Wakacje w Maroku — praktyczny poradnik globtrotera

Wycieczka do Maroka to doskonały pomysł! Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, iż Maroko ma do zaoferowania naprawdę wiele — od świetnej kuchni, poprzez interesującą architekturę, a na kulturowych ciekawostkach kończąc. Państwo to jest położone w północno-zachodniej Afryce. jego brzegi są oblewane Oceanem Atlantyckim oraz Morzem Śródziemnym. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że przesiadując na marokańskich plażach można liczyć na piękne widoki! Stolica kraju mieści się w Rabacie — to jeden z tych punktów na mapie, które można wpisać na listę miejsc wartych uwagi przy okazji podobnej podróży Choć prawda jest taka, że znacznie ciekawszy jest Marrakesz. Jednak opowiemy o tym więcej w dalszej części niniejszego artykułu!

Co jeszcze czyni wakacje w Maroku wyjątkowym czasem? Są to miedzy innymi zwierzęta mieszkające w tej szerokości geograficznej. Kraj ten zaliczany jest do strefy zoogeograficznej. Na przykład w Atlasie Średnim oraz Wysokim możemy natrafić między innymi na gatunki takie jak rusałka wierzbowiec, skalniak bryzeida, polowiec hiszpański, a także ogończyk. Obserwowanie tych motyli może sprawić, że dosłownie poczujemy… motyle w brzuchu. 

wakacje w Maroku

Kiedy jest najlepszy czas na podróż do Maroka?

wakacje w Maroku

Wycieczka do Maroka latem może być dla mieszkańców Europy dość trudna. Wszystko ze względu na wysokie temperatury, jakie panują na miejscu. W Marakeszu w lipcu oraz sierpniu wartości wskazywane przez termometry nierzadko przekraczają czterdzieści stopni Celsjusza! Warto jednak w tym miejscu nadmienić, iż marokański klimat jest nieco inny niż ten, z jakim mamy do czynienia na Starym Kontynencie. Chodzi między innymi o wilgotność powietrza, jaka jest nieco na wyższym poziomie w tej części Afryki. Sprawia to, że mimo upału znosimy go nieco lżej. Tak przynajmniej wynika z opinii turystów. 

Jednocześnie lipiec i sierpień to idealny termin wyjazdu dla tych osób, które planu uskutecznianie wędrówek w górach Atlas! 

Chcąc jednak całość nieco uogólnić, należy powiedzieć, że prawdopodobnie najlepszym czasem na podróż do Maroka jest okres wiosenny oraz jesienny. Wówczas opady deszczu nie są szczególnie częste, a temperatury wydają się całkiem przyjemne. 

Waluta obowiązującą w Maroku

wycieczka do Maroka

Podróż do Maroka to prawdziwa przygoda, w której trakcie można poznać zupełnie nową kulturę oraz obyczaje. Pamiętajmy jednak, że taka wyprawa wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed wyjazdem warto dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy, takich jak choćby kwestie dotyczące płatności dokonywanych w tej części kontynentu afrykańskiego. 

Oficjalną walutą w Maroku jest dirham marokański (MAD). 10 MAD  to w przeliczeniu 4,19 PLN (stan na 22.05.2021). Waluta jest trudna do zdobycia w Polsce ze względu na fakt, iż poza Marokiem jest ona niewymienna. Najwygodniej więc będzie, jeśli zabierzemy ze sobą trochę gotówki w euro lub dolarach amerykańskich i wymienimy ją na miejscu. Oczywiście na terenie Maroka można także skorzystać z bankomatów. Trzeba się liczyć wówczas z prowizjami. Jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe, to zwykle jest to opcja dostępna wyłącznie na stacjach benzynowych i w restauracjach. 

Wakacje w Maroku — kilka słów o religii i kulturze

wycieczka do Maroka

Maroko to kraj, w którym religią dominującą jest islam. Ponad 80% mieszkańców to sunnici. Wiele atrakcji turystycznych w tym państwie to właśnie obiekty sakralne — głównie meczety lub inne miejsca powszechnie uznawane za święte. Chcąc odwiedzić takie zabytki trzeba mieć na względzie to, aby zadbać o odpowiednią garderobę. 

W Maroku co prawda na ubranych po europejsku turystów patrzy się dość przychylnym okiem, jednak mimo wszystko wymaga się od nich, aby wchodząc do miejsc kultu okazywali szacunek mieszkańcom. Kobiety powinny zakrywać ramiona i nosić spodnie sięgające za kolano.

Wycieczka do Maroka — jakim językiem posługiwać się na miejscu?

Podróż do Maroka nie jest zbyt mocno wymagająca, jeśli chodzi o kwestie językowe. Bez większych problemów w większości miejsc można dogadać się po angielsku. Mimo wszystko jednak warto nauczyć się kilku podstawowych słów po francusku i hiszpańsku. Zawsze przydatna jest znajomość liczb od 1 do 10 oraz zwrotów grzecznościowych. 

Największy kłopot w komunikacji może wystąpić na lokalnych targowiskach i nieturystycznych barach — osoby, które nie są związane ze światem globtroterów, często nie znają nawet podstaw angielskiego. 

podróż do Maroka

Kontrowersje związane z atrakcjami Maroka

Wakacje w Maroku mogą niekiedy być swoistą pułapką turystyczną. Chodzi konkretnie o atrakcje, które — delikatnie mówiąc — nie są etyczne. Największe prawdopodobieństwo spotkania się z podobnym zjawiskiem, istnieje w Marakeszu. To właśnie tam proponuje się podróżnikom przejażdżkę bryczką w czterdziestostopniowej gorączce. W Marakeszu jest także możliwość zrobienia sobie zdjęcia z zakutymi w łańcuchy małpkami. Ponadto spotkać możemy tam zaklinaczy węży oraz osoby oferujące fotkę z olbrzymimi pająkami. Zwierzęta te są męczone niczym konie w Zakopanem, więc warto poważnie przemyśleć rezygnację z podobnych usług. 

Miejmy jednak na względzie, że Marokańczycy w Marakeszu zwykle nie pytają o pozwolenie, zanim wcina do rąk globtrotera uroczą małpkę. Łatwo jest dać się tam wmanewrować w korzystanie z takich atrakcji. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach nie jesteśmy winni i nie powinniśmy się zadręczać. 

podróż do Maroka

Podróż do Maroka — informacje czysto praktyczne

Wycieczka do Maroka to marzenie wielu osób. Z uwagi, iż jest to podróż na inny kontynent, turyści często zastanawiają się nad kwestiami dotyczącymi technicznej strony wyjazdu. 

Jedną z ważniejszych spraw jest dostęp do mobilnego internetu. Ceny polskiego roamingu w Maroku to istny kosmos! Niekiedy są to kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych za 1 MB. Z tego względu należy zaopatrzyć się w miejscową kartę SIM. Produkt ten w wielu przypadkach można otrzymać za darmo, a ceny za internet nie są szczególnie wygórowane — około 10 EU za 10 GB. 

atrakcje w Marrakeszu

Co powinny wiedzieć kobiety podróżujące po Maroku?

Panie planujące wakacje w Maroku, powinny wiedzieć, że jako iż jest to kraj muzułmański, to należy pamiętać o istotnych uwarunkowaniach kulturowych. Czy tego chcemy, czy nie, świat jest bardzo różny i nie w każdym jego zakątku kobiety mogą ciszyć się pełną wolnością, w europejskim rozumieniu tego słowa. Na samotne globtroterki niestety czyha znacznie więcej niebezpieczeństw, niż na panów podróżujących solo. 

Tutaj znów trzeba zwrócić uwagę na ubiór — warto zrezygnować z szortów i krótkich spódniczek, a także z koszulek odsłaniających w znaczny sposób dekolt oraz ramiona. Choć Maroko to raczej kraj słynący z tolerancji, to wyeksponowane kobiece ciało może być powodem braku przychylności mieszkańców, szczególnie mamy tutaj na myśli mężczyzn. Jednocześnie należy wspomnieć, że Maroko jest jednym z najbezpieczniejszych państw, gdzie dominującą religią jest islam. 

Maroko informacje praktyczne

Spędzasz wakacje w Maroku? Sprawdź, co warto zwiedzić!

Maroko bywa nazywane Krajem Zachodzącego Słońca. To właśnie stamtąd pochodzi dobroczynny olejek arganowy, który dziś jest doceniany przez kobiety i mężczyzn z całego świata. Mieszanka kultur z jaką spotykamy się na miejscu prawdziwie zachwyca, a lokalne zabytki architektoniczne nierzadko zapierają dech w piersiach. Do tego wszystkie należy dorzucić również jedną z najlepszych kaw na świecie, doskonałą kuchnię oraz kolorowe stroje, jakie można zakupić na marokańskich bazarkach. Co warto zobaczyć przy okazji podróży do Maroka? Oto kilka naszych propozycji:

  1. Merzouga — wyrwy Ego Chebbi znajdujące się na granicy Maroka i Algierii, w niesamowity sposób współgrają z romantycznym wyobrażeniem o Saharze. Można dostrzec tak wiele odcieni pomarańczu, brązu oraz złota. W trakcie podróży na pustynię, turyści mają okazję skosztowania berberyjskich potraw oraz posłuchania nieco mrocznej muzyki Gnawa;
  2. Góry Atlas — majestat tego pasma górskiego fascynuje turystów od lat. Wiele osób przybywa do Maroko głównie po to, aby uskuteczniać trekking właśnie w tym miejscu. Atlas rozciąga się na przestrzeni kilkuset kilometrów, co z całą pewnością wywiera niezwykłe wrażenie. Ponadto trzeba dodać, że ośnieżone szczyty prezentują się wspaniale, gdy połączy się ten krajobraz z pomarańczową barwą ziemi, jaka znajduje się u podnóża gór. To idealna propozycja dla miłośników górskich wycieczek! W tej części Maroka zlokalizowany jest również najwyższy szczyt tego państwa, czyli Jobel Toukal, który mierzy ponad cztery tysiące metrów nad poziomem morza;
  3. Essaouria — ten zakątek Maroka zdecydowanie zasługuje na solidną porcję uwagi. Jest to urokliwe, niewielkie miasteczko, które znajduje się nad morzem. Główną atrakcją jest tak zabytkowa medyna, gdzie wąskie ulice układają się w wyjątkowo malowniczy labirynt. Niektórzy porównują tę miejscowość do Wenecji, właśnie przez wzgląd na charakter tamtejszych ulic. Dodatkowo można tam spędzać miło czas w nastrojowych kawiarniach oraz odwiedzając niewielkie sklepiki, gdzie lokali handlują własnoręcznie wykonaną biżuterią oraz innymi ozdobami. Essaouria została sławę z powodu powstających tam wyrobów z drewna tui — to jedne z ciekawszych pamiątek, jakie można przywieźć z tej części Afryki; 
  4. Marrakesz — ze wszystkich marokańskich miast, to właśnie Marrakesz najmocniej kusi turystów. Trudno się temu dziwić, ponieważ nie bez powodu metropolia ta bywa nazywana Perłą Południa. Tamtejsza architektura robi niesamowite wrażenie. Będąc tam, znajdujemy się w centrum Maroka. Na miejscu oprócz zwiedzania zabytków, można również cieszyć się całą gamą aromatycznych zapachów przypraw, podziwiać rękodzieła wykonane przez Marokańczyków, a także przekonać się, że fuzja barw ma szanse wpływać w dobry sposób na nasze samopoczucie. 

Oczywiście nie można zapominać o tym, że każde miasto w Maroku ma swoją własną specyfikę. Inaczej będziemy czuli się w Rabacie i Casablance, a zupełnie inne emocje będą towarzyszyły nam podczas przemierzania ulic Szafszawan. Pamiętajmy, że różnimy się od siebie nawzajem. Turyści potrzebują odmiennych bodźców. Warto wiedzieć, że w tej części Afryki każdy jest w stanie odszukać coś, co będzie całkowitym spełnieniem jego prywatnych potrzeb i oczekiwań. 

co zjeść w Maroku?

Czy w Maroku jest bezpiecznie?

Wycieczka do Maroka to sprawdzian tego, jak wiele mamy w sobie cierpliwości. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, iż miejscowi handlarze nieustannie składają turystom różnego rodzaju propozycje. Piękna biżuteria, smakowite potrawy, ubrania, pamiątki i ozdoby wszelkiej maści przyciągają wzrok. Kiedy tylko turysta czymś się zaciekawi, od razu tuż obok niego pojawia się miejscowy, który możliwie mocno zachęca do zrobienia zakupów w jego sklepie. Niekiedy odmówienie jest naprawdę trudne. 

Wiele osób z pewnością zastanawia się nad tym, czy w Maroku jest bezpiecznie? Z powodzeniem można mówić o tym, że jest to jeden z najbardziej tolerancyjnych krajów muzułmańskich. Mimo wszystko jednak zaleca się stosowanie podstawowych środków ostrożności. Na co konkretnie trzeba uważać? Między innymi na naciągaczy. 

Na przykład przy okazji wizyty w Marrakeszu trzeba być szczególnie dwa uważnym na placu Jemaa el-Fna. To właśnie tam można spotkać nieuczciwych zaklinaczy węży, którzy bez uprzedzenia kładą swoich podopiecznych na szyjach turystów i proponują zrobienie sobie zdjęcia, za które chwilę później żądają opłaty. 

To samo dotyczy osób z małpkami. Oni również bez pardonu wciskają swoje „usługi” podróżnikom, którzy mijają ich w drodze na lokalne targowisko. Nie należy też ulegać kobietom zajmującym się robieniem tatuaży z henny. One również po dokończeniu pracy będą chciały nas oskubać. W prośbie o opłatę nie byłoby nic złego, gdyby te panie uprzedziły o finansowych zobowiązaniach przed przystąpieniem do robienia rysunku na dłoniach turystek. 

Napady i kradzieże w Maroku zdarzają się rzadko. Jednak mimo to odradza się samotne spacery po zachodzie słońca (szczególnie kobietom podróżującym solo). Zaleca się natomiast omijanie gości z wężami i małpami — nie tylko ze względu na możliwość utraty gotówki, ale także z powodu tego, że zwierzęta te często chorują na wściekliznę. Z kolei węże mogą źle zareagować na tłum i wysokie temperatury, co stwarza ryzyko bycia ukąszonym.

Maroko atrakcje turystyczne

Co zjeść w Maroku?

Podróż do Maroka to także okazja do poznania zupełnie nowych smaków. W ramach ciekawostki warto zwrócić uwagę na to, że w tej części Afryki cukier uważany jest za prawdziwy skarb. Niekiedy zdarzają się sytuacje stosowania cukru w formie prezentu. Marokańczycy używają tego produktu tak, że w herbacie lub kawie ląduje go znacznie więcej, niż wody. Widmo hiperglikemii w tym zakątku świata jest całkowicie realne, dlatego też zaleca się proszenie o niesłodzenie zamawianych napojów. 

Wróćmy jednak do kwestii związanej z marokańską kuchnią. Których potraw spróbować na miejscu? Oto kilka naszych propozycji:

  • tadżin — to chyba najbardziej znane danie, jeśli chodzi o marokańską sztukę kulinarną. Przypomina ono gulasz, który to podawany jest w specjalnym naczyniu wykonanym z gliny. Tadżin to połączenie różnego rodzaju warzyw, mięsa, orzechów oraz… suszonych owoców;
  • kuskus — od razu trzeba zaznaczyć, że nie chodzi tutaj wyłącznie o kaszę. Ważnym elementem tej potrawy są zioła, mięsiwo i aromatyczny bulion. Często dodaje się do niego także rodzynki oraz cynamon;
  • harira, czyli bardzo sycąca zupa na bazie baraniny, świeżych pomidorów, cebuli i dowolnych roślin strączkowych (np. boby, fasoli lub soczewicy). W przepisie znajduje się także kolendrą, szafran. natka pietruszki, jak również czarny pieprz oraz odrobina imbiru. Czasami dodaje się także daktyle, których zadaniem jest złagodzenie ostrości;
  • pastilla — ciasto francuskie nadziane mięsem kurczaka i migdałami, posypane mielonym cynamonem i cukrem pudrem. Ta kompozycja smaków może wydać się Europejczykom dość dziwna, jednak zapewniamy, że jest to prawdziwa uczta dla kubków smakowych. Pastilla z całą pewnością zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wyrafinowanych smakoszy;
  • meshvi — grill w stylu marokańskich to kawałki mięsa i warzyw nadziane na metalowe szpady. Te szaszłyki są tak duże, że jeden może służyć za pełnowartościowy posiłek.

Jak wynika z powyższych informacji, Maroko jest jednym z tych miejsc, jakie warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. 

co zwiedzić w Maroku?

Marzysz o wspaniałej podróży?

Sprawdź nasze przykładowe oferty podróży!

Przed Wami niezwykła przygoda na dalekiej północy! Zabieramy Was na wyjątkową wycieczkę do Finlandii pełną niecodziennych atrakcji. Czekają Was przejażdżki psim zaprzęgiem, ekscytująca wyprawa skuterami śnieżnymi, łowienie ryb w przeręblu, kąpiele w lodowatej wodzie i obserwacja zjawiskowej zorzy polarnej. Do tego wizyta na farmie uroczych reniferów oraz relaks w fińskiej saunie.

Wasza wycieczka do Gruzji powiedzie Was przez jedno z najstarszych miast świata – Tbilisi, położoną u stóp majestatycznego Kazbeku, Stepantsminde oraz słynącą na cały świat winną prowincję Kachetia. Przed Wami spacery po klimatycznych uliczkach stolicy, kąpiele w tradycyjnych łaźniach siarkowych, rozkoszowanie się malowniczą scenerią gór Kaukazu i smakowanie wyśmienitej gruzińskiej kuchni!

Przed Wami piękna i fascynująca podróż przez kolorowe Indie. Odkryjecie pełne kontrastów Delhi, imponujący Taj Mahal oraz Różowe Miasto Jaipur. Intensywne zwiedzanie bogatych kulturowo miejsc, urozmaici błogi relaks na rajskich plażach Goa. Na koniec Waszych wakacji w Indiach czeka Was rozkoszowanie się świeżymi rybami i owocami morza, relaksujące masaże ajurwedyjskie oraz lekcje jogi.

Zapraszamy na wakacje do Maroka, w trakcie których nie zabraknie egzotycznych wrażeń! Hipnotyzujący Marrakesz, tajemnicze berberyjskie fortece, Sahara przemierzana na wielbłądzie i noc na pustyni z widokiem na rozgwieżdżone niebo, przeniosą Was w baśniową krainę orientu. Czeka Was także ekscytująca przygoda ze światem marokańskiej kuchni i ćwiczenie zdolności negocjacyjnych na barwnych targach.

Zapraszamy na ekskluzywne wakacje w Dubaju! Poznacie wspaniałą krainę egzotyki i luksusu, w której nowoczesność przeplata się na każdym kroku z magią i tradycją orientu. Szklane drapacze chmur sąsiadują z targami, na których lokalni sprzedawcy oferują mieniące się w blasku słońca złoto, cudownie pachnące przyprawy i kaszmirowe szale. Dubaj z pewnością skradnie Wasze serca i pochłonie Was bez reszty.

Przed Wami niezapomniana podróż na maleńki Reunion, który urzeknie Was spektakularnymi krajobrazami, unikalną dziką przyrodą oraz aromatyczną kuchnią kreolska przepełnioną bogactwem przypraw. Po pełnej wrażeń wycieczce po Reunionie czekają Was wakacje na rajskim Mauritiusie i błogi relaks na pięknych piaszczystych plażach, obmywanych ciepłymi wodami Oceanu Indyjskiego.

Wybierzcie się z nami na niepowtarzalną wycieczkę do Ugandy i przeżyjcie prawdziwą afrykańską przygodę! Przed Wami wspaniałe parki narodowe Queen Elizabeth i Murshison Falls, ekscytujące safari, podczas którego wytropcie Wielką Piątkę Afryki, eksploracja dziewiczych lasów deszczowych Kibale Forest w poszukiwaniu szympansów oraz trekking śladem goryli górskich w Nieprzeniknionym Lesie Bwindi.

Osadzona w tropikalnej scenerii, pełna przygód podróż przez trzy środkowo-amerykańskie kraje. Podczas fascynującej wycieczki do Gwatemali, Belize i Meksyku, udacie się w rejs po malowniczym jeziorze Atitan, przemierzycie klimatyczne uliczki kolonialnej Antiguy i odkryjecie zaginione miasto Majów – Tikal. Na końcu czekają Was wakacje w Meksyku i błogi relaks na białych piaskach, rajskiej plaży w Tulum.

Zabieramy Was na wycieczkę do Chile, która dostarczy Wam wielu niezapomnianych wrażeń! Zapuścicie się off road poprzez bezdroża najsuchszej pustyni świata Atacama, by podziwiać jej surrealistyczne, księżycowe krajobrazy. Dacie się porwać tętniącemu życiem Santiago, zaś surowa Patagonia uraczy Was fantastycznymi szlakami trekkingowymi i zahipnotyzuje naturalnym pięknem.

Wybierzcie się w pełną przygód wycieczkę do Boliwii i Peru, podczas której odkryjecie zakamarki stolicy inkaskiego imperium – Cuzco, majestatyczne Machu Picchu oraz magiczne wioski w Świętej Dolinie Inków. Udacie się także w rejs na tajemniczą Wyspę Słońca położoną na jeziorze Titicaca i przemierzycie bezkresne bezdroża największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni. Moc wrażeń gwarantowana!

Podczas fascynującej wycieczki do Panamy i Kostaryki poznacie najpiękniejsze oblicza Ameryki Środkowej. Czeka Was ekscytująca wyprawa do lasu deszczowego, niezwykłe spotkania z fauną i florą oraz aktywnym wulkanem Arenal. Odkryjecie także nowoczesną metropolię Panama City, karaibskie wyspy Bocas del Toro i klejnot wybrzeża Pacyfiku - Park Narodowy Manuel Antonio. Emocje gwarantowane!

Wybierzcie się z nami w pełną przygód wycieczkę do Kostaryki. Odkryjecie malownicze rejony tego urzekającego kraju i całe bogactwo rozmaitych atrakcji. Czeka Was nocny spacer po dżungli, ekscytujący zjazd na linach w lesie chmurowym, kąpiel w gorących źródłach u podnóża wulkanu, a na koniec błogi relaks na karaibskich plażach. Wszystko to bez pośpiechu w duchu kostarykańskiego Pura Vida!

Zapraszamy Was na niesamowitą wycieczkę do Kolumbii, szlakiem kolonialnej architektury, wspaniałej przyrody i pięknych karaibskich plaż. Wasz trasa poprowadzi od tętniącej życiem Bogoty i malowniczej doliny palm woskowych Valle de Cocora, do rozbrzmiewającej rytmami salsy, kolonialnej Cartageny i słynnego Medellin. Na koniec czeka Was karaibska idylla na małej, odludnej wysepce Mucura.

Przed Wami autentyczna i intensywna wycieczka do Tajlandii i Malezji. Szalony Bangkok, fascynujące Kuala Lumpur, rajskie Koh Lipe i ekscytująca Langkawi. Dajcie się porwać w ramiona Azji podczas wyprawy, która odsłoni przed Wami prawdziwe oblicze tego kontynentu. Miasta przepełnione kontrastami, dziewiczy las deszczowy, bajeczne plaże, tropikalne zwierzęta i rośliny. Oto Azja na 100%!

Zapraszamy na wycieczkę do Nepalu pełną niezapomnianych wrażeń. Przed Wami spotkanie z potęgą natury w krainie najwyższych gór świata! Staniecie u stóp niebotycznych Himalajów, wytropicie tygrysa bengalskiego w dzikiej dżungli Parku Narodowego Chitwan oraz skosztujecie pysznej, nepalskiej kuchni z tradycyjnymi pierożkami momo i orzeźwiającym mango lassi.

Poczujcie prawdziwy klimat Azji podczas wycieczki do Singapuru i Malezji. Poznacie jeden z najnowocześniejszych i najbogatszych krajów świata. Malezja natomiast powita Was prawdziwie azjatyckim klimatem zatłoczonego, barwnego Kuala Lumpur, miastem Georgetown o unikalnej, kolonialnej architekturze i prawdopodobnie najlepszym jedzeniem w całej Azji oraz idyllicznymi plażami wyspy Langkawi.

Czas na wakacje w Malezji! Poczujcie na stopach miękki, biały piasek rajskich plaż Wysp Perhentian. Zanurkujcie razem z ogromnymi żółwiami w głąb lazurowej wody, w której toczy się podwodne życie, skupione wokół bajecznej rafy koralowej. Otulcie się zielonymi krzewami herbaty, porastającymi Wzgórza Camerona. Skosztujcie szalonego, azjatyckiego koktajlu kulturowo-etnicznego, który zaserwuje Wam Kuala Lumpur.

Spędźcie wakacje na Sri Lance i odkryjcie niezwykły Cejlon. Krainę pokrytą tropikalną dżunglą i soczyście zielonymi plantacjami herbaty. Krainę różnorodności, która odżywi Was egzotycznym koktajlem barw, zapachów i smaków. Magiczną wyspę spotkań. Z uśmiechniętymi od ucha do ucha mieszkańcami, dzikimi zwierzętami Parku Udawalawe, mistycznymi ruinami świątyń Dambulla i Sigiriya oraz plażami Tangalle.

Przed Wami wyjątkowa wycieczka do Argentyny, które na zawsze pozostanie w Waszej pamięci i odkryje przed Wami zupełnie nowe horyzonty. Dajcie się porwać w objęcia tętniącemu w rytmie tanga Buenos Aires. Poczujcie siłę natury pod majestatycznymi wodospadami Iguazu. Doświadczcie wolności, jaką daje smagana arktycznymi wiatrami Patagonia i wypełnione pustką stepy Ziemi Ognistej.

Wycieczka do Brazylii - serca Ameryki Południowej. Bijącego w rytm Samby, zanurzonego w dziewiczej dżungli, nadal jeszcze naznaczonego akcentami, przypominającymi dawne, kolonialne czasy. Brazylia ugości Was zapachami sprzedawanych na przydrożnych straganach przysmaków. Otuli wilgotnym, amazońskim powietrzem. Wakacje w Brazylii przepełnią energią, która pozostanie w Was na długo!

Chcecie poznać smak prawdziwej Azji? Przejść się ścieżką prowadzącą przez dziewiczą, laotańską dżunglę i stanąć na skraju huczącego wodospadu? A może wolicie odkrywać niekończący się labirynt miejskiej dżungli jednego z najbardziej szalonych miast świata, Bangkoku? Zabieramy Was na wycieczkę do Tajlandii i Laosu, podczas której odkryjecie dwa totalnie różne oblicza Azji!

Czas na podróż do krainy Indiany Jones’a! Podczas wycieczki do Jordanii odwiedzicie starożytne miasta, poszukacie ukrytych skarbów, spędzicie noc pod gwiazdami na pustyni Wadi Rum i dacie się ponieść szalonemu spektaklowi codziennego życia Ammanu. Trudy zwiedzania wynagrodzi Wam kąpiel w leczniczych wodach morza martwego oraz podziwianie barwnego, podwodnego życia u wybrzeży Akaby.

Przedstawiamy Wam dwie tropikalne perły Oceanu Indyjskiego – Madagaskar i Mauritius. Czekają na Was idylliczne plaże, palmy kokosowe oraz lazurowa woda. W trakcie wycieczki po Madagaskarze będziecie mieć okazję do wędrówki przez dziewiczą dżunglę i podziwiania z wiszących mostów skalnego labiryntu. Wakacje na Mauritiusie zapewnią Wam natomiast przestrzeń do błogiego relaksu.

W trakcie wycieczki do Birmy, doświadczycie niesamowitej atmosfery tradycyjnych, buddyjskich świątyń. Birma przywita Was słonecznym uśmiechem i niezapomnianymi widokami. Wybierzcie się na wędrówkę przez równinę tysięcy pagód. Poznajcie rybaków z plemienia Intha, wiosłujących jedną nogą. A na koniec - zrelaksujecie się w rajskim Ngapali, położonym nad turkusowymi wodami Zatoki Bengalskiej.

Podczas wycieczki do Wietnamu poznacie największe atrakcje kraju i zakosztujecie jego różnorodności. Po wizycie w gwarnym Hanoi, moment wytchnienia odnajdziecie w czasie rejsu przez zatokę Ha Long. Trekking w regionie Sapa oczaruje Was widokiem rozległych pól ryżowych i pokrytych zielenią wzniesień. Sajgon zachwyci intensywnością azjatyckiej metropolii, a piaszczyste plaże nadmorskiego Mui Ne zapewnią błogie odprężenie.

Turkusowe wody Oceanu Indyjskiego, bajkowe, białe, dziewicze plaże i majestatyczne baobaby. Zabieramy Was na wycieczkę na Madagaskar. Wyspę pachnącą wanilią i zaskakującą fantastycznymi krajobrazami lasów eukaliptusowych, czerwonych skał oraz malowniczych wodospadów. Czekają Was spotkania z wielobarwnymi kameleonami i przyjacielsko nastawionymi lemurami.

Podczas wycieczki do Tajlandii i Kambodży zachwyci Was niepowtarzalna energia jednej z największych metropolii Azji. Gdy poznacie już klimat ulic Bangkoku, czas na mistyczne doznania w otoczeniu kompleksu świątyń Angkor oraz kontakt z kulturą Khmerów. Kambodża zachwyci Was także egzotyczną roślinnością i pięknem swoich wysp - na Koh Rong Sanloem odnajdziecie wypoczynek z dala od zgiełku.

Czeka Was niepowtarzalna wycieczka do Tajlandii. Odkryjecie Bangkok - wiecznie żywą ostoję egzotycznych smaków i kultury. Dotrzecie do Surat Thani, aby w domkach usytuowanych nad jeziorem podziwiać bujną roślinność Parku Narodowego Khao Sok. Natomiast wizyta na rajskiej wysepce Koh Yao Yai zapewni dozę błogiego relaksu w otoczeniu palm kokosowych i lazurowej wody.

Słodkie lenistwo na rozgrzanym od słońca piasku, w otoczeniu palm kokosowych i lazurowej wody? Spędźcie luksusowe wakacje na Mauritiusie. Tutaj czas płynie zdecydowanie wolniej, a niespieszny rytm życia zachęca do relaksu. Poznajcie kulturę wyspy, skosztujcie miejscowych specjałów, delektujcie się urokiem rajskich plaż i poznajcie bogactwo podwodnej fauny skrytej pomiędzy zakamarkami rafy koralowej.

Od czasu do czasu dobrze jest zmienić otoczenie. Najlepiej udać się na safari w Kenii, gdzie doświadczycie bliskości natury i gdzie żyją Masajowie, którzy inaczej niż my patrzą na świat. Po niezapomnianym safari w Masai Mara wyruszycie na Diani Beach, najpiękniejszą kenijską plażę, na której zrelaksujecie się otuleni delikatnym piaskiem. W ten przyjemny sposób oderwiecie się od europejskiej cywilizacji na tydzień.