Wakacje w Maroku — praktyczny poradnik globtrotera
Wycieczka do Maroka to doskonały pomysł! Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, iż Maroko ma do zaoferowania naprawdę wiele — od świetnej kuchni, poprzez interesującą architekturę, a na kulturowych ciekawostkach kończąc. Państwo to jest położone w północno-zachodniej Afryce. jego brzegi są oblewane Oceanem Atlantyckim oraz Morzem Śródziemnym. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że przesiadując na marokańskich plażach można liczyć na piękne widoki! Stolica kraju mieści się w Rabacie — to jeden z tych punktów na mapie, które można wpisać na listę miejsc wartych uwagi przy okazji podobnej podróży Choć prawda jest taka, że znacznie ciekawszy jest Marrakesz. Jednak opowiemy o tym więcej w dalszej części niniejszego artykułu!
Co jeszcze czyni wakacje w Maroku wyjątkowym czasem? Są to miedzy innymi zwierzęta mieszkające w tej szerokości geograficznej. Kraj ten zaliczany jest do strefy zoogeograficznej. Na przykład w Atlasie Średnim oraz Wysokim możemy natrafić między innymi na gatunki takie jak rusałka wierzbowiec, skalniak bryzeida, polowiec hiszpański, a także ogończyk. Obserwowanie tych motyli może sprawić, że dosłownie poczujemy… motyle w brzuchu.
Kiedy jest najlepszy czas na podróż do Maroka?
Wycieczka do Maroka latem może być dla mieszkańców Europy dość trudna. Wszystko ze względu na wysokie temperatury, jakie panują na miejscu. W Marakeszu w lipcu oraz sierpniu wartości wskazywane przez termometry nierzadko przekraczają czterdzieści stopni Celsjusza! Warto jednak w tym miejscu nadmienić, iż marokański klimat jest nieco inny niż ten, z jakim mamy do czynienia na Starym Kontynencie. Chodzi między innymi o wilgotność powietrza, jaka jest nieco na wyższym poziomie w tej części Afryki. Sprawia to, że mimo upału znosimy go nieco lżej. Tak przynajmniej wynika z opinii turystów.
Jednocześnie lipiec i sierpień to idealny termin wyjazdu dla tych osób, które planu uskutecznianie wędrówek w górach Atlas!
Chcąc jednak całość nieco uogólnić, należy powiedzieć, że prawdopodobnie najlepszym czasem na podróż do Maroka jest okres wiosenny oraz jesienny. Wówczas opady deszczu nie są szczególnie częste, a temperatury wydają się całkiem przyjemne.
Waluta obowiązującą w Maroku
Podróż do Maroka to prawdziwa przygoda, w której trakcie można poznać zupełnie nową kulturę oraz obyczaje. Pamiętajmy jednak, że taka wyprawa wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed wyjazdem warto dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy, takich jak choćby kwestie dotyczące płatności dokonywanych w tej części kontynentu afrykańskiego.
Oficjalną walutą w Maroku jest dirham marokański (MAD). 10 MAD to w przeliczeniu 4,19 PLN (stan na 22.05.2021). Waluta jest trudna do zdobycia w Polsce ze względu na fakt, iż poza Marokiem jest ona niewymienna. Najwygodniej więc będzie, jeśli zabierzemy ze sobą trochę gotówki w euro lub dolarach amerykańskich i wymienimy ją na miejscu. Oczywiście na terenie Maroka można także skorzystać z bankomatów. Trzeba się liczyć wówczas z prowizjami. Jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe, to zwykle jest to opcja dostępna wyłącznie na stacjach benzynowych i w restauracjach.
Wakacje w Maroku — kilka słów o religii i kulturze
Maroko to kraj, w którym religią dominującą jest islam. Ponad 80% mieszkańców to sunnici. Wiele atrakcji turystycznych w tym państwie to właśnie obiekty sakralne — głównie meczety lub inne miejsca powszechnie uznawane za święte. Chcąc odwiedzić takie zabytki trzeba mieć na względzie to, aby zadbać o odpowiednią garderobę.
W Maroku co prawda na ubranych po europejsku turystów patrzy się dość przychylnym okiem, jednak mimo wszystko wymaga się od nich, aby wchodząc do miejsc kultu okazywali szacunek mieszkańcom. Kobiety powinny zakrywać ramiona i nosić spodnie sięgające za kolano.
Wycieczka do Maroka — jakim językiem posługiwać się na miejscu?
Podróż do Maroka nie jest zbyt mocno wymagająca, jeśli chodzi o kwestie językowe. Bez większych problemów w większości miejsc można dogadać się po angielsku. Mimo wszystko jednak warto nauczyć się kilku podstawowych słów po francusku i hiszpańsku. Zawsze przydatna jest znajomość liczb od 1 do 10 oraz zwrotów grzecznościowych.
Największy kłopot w komunikacji może wystąpić na lokalnych targowiskach i nieturystycznych barach — osoby, które nie są związane ze światem globtroterów, często nie znają nawet podstaw angielskiego.
Kontrowersje związane z atrakcjami Maroka
Wakacje w Maroku mogą niekiedy być swoistą pułapką turystyczną. Chodzi konkretnie o atrakcje, które — delikatnie mówiąc — nie są etyczne. Największe prawdopodobieństwo spotkania się z podobnym zjawiskiem, istnieje w Marakeszu. To właśnie tam proponuje się podróżnikom przejażdżkę bryczką w czterdziestostopniowej gorączce. W Marakeszu jest także możliwość zrobienia sobie zdjęcia z zakutymi w łańcuchy małpkami. Ponadto spotkać możemy tam zaklinaczy węży oraz osoby oferujące fotkę z olbrzymimi pająkami. Zwierzęta te są męczone niczym konie w Zakopanem, więc warto poważnie przemyśleć rezygnację z podobnych usług.
Miejmy jednak na względzie, że Marokańczycy w Marakeszu zwykle nie pytają o pozwolenie, zanim wcina do rąk globtrotera uroczą małpkę. Łatwo jest dać się tam wmanewrować w korzystanie z takich atrakcji. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach nie jesteśmy winni i nie powinniśmy się zadręczać.
Podróż do Maroka — informacje czysto praktyczne
Wycieczka do Maroka to marzenie wielu osób. Z uwagi, iż jest to podróż na inny kontynent, turyści często zastanawiają się nad kwestiami dotyczącymi technicznej strony wyjazdu.
Jedną z ważniejszych spraw jest dostęp do mobilnego internetu. Ceny polskiego roamingu w Maroku to istny kosmos! Niekiedy są to kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych za 1 MB. Z tego względu należy zaopatrzyć się w miejscową kartę SIM. Produkt ten w wielu przypadkach można otrzymać za darmo, a ceny za internet nie są szczególnie wygórowane — około 10 EU za 10 GB.
Co powinny wiedzieć kobiety podróżujące po Maroku?
Panie planujące wakacje w Maroku, powinny wiedzieć, że jako iż jest to kraj muzułmański, to należy pamiętać o istotnych uwarunkowaniach kulturowych. Czy tego chcemy, czy nie, świat jest bardzo różny i nie w każdym jego zakątku kobiety mogą ciszyć się pełną wolnością, w europejskim rozumieniu tego słowa. Na samotne globtroterki niestety czyha znacznie więcej niebezpieczeństw, niż na panów podróżujących solo.
Tutaj znów trzeba zwrócić uwagę na ubiór — warto zrezygnować z szortów i krótkich spódniczek, a także z koszulek odsłaniających w znaczny sposób dekolt oraz ramiona. Choć Maroko to raczej kraj słynący z tolerancji, to wyeksponowane kobiece ciało może być powodem braku przychylności mieszkańców, szczególnie mamy tutaj na myśli mężczyzn. Jednocześnie należy wspomnieć, że Maroko jest jednym z najbezpieczniejszych państw, gdzie dominującą religią jest islam.
Spędzasz wakacje w Maroku? Sprawdź, co warto zwiedzić!
Maroko bywa nazywane Krajem Zachodzącego Słońca. To właśnie stamtąd pochodzi dobroczynny olejek arganowy, który dziś jest doceniany przez kobiety i mężczyzn z całego świata. Mieszanka kultur z jaką spotykamy się na miejscu prawdziwie zachwyca, a lokalne zabytki architektoniczne nierzadko zapierają dech w piersiach. Do tego wszystkie należy dorzucić również jedną z najlepszych kaw na świecie, doskonałą kuchnię oraz kolorowe stroje, jakie można zakupić na marokańskich bazarkach. Co warto zobaczyć przy okazji podróży do Maroka? Oto kilka naszych propozycji:
- Merzouga — wyrwy Ego Chebbi znajdujące się na granicy Maroka i Algierii, w niesamowity sposób współgrają z romantycznym wyobrażeniem o Saharze. Można dostrzec tak wiele odcieni pomarańczu, brązu oraz złota. W trakcie podróży na pustynię, turyści mają okazję skosztowania berberyjskich potraw oraz posłuchania nieco mrocznej muzyki Gnawa;
- Góry Atlas — majestat tego pasma górskiego fascynuje turystów od lat. Wiele osób przybywa do Maroko głównie po to, aby uskuteczniać trekking właśnie w tym miejscu. Atlas rozciąga się na przestrzeni kilkuset kilometrów, co z całą pewnością wywiera niezwykłe wrażenie. Ponadto trzeba dodać, że ośnieżone szczyty prezentują się wspaniale, gdy połączy się ten krajobraz z pomarańczową barwą ziemi, jaka znajduje się u podnóża gór. To idealna propozycja dla miłośników górskich wycieczek! W tej części Maroka zlokalizowany jest również najwyższy szczyt tego państwa, czyli Jobel Toukal, który mierzy ponad cztery tysiące metrów nad poziomem morza;
- Essaouria — ten zakątek Maroka zdecydowanie zasługuje na solidną porcję uwagi. Jest to urokliwe, niewielkie miasteczko, które znajduje się nad morzem. Główną atrakcją jest tak zabytkowa medyna, gdzie wąskie ulice układają się w wyjątkowo malowniczy labirynt. Niektórzy porównują tę miejscowość do Wenecji, właśnie przez wzgląd na charakter tamtejszych ulic. Dodatkowo można tam spędzać miło czas w nastrojowych kawiarniach oraz odwiedzając niewielkie sklepiki, gdzie lokali handlują własnoręcznie wykonaną biżuterią oraz innymi ozdobami. Essaouria została sławę z powodu powstających tam wyrobów z drewna tui — to jedne z ciekawszych pamiątek, jakie można przywieźć z tej części Afryki;
- Marrakesz — ze wszystkich marokańskich miast, to właśnie Marrakesz najmocniej kusi turystów. Trudno się temu dziwić, ponieważ nie bez powodu metropolia ta bywa nazywana Perłą Południa. Tamtejsza architektura robi niesamowite wrażenie. Będąc tam, znajdujemy się w centrum Maroka. Na miejscu oprócz zwiedzania zabytków, można również cieszyć się całą gamą aromatycznych zapachów przypraw, podziwiać rękodzieła wykonane przez Marokańczyków, a także przekonać się, że fuzja barw ma szanse wpływać w dobry sposób na nasze samopoczucie.
Oczywiście nie można zapominać o tym, że każde miasto w Maroku ma swoją własną specyfikę. Inaczej będziemy czuli się w Rabacie i Casablance, a zupełnie inne emocje będą towarzyszyły nam podczas przemierzania ulic Szafszawan. Pamiętajmy, że różnimy się od siebie nawzajem. Turyści potrzebują odmiennych bodźców. Warto wiedzieć, że w tej części Afryki każdy jest w stanie odszukać coś, co będzie całkowitym spełnieniem jego prywatnych potrzeb i oczekiwań.
Czy w Maroku jest bezpiecznie?
Wycieczka do Maroka to sprawdzian tego, jak wiele mamy w sobie cierpliwości. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, iż miejscowi handlarze nieustannie składają turystom różnego rodzaju propozycje. Piękna biżuteria, smakowite potrawy, ubrania, pamiątki i ozdoby wszelkiej maści przyciągają wzrok. Kiedy tylko turysta czymś się zaciekawi, od razu tuż obok niego pojawia się miejscowy, który możliwie mocno zachęca do zrobienia zakupów w jego sklepie. Niekiedy odmówienie jest naprawdę trudne.
Wiele osób z pewnością zastanawia się nad tym, czy w Maroku jest bezpiecznie? Z powodzeniem można mówić o tym, że jest to jeden z najbardziej tolerancyjnych krajów muzułmańskich. Mimo wszystko jednak zaleca się stosowanie podstawowych środków ostrożności. Na co konkretnie trzeba uważać? Między innymi na naciągaczy.
Na przykład przy okazji wizyty w Marrakeszu trzeba być szczególnie dwa uważnym na placu Jemaa el-Fna. To właśnie tam można spotkać nieuczciwych zaklinaczy węży, którzy bez uprzedzenia kładą swoich podopiecznych na szyjach turystów i proponują zrobienie sobie zdjęcia, za które chwilę później żądają opłaty.
To samo dotyczy osób z małpkami. Oni również bez pardonu wciskają swoje „usługi” podróżnikom, którzy mijają ich w drodze na lokalne targowisko. Nie należy też ulegać kobietom zajmującym się robieniem tatuaży z henny. One również po dokończeniu pracy będą chciały nas oskubać. W prośbie o opłatę nie byłoby nic złego, gdyby te panie uprzedziły o finansowych zobowiązaniach przed przystąpieniem do robienia rysunku na dłoniach turystek.
Napady i kradzieże w Maroku zdarzają się rzadko. Jednak mimo to odradza się samotne spacery po zachodzie słońca (szczególnie kobietom podróżującym solo). Zaleca się natomiast omijanie gości z wężami i małpami — nie tylko ze względu na możliwość utraty gotówki, ale także z powodu tego, że zwierzęta te często chorują na wściekliznę. Z kolei węże mogą źle zareagować na tłum i wysokie temperatury, co stwarza ryzyko bycia ukąszonym.
Co zjeść w Maroku?
Podróż do Maroka to także okazja do poznania zupełnie nowych smaków. W ramach ciekawostki warto zwrócić uwagę na to, że w tej części Afryki cukier uważany jest za prawdziwy skarb. Niekiedy zdarzają się sytuacje stosowania cukru w formie prezentu. Marokańczycy używają tego produktu tak, że w herbacie lub kawie ląduje go znacznie więcej, niż wody. Widmo hiperglikemii w tym zakątku świata jest całkowicie realne, dlatego też zaleca się proszenie o niesłodzenie zamawianych napojów.
Wróćmy jednak do kwestii związanej z marokańską kuchnią. Których potraw spróbować na miejscu? Oto kilka naszych propozycji:
- tadżin — to chyba najbardziej znane danie, jeśli chodzi o marokańską sztukę kulinarną. Przypomina ono gulasz, który to podawany jest w specjalnym naczyniu wykonanym z gliny. Tadżin to połączenie różnego rodzaju warzyw, mięsa, orzechów oraz… suszonych owoców;
- kuskus — od razu trzeba zaznaczyć, że nie chodzi tutaj wyłącznie o kaszę. Ważnym elementem tej potrawy są zioła, mięsiwo i aromatyczny bulion. Często dodaje się do niego także rodzynki oraz cynamon;
- harira, czyli bardzo sycąca zupa na bazie baraniny, świeżych pomidorów, cebuli i dowolnych roślin strączkowych (np. boby, fasoli lub soczewicy). W przepisie znajduje się także kolendrą, szafran. natka pietruszki, jak również czarny pieprz oraz odrobina imbiru. Czasami dodaje się także daktyle, których zadaniem jest złagodzenie ostrości;
- pastilla — ciasto francuskie nadziane mięsem kurczaka i migdałami, posypane mielonym cynamonem i cukrem pudrem. Ta kompozycja smaków może wydać się Europejczykom dość dziwna, jednak zapewniamy, że jest to prawdziwa uczta dla kubków smakowych. Pastilla z całą pewnością zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wyrafinowanych smakoszy;
- meshvi — grill w stylu marokańskich to kawałki mięsa i warzyw nadziane na metalowe szpady. Te szaszłyki są tak duże, że jeden może służyć za pełnowartościowy posiłek.
Jak wynika z powyższych informacji, Maroko jest jednym z tych miejsc, jakie warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.