Wakacje na Madagaskarze, czyli niezwykła podróż na Czerwoną Wyspę

wakacje na Madagaskarze

Madagaskar jest jednym z tych państw, o których większość turystów niewiele wie. Jeszcze niedawno nie był on zbyt popularnym kierunkiem podróży, jednak obecnie Czerwona Wyspa wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród wycieczkowiczów. Powierzchnia Madagaskaru dorównuje wielkością Francji, jednak na miejscu istnieje jedynie 10 głównych dróg, a większość terenów w tej części świata wciąż pozostaje dzika i nieodkryta. To doskonałe miejsce dla tych, którzy marzą o ucieczce od negatywnych elementów współczesnej epoki.

Wakacje na Madagaskarze to okazja to podziwiania nieziemskich krajobrazów, obserwowania tysięcy endemicznych gatunków zwierząt i przebywania na jednych z najpiękniejszych i najbardziej odizolowanych plaż na świecie. Wielu doświadczonych globtroterów uważa, że Czerwona Wyspa bez wątpienia jest najbardziej fascynującą częścią kontynentu afrykańskiego. Jest tak między innymi ze względu na fakt, iż obecna na miejscu przyroda pozostała niemal nietknięta przez człowieka. Co warto wiedzieć na temat tego uroczego zakątka naszej planety, nim wyruszy się na jego podbój?

Wczasy na Madagaskarze — kilka ciekawostek

wczasy na Madagaskarze

Wspominając o historii Madagaskaru, nie można pominąć tego, że zanim na wyspie pojawiły się pierwsze gatunki naczelnych, najpierw żyły tam lemury. Dopiero później zaczęły występować tam stworzenia o łagodnym usposobieniu, które swoim wyglądem przypominały małpy. Obecnie w tej części Afryki żyje ponad 50 gatunków małp. Osoby spędzające wakacje na Madagaskarze często upierają się co do tego, że w oczach tych zwierząt można dostrzec niewyobrażalny spokój. Jeśli to prawda, to niewykluczone, że jest to konsekwencją tego, że wyspa wciąż pozostaje nietknięta przez cywilizacje w taki sposób, jaki można obserwować w innych miejscach w Afryce lub na reszcie kontynentów. 

Większość gatunków fauny i flory, jakie można spotkać na Czerwonej Wyspie, jest endemiczna, czyli występuje tylko w tej części świata. Nawet roślinność porastająca brzegi Amazonki w Ameryce Południowej, nie może się równać z różnorodnością życia na Madagaskarze. To miejsce jest absolutnie wyjątkowe pod każdym względem. 

Izolacja tego terenu miała bezpośredni wpływ na rozwój tamtejszej kultury. Ludzie przybyli na wyspę dopiero około 500 roku p.n.e., prawdopodobnie byli to podróżni z Indonezji. Szybko się osiedlili, a jeszcze szybciej dołączyli do nich migranci z Bantu z Mozambiku. Przybysze łączyli się w pary, tworzyli nowe krzyżówki genowe i dzielili się na wiele plemion. Każde z nich wypracowało swój własny język i przekonania (zarówno polityczne, jak i religijne). Analizując historię Madagaskaru, można odnaleźć wiele wpływów azjatyckich (szczególnie części południowo-wschodniej) oraz pochodzących z innych państw w Afryce. 

W późniejszym czasie na Madagaskar przybyli arabscy kupcy, a za nimi Francuzi. To właśnie oni ostatecznie skolonizowali wyspę i wpłynęli na kulturę i panujący język.

Jak dotrzeć na Madagaskar?

wycieczka na Madagaskar

Zorganizowanie wycieczki na Madagaskar wcale nie jest łatwe. Loty tam zwykle są dość drogie i trwają względnie długo. Samoloty linii międzynarodowych zawsze docierają do stolicy tego afrykańskiego państwa, czyli Antananarywy. Linie lotnicze obsługujące Madagaskar to między innymi:

  • Air France z Paryża,
  • Kenyan Airways z Nairobi,
  • South African Airways (Airlink z Johannesburga),
  • Air Mauritius z Port Louis,
  • Air Madagascar z Paryża lub Johannesburga.

Air Madagascar to krajowa linia lotnicza. Ważną informacją wydaje się fakt, iż wszystkie loty krajowe odbywają się za pośrednictwem właśnie tej firmy. Choć są oni naprawdę niezawodni, to wielu turystów narzeka na jakość obsługi. Aby uniknąć wszelkich problemów związanych z procesem rezerwacji, najlepiej jest skorzystać z oferty jednego z butikowych biur podróży.

Madagaskar: Wycieczki i turystyka

wycieczka na Madagaskar

Turystyka na Madagaskarze to wciąż raczkujący przemysł. Miejscowi są co prawda przekonani, że ich państwo jest prawdziwym lepem na turystów, rzeczywistość prezentuje się jednak zgoła inaczej. Madagaskar rzeczywiście co roku ściąga do siebie tysiące podróżników z całego świata. W większości są to jednak ludzie żądni przygód, którym nie przeszkadza odrobina niewygody. Ta afrykańska wyspa oferuje o wiele niższy standard niż np. Mauritius, czy Seszele. 

Nie oznacza to jednak, że nie warto tam pojechać! Za kilka lat dziewiczy urok tego afrykańskiego zakątka może zniknąć na rzecz budowy kolejnych kurortów. Niektórzy porównują panującą na nim sytuacje do tej, której można przypatrywać się na Kubie. Całkiem możliwe więc, że z wycieczką na Madagaskar najlepiej się spieszyć. 

Optymalna długość pobytu na Madagaskarze

podróż na Madagaskar

Madagaskar to szczególne miejsce. Wciąż pozostaje ono wolne od zgiełku, który towarzyszy szybko i intensywnie rozwijającym się obszarom. Drogi nazywane tam „głównymi autostradami” w rzeczywistości przypominają wąskie drogi gruntowe. Niektóre z nich, gdyby istniały w Polsce, zostałyby zupełnie wyłączone z oficjalnego ruchu lub udostępnione jedynie dla maszyn rolniczych. Klimat wczasów na Madagaskarze jest niesamowity. Pobyt tam to okazja do emocjonalnego resetu i przywrócenia swojemu organizmowi stanu naturalnej równowagi. Ile czasu jest potrzebne, aby mieć poczucie, że podczas wakacji zrobiło się wszystko, co miało się w planach? Turyści są zgodni co do tego, że jest to od 2 do 4 tygodni. 

Dokładnie tyle powinno wystarczyć, aby zdążyć odwiedzić Tsingy Stone Forest, Morondava, Ranomafana Forest, Isalo National Park, Andasibe Park i Ile Ste Marie, czyli wszystkie główne atrakcje turystyczne Czerwonej Wyspy. 

Jakim językiem posługiwać się spędzając wczasy na Madagaskarze?

podróż na Madagaskar

Językami urzędowymi na Madagaskarze są francuski i malgaski. Ten pierwszy to język będący spuścizną czasów kolonialnych. Jest on używany przede wszystkim wśród wykształconych osób, często pracujących w przemyśle turystycznym. Lokalsi mówią po malgasku i zazwyczaj nie znają francuskiego, co generuje pewne problemy w dogadywaniu się np. ze sprzedawcami na bazarach.

Znajomość francuskiego jest jednak bardzo przydatna podczas wakacji na Madagaskarze. Polecamy nauczyć się podstawowych zwrotów, ponieważ język angielski w tym kraju jest niemal bezużyteczny. Jeśli jednak czasu na naukę podstaw zabraknie, z pomocą przychodzi nam tłumacz Google, który działa również w trybie offline.

Pieniądze na Madagaskarze — co warto wiedzieć?

wycieczka na Madagaskar

Wakacje na Madagaskarze to fascynujące przeżycie pod wieloma względami. To jeden z najtańszych krajów, jakie obecnie istnieją na świecie. Mowa oczywiście o cenach lokalnych produktów. Oficjalną walutą państwa są ariary, której najwyższa wartość umieszczona na pojedynczym banknocie to 10 000. Ciekawostką jest, że odpowiednikiem 10 tys. MGA jest zaledwie 2.43 EUR.

Ariary występuje w banknotach o następujących wartościach: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 i 10000.

Ponieważ Madagaskar jest dawną kolonią, najliczniej odwiedzany jest on przez przybyszów z Francji. W związku z tym euro znajduje się tam w obiegu i można nim płacić w wielu miejscach na całej wyspie. 

Marzysz o wspaniałej podróży na Madagaskar?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Przedstawiamy Wam dwie tropikalne perły Oceanu Indyjskiego – Madagaskar i Mauritius. Czekają na Was idylliczne plaże, palmy kokosowe oraz lazurowa woda. W trakcie wycieczki po Madagaskarze będziecie mieć okazję do wędrówki przez dziewiczą dżunglę i podziwiania z wiszących mostów skalnego labiryntu. Wakacje na Mauritiusie zapewnią Wam natomiast przestrzeń do błogiego relaksu.

Turkusowe wody Oceanu Indyjskiego, bajkowe, białe, dziewicze plaże i majestatyczne baobaby. Zabieramy Was na wycieczkę na Madagaskar. Wyspę pachnącą wanilią i zaskakującą fantastycznymi krajobrazami lasów eukaliptusowych, czerwonych skał oraz malowniczych wodospadów. Czekają Was spotkania z wielobarwnymi kameleonami i przyjacielsko nastawionymi lemurami.

Wybierzcie się na pełną kontrastów wycieczkę na Madagaskar i poznajcie największe skarby Czerwonej Wyspy! Czeka tu na Was zróżnicowana architektura, rozgrzana do czerwoności sawanna, piaszczyste plaże i dzikość dżungli, czyli wszystko, co cechuje prawdziwie egzotyczne wakacje. Madagaskar zachwyci Was unikalną mieszanka smaków i zapachów - wrócicie z tej podróży głodni kolejnej dawki wrażeń!

Wycieczka na Madagaskar najlepiej, aby odbywała się w duchu mora-mora - filozofii, która wyklucza pośpiech. Tak dużo jest tu bowiem do zobaczenia: zielone pola ryżowe, urocze lemury, zapierające dech w piersiach lasy wapiennych iglic oraz wyjątkowa i niepowtarzalna Aleja Baobabów. Z całą pewnością nie zabraknie Wam tu wrażeń i przygód. Szkoda by było ich nie doświadczyć!