Wakacje w Dubaju — Emiraty Arabskie na wyciągnięcie ręk
Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo, które jest zlokalizowane na Bliskim Wschodzie. Leży ono nad Zatokami Perską oraz Ormiańską. Składa się na nie siedem federalnych emiratów (czyli czegoś przypominającego prowincje). Mowa jest w tym przypadku o Abu Zabi, Dubaju, Szardża, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma, Adżman i Fudżajra.
Kraj ten graniczy z Omanem i Arabią Saudyjską. Od kilkunastu lat Emiraty Arabskie są celem globtroterów, którzy przybywają tam z najróżniejszych stron świata. Nie powinno to dziwić nikogo, ponieważ ta konkretna destynacja jest przykładem państwa kosmopolitycznego oraz dość tolerancyjnego względem innych religii, tradycji i kultur. Mimo wszystko odwiedzając ten zakątek ziemskiego globu należy pamiętać, iż dominuje tam islam. Mieszkańcy oczekują od turystów poszanowania ich wiary i dostosowania się do zasad respektowanych przez muzułmanów. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wakacje w Dubaju. Dlaczego? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć na łamach tego artykułu.
Wakacje w Emiratach Arabskich — podstawowe informacje
Wycieczka do Dubaju to nie tylko okazja do zobaczenia zupełnie nowego krajobrazu zabudowy miejskiej, ale także możliwość obcowania z nieznaną nam kulturą. W trakcie kilku ostatnich dziesięcioleci Emiraty Arabskie przeszły — dosłownie — metamorfozę. Kilka księstw, które nie były szczególnie bogate, zmieniło się w państwo, jakie obecnie jest synonimem postępu i innowacji i gdzie standard życia jest niezwykle wysoki.
Dziś ZEA to jeden z najzamożniejszych krajów świata. Notuje się tam najszybszy rozwój technologiczny, co jest jednym z powodów, które ściągają tam miliony podróżników rocznie. Jak to się stało, że ten skrawek ziemi w tak zaskakującym tempie awansował na szczyt swoistej piramidy finansowej w skali całego globu? Otóż odpowiedzią na to pytanie są złoża ropy naftowej oraz gazu ziemnego, które mieszczą się na jego terenie. To właśnie te surowce stanowią najważniejsza gałąź gospodarki Emiratów Arabskich. Istnieją jednak teorię, jakoby w trakcie kolejnych kilkunastu lat ta żyła złota miała się wyczerpać. Wiele osób już dziś zastanawia się nad tym, co stanie się z tym krajem, gdy przemysł petrochemiczny przestanie tam istnieć. Ciekawostką jest, że władze ZEA już teraz starają się budować sobie bufor bezpieczeństwa. W jaki sposób? Inwestując w sport, turystykę i bankowość.
Wycieczka do Dubaju — dlaczego ściągają tam turyści z całego świata?
Wakacje w Emiratach Arabskich to dla wielu z pewnością synonim przygody życia. Dubaj leży w południowej części malowniczej Zatoki Perskiej. Powiedzieć, iż metropolia ta jest nad wyraz rozwinięta, to znacznie za mało. Postęp technologiczny widać tam na każdym kroku. W Dubaju mieszka ponad dwa miliony osób, co czyni to miasto najbardziej zaludnioną częścią ZEA.
Co przyciąga tam turystów? Nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z pewnością wielu z nich przybywa tam, aby na własne oczy zobaczyć Burj Khalifa, czyli najwyższy budynek na całym świecie. To taki architektoniczny Mount Everest! Obiekt mierzy 828 metrów i został zaprojektowany przez Adriana Smitha pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych.
Podróż do Dubaju — co warto wiedzieć o ZEA?
Wycieczka do Dubaju to doskonała okazja do tego, aby poszerzyć zakres swojej wiedzy na temat Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Państwo to dosłownie wyrasta na pustyni. Nie ma tam ani jednej naturalnej rzeki, a co za tym idzie — zasoby wody pitnej w tej części świata są więcej niż ograniczone. Jednocześnie kraj ten pod dostatkiem ma wody słonej, która jest przystosowywana do spożycia przez ludzi poprzez poddanie jej procesowi odsalania. Wykonywanie tego zabiegu jest bardzo energożerne. Nieustannie trwają badania, jakich celem jest wynalezienie metody umożliwiającej odsolenie wody przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
Jednym z największych osiągnięć w kontekście architektonicznym na terenie ZEA są Wyspy Palmowe. Czym one są? To trzy ogromne, sztuczne wyspy usypane na dnie szelfu tuż przy linii brzegowej Dubaju. Nazwa tego zespołu wynika z faktu, iż każda wyspa ma mieć kształt palmy daktylowej. Mają być one odseparowane od wód Zatoki Perskiej przy pomocy specjalnego falochronu. Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się w 2001 roku, a do tej pory udało się ukończyć tylko jedną wyspę — jest nią Palma Jumeirach. Mieszczą się na niej luksusowe ośrodki wypoczynkowe oraz kilka posiadłości prywatnych.
Wakacje w Dubaju — ciekawostki
Wycieczka do Emiratów Arabskich dla wielu turystów może być bardzo zaskakująca. Mimo iż tyle mówi się o zwiedzaniu tej części Bliskiego Wschodu, bezpośrednie obcowanie z tamtejszą kulturą jest naprawdę silnym przeżyciem. Jeśli chodzi o ciekawostki dotyczące Dubaju, to warto wiedzieć na przykład o tym, że:
- obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich stanowią nie więcej niż 15% ludności zamieszkującej to miasto. Pozostałe osoby to emigranci — głównie przybysze z Indii, Pakistanu, Bangladeszu oraz Filipin;
- Dubaj mieści się na wysokości +/- 15 m n.p.m. i zajmuję powierzchnię ponad 2,5 tysiąca m2;
- to wyjątkowe miasto leży na pustyni arabskiej, pośrodku niczego;
- w tej części ZEA praktycznie przez cały rok świeci słońce. Styczeń jest najchłodniejszym miesiącem, jednak średnia temperatur zwykle utrzymuje się na poziomie 24 stopni. Trzeba zaznaczyć, że pora letnia w Dubaju jest bardzo upalna — niekiedy za dnia jest 40 stopni. Jednocześnie wilgotność powietrza pozostaje wtedy niezwykle wysoka.
Podróż do tego miejsca to ogromna przygoda, którą każdy amator turystyki powinien przeżyć przynajmniej raz w życiu. Ten kraj zaskakuje na każdym kroku. Większość odwiedzających go osób mówi o oczywistym niedosycie wrażeń w chwili, gdy przychodzi chwila powrotu do domu.
Co warto zwiedzić będąc w Dubaju?
Wycieczka do Dubaju to wyjątkowa podróż do miejsca, które w zaledwie kilkadziesiąt lat zdołało przekształcić się z niewielkiej osady w centrum światowego handlu oraz stolicę biznesową globu. To nie wszystko! Metropolia nieustannie się rozbudowuje i tym samym pnie jeszcze wyżej — co jest ciekawym zjawiskiem, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż właśnie tam znajduje się najwyższy budynek wzniesiony ludzką ręką.
Jak zaplanować zwiedzanie Dubaju i które punkty na jego mapie koniecznie trzeba uwzględnić? Przygotowaliśmy listę największych atrakcji:
- Dubai Marina — jest to dzielnica, która jest najmocniej wysuniętą częścią miasta w kierunku południowo-zachodnim. Wybudowano ją wokół kanału noszącego tą samą nazwę. Jest on bardzo ważną częścią infrastruktury tej metropolii, ponieważ pełni funkcję przystanie dla łodzi, jakie należą do mieszkańców;
- Palm Jumeirah — sztuczna wyspa w kształcie palmy, o jakiej już wspominaliśmy. Mieści się ona na terenie Dubai Marina i jest najbardziej charakterystycznym elementem w tej dzielnicy;
- dzielnica Umm Seqeim — znajdujemy tam symbol Dubaju, czyli hotel Burj Al Arab, którego bryła została zaprojektowana w taki sposób, aby przypominała kształtem żagiel. Jest to jeden z najbardziej luksusowych ośrodków wypoczynkowych na całym świecie. W tej samej dzielnicy zlokalizowane są największe plaże miejskie;
- Madinat Jumeirah — mowa jest w tym przypadku o zespole budynków i kanałów, które zostały wybudowane w taki sposób, aby imitować kształtem i formą dawną osadę arabską. To naprawdę niesamowite miejsce — w samym środku najnowocześniejszego miasta świata można poczuć klimat tradycyjnych arabskich targów, gdzie można zakupić towary z najróżniejszych stron;
- Meczet Jumeirah — chodzi o meczet, który pozostaje otwarty na podróżników. Wejście jest możliwe po uprzednim uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Wówczas turyści stają się uczestnikami niezwykłej prezentacji, jaka jest prowadzona przez osoby troszczące się o utrzymanie tego obiektu. W tej właśnie chwili zwiedzający otrzymują możliwość poznania wszystkich części architektonicznych meczetu, a także szansę zgłębienia wiedzy na temat podstawowych zasad kultury muzułmańskiej — chodzi o pięć filarów islamu;
- Etihad Museum — nieopodal omówionego powyżej meczetu znajduje się muzeum poświęcone historii ZEA, obiekt ten swoją funkcją przypomina muzeum narodowe. Tuż obok tego miejsca można zobaczyć Union House, gdzie w 1971 roku podpisany został akt jednoczący 7 emiratów. Podczas zwiedzania można między innymi obejrzeć historię związaną z prowadzonymi wówczas negocjacjami;
- Downtown Dubai — wizytówką tej części miasta jest Burj Khalifa. O razu trzeba to powiedzieć: w Downtown absolutnie wszystko drogie, wysokie i ogromne. Mowa między innymi o potężnej galerii handlowej Dubai Mall;
- Souk Al Bahar — to kolejny stylizowany arabski bazar. jego wnętrza są przestronne i czyste tak, że niektórzy odnoszą wrażenie, iż jest to wystawa muzealna. Jednocześnie można tam poczuć woń orientalnych perfum i aromatycznych przypraw.
To oczywiście jedynie poglądowa lista atrakcji, które przedstawia nam Dubaj. To miasto skrywa w sobie znacznie więcej, dlatego też warto przyjechać tam na co najmniej tydzień, a najlepiej na nieco dłuższy okres.
Jaka waluta obowiązuje w Dubaju?
Jeśli planujesz wakacje w Dubaju, to z całą pewnością interesują Cię nie tylko ciekawostki turystyczne, ale także czysto praktyczne informacje. Co konkretnie mamy na myśli? Choćby kwestie takie jak waluta obowiązująca w tym kraju, jej kurs oraz możliwości dotyczące wymiany i wypłacania pieniędzy.
W Dubaju płacimy dirhamami (AED). Przeliczanie dirhamów na złotówki jest dość proste — 1 AED to 1,06 PLN (stan na 1 kwietnia 2021).
Na terenie Dubaju nie można narzekać na brak bankomatów. Przeciwnie, znajdują się ona praktycznie na każdym kroku. Oznacza to, że działanie w postaci zakupu waluty ZEA w polskich kantorach przed wyjazdem zupełnie mija się z celem i jest niepotrzebnym kłopotem dla podróżującego. Trzeba też zaznaczyć, że po przylocie na miejsce z pewnością otrzymamy znacznie lepsze warunki wymiary pieniędzy.
Kiedy jest najlepszy czas na wakacje w Dubaju?
Wycieczka do Dubaju może zostać zaplanowana tak naprawdę o każdej porze roku. Wszystko w tym przypadku zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jak już mówiliśmy wcześniej, latem w tej części świata temperatury przekraczają czasami 40 stopni (lipiec). Taki upał dla wielu może być wręcz paraliżujący i stanowić przeszkodę dla wielu aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Jednocześnie jednak są osoby, których takie liczby na termometrach nie przeraża ani trochę, ponieważ będą dostrzegały w tym okazję wygrzania się przed nadejściem polskiej zimy.
Jednakże zazwyczaj uznaje się, że najlepszym momentem w roku na to, aby wybrać się do Dubaju, jest jesień i zima. Wówczas średnie temperatury utrzymują się w okolicach 25 stopni. W tym czasie niekiedy można doświadczyć drobnych opadów deszczu, które z kolei w ogóle nie występują latem. Większość turystów rekomenduje następujące miesiące: listopad, grudzień, luty, marzec i kwiecień.
Informacje praktyczne — standard gniazdek elektrycznych i kupno karty SIM
W Dubaju spotykamy się ze standardem gniazdek elektrycznych typu G (intendycznue jak w Wielkiej Brytanii). Oznacza to, że konieczne jest zapakowanie do swojej torby podróżnej adaptera.
Wybierasz się na wakacje w Dubaju? W taki razie z pewnością zainteresuje Cię temat tego, jak wygląda tam sprawa związana z wykonywaniem połączeń telefonicznych i korzystania z sieci. Powiedzmy to od razu: jeśli do tych celów posłużymy się polską kartą SIM, to nasze środki na koncie wypasują błyskawicznie!
Lokalną kartę SIM można zakupić zaraz po opuszczeniu pokładu samolotu, czyli na lotnisku. Warto wówczas odszukać stanowisko operatora Etisalat. Pakiety internetowe w Dubaju wciąż pozostają dość kosztowne. 2 GB danych to koszt rzędu 100 złotych. Jednocześnie trzeba tutaj zaznaczyć, że sieć WiFi jest w tym mieście dostępna niemalże wszędzie — w miejscach publicznych, lokalach restauracyjnych oraz hotelach.
Czy w Dubaju jest bezpiecznie?
Podróż do Dubaju w wielu osobach wzbudza odrobinę obaw. Trzeba jednak jasno określić, że jest to jedna z najbezpieczniejszych metropolii na całym globie. Kradzieże i rozboje zdarzają się tam o wiele rzadziej niż w Polsce oraz innych państwach Unii Europejskiej.
Alkohol w Dubaju jest dostępny jedynie w specjalnych, licencjonowanych restauracjach. Spożywanie go poza lokalem jest nie tylko zakazane prawnie, ale również bardzo surowo karane. Zabronione jest również przebywanie w miejscach publicznych, gdy jest się w stanie wskazującym. Jeśli w takiej sytuacji przyłapie nas funkcjonariusz policji, zostaniemy aresztowani.
Choć prawo to może pozornie wydawać się przerysowane, to jednocześnie sprawia ono, iż niemal całkowicie eliminuje się wszystkie negatywne skutki picia alkoholu, które mogą wpływać na ogólne dobro społeczne.
Przyjeżdżając do Dubaju trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, iż znajdujemy się wówczas w kraju muzułmańskim. Decydujemy się wtedy na to, aby respektować obowiązujące tam prawa i zasady. Oczywiście Dubaj jest najbardziej liberalnym zakątkiem ZEA. Mimo wszystko trzeba pamiętać, iż kobiety są zobowiązane do zasłaniania nóg i ramion. Mężczyźni powinni z kolei nosić spodnie, które osłaniają ich kolana. Ignorowanie tego wymogu zostanie odebrane jako brak szacunku do kultury miejscowych. Niestety w takim przypadku na nic nam się nie przydadzą tłumaczenia, że jesteśmy przybyszami z innego państwa. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich dość mocno można odczuć sens powiedzonka: „Kiedy chodzisz pomiędzy wrony, musisz krakać jak one”.
Wycieczka do Dubaju — co warto zjeść?
Wakacje w Dubaju to oczywiście również okazja do skosztowania nowych smaków. Choć tak naprawdę na miejscu działa wiele barów i restauracji, gdzie serwowane są potrawy z różnych stron świata — np. kuchnia meksykańska, chińska, hinduska, tajska oraz włoska.
Miasto to jest swoistą mieszanką kulturową całego świata. Warto więc nastawić się tam na pogłębianie znanych już wrażeń kulinarnych niż odkrywanie nowości.