Wakacje na Kubie, czyli wszystko co musisz wiedzieć przed i w trakcie wyjazdu
Republika Kuby jest niczym kobieta. Piękna, romantyczna, intrygująca, ale również kontrowersyjna i tajemnicza. Wakacje na Kubie to połączenie tropikalnego krajobrazu, niesamowitej historii oraz kultury, która w niczym nie przypomina tego, co znane jest nam ze Starego Kontynentu. Podróż po wyspie to intensywne przeżycie, w którym nie może zabraknąć smaku rumu oraz dymu cygar, uchodzących za najlepsze na świecie. Kuba składa się ze smaczków takich jak stukot końskich kopyt, dźwięk silników starych Chevroletów i Pontiaców, mocne i słodkie espresso czy wszechobecna salsa. Pokonujemy długie godziny w samolocie, by znaleźć się w samym środku historii, obejrzeć wnętrze Cadillaca z drugiej połowy XX wieku i móc z bliska przyjrzeć się pięknu kolonialnych kamienic. Jednak nim nasze kubańskie wojaże się urzeczywistnią, warto poznać nieco tej kraj. Co powinno się wiedzieć przed postawieniem stóp na ziemi Królowej Karaibów?
Spis treści:
- Czy Polacy potrzebują wizy na Kubę?
- Wczasy na Kubie, czyli o dwóch walutach
- Kiedy lecieć na Kubę?
- Kobiety, rum, cygara i salsa
- Wakacje na Kubie a bezpieczeństwo turystów
- Kubański powiew PRL-u
Czy Polacy potrzebują wizy na Kubę?
Obywatele Polski, którzy udają się w podróż po Kubie, są zobowiązani do kupna Karty Turystycznej (Tarjeta de Turista), upoważniającej do legalnego przebywania na terenie wyspy. Dokument wydawany jest na okres 30 dni. W jego posiadanie można wejść w ambasadzie kubańskiej lub za pomocą agencji internetowych.
Pośrednikami w wyrobieniu karty są także niektóre biura podróży. Koszt tej specyficznej wizy to 25 euro. Wybierając wycieczkę na Kubę, należy pamiętać o tym, że w chwili wjazdu do państwa, ważność paszportu podróżującego musi wynosić 6 miesięcy.
Wczasy na Kubie, czyli o dwóch walutach
Płacenie na terenie Kuby może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Na wyspie obowiązują dwie waluty. Pierwszą z nim jest peso kubańskie wymienialne (CUC), którego wartość stanowi 1:1 z dolarem amerykańskim. Druga waluta to peso niewymienialne (CUP) o bardzo ruchomym kursie. Zazwyczaj stanowi ono około 1/20 ceny dolara.
Posiadacze kart MasterCard mogą mieć problemy z korzystaniem z tej formy płatności na Kubie. Aby uniknąć codziennych wizyt w tamtejszych bankach w celu wypłacenia gotówki, warto zaopatrzyć się w Visę, która jest honorowana w każdym bankomacie na wyspie. Wybierając wakacje na Kubie, raczej powinno się zapomnieć o możliwości płacenia Iphonem lub metodą paypass. Terminale wciąż nie są zbyt często spotykane, więc w cenie są analogowe sposoby płacenia.
Kiedy lecieć na Kubę?
Pory roku na Kubie są dwie – sucha i deszczowa. Wyspa znajduje się w objęciach dwóch klimatów: podrównikowego wilgotnego i równikowego. Średnia rocznych temperatur wynosi tam 25°C. Pora deszczowa ma swój początek w maju i kończy się w październiku. Z kolei kubańska zima, czyli pora sucha trwa nieprzerwanie od listopada do kwietnia.
Od sierpnia do września na Kubie trwają huragany, które doczekały się niejednego barwnego opisu w książkach o piratach grasujących po Karaibach. W tym czasie wyspę odwiedzają tylko ci, którym zależy na ominięciu turystycznego tłumu. Prawdziwy sezon rozpoczyna się w listopadzie i trwa do końca kwietnia. Wówczas wilgotność powietrza jest dość niska, jak na zazwyczaj panujące w tej części świata warunki. Najwyższe temperatury w tym czasie nie zwykły przekraczać 30°C, a opady deszczu praktycznie się nie zdarzają. To najlepszy moment na to, by spędzić wakacje na Kubie.
Kobiety, rum, cygara i salsa
Wczasy na Kubie mają sporo znamion romantyzmu. Piękne latynoski, zmysłowo poruszające się w rytm kubańskiej muzyki to obraz wyspy, który został wykreowany przez środki masowego przekazu. Całość tego przedstawienia powinna tonąć w rumie i kłębach dymu pochodzącego z cygar. Ile prawdy jest w takim ujęciu Kuby, obecnie nie wie już nikt, ponieważ utarte stereotypy – dzięki powtarzaniu ich przez lata – urosły do rangi rzeczywistości.
W Casas de la Musica króluje rytmiczna salsa, a dobra zabawa trwa od zmroku do białego rana. Tańczący Kubańczycy zdają się łamać prawa fizyki. Ich biodra są niczym z gumy, a uśmiech ze śniadych twarzy nie znika ani na chwilę.
Wakacje na Kubie byłyby ubogie, gdyby podróżujący odmówili sobie skosztowania drinków takich jak Cuba Libre czy słynne na cały świat Mohito. Jedne z najlepszych koktajli tego typu serwowane są w Hawanie, w barze o nazwie La Floridita. Miejscowa legenda głosi, że to właśnie tam Ernest Hemingway spróbował swojego pierwszego Daiquiri.
Wakacje na Kubie a bezpieczeństwo turystów
Wybierając wczasy na Kubie, nie trzeba obawiać się o swoje bezpieczeństwo, ponieważ jest ona bardzo przyjaznym miejscem dla turystów. To dobry kierunek zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, nawet jeśli zamierzają podróżować w pojedynkę. Choć kubańska policja nie wzbudza specjalnego respektu u Europejczyków, to dba o to, aby wyeliminować wszelkie zagrożenia mogące ich spotkać na ulicach większych miast.
Oczywiście mimo wszystko warto kierować się zdrowym rozsądkiem i nie zapuszczać w ciemne zaułki nocą. Licho nie śpi i jak w każdym miejscu na świecie czyha na tych, którym brak instynktu samozachowawczego.
Kubański powiew PRL-u
Każdy, kto zamierza spędzić wakacje na Kubie, powinien bardzo skrupulatnie podejść do kwestii pakowania bagażu. Nie warto liczyć na to, że na miejscu spotkamy sklepy zaopatrzone w kilka rodzajów past do zębów, szamponów czy mydeł. Z pewnością nie będzie łatwo wejść także w posiadanie nowej pary adidasów. Zresztą, nawet jeśli gdzieś zostałyby „rzucone”, to ich koszt przerósłby możliwości każdego kto wie, ile kosztują one na półce w sklepie Sizeer.
Na Kubie istnieje kilka sieci sklepów, które przypominają znane nam z czasów PRL-u Pewexy. Jest w nich jednocześnie wszystko i nic. Ceny są absurdalne, ale klientów i tak nie brakuje. W gablotkach zamykanych na klucz znajdują się konserwy mięsne i keczup, a coca-cola jest produktem na wagę złota. Na Kubie każdy artykuł ma taką wartość, jakie jest na niego zapotrzebowanie. Możemy zapierać się, że nie zapłacimy 30 zł za małą paczkę Pringles do czasu, gdy nie okażą się jedyną ziemniaczaną przekąską o smaku żółtego sera, która znajduje się w zasięgu naszych możliwości.
Wczasy na Kubie to podróż do innego świata. To okazja zdobycia nowych doświadczeń i poznania siebie zupełnie na nowo. Kubańczycy pokazują nam, zapracowanym Europejczykom, jak wiele życia ucieka przez palce, gdy poświęcamy je jedynie na wspinanie się po drabinie awansu zawodowego. Wakacje na Kubie to możliwość obserwowania czym jest prawdziwa zabawa, wartości rodzinne, wspólne spędzenie czasu z przyjaciółmi bez ciągłego zerkania na ekran smartfona oraz nauka cieszenia się z drobnych przyjemności. Podróżując po wyspie można zauważyć, że jej mieszkańcy nie zawsze mają wybór. Warto zatem docenić to, że jako obywatele Polski zawsze możemy świadomie decydować o niemal każdej kwestii związanej z naszym życiem.