Wakacje w Kostaryce — wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą!

Wycieczka do Kostaryki to marzenie wielu globtroterów. Państwo to jest zlokalizowane a Ameryce Centralnej, a jego wybrzeże oblewają wody Morza Karaibskiego oraz Pacyfiku. Kostaryka jest przykładem kraju wyżynno-górzystego, który leży strefie aktywności sejsmicznej. Znajdujemy tam wiele wulkanów (nie wszystkie są wygasłe!). Tereny nizinne występują tylko w okolicy wybrzeża oraz dolin rzecznych. Przez Kostarykę przepływają między innymi San Juan i Tempisque. 

Ten konkretny zakątek kontynentu amerykańskiego z pewnością przypadnie do gustu amatorom górskiego krajobrazu — na miejscu można cieszyć oczy widokami między innymi pasm Cordillera de Guanacaste oraz Cordillera Central. Przyroda, jaką tam spotykamy jest niesamowicie różnorodna pod każdym względem — od mnogości gatunków grzybów, poprzez roślinność, a na zwierzętach kończąc. Wakacje w Kostaryce to zatem odpowiednia propozycja dla wymagających podróżników. W tym artykule postaramy się omówić najważniejsze kwestie związane z przygotowaniem się do wyjazdu.

Kostaryka podróż

Wycieczka do Kostaryki — kiedy jest najlepszy czas na wyjazd?

Kostaryka wycieczka

Wakacje w Kostaryce cieszą się największą popularnością w okolicach świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Jednak naszym zdaniem dużo lepszy czas na wyjazd w te rejony następuje po kilku tygodniach od tego wydarzenia. Dlaczego? Głównie przez wzgląd na fakt, iż wówczas można liczyć na to, że tłumy turystów się nieco przerzedzą. 

Warto wiedzieć, że pora deszczowa kończy się w grudniu. Jednak lasy pozostają niesamowicie bujne aż do Nowego Roku. Jest to jeden z najkorzystniejszych okresów dla dzikiej przyrody. Wówczas do gatunków tropikalnych dołączają np. migrujące ptaki, które przylatują w okolice Kostaryki z północy. Wtedy też można obserwować żółwie morskie, gdy te gniazdują na brzegu. 

Uważamy, że najlepszym momentem na podróż do Kostaryki jest lipiec oraz sierpień. Występują wówczas co prawda opady deszczu, ale za to można liczyć na mniejszą frekwencję przyjezdnych oraz niższe ceny. Oczywiście pora sucha jest równie dobra na wojaże po tej części świata — wrzesień i październik na Karaibach jest czymś niesamowicie pięknym.

Podróż do Kostaryki — kilka słów na temat spraw formalnych

Kostaryka wakacje

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, których pobyt w Kostaryce nie przekracza 90 dni i ma charakter czysto turystyczny, są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy. Jednocześnie należy pamiętać, że w chwili przekraczania granicy kraju można zostać poproszonym o okazanie biletu powrotnego do Polski (lub innego kraju) lub przedstawienie, iż posiada się środki finansowe (w postaci gotówki lub wyciągu z konta), które wystarczą na pokrycie kosztów związanych z przebywaniem na terenie Kostaryki. 

Wakacje w Kostaryce — szczepionki i zdrowie

Kostaryka

Wycieczka do Kostaryki nie oznacza wcale konieczności przyjmowania jakichkolwiek szczepionek. Obowiązkowe remedium nie ma w tym konkretnym przypadku zastosowania. Zalecane jest jednak posiadanie ważnych szczepień przeciwko:

 • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B;
 • durowi brzusznemu;
 • BTP (błonica, tężec, polio);
 • żółtej febrze.

W okolicach wybrzeża karaibskiego odnotowywane są pojedyncze przypadku zachorowań na malarię oraz dengę. Wyjeżdżając do tej części Ameryki warto zatem zadbać o to, aby w bagażu turysty znalazły się dobrej jakości repelenty. Profilaktyka w przypadku wymienionych wyżej chorób jest bardzo ważna. 

Co warto wiedzieć na temat lokalnej waluty i pieniędzy?

Wakacje w Kostaryce to niezwykłą przygoda. Należy jednak pamiętać, iż właściwe przygotowanie się do takiej podróży, stanowi absolutną podstawę. Zdobycie wiedzy dotyczącej codziennego funkcjonowania w tym kraju, jest bardzo ważnym elementem każdego wyjazdu. 

Walutą, która obowiązuje w Kostaryce, jest colón — 1000 colones to 6,15 PLN (stan na 27.04.2021). Oznacza to, że sumy, jakie będziemy musieli uiścić podczas zakupów, nierzadko wyniosą dziesiątki tysięcy jednostek. Warto wiedzieć, że w najbardziej turystycznych miejscowościach bez problemu można się posługiwać dolarami amerykańskimi. 

W większości barów i restauracji istnieje opcja dokonywania transakcji bezgotówkowych. Podobnie jest w przypadku dużych supermarketów. 

Kostaryka ciekawostki

Co i gdzie warto zjeść, będąc w Kostaryce?

Kostaryka jest znana ze świeżych składników, takich jak owoce i warzywa. Sztuka kulinarna w tej części świata jest raczej łagodna, a jej podstawę stanowi najczęściej ryż i czarna fasola — albo jedno i drugie połączone na jednym talerzu. 

Oto kilka przykładów kostarykańskich dań, których koniecznie trzeba spróbować:

 1. Gallo Pinto, czyli śniadanie na bazie ryżu i fasoli (a nie mówiliśmy?). Potrawa zawiera także czerwoną paprykę, kolendrę, cebulę i — najważniejsze — Salsę Lizano;
 2. Casado — tradycyjne danie kuchni kostarykańskiej. Co ciekawe, składa się ono tak naprawdę z kilku różnych potraw. Na talerzu znajdujemy ryż, fasolę, tortillę. smażone platano maduro (banany) oraz mięsiwo (do wyboru: wołowina, wieprzowina, kurczak lub ryba);
 3. Arroz con Leche — deser z ryżu i mleka z dodatkiem cukru, soli, skórki z cytryny oraz lasek cynamonu;
 4. Sopa Negra, czyli zupa z czarnej fasoli (danie odpowiednie dla wegan, wegetarian oraz osób ograniczających spożycie glutenu);
 5. Olla de Carne, czyli gulasz z wołowiny w formie zupy.

Oczywiście to zaledwie kilka spośród wielu smakołyków, których można skosztować przy okazji wakacji w Kostaryce.  

Kostaryka co warto zwiedzić

Wycieczka do Kostaryki a bezpieczeństwo podróżujących

Podróż do Kostaryki w niektórych osobach wzbudza obawy związane z ich poczuciem bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że kraj ten niesie ze sobą znacznie mniej zagrożeń dla turystów, niż inne państwa latynoskie. Oczywiście nie można zupełnie wykluczyć występowania tam różnego rodzaju przestępczości (zdarzają się kradzieże i napady rabunkowe), jednak nie jest szczególnie duże natężenie. 

O czym warto pamiętać podczas pobytu w Kostaryce? Oto kilka cennych rad:

 • przechowywaniu pieniędzy i dokumentów w mało oczywistym miejscu;
 • pilnowaniu bagażu w podróży;
 • wymienianiu pieniędzy w legalnych punktach;
 • dokonywaniu wypłat z bankomatów w dzielnicach turystycznych;
 • należy powstrzymać się od obnoszenia się z drogim sprzętem;
 • uważać w zatłoczonych miejscach;
 • unikać samotnych, wieczornych spacerów.

Jak widać, są to po prostu podstawowe zasady bezpieczeństwa, które należy stosować nie tylko w Kostaryce, ale także w każdym innym państwie na świecie. 

Kostaryka co warto zobaczyć

Wakacje w Kostaryce — co warto zwiedzić?

Lista miejsc i obiektów, jakie warto zobaczyć przy okazji spędzania wakacji w Kostaryce, jest naprawdę długa. Wymienimy tutaj te, które naszym zdaniem zasługują na największą porcję uwagi. Mamy w tym przypadku na myśli przede wszystkim:

 1. Peurto Viejo de Talamanca — ten punkt na kostarykańskiej mapie znajduje się na wybrzeżu karaibskim, nieopodal Panamy. Puerto Viejo cieszy się ogromną popularnością wśród młodych osób oraz amatorów surfingu i atmosfery, która sprzyja zresetowaniu myśli. To miasto tętni życiem! Tak naprawdę każdy spędzony tam wieczór jest doskonałą okazją do tego, aby znaleźć dla siebie coś zupełnie nowego. To zdecydowanie jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na Karaibach. Warto wspomnieć, iż znajduje się tam centrum ratunkowe dla jaguarów, które zajmuje się także rehabilitacją lokalnych gatunków zwierząt;
 2. Park Narodowy Wulkano Areal —wulkan ten wieży 1670 m n.p.m. i wciąż zdarza się, że można obserwować spływającą po nim lawę. Oczywiście prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska jest dość małe, ponieważ obecnie wulkan ten pozostaje uśpiony od siedmiu lat. Nie można jednak zupełnie wykluczyć takiej opcji. Teren Parku Narodowego Wulkano Areal jest naprawdę niesamowity — znajdujemy tam liczne trasy turystyczne, malowniczy wodospad Ła Fortuna, jaskinie oraz osławione gorące źródła. Jest to zdecydowanie jedno z tych miejsc na kostarykańskiej mapie, w których z powodzeniem można spędzić cały dzień bez obaw o to, że będziemy się nudzić. 
 3. Monteverde — jest to dom dla nieuchwytnych ptaków kwezali. Większość turystów odwiedza Monteverde właśnie po to, aby zobaczyć na własne oczy te piękne stworzenia. Miejsce to jest jednym z największych ośrodków ekoturystycznych w całym kraju. Każdego roku odnotowuje się tam wizytę około 250 000 osób z różnych stron świata. Monteverde jest położone w miejscu podziału kontynentów. Zdarzają się tam porywiste wiatry i wiele niezwykłych zjawisk pogodowych. Teren tam jest bardzo wilgotny i niesamowicie zielony. 
 4. Park Narodowy Manuel Antonio — jeśli ktoś jest spragniony widoku białych plaż oblewanych przez błękitne wody Pacyfiku, to to miejsce jest dla niego wprost idealne. Każdego roku przyjeżdża tam ponad 150 000 osób z rożnych krajów. Można tam nie tylko zaznać prawdziwego spokoju, ale także zobaczyć np. wiele gatunków małp. 
 5. Park Narodowy Tortuguero — rozciąga się on wzdłuż malowniczego wybrzeża Morza Karaibskiego. Został on założony po to, aby we właściwy sposób chronić populację żółwi morskich. Zwierzęta te składają tam jaja (w miesiącach od lipca do października). Teren parku obejmuje między innymi dziewiczą dżunglę, która stanowi dom dla kajmanów, wielu gatunków ptactwa, żab i krokodyli. 
 6. San Jose — leży w centralnej części Kostaryki, w bezpośredniej bliskości zachwycających lasów deszczowych. Jest to zarówno stolica, jak i największa metropolia w całym państwie. Co można robić na miejscu? Na przykład odwiedzać lokalne bary i restaurację, a także zaznać nieco nocnego życia w latynoskim rytmie. 
 7. Cahuita — jest to niewielkie miasteczku położone nieopodal oszałamiająco pięknego parku narodowego o tej samej nazwie. Wszystko zlokalizowane jest około godziny drogi na północ od wspomnianego wcześniej Puerto Viejo. Cohuita to idealne miejsce na relaks — można tam w spokoju obserwować zwięrzęta, osoby pływające w lazurowej wodzie i surfujące na falach. region ten słynie głównie z wpływów afroamerykańskich. Można je dostrzec przede wszystkim w lokalnej kuchni i kulturze.
 8. Corcovado — miejsce to znajduje się na odległym półwyspie Osa w południowo-zachodniej Kostaryce. Założono go w 1975 roku. Cały obszar obejmuje 424 kilometry kwadratowe, co czyni to miejsce największym parkiem narodowym w tym państwie. 
 9. Walka Poas — odwiedzenie tego miejsca to doskonała propozycja na jednodniową wycieczkę z San Jose. Poas Volcano to aktywny stratowulkan z trzema kraterami, z których dwa pozostają wypełnione jeziorami kraterowymi (siarkowymi). Jeziora te są bardzo spokojne i doskonale prezentują się na fotografiach. Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 2019 roku. Warto również wspomnieć, że od 1828 nastąpiło aż 40 wybuchów. Najlepiej jest wybrać się tam rano, aby uniknąć ryzyka, że natrafi się na chmury zasłaniające cudny krajobraz.
 10. Santa Teresa — miejsce to bywa nazywane Miastem Hipisów i Backpackerów. Miejscowość ta to tak naprawdę głównie plaża, wzdłuż której ciągną się dziesiątki restauracji, sklepów ze sprzętem do surfingu, hosteli i barów. Znajdują się tam również liczne centra jogi. Santa Teresa to obowiązkowy punkt wycieczki dla wszystkich osób pragnących zaznać relaksu na wysokim poziomie. 

Choć większość miejsc w Kostaryce jest trochę turystyczna i nieco zatłoczona, to i tak warto wpisać ten kraj na listę swoich podróżniczych marzeń. Różnorodność dzikiej przyrody, naturalne formy piękna, białe i piaszczyste plaże oraz niesamowicie malownicze wschody i schody słońca — to wszystko jest na wyciągnięcie ręki w tym fantastycznym kraju!

Kostaryka informacje praktyczne

Przykładowe ceny produktów w Kostaryce

Kostaryka jest jednym z najdroższych państw w tej części kontynentu amerykańskiego. Nie oznacza to jednak, że kraj ten jest poza zasięgiem finansowym polskich turystów.

Jeśli chodzi o przykładowe ceny w Kostaryce, to sprawa ma się następująco:

 • 1 litr mleka — ok. 5 PLN;
 • 1 kg sera żółtego — 22-25 PLN;
 • butelka piwa znanej marki: 10-12 PLN;
 • butelka wina ze średniej półki: ok. 40 PLN;
 • kostarykański fast-food: 25 PLN;
 • podstawowy zestaw w McDonalds: 7-10 PLN;
 • kawa cappuccino: 10 PLN;
 • espresso: 6-8 PLN.

Jak widać nie są to zawrotne sumy. Warto pamiętać, iż ceny poszczególnych produktów mogą być różne w zależności od miasta. W mniejszych miejscowościach zazwyczaj życie jest nieco tańsze niż w dużych metropoliach. 

podróż do Kostaryki

Co to jest Pura Vida?

Wycieczka do Kostaryki to podróż wgłąb zupełnie obcej i fascynującej kultury. Jednym z najważniejszych jej elementów jest filozofia Pura Vida. Bezpośrednie tłumaczenie tego zwrotu brzmi: „samo życie”. Jak natomiast należy go rozumieć w ujęciu praktycznym? Otóż Pura Vida to stosunek względem świata oraz miejsca, które się w nim zajmuje. Słowa te mogą występować również w roli pozdrowienia, podziękowania, potwierdzenia jakiejś informacji, czy też wesołej zaczepki. 

Poza tym Pura Vida jest rodzajem filozofii, gdzie ceni się spokój i opanowanie, jak również serdeczność. To sposób życia w zgodzie z otaczającą nas rzeczywistością i szeroko rozumianym minimalizmem. To także pielęgnowanie w sobie umiejętności bycia wdzięcznym za wszystko, co nas spotyka. 

wycieczka do Kostaryki

Kostaryka — ciekawostki o kraju

Jeśli wybierasz się do Kostaryki, to z pewnością interesują Cię nie tylko informacje praktyczne, ale również ciekawostki dotyczące tego państwa. Naszym zdaniem na uwagę zasługują następujące fakty:

 1. Najwyższym szczytem w tej części świata jest Cerro Chirripó — mierzy 3820 m n.p.m.;
 2. Od 1 grudnia 1948 roku, czyli od czasu zwycięstwa w wojnie domowej, Kostaryka nie posiada wojska;
 3. Chodzenie w krótkich spodenkach w budynkach rządowych, jest odbierane jako brak dobrych manier;
 4. Świątynie katolickie w Kostaryce budowane są zawsze w zachodnich częściach miast;
 5. W Kostaryce jest dokładnie 751 wulkanów. 7 z nich jest aktywnych;
 6. Obowiązek głosowania spoczywa na wszystkich obywatelach, którzy ukończyli 18 lat;
 7. Narodowym alkoholem w tej części świata jest guaro oraz piwo.

Jak widać, wakacje w Kostaryce to gwarancja mocy wrażeń, przygód oraz wypoczynku na najwyższym poziomie. Podróże są integralną częścią budowania naszego charakteru oraz poglądów dotyczących różnych obszarów życia. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak zachęcić Cię do rozpoczęcia pakowania walizek i wyruszenia do tego pięknego kraju! 

wakacje w Kostaryce

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Podczas fascynującej wycieczki do Panamy i Kostaryki poznacie najpiękniejsze oblicza Ameryki Środkowej. Czeka Was ekscytująca wyprawa do lasu deszczowego, niezwykłe spotkania z fauną i florą oraz aktywnym wulkanem Arenal. Odkryjecie także nowoczesną metropolię Panama City, karaibskie wyspy Bocas del Toro i klejnot wybrzeża Pacyfiku - Park Narodowy Manuel Antonio. Emocje gwarantowane!

Wybierzcie się z nami w pełną przygód wycieczkę do Kostaryki. Odkryjecie malownicze rejony tego urzekającego kraju i całe bogactwo rozmaitych atrakcji. Czeka Was nocny spacer po dżungli, ekscytujący zjazd na linach w lesie chmurowym, kąpiel w gorących źródłach u podnóża wulkanu, a na koniec błogi relaks na karaibskich plażach. Wszystko to bez pośpiechu w duchu kostarykańskiego Pura Vida!