ciała zmarłych są wkładane do trumien, ale nie grzebie się ich w ziemi. Zamiast tego zawiesza się je na zboczu klifu. Obecnie najstarsze trumny sięgają swoją historią do początków ubiegłego stulecia. Kiedy te osobliwe nagrobki zupełnie pochłonie czas, po prostu spadają z wysokości i ślad po nich znika.

W Luzon na Filipinach trumnę należy wyrzeźbić dla siebie za życia, a po śmierci jest ona zawieszana na zboczu klifu

Skąd ten zwyczaj pogrzebowy na Luzon?

Uzasadnienie tego obrzędu jest bardziej racjonalne, niż mogłoby Ci się wydawać. Po pierwsze wynika to z braku wystarczającej przestrzeni, by móc urządzić tam konwencjonalne cmentarze. Po drugie to kwestia lokalnych wierzeń, według których dusze zmarłych mają łatwiejszą drogę do zaświatów, gdy znajdują się w powietrzu. Pamiętaj, że wiszące trumny na Filipinach nie są atrakcją turystyczną. Oczywiście możesz zwiedzać to miejsce pochówku, ale okazując należny mu szacunek. Nie przechodź pod trumnami i nie dotykaj ich, a najlepiej przyglądaj się im z odległości przez lornetkę.

Wiszące trumny na Filipinach to jedna z najciekawszych tradycji pogrzebowych na świecie

Podniebny pogrzeb w Tybecie

Rytuały pożegnania w tradycyjnych kulturach w Azji z europejskiego punktu widzenia mogą wydawać się bardzo osobliwe. Podniebny pogrzeb w Tybecie, nazywany także niebiańskim lub powietrznym, często określany jest jako brutalny, a niekiedy wzbudza wręcz niesmak i zgorszenie. Ceremonia ta polega na pozostawieniu ciała nieboszczyka na otwartym terenie wysoko w górach, aby tam zostało ono rozszarpane przez ptaki. Zanim jednak to nastąpi, zwłoki są owijane w białe płótno, które przez kilka dni zostają w domu, gdzie zaprasza się mnichów i lamów, aby omówili Tybetańską Księgę Umarłych i w ten sposób pomogli umarłemu przejść do stanu pośredniego między śmiercią a kolejną inkarnacją.

Tybet

Podniebne pogrzeby w Tybecie wydają się brutalne, jednak dla mieszkających tam buddystów są one aktem miłosierdzia

Zniszczenie ciała jako akt miłosierdzia

Samo wydanie ciała na pożarcie ptactwu stanie się dla Ciebie mniej makabryczne, gdy zrozumiesz, co stoi u podstaw tej praktyki. Tybetańczycy są przekonani, że stanowi to akt miłosierdzia, ponieważ w świetle nauk buddyzmu im szybciej zwłoki zmarłego znikną z powierzchni ziemi, tym szybciej będzie się on mógł ponownie odrodzić. Dla Tybetańczyków ciało jest jedynie tymczasowym miejscem, gdzie znajduje się intelekt, a oni sami nie dają wiary zmartwychwstaniu i istnieniu duszy. Z ich perspektywy zniszczenie ciała, czyli zewnętrznej powłoki, to naturalny proces przenoszący nieboszczyka w stan bardo i sprawiający, że nie będzie musiał on długo oczekiwać na następne wcielenie. Niemniej, sam widok takiego pochówku jest trudny i warto głęboko przemyśleć, czy jest się na niego gotowym.

Tybet mnich

Rytuał pogrzebowy w Tybecie polega na pozostawienia ciała zmarłego wysoko w górach, aby tam zostało one rozszarpane przez ptaki

Dia de los Muertos w Meksyku

Z pewnością słyszałaś o meksykańskich obchodach Święta Zmarłych, które mają miejsce w listopadzie. W przeciwieństwie do tradycji związanych z dniem Wszystkich Świętych, które są pełne zadumy i niekiedy smutku, Meksykanie w tym czasie urządzają rodzinną fiestę. Warto wiedzieć, że w ich kulturze temat śmierci jest znacznie bardziej oswojony niż na przykład w Europie. Nie unika się rozmów na ten temat, a umieranie postrzegane jest jako normalna i naturalna część życia. Proces żałoby u mieszkańców Meksyku to mieszanka żalu i radości, ponieważ z jednej strony wymaga to zmierzenia się ze świadomością, że dany bliski zniknął z ich otoczenia, z drugiej zaś wierzą, że w Dniu Zmarłych ponownie zejdzie on na Ziemię, aby wspólnie z żyjącymi pić i ucztować. W tym czasie głośno i radośnie witani są ludzie, za którymi tęsknią żyjący, ponieważ ich obecność zdecydowanie jest powodem do uśmiechu.

Dzień Zmarłych Meksyk

Dia de los Muertos w Meksyku to azteckie święto, które zostało dopasowane do chrześcijańskiej rzeczywistości

Aztecka tradycja w wersji chrześcijańskiej

Warto wiedzieć, że Die de los Muertos to święto z tradycji Azteków kultywowane od przeszło trzech tysięcy lat. Dawniej obchodzono je na początku miesiąca Tlaxochimaco, czyli w sierpniu. Jednak hiszpańscy kolonizatorzy podjęli próbę dostosowania go do rzeczywistości chrześcijańskiej i właśnie w ten oto sposób do dziś obchodzi się je w listopadzie. Ciekawostką jest natomiast to, że wiele osób kojarzy Dia de los Muertos z Paradą Śmierci, kiedy to po ulicach przechodzą ludzie przebrani za truposzy i straszydła tańcząc w rytm muzyki. Wbrew pozorom nie jest to stary zwyczaj, ponieważ wypromował go… James Bond w filmie „Spectre” z 2015 roku!

Meksyk cmentarz

W listopadzie Meksykanie przychodzą na cmentarze i ucztują na grobach swoich zmarłych

Pogrzebowe zwyczaje na świecie to fascynujący temat, ale warto mieć świadomość, że są one elementem kultury i tradycji, a nie atrakcjami turystycznymi. Odwiedzając miejsca, gdzie można zobaczyć egzotyczne tradycje pogrzebowe, pamiętaj o szacunku wobec uczestniczących w nich ludzi i ich przekonań. Nie postrzegaj tych praktyk jako sensacji lub makabreski, postaraj się zrozumieć, co stoi u podstaw obserwowanego przez Ciebie zwyczaju. To, co Tobie wydaje się nietypowym rozwiązaniem, dla innych jest zupełnie normalne. Działa to także w drugą stronę, ponieważ z pewnością istnieją na świecie osoby, które byłyby zaskoczone, że jeszcze do niedawna w Polsce po śmierci domownika zasłaniało się lustra, zapalało świece i… wywracało świńskie koryta.

Gotowy na niezwykłą podróż? Zobacz nasze oferty!

Zabieramy Was na wakacje w Meksyku, słynącym z najpiękniejszych plaż na świecie. W niezwykle popularnym Cancun, życie tętni dniem i nocą. Kiedy już się z nim zetkniecie, pochłonie Was ono bez reszty. Następnie udacie się do Tulum, gdzie zostaniecie oczarowani rajskimi plażami i bajecznym miastem Majów. Na sla Mujeres spróbujecie nie tylko kąpieli w lazurowej wodzie, ale i pysznego jedzenia.

Czekają Was luksusowe wakacje w Meksyku, podczas których odwiedzicie Tulum i wyspę Holbox. Na Waszych oczach nowoczesność zderzy się ze starożytnymi ruinami miasta Majów. Zrelaksujecie się także na białych plażach, które otaczają lazurową wodę i wyciszycie się podczas wypoczynku na wygodnych hamakach. A może spróbujecie sportów wodnych? Karaiby stwarzają świetne ku temu warunki!

Wakacje na Filipinach rozpoczną się od chaotycznej i gwarnej Manili. Stamtąd udacie się na Boracay, której plaże słyną z drobniutkiego, delikatnego piasku i obłędnie turkusowej wody. Na Palawanie z kolei, który nadal zachował swój dziewiczy charakter, fascynaci przyrody odnajdą swój raj, dzięki jednemu z największych skupisk koralowców, a w lasach deszczowych - dzięki rzadkim gatunkom zwierząt.

Przed Wami Kuba i Meksyk, czyli dwa czarujące karaibskie kraje i podróż pełna kontrastów, która na długo zapadnie w Waszej pamięci. Wakacje na Kubie i w Meksyku to możliwość doświadczenia dwóch zupełnie różnych światów i ich fascynujących historii, a także odkrywania mnóstwa podobieństw, które będą Was zaskakiwać każdego dnia tej niezwykłej i pełnej wrażeń podróży.

Waszą podróż rozpoczniecie od wycieczki do Nowego Jorku - miasta drapaczy chmur i niegasnących neonów, które nigdy nie śpi. Stamtąd wyruszycie na wakacje do kolorowego Meksyku. Zanurzycie się w klimacie dzielnicy Coyoacan, gdzie zasmakujecie lokalnych specjałów. Następnie udacie się do Tulum, by zrelaksować się na białej plaży otoczonej skalistym urwiskiem i wysokimi palmami.

Podczas fascynującej wycieczki do Meksyku, będziecie mieli świetną okazję, aby skosztować wyśmienitej kawy, a w międzyczasie zamienić kilka słów z Indianami z plemienia Tzotzil, noszącymi tradycyjne kolorowe stroje. Znajdziecie również czas na relaks i orzeźwiającą kąpiel w wodospadach Agua Azul, a Ci, których porusza piękno starożytnych budowli, będą mogli zwiedzić słynne na całym świecie piramidy.

Osadzona w tropikalnej scenerii, pełna przygód podróż przez trzy środkowo-amerykańskie kraje. Podczas fascynującej wycieczki do Gwatemali, Belize i Meksyku, udacie się w rejs po malowniczym jeziorze Atitan, przemierzycie klimatyczne uliczki kolonialnej Antiguy i odkryjecie zaginione miasto Majów – Tikal. Na końcu czekają Was wakacje w Meksyku i błogi relaks na białych piaskach, rajskiej plaży w Tulum.

Opowiedz nam o swoich marzeniach