Wakacje na Bali – Świątynie, które musisz zobaczyć

bali-swiatynia-3

Wczasy na Bali to okazja do przeżycia fantastycznej przygody pośród prawdziwie egzotycznego krajobrazu. Wyspa to zbiór przepięknych plaż, doskonałe warunki do surfowania, a także las tropikalny i pejzaż pełen wulkanów. Wielu podróżników z całego świata przybywa do tej części Indonezji, aby poczuć jej niezwykły klimat. Bali wchodzi w skład archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Jej powierzchnia to niewiele ponad 5,5 tys. km² i jest zamieszkiwana przez około 3,5 mln osób. Bali znajduje się w strefie klimatu równikowego wilgotnego, a średnia roczna temperatura waha się tam od 25-27°C. „Wyspa Tysiąca Świątyń” przyciąga i fascynuje turystów z całego świata. Spora liczba spośród nich przybywa tam w poszukiwaniu odpowiedzi na liczne pytania natury egzystencjalnej i duchowej głębi. Sfera religijna na Bali jest imponująca pod każdym względem.

Spis treści:

  1. Kilka tysięcy świątyń na jednej wyspie
  2. Wakacje na Bali: Pura Lempuyang
  3. Dlaczego warto zwiedzić Pura Tira Gangga?
  4. Wycieczka do Indonezji: Z wizytą w Pura Beji
  5. Świątynia nietoperza, czyli Pura Goa Lawah

Kilka tysięcy świątyń na jednej wyspie

Niektórzy twierdzą, że na Bali zostało wzniesionych więcej świątyń, niż zwykłych domów mieszkalnych. Wszystko dlatego, że na tej małej wysepce jest ich ponad 20 tysięcy. Domy modlitwy zdają się tutaj „wyrastać” w każdym zaułku. Niektóre przypominają przydomowe kapliczki, inne to z kolei pełnowymiarowe miejsca poświęcone szukaniu więzi z bogami. Liczba miejsc kultu religijnego niemal zawsze szokuje turystów, którzy spędzają swoje pierwsze wakacje na Bali. Jest ich tam tak wiele, ponieważ ta indonezyjska wyspa stanowi azyl dla wyznawców hinduizmu. Większość z nich przybyła do tej części państwa niedługo po tym, gdy dominującą religią w Indonezji stał się Islam. Balijskie świątynie mają niesamowite kształty i zachwycające historie. Przybywając na tę ziemię, koniecznie trzeba zwiedzić kilka z nich.

Wakacje na Bali: Pura Lempuyang

bali-swiatynia-2

Pura Lempuyang to najprawdopodobniej najwyżej położona balijska świątynia. Widok, który się z niej rozpościera „rzuca na kolana” nawet najwytrawniejszych podróżników. Można stamtąd obserwować wulkan Agung. Droga prowadząca do tego niezwykłego miejsca jest bardzo kręta, wąska i położona na stromiźnie. Można dojechać tam samochodem lub wypożyczonym skuterem.

Pura Lempuyang sprzyja zadumie i możliwości zastanowienia się nad istotą własnego istnienia. Można przysiąść na schodach świątyni i w spokoju wpatrywać się w niezwykłość otaczającego krajobrazu. Niektórzy decydują się na modlitwę, inni rozmyślają na rozmaite, niecodzienne tematy. Podróżnicy odwiedzający ten punkt na balijskiej mapie, często wspominają, że mimowolnie doświadczają czegoś na wzór medytacji. Wycieczki do Indonezji mogą prezentować wiele oblicz, a zwiedzanie miejscowych miejsc kultu religijnego jest jednym z nich.

Dlaczego warto zwiedzić Pura Tira Gangga?

tirta-gangga-bali

Pura Tira Gangga to świątynia przecudnej urody, która zlokalizowana jest na wschodzie wyspy. spędzając wakacje na Bali, koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce. Znajduje się ona niedaleko Pura Lempuyang, a więc można tego dokonać przy okazji jej zwiedzania. Pura Tira Gangga to synonim przepięknie zaaranżowanych ogrodów. To prawdziwa świątynna indywidualistka. Jest wyjątkowa i całkowicie niepowtarzalna.

Miejsce jest na tyle duże, że pomimo swojej popularności nie odczuwa się tam obecności innych ludzi. Bogactwo roztaczających się tam kolorów jest zachwycające. Egzotyczne rośliny, liczne sadzawki i architektura świątyni czynią ten punkt esencją świętości. To kolejna propozycja dla wszystkich spragnionych ciszy i spokoju, którzy na codzień są zmuszeni żyć pośród gwaru wielkich miast i korporacyjnej atmosfery. Każdy, kto poszukuje wyciszenia i możliwości pozbierania własnych myśli, powinien zdecydować się na zwiedzanie Pura Tira Gangga

Wycieczka do Indonezji: Z wizytą w Pura Beji

Świątynia Pura Beji jest położona w północnej części wyspy. Turyści spędzający wczasy na Bali, mogą odwiedzić ją podczas pokonywania trasy z Munduk do Bator. Pura Beji jest poświęcona bogini ryżu. Ornamenty, które ją zdobią są po prostu zachwycające. Precyzja ich wykonania, dbałość o poszczególne detale i to, w jaki sposób współgrają ze sobą zastosowane kształty płaskorzeźb sprawiają, że budowla ta przypomina dzieło sztuki wybitnego artysty. To zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc na Bali, jeśli chodzi o przykłady architektury sakralnej.

Świątynia została wzniesiona pośród pięknych okoliczności przyrody. Można usiąść naprzeciwko wejścia do jej wnętrza i przyjrzeć się jej licznym zdobieniom. Jednocześnie można skupić odrobinę uwagi na otaczającej ją egzotycznej roślinności. Kolorowe kwiaty i palmy wiodą w tym przypadku zdecydowany prym. To jedno z najładniejszych miejsc nie tylko na Bali, ale także w całej Indonezji.

Świątynia nietoperza, czyli Pura Goa Lawah

bali-swiatynie

Pura Gora Lawah to świątynia, która została wzniesiona w jaskini. Jej stałymi lokatorami są nietoperze. Mieszkańcy Bali wierzą, że najgłębsze części jaskini są zamieszkiwane przez mistycznego węża wszechświata, potężnych rozmiarów smoka, czyli Naga Basuki. Jeśli turystom  się poszczęści, mają szansę odwiedzić tę świątynię podczas odprawiania ceremonii. Wówczas można obserwować Balijki niosące na swych głowach ogromne kosze, po brzegi wypełnione darami dla bogów. Najczęściej są to kolorowe kwiaty, słodycze, banknoty i… żywe kaczki.

W czasie uroczystości można poczuć zapach aromatycznych kadzideł i wsłuchać się w dźwięki wydawane przez gamelany – specyficzne bębny używane na Bali. Turyści zwykli doceniać niezwykłą atmosferę, która panuje w trakcie podobnych obchodów. Wielu z nich zaczyna odczuwać chęć zgłębienia tajników hinduizmu. Bali wakacje mogą sporo namieszać w światopoglądzie. Rzucają one zupełnie nowe światło na pojmowanie indonezyjskiej kultury, religii i sztuki. Europejczycy doceniają rozmach tamtejszej architektury oraz elementy związane z tradycjami mieszkańców. Bali to zdecydowanie jedno z tych miejsc, które powinien odwiedzić każdy globtroter.

Wycieczka do Indonezji to coś więcej niż tylko sposób na spędzenie urlopu. To możliwość bezpośredniego obcowania z nieznaną kulturą i okazja do poznania niektórych elementów hinduizmu. Balijczycy to bardzo przyjaźni ludzie, którzy słyną ze swojej gościnności na całym świecie. Warto zweryfikować ten stan rzeczy na własnej skórze. Opcji na to w jaki sposób zorganizować sobie wakacje na Bali jest wiele. Jedną z najciekawszych jest zwiedzanie świątyń poświęconych hinduskim bogom. Oczywiście wyspa ma także mnóstwo innych propozycji dla podróżników. Można oddać się błogiemu lenistwu na jej wybrzeżu lub poświęcić pieszemu przemierzaniu lasów tropikalnych. Na Bali nie będą się także nudzić miłośnicy dobrej zabawy. Lokalne bary słyną z bogatej oferty imprezowej, doskonałych drinków i niezwykle smakowitych przekąsek. Ta indonezyjska wyspa z pewnością zdoła sprostać oczekiwaniom każdego turysty, dlatego lecąc w to miejsce warto zarezerwować sobie jak najdłuższy urlop.