Wczasy na Mauritiusie – vademecum wiedzy podróżnika

mauritius

Mauritius to państwo wyspiarskie wynurzające się z błękitnej tafli Oceanu Indyjskiego. Miejsce to jest jednym z elementów archipelagu Maskarenów. Leży niespełna tysiąc kilometrów od Madagaskaru i około 150 km od Reunionu. Ten malowniczy zakątek świata zyskał sławę dzięki coraz prężniej rozwijającej się tam turystyce. Jego bardzo burzliwa, kolonialna przeszłość przyczyniła się do dzisiejszego obrazu kulturowego na Mauritiusie. Kuchnia, której mogą skosztować turyści odwiedzający ten kawałek afrykańskiej ziemi, przywołuje na myśl potrawy francuskie, holenderskie i kreolskie, można też zaobserwować w niej wpływy kuchni indyjskiej. Wczasy na Mauritiusie to doskonała okazja do obserwowania miszmaszu tradycji afrykańskich z europejskimi.

Spis treści:

  1. Kiedy lecieć na Mauritius? Wczasy na rajskiej wyspie.
  2. Dlaczego warto odwiedzić Port Luis?
  3. Wczasy na Mauritiusie i rezerwat 7 kolorów Ziemi
  4. Wodospad Rochester i jego niezwykła uroda
  5. Niesamowite plaże na Mauritiusie

Kiedy lecieć na Mauritius? Wczasy na rajskiej wyspie.

mauritius-2

Wakacje na Mauritiusie to gwarancja doskonałej pogody przez cały rok. Palące słońce i wysokie temperatury zawsze dają się zastać odwiedzającym ten skrawek lądu. Szyki podróżnym mogą jednak pokrzyżować nawiedzające wyspę cyklony. Najlepszym okresem do spędzenia wakacji na Mauritiusie jest czas między majem a listopadem. Wówczas panuje tam pora sucha, średnia temperatura wynosi 27°, a ryzyko opadów deszczu praktycznie nie istnieje.

Należy jednak pamiętać, że nieco inaczej prezentuje się turystyczna strona wschodniego wybrzeża, gdzie na przełomie lipca i sierpnia częstym zjawiskiem są intensywne nawałnice. Z tego powodu, miejsce to zdecydowanie lepiej jest odwiedzić w październiku, kiedy mieszkańcy rozświetlają swoje domy kolorowymi światełkami, przez wzgląd na obchody hinduskiego święta światła Diwali.

Choć w Internecie krąży opinia, jakoby zły czas na odwiedzenie Mauritiusa wcale nie istniał, to w rzeczywistości sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej. Wielu podróżników pragnących spędzić relaksujące chwile na rajskiej plaży, wybiera właśnie Mauritius. Wczasy jednak nie będą miały prawa się udać, jeśli wyjazd będzie miał miejsce w porze deszczowej, czyli w okresie od grudnia do kwietnia.

 

Dlaczego warto odwiedzić Port Luis?

Port Luis Waterfront to reprezentacyjna dzielnica miasta, która jest położona na malowniczym brzegu Oceanu Indyjskiego. Składają się na nią liczne centra handlowe z ofertą skierowaną głównie do turystów spędzających wczasy na Mauritiusie. Uliczki ozdobione są tam wieloma fontannami o architekturze przywołującej na myśl epokę kolonialną. Częstym widokiem są „sufity” z wielokolorowych parasolek rozwieszonych nad krętymi uliczkami, dających cień pochłoniętym przez zakupowy szał turystom.

Najwięcej „perełek” na miejscowych targowiskach znajdą dla siebie amatorzy filatelistyki. Z uwagi na fakt, że Mauritius był piątym państwem na świecie, który rozpoczął produkcję znaczków pocztowych, ich kolekcjonerzy będą mieli tam szansę na powiększenie swojego zbioru o kolejne „skarby”. Ciekawostką jest, że pierwsze egzemplarze znaczków pochodzących z Mauritiusa,  obecnie są warte ponad milion dolarów. Jest to równoznaczne z uznaniem ich za najcenniejsze produkty tego typu na całym globie.

Wczasy na Mauritiusie i rezerwat 7 kolorów Ziemi

maurtius-seven

Rezerwat 7 kolorów Ziemi to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji przez podróżników przylatujących na Mauritius. Wczasy w takim miejscu muszą obejmować obejrzenie tych spektakularnych wydm, które powstały z powulkanicznej gleby. Zdają się one mienić siedmioma kolorami, co odzwierciedla się w nazwie rezerwatu.

Uważni obserwatorzy z pewnością dostrzegą czerwień, brąz, zieleń, purpurę, fiolet, a nawet żółć i błękit. Intensywność kolorów jest w dużym stopniu zależna od kąta padania światła na wydmy, jak również od pory dnia. Zjawisko to robi ogromne wrażenie na zwiedzających. To zdecydowanie jeden z obowiązkowych punktów do zwiedzenia dla osób spędzających wczasy na Mauritiusie.

Wodospad Rochester i jego niezwykła uroda

wodospad

Rochester to atrakcja nie tylko dla grona turystów, ale również dla miejscowej młodzieży. Chłopcy wspinają się po ścianach wodospadu ze zwinnością małp, czym bardzo imponują obserwującym je dziewczynom. Być może takie praktyki są niebezpieczne, ale są również niezwykle efektowne, o czym z pewnością wiedzą miejscowe podlotki. Widowisko to zazwyczaj zostaje zwieńczone popisowym skokiem z najwyższego punktu do naturalnej niecki, utworzonej przez spływającą przez wieki wodę.

Choć wodospad Rochester jest miejscem o naprawdę nieprzeciętnej urodzie, to należy pamiętać, że kąpiel w nim może być bardzo niebezpieczna. Przypadki utonięć zdarzają się niezwykle często, a miejsce to jest raczej dzikim kąpieliskiem. Naturalny basem Rochester Falls jest niestrzeżony, więc jeśli ktoś nie potrafi pływać, lepiej, aby podziwiał jego piękno z lądu. Wczasy na Mauritiusie mają być w przyszłości pięknym wspomnieniem, więc nie warto podejmować żadnych niebezpiecznych decyzji.

Niesamowite plaże na Mauritiusie

maurtius-plaza

Idylliczne krajobrazy rozpościerające się przed oczami podróżnych, piaszczyste plaże, egzotyczna roślinność porastająca wybrzeże i błękitna barwa Oceanu Indyjskiego, to najbardziej charakterystyczne elementy dla podróży po wyspie Mauritius. Wczasy w tej części świata to okazja do wypoczynku na najwyższym poziomie. To jedno z tych miejsc, gdzie można się zrelaksować i nabrać sił do dalszej walki z codziennością.

Błogie leniuchowanie w cieniu liści palmowych, zażywanie kąpieli w lazurowej wodzie, która jest tak czysta, że jej dno widać nawet z wysokości kilku metrów, to jedne z największych uroków spędzania wczasów na Mauritiusie. To jednak nie wszystko! Na turystów czeka tam wiele atrakcji, takich jak spacerowanie po dnie oceanu, nurkowanie wśród koralowców czy piesze wyprawy w głąb dżungli. Każdy bez trudu odnajdzie tam najlepszą propozycję dla siebie.

Mauritius wczasy to okazja do wypoczynku na wysokim poziomie komfortu. Ten kawałek afrykańskiego lądu pozwala uciec od świata technologii i codziennych trudności. Zatem każdy, kto poszukuje chwili wytchnienia, z pewnością odnajdzie się wśród tych rajskich krajobrazów, pełnej słońca pogody i dań rozpieszczających kubki smakowe. To doskonały kierunek podróży zarówno dla tych spragnionych spokoju, jak i potrzebujących podniesienia poziomu adrenaliny w swoich organizmach. Pierwsi mają do dyspozycji bajeczne plaże, drudzy zaś będą mieli okazję zjechać na linie ponad linią tropikalnego lasu. Brzmi kusząco, prawda?