Wakacje w Laosie — co warto zobaczyć podczas wyjazdu?

wakacje w Laosie

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jakim egzotycznym miejscu na świecie warto spędzić wakacje. Laos wydaje się odpowiednim kierunkiem zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących globtroterów. To niewielkie państwo położone na kontynencie azjatyckim ma do zaoferowania naprawdę wiele. Podróżnicy zwykle uważają, że zwiedzenie choćby jedynie najważniejszych atrakcji dostępnych na miejscu podczas pojedynczego wyjazdu, jest niemożliwe. To właśnie z tego powodu turyści ponownie wracają do tego uroczego zakątka. Mimo wszystko warto ustalić listę kilku miejsc, które chciałoby się zwiedzić w czasie podróży. Na naszym blogu zdecydowaliśmy się zaprezentować kilka spośród najciekawszych punktów, które naszym zdaniem po prostu trzeba zobaczyć, spędzając wakacje w Laosie!

Serce północnego Laosu, czyli góra Phousi

wczasy w Laosie

Turyści często nie mają sprecyzowanych oczekiwań względem tego, w jaki sposób powinny wyglądać wymarzone wakacje. Laos to coś znacznie więcej niż jedynie historia i kultura. To bogactwo krajobrazu i liczne cuda natury. To zróżnicowanie terenu, zapierające dech w piersiach widoki i tropikalny klimat. Wszystko to znajdować się będzie na wyciągniecie ręki podróżników, którzy zdecydują się na odwiedzenie tego niezwykłego zakątka w południowo-wschodniej Azji. Wycieczka do Laosu z powodzeniem może okazać się wyprawą życia, która będzie owocna w niesamowite przygody. To między innymi właśnie z tych powodów warto przyłożyć dużą wagę do zaplanowania wczasów. 

Ciekawym punktem na mapie Laosu jest góra Phousi, która wznosi się w samym centrum północnego Laosu. Te zaledwie 100 metrów wysokości góruje nas urokliwym miasteczkiem Luang Prabang, które zachwyca przyjezdnych obecną na miejscu architekturą. Wspinaczka na ten pozornie niski szczyt potrafi dać się mocno we znaki, ale krajobrazy, jakie można obserwować znajdując się na górze, z pewnością wynagrodzą wszelkie trudy podróży. Z Phousi rozciąga się widok na rzekę Mekong. Szczególnie pięknie prezentuje się on podczas wschodów i zachodów słońca. Wzdłuż drogi prowadzącej na wzniesienie, a także na samym szczycie znajduje się kilka świątyń, których wykonanie wprawia w zachwyt nawet najwytrawniejszych i najbardziej wymagających turystów. We wspomnianych domach modlitwy lokalsi mają zwyczaj ofiarowywać dobra różnego typu i modlić się o szczęśliwe życie w dobrobycie. To jedno z tych miejsc w Laosie, gdzie przyjezdni mają niepowtarzalną okazję obcowania z folklorem i obserwowania tradycji. 

Spędzasz wczasy w Laosie? Odwiedź park Buddy!

wycieczka do Laosu

Jednym z miejsc, które należy obowiązkowo odwiedzić podczas wakacji w Laosie, jest stolica państwa, czyli Wientian. Miasto leży bezpośrednio nad rzeką Mekong, nieopodal przejścia granicznego z Tajlandią. Na turystów czeka tam wiele atrakcji. Obiekty zasługujące na szczególną uwagę to między innymi braka Pataxai i świątynie That Luang, Phra Keo i Sisaket. Warto wspomnieć, że metropolia nie uległa zbyt wielkim zniszczeniom w okresie okupacji japońskie. Wientian nie ucierpiał również w czasie walk między rojalistami i nacjonalistami, które nastąpiły niedługo po wycofaniu się japońskich sił zbrojnych (1945 rok). Większość zabudowy zachowała się w stanie nienaruszonym, co czyni to miasto jeszcze bardziej atrakcyjną destynacją. 

Proponujemy odwiedzenie parku Buddy, który mieści się na terenie stolicy. Park jest oddany do użytku publicznego. Znajduje się w nim ponad dwieście rzeźb nawiązujących do tematyki religii. Każda z nich mierzy co najmniej 40 metrów wysokości. Park Buddy często nazywany jest także „miastem duchów” lub „miastem umarłych”. Prawdopodobnie ma to związek z obecnością gigantycznych monumentów. 

Wakacje w Laosie, czyli zwiedzanie jaskini Kong Lor

wakacje Laos

Jaskinia Kong Jar jest kolejnym punktem, którego nie można pominąć, spędzając wczasy w Laosie. Pieczara jest zlokalizowana na terenie Parku Narodowego Phu Hin Bun. Turyści odwiedzający to miejsce mogą przemierzać kilometry lśniących jaskiń znajdujących się pod ziemią. Miejsca te są jednymi z najchętniej eksplorowanych przez turystów. Stanowią doskonały plan zdjęciowy, który z pewnością zostanie doceniony nie tylko przez amatorskich fotografów, ale także przez profesjonalistów z tej dziedziny. 

Jaskinie można zwiedzać w dwojaki sposób — na piechotę lub pływając w niewielkiej łodzi po wodach rzeki Nam Bum. Podróżni często decydują się na odbycie dwóch wycieczek, wykorzystując przy tym oba środki transportu. Wszystko ze względu na fakt, iż w każdym przypadku wrażenia i generowane emocje w znaczący sposób różnią się od siebie. W jaskini Kong Lor można na własne oczy zobaczyć niesamowite wapienne formacje, które stanowią swoisty fundament całej pieczary.

Wizyta w świątyni Vat Phou — dlaczego warto?

wczasy Laos

Świątynia Vat Phou nie bez powodu została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dosłowne tłumaczenie nazwy tego miejsca kultu to „górska świątynia”. Dziś znajdujemy tam jedynie cień jej dawnej świetności w postaci niezwykle malowniczych ruin. Nie ma tam złotych zdobień i ogólnego przepychu. Zamiast tego jest dzika, tropikalna roślinność zdająca się chcieć wedrzeć do wnętrza opustoszałego obiektu. To jeden z tych punktów, które po prostu trzeba zobaczyć podczas wakacji w Laosie.  

Warto wiedzieć, iż w ruinach świątyni Vat Phou wciąż można dostrzec pozostałości po niegdyś istniejącym na tym terenie imperium Khamerów. Na ścianach do tej pory widoczne są liczne napisy, a w pomieszczeniach nadal znajduje się kilka ołtarzy. Wycieczka do tego zakątka Laosu przez niektórych podróżników jest porównywana do podróży w czasie. 

Laos: wakacje z widokiem na wodospady Khone Phapheng

wczasy Laos

Decydując się na podróż do Laosu nie można zrezygnować z wyprawy nad jeden z wodospadów Khone Phapheng. Stanowią one największe skupisko wodospadów kaskadowych w całej Azji Południowo-Wschodniej. Jednocześnie są częścią rzeki Mekong i wchodzą w skład terytorium archipelagu wysp Si Phan Don. Przepływ wody w tym miejscu jest niesamowicie silny, a jej opad może mierzyć nawet 9 kilometrów wysokości. Lokalne wody zamieszkiwane są przez wiele egzotycznych gatunków ryb. Mowa w tym przypadku między innymi o delfinach irrawadyjskich. Widok tych stworzeń w ich naturalnym środowisku dla wielu z pewnością będzie bardzo mocnym przeżyciem. Turyści deklarują, że widziane na miejscu obrazy pozostały w ich pamięci na niezwykle długi czas. 

Wakacje w Laosie to propozycja zarówno dla doświadczonych podróżników, jak i początkujących globtroterów. Wizyta w tym kraju to okazja do podziwiania pięknych krajobrazów, oddychania czystym powietrzem i poznawania lokalnych obyczajów, które zdecydowanie różnią się od tych znanych ze Starego Kontynentu. Pozwól porwać się przygodzie i już dziś zaplanuj podróż swojego życia!

Marzysz o wycieczce do Laosu?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży do Laosu

Chcecie poznać smak prawdziwej Azji? Przejść się ścieżką prowadzącą przez dziewiczą, laotańską dżunglę i stanąć na skraju huczącego wodospadu? A może wolicie odkrywać niekończący się labirynt miejskiej dżungli jednego z najbardziej szalonych miast świata, Bangkoku? Zabieramy Was na wycieczkę do Tajlandii i Laosu, podczas której odkryjecie dwa totalnie różne oblicza Azji!